mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 10:47:16

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: Strah pred avtomobili in ostalimi premikajočimi objekti
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Strah pred avtomobili in ostalimi premikajočimi objekti  (Prebrano 5175 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Masha_french
novinec
*
Sporočil: 1


WWW
« : ponedeljek, 24.02.2014 : 18:27:10 »

Živjo. Smiley
Pred 4 meseci sva se s fantom odločila z nakup francoskega buldoga. Taj se je že takoj super vživel in je blo vse v redu. Pred približno enim mesecom ko smo šli na sprehod pa sva opazla da se Taj ful boji avtov. Kar vrže se v sneg, se uleže na tla in se na vsak način hoče izognit avtu čeprav smo na ploćniku. To postaja skoz slabš, zdej se boji že koles, otroških vozičkov, ljudi ki mal hitrejš hodjo prot njemu uglavnem vsega kar se na cesti premika. To za sprehode postaja res neprijetno, pa se ne gre samo za to ker ma Tajčk prov odkrit strah do tega. Do ljudi ki so pri miru se ne boji, na sprehodih v narabi ni na povodcu in je sproščen in živahn. Zanima me, če ima kdo kakšno podobno izkušnjo, zna pomagat oz. pozna koga ki nam lahko pomaga. Res sem že obupana, ker pribolški in podobne stvari enostavno ne pomagajo, k se enkrat uleže oz. ustraš je konc s sprehodom in ga je treba nest. Hvala za vso pomoč Smiley
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #1 : ponedeljek, 24.02.2014 : 21:09:38 »

Navadno je tako, da priboljški in nagrade nič ne pomagajo, oz. lahko stanje celo poslabšajo, če niso dani ob pravem času in na pravi način. Ker so tele zadeve kar specifične, sploh ko gre za psa, se bom omejila in napisala samo: pojdite v pasjo šolo!
Tam seveda tudi povejte za svojo težavo, naredite plan dela in se ga držite.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #2 : nedelja, 01.02.2015 : 00:43:41 »

Živjo, mi imamo eno težavico. Prišla k nam slabe tri tedne nazaj, odrasla bokserka. Na splošno deluje zelo nestravmirana. Doma se imamo naravnost krasno. Lepo počaka, krade zmerno Tongue do skoraj nič, ne uničuje, zelo pozorna do otrok, ljubi mačke... V naravi super, jadrno prihaja, ohranja očesni konrakt (za to sem rabila kakih deset dni, zdaj je že lepo napaljena na gledanje mene), če prehiteva ali potegne se lepo ozre, takoj me poišče če se 'izgubim' (skrijem). Ob prometnih cestah in prostorih, kjer je več ljudi - recimo že park v nedeljo - je konkretno izgubljena. Med ljudmi, otroškimi koleščki, psi itd. vleče od vznemirjenja, ampak to bomo porihtali (s fokusiranjem name se izboljšuje), ob cesti pa je v nekakšnem stresu, motijo jo avtomobili, predvsem zvok, ne toliko sama pojava. Ima 32kg in zna res konkretno potegnit oz vlect kar nekam.
Vprašanje - sicer delava z metodo 'be a tree', pač okamenim vsakič ko potegne. Počakam da popusti, pogleda iz smeri vlečenja oz najbolje mene. Zadeva sicer deluje, ob cesti pa slabo. Je možno, da jo z neenakomernim tempom še bolj živciram in bi morala preprosto z enakomernem tempom nadaljevati? Čeprav s tem pa pustim, da pride z vlečenjem naprej? Hodiva ob cesti zelo dozirano, vsak dan po malem in ob bolj mirnih urah, sicer jo vozim v naravo, kjer se dobro počuti, na več ali manj iste lokacije, ki jih podaljšujem, spreminjam... ko je sposobna tisto kulturno odhodit. Ker jo je treba tudi zmatrat, uporabljala kolo in fleksi na eni točno določeni poljski poti, kjer ve, da lahko dela kar hoče. Hrana kot je rekla AngSeter ob cesti ne pomaga, jo bolj kot ne prosim da jo poje, kar pa ni namen, zato je ne dajem. Tik pred hišo ne vleče več, čeprav avti veselo šibajo, s časom se očitno začenja počutit bolj varna. Prav zato imam filing, da bo nekoč boljše, ne morem pa tega še 100% trdit.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #3 : nedelja, 01.02.2015 : 08:30:01 »

Glede na to, da je v večjem stresu ob cesti, bi jaz (verjetno) ob neposredni bližini ceste šla z enakomernim tempom mimo, nagradila ko se primerno obnaša, spoznavanje pa delala na določeni razdalji, ko ne bezlja. Žal ceste in avtov si ne more od bliže pogledat, da bi jih na tak način spoznala. Na varni razdalji ji mora kliknit, da to ni nič takega. ČE je možno nebi hodila vzporedno daljše razdalje. Samo to ni vedno izvedljivo.

Se je moja "seterka" (prvi pes) tudi bala vozečih avtov po tem, ko sta se dva pred nami počla. Nič hujšega na srečo, ampak zvok je bil pa močen. Je rabila skoraj pol leta, da je bila spet čisto indiferentna pa še 2x se nama je to zgodilo  Angry Drugič je potrebovala manj časa. Midve normalno po pločniku, ona na štriku, in prvi avto ustavi sredi ceste, da gre voznik v trafiko  Roll Eyes, drugi za njim pa nepozoren in bum...
V bistvu nisem prav nič posebej delala. Če bi takrat znala kako bi mogoče bilo "okrevanje" hitrejše. Samo normalno sem se vedla in se nisem sekirala, če je njej neprijetno. Nisem je čakala, nisem bežala od ceste, čeprav na začetku sem se jih ogibala, oz. poskušala le prečkat in nadaljevat med bloki, da ji nebi bilo preveč. Pač, postopoma podaljševala izpostavljenost brez nobenih nagrad.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #4 : nedelja, 01.02.2015 : 16:37:48 »

Jaz bi jo dala ob cesti na halti. Ni res, da se pes če ima gor halti ne nauči nič (če nagrajuješ primerno vedenje se uči enako, kot če ima gor katero koli drugo opramo) in bi enakomerno hodila. Psico bi vodila vedno po notranji strani (torej stran od avtomobilov) ne gkede na to, ali pride to hoja po levi ali po desni strani vodnika, prav tako bi jo vodila po skrajnem robu pločnika, čimdlje od prometa. Zelo dobro bi bilo, da bi se učili tam, kjer je prometa sicer veliko, a ni tovornjakov in avtobusov.
Kadar psa nekaj učiš, se moraš skoncentrirati na eno stvar, ne na več hkrati. Torej ne moreš (oziroma lahko, samo rezultat je boren) hkrati učiti nevlečenje in mirnost na avtomobile.
Logiran
Ewa
rad pišem
****
Sporočil: 462


WWW
« Odgovor #5 : nedelja, 01.02.2015 : 18:49:59 »

Jaz bi se čim bolj izogibala prometnim cestam, dokler ne odpravita vlečenja, potem bi se pa postopoma, glede na reakcijo psa, začela s počasnim približevanjem in odmikanjem.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #6 : ponedeljek, 02.02.2015 : 11:23:20 »

Hvala vsem trem za nasvete in mnenja Smiley.
Imamo zelo butasto cesto pred hišo, tiste glasne betonske plošče, po katerih se vsak avto še precej bolj sliši, plus tovornjaki in avtobusi, ker smo za daljše obdobje fasali obvoze vseh bližnjih del na cesti, grrr. Čim dlje od roba ceste že hodiva, ker ji je tako dejansko precej bolj udobno, sva pa s tem ustavljanjem res za brezveze mutile da je kaj. Kljub temu, da nisem bila prepričana, da je to pravi način. In dejansko ni prineslo kaj prida uspeha.
Bomo kar upoštevali nasvete, počasi dozirali po vedno malo več in hodili mimo s čimveč miru, brez ustavljanja. Haltija sem se vedno nekolko bala, dejansko kot praviš Lanabela čisto iz predsodka da je to samo omejitev in ne toliko učenje - krivo je pač to, da nisem z njim nikoli delala in z njim ne znam. Bomo definitivno nabavili.
Pomirja me pa, da psica sicer nikakor ni materjal za panične izpade in velike fobije, ima kar lepo samozavest in neko mirnost v sebi, do stvari pristopa vedno precej skulirano. Mislim prav zato, da je ta strah samo 'navaden strah', ker je čisto izven siceršnjih njenih karakternih potez in pomoje so čisto ok možnosti da zadevo rešimo.
LP vsem
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: Strah pred avtomobili in ostalimi premikajočimi objekti
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines