mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 15:42:16

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Katerega psa? Majhen, kratkodlaki, tekaški
Strani: 1 [2] 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Katerega psa? Majhen, kratkodlaki, tekaški  (Prebrano 16614 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
yyyeb
novinec
*
Sporočil: 15


WWW
« Odgovor #15 : nedelja, 04.05.2014 : 20:44:28 »

Pudli, lagotto-ji in ostali dolgodlaki, kodrasti, lepi, babji in šminkerski sobni psi mi ne pridejo v upoštev. Nimam nič proti njim ampak moj pes mora prelaufat 10km v eni uri, imeti mora kratko dlako da mu klope kar z roko spucam in mora biti majhen, da me manj moti v hiši. Se mi zdi, da so zaenkrat najbolj primerni Jack Russel terrier, Nemški Lovski terrier, Border terrier in Pritlikavi pinč.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #16 : nedelja, 04.05.2014 : 20:52:01 »

Lagotto pa glih ni lep babji šminkerski pes. Je konkreten delav'c, več blaten kot ne. Ok, dlaka in velikost, to pa že ni tisto, kar iščeš, res je.
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #17 : ponedeljek, 05.05.2014 : 18:38:17 »

Lepo da razmisljas o tem, kateri pes bi bil zate najprimernejsi in mislim, da si nasel kar nekaj primernih pasem. Osebno sicer nisem orepricana, da te te pasme psov ne bodo motile v hisi, kakor si se sam izrazil, kajti nakup psa s predispozicijo "majhen, da me ne bo motil v hisi" je zame nacelno zgresen, saj je veliko malih psov lastnikom mnogo bolj stalno pod nogami kot recimo ena doga, ki umirjeno lezi v kotu in vsake toliko dvigne glavo ... Ampak v koncni fazi je veliko odvisno tudi od vzgoje in karakterja posameznega psa.

Tvojemu bodocemu novemu stirinozcu zelim lepo zivljenje s tabo
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #18 : ponedeljek, 05.05.2014 : 19:30:29 »


se ne bi mogla bolj strinjat z No Jinx (ti da nisva midve kej u žlahti  Grin Grin)

tudi mene je zmotilo točno isto ... da me ne bo motil v hiši ... in oznaka ... lepi, babji in šminkerski psi ... pudlji so lahko čisto odlični tekači (srednji pudlji) ampak, po temle pisanju težko dvomim, da boš našel pasmo zase. psa, ki bi bil odličen tekač, doma pa nepremičnina jaz še nisem srečala ... ŽAL. če je pes "živ" je živ doma al pa zunaj....
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #19 : ponedeljek, 05.05.2014 : 19:31:40 »

Jaz bi poudarila to, da psa, ki ne bo spuščal NIČ dlak, ne boš našel. Imam hrta, ki sicer veljajo za pse, ki spuščajo  malo dlake, imajo kratko dlako, ampak se vseeno pozna, da je pes v stanovanju.

jaz mam 4 take doma, ki ne puščajo NIČ dlak in nimajo vonja.
Logiran
uraa
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.874



« Odgovor #20 : ponedeljek, 05.05.2014 : 19:48:20 »

jaz mam 4 take doma, ki ne puščajo NIČ dlak in nimajo vonja.
A res? Niti ena dlaka jim ne izpade? Zanimivo, nisem vedela.  Smiley
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #21 : ponedeljek, 05.05.2014 : 20:07:19 »

Kolk bi bila jst vesela, če bi to lahk zase rekla Grin
#lasje
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #22 : ponedeljek, 05.05.2014 : 20:18:44 »

natis, moja lovska boni je takšna. Zunaj nori in bi lahko tekla in tekla. Doma pa je ne vidiš in ne veš, da imaš psa. Enako se je obnašala dalmatinka. Tako, da nekako razumem, kaj bi yyyeb rad imel. In, ob naštetih pasmah je to možno. Seveda, No Jinx je dobro napisala, veliko je tudi odvisno od karakterja psa znotraj neke pasme in od vzgoje.
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #23 : ponedeljek, 05.05.2014 : 20:36:40 »

A res? Niti ena dlaka jim ne izpade? Zanimivo, nisem vedela.  Smiley

am neee. niti ena  Wink
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #24 : ponedeljek, 05.05.2014 : 20:39:52 »

Ja, seveda je mozno, poglej mojega pokojnega g. Psa in Crni Regrat je tudi ze tak, pa niti leta dni se nima, pa sta oba velika psa. Zunaj eksplozija in veter na stirih tacah, doma pa ne vem, da imam psa. Gre samo za to, da majhnost ni apriorno enako za nemotecnost. Kot receno, vzgoja in karakter posameznega psa (pasemskega ali ne) je pomemben dejavnik pri vsem skupaj.

Jaz bi sicer yyyeb predlagala razmislek o posvojitvi psa primernega karakterja (pa magari ne mladica in s tem avtomatsko lahko takoj zacne s psom teci in se sobna cistoca ne bi smela biti problem) naprimer iz ZH, ko enkrat tam bo pes s takim karakterjem kot ga zeli seveda, oziroma ne glede na to, za katero pasmo se bo odlocil, nakup pri res preverjeno dobrem vzreditelju, ki mu bo znal med mladici svetovati in izbrati tistega, ki bo najbolj ustrezal njegovim zeljam.

se ne bi mogla bolj strinjat z No Jinx (ti da nisva midve kej u žlahti  Grin Grin)
Po dlaki, natis, po dlaki.  Wink
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #25 : ponedeljek, 05.05.2014 : 21:23:31 »

tudi lagotto dlake ni po stanovanju. Naravno skodrani psi so super za vse, ki nočejo dlak. Kar se pa dolžine dlak tiče pa je pri psih, ki se jih striže to najmanjši problem Wink Strojček v roke in gassa! Cheesy
Je pa res velikost nepomembna pri tem ali je pes doma "pospravljen" ali ne.
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #26 : ponedeljek, 05.05.2014 : 23:27:57 »

Lepo da razmisljas o tem, kateri pes bi bil zate najprimernejsi in mislim, da si nasel kar nekaj primernih pasem. Osebno sicer nisem orepricana, da te te pasme psov ne bodo motile v hisi, kakor si se sam izrazil, kajti nakup psa s predispozicijo "majhen, da me ne bo motil v hisi" je zame nacelno zgresen, saj je veliko malih psov lastnikom mnogo bolj stalno pod nogami kot recimo ena doga, ki umirjeno lezi v kotu in vsake toliko dvigne glavo ... Ampak v koncni fazi je veliko odvisno tudi od vzgoje in karakterja posameznega psa.

Tvojemu bodocemu novemu stirinozcu zelim lepo zivljenje s tabo

Tudi jaz sem v žlahti Cheesy

Se zelo strinjam s tem.
Hkrati pa poznam tovrstna prepričanja tudi z druge plati in razumem, kako razmišlja avtor teme, večina ljudi, s katerimi se tule doma družim je namreč "ne-tako-srčno-pasjih" in ti v veliki večini vidijo velikost psa kot eno ključnih zadev, kar se (po njihovem) "praktičnosti" tiče.
Ne, da bi prav vsi menili, da velik pes s svojim gibanjem dela gužvo, bolj menijo, da za velikega psa rabiš pač več prostora, v smislu večje ležišče/boks, ki zavzame več placa, večji prostor v avtu, da je manjši "manj opazen" ko ga v naročju držijo v kavarni ali v torbi nesejo na avtobus ... take reči. Eni si pač še vedno predstavljajo, da mala čivava ali pudelj v garsonjeri "ne dela gužve", medtem ko bi večji labradorec "zasedel pol sobe". Saj največkrat ljudje take stvari predvidevajo zgolj do takrat, dokler dejansko ne spoznajo (na obisku, pri vzrediteljih ...), kako v resnici izgleda določene vrste pes v stanovanju. Veliko prejšnjih predstav se spremeni, ko v živo doživijo nemotečo dogo v kotu dnevne sobe, recimo Smiley
Tisti, ki so že malo bolj "v pasjih vodah" vidijo "praktičnost" malega psa tudi v manjši količini hrane, ceni ampul proti zajedavcem, ceni morebitne anestezije - pač, eni ljudje zracionalizirajo svoje življenje tudi skozi take zadeve.

In spet je dejansko bolje, da se ljudje odločijo tako, da kasneje ne bodo obžalovali oz. da bo tisti pes dejansko kot član družine z njimi živel brez nekih hudih omejitev ali slabe volje.
Ker, milo rečeno, že odhod recimo štiričlanske družine na dopust  v standardnem družinskem avtu, z vso prtljago, je lahko stresnen že v štartu, ko se začnemo potniki tlačiti v avto. Pri nas imamo srednje velikega psa, pa je treba kar tetris obvladat, če gremo vsi štirje s psom vred za 14+ dni kampirat. Seveda, vse se da, če se hoče, a hočem reči, da ta prepričanja o velikosti psov čisto dobro razumem, ker jih vsakodnevno srečujem pri znancih Wink
Logiran

Unikatne tablice in portretki
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #27 : torek, 06.05.2014 : 00:10:45 »

MamaF to kar si napisala je seveda res, ampak nikakor ni za enaciti s stavkom "da me manj moti v hisi". Tvoje navedbe so objektivna dejstva. Majhen pes poje manj hrane in potrebuje manj prostora, kjerkoli ze pac, in nizji je strosek anastezije zanj. To so vse dejstva.  Smiley

To, da so majhni psi manj moteci, kjerkoli in na kakrsenkoli nacin ze pac, pa k sreci ni dejstvo ampak zgolj neko "ljudsko prepricanje" oziroma predsodek pred vecjimi psi.

Dejstvo je, da je vsak pes lahko motec, ne glede na velikost in da majhnost ni nobeno zagotovilo za to, da je pes manj motec. To je priblizno tako "ljudsko prepricanje" oziroma predsodek kot je, ce bi nekdo napisal "hocem velikega psa, ker majhni stalno lajajo". Psi lajajo, pa ce so majhni ali veliki. Vzgoja in predispozicija oziroma karakter posameznega psa je sta tista zaradi katerega bo nas pes lajal ali pa ne. In karakter ter predispozicije psa v kombinaciji z nasim znanjem in vedenjem o pasji psihologiji in vzgoji ter nasa doslednost in cas, ki si ga bomo vzeli, bodo odlocale o tem, kaksnega psa na koncu bomo imeli.

Srcno upam, da imas prav, da se vecina taksnih prepricanj spremeni, ko psa dolocene pasme/velikosti vidis funkcionirati v zivo, tako v notranjih prostorih, kot del druzine, kot na prostem. In zato tudi moj nasvet za nakup pri odgovornem in dobrem vzreditelju. Kajti le ta bo zmal pokazati lastnosti pasme, ki jo vzreja, v stanovanju in na prostem ter svetovati katerega mladica, ce sploh katerega naj bodoci lastnik izbere.

Hkrati pa poznam tovrstna prepričanja tudi z druge plati in razumem, kako razmišlja avtor teme, večina ljudi, s katerimi se tule doma družim je namreč "ne-tako-srčno-pasjih" in ti v veliki večini vidijo velikost psa kot eno ključnih zadev, kar se (po njihovem) "praktičnosti" tiče.
Ja, samo stvar je v tem, da tile tvoji "ne tako srcno pasji" si sami zase verjetno ne bi kupili psa, ne? To o cemer govoris je stvar kompromisov znotraj doma. Eden je srcno pasji, drugi ne in skupaj najdete pot, da bo "volk sit in koza cela" Za nekoga, ki pa si psa sam zeli, si mislim, da vendar mora biti vsaj malo srcno pasji, saj si menda drugace ne bi sam od sebe zelel kupiti psa? Zato tezko razumem tovrstno razmisljanje avtorja teme. Kajti on si zeli psa, on ni tisti, ki bi moral sklepati kompromise.
Ampak glede na to, da le beremo in se ne pogovarjamo v zivo, sem lahko tudi kaj narobe interpretirala, morda pa si yyyeb ne zeli psa, ampak mora z nekm srcno pasjim skleniti kompromis.

In spet je dejansko bolje, da se ljudje odločijo tako, da kasneje ne bodo obžalovali oz. da bo tisti pes dejansko kot član družine z njimi živel brez nekih hudih omejitev ali slabe volje.
Se definitivno strinjam. In ravno zato sem omenila, da majhnosti ni za enaciti z manjso motecnostjo. Kajti odlocitev za psa na podlagi "ljudskih prepricanj" oziroma kakrsnihkoli predsodkov in ne na podlagi dejstev, je lahko zelo dober recept za nezadovoljstvo lastnika, ki se obicajno konca v slabo psa.

Skratka, v dobro yyyeb in njegovega bodocega psa se mi je zdelo to vazno omeniti, da ne bo kaksnih neprijetnih presenecenj in zalostnih koncev.  Smiley Izbere in vzame pa naj si seveda psa kakrsnega si zeli in naj mu bo odgovoren in dober lastnik.  Smiley

Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #28 : torek, 06.05.2014 : 02:37:12 »

Pudli, lagotto-ji in ostali dolgodlaki, kodrasti, lepi, babji in šminkerski sobni psi mi ne pridejo v upoštev. Nimam nič proti njim ampak moj pes mora prelaufat 10km v eni uri, imeti mora kratko dlako da mu klope kar z roko spucam in mora biti majhen, da me manj moti v hiši. Se mi zdi, da so zaenkrat najbolj primerni Jack Russel terrier, Nemški Lovski terrier, Border terrier in Pritlikavi pinč.

@No Jinx: s tvojim zapisom se absolutno strinjam -  seveda, vse značilnosti, ki so za nekoga "moteče", za nekoga pač "nekaj, kar nas ne moti", so poleg pasemskih pogojenosti, stvar karakterja in predvsem vzgoje oz. socializiranosti psa v določenem okolju, kot si že ti napisala.
In ker naš forumski kolega ni v zvezi z "motečnostjo" napisal nič drugega kot pripombo o velikosti, ki naj bi jo njegov pes dosegel, sklepam (morda preveč naivno), da je pri njemu velikost "sostanovalca" sama po sebi pač faktor, ki je mu zelo pomemben. KAJ je oz. bi bilo v resnici tisto, kar bi ga pri večjih pasmah psov v stanovanju motilo, bo, upam, yyyeb sam pojasnil, da ne bomo na pamet domnevali Wink

Upam, da yyyeb seveda raziskuje pasme določene velikosti psov prav zaradi tega, da bi med vsemi "miniči", ki (če mu je velikost toliko pomembna, da je to posebej dvakrat poudaril) našel psa, ki se bo z njim ujemal v vseh pogledih in življenjskih okoliščinah - tako ga vsaj jaz razumem. Sploh zato, ker zelo odločno piše, do katerih vrst psov nima simpatij in "ne pridejo v poštev". In tistega, kar človeku niti od daleč ni "simpatično", mislim, da se niti ne bo potrudil resneje raziskovat in morda celoooo spreminjat svoje mnenje.

In ne, nisem mislila na kompromise znotraj družine itd., mislila sem točno na to, kar lahko ima kamot vsak od nas v sebi - neko preferenco, ki nam je prvo vodilo, ko se začnemo odločat za neko žival ali karkoli drugega. Saj ne rečem, da so te zadeve zabetonirane, več stvari, ko človek spozna, bolj se mu svet odpira in več možnosti vidi kot "zelo dobre", itak.
In tudi nisem mislila na avtomatsko izključevanje oz. predvidevanje "mali pes sitnari in laja", "velik pes je miren in je tih" ali še tavžent drugih predstav/predsodkov, ki si jih ljudje včasih ustvarimo na žalost zgolj na podlagi posameznega primerka nekega (vstavi poljubno v stilu: sitnega, nevzgojenega, krasno mirnega ... )psa.

Mislila sem čisto enostavno, da se ljudje v štartu odločamo lahko tudi čisto sami zase po nekih, nikomur drugemu razumljivih, ključih. Ki jih, z odgovornostjo in tehtnim razmislekom, tudi kakšnim kompromisom s samim sabo,  predvsem pa nabiranjem znanja in izkušenj lahko v življenju poveženo v celoto, ki je optimalna tako za nas, kot tudi za psa.
Lahko pa seveda nikakor ne - saj pravim, to obstaja, ne pravim pa, da je to edina prava pot.

Ampak, če si je človek zamisli psa manjše rasti, težko, da bo sploh razmišljal o malamutu, nemškem kratkodlakem ptičarju ali še tavžent drugih pasmah, ki sicer brez težav tekajo deset in več kilometrov in bi (če je vodnik tudi sicer aktiven še v smeri miselnih in drugih zaposlitev za psa) kamot ustrezale njegovim željam in potrebam. Kljub temu, da nam je kristalno jasno KAJ je v resnici tisto, kar naredi usklajeno življenje vodnika + psa. Ne centimetri in ne pasemsko pogojena oblika ali dolžina dlake.

Hočem reči, da se popolnoma strinjam, da itak ne velikost, ne barva in ne dolžina dlake ne more biti edino merilo oz. recept za uspešno sobivanje človeka in psa, ampak po drugi strani pa, če si je človek pač zamislil življenje s psom manjše pasme in o večjih niti od daleč ne razmišlja - zakaj ne bi za začetek znotraj te svoje zahteve iskal pasme oz. psa, ki mu bo ustrezal tako karakterno kot tudi športno itd.?
Ja, seveda, tu govorim o odgovornih odločitvah, ki temeljijo na spoznavanju z različnimi psi, vzreditelji, lastniki psov ... in ne "na prvo žogo".

Kakorkoli, yyyeb, vzami si čas, pojdi na razstave, da boš določene pasme videl v živo, poskusi se spoznavati z vzreditelji, lastniki različnih psov, da boš iz prve roke videl kaj lahko pričakuješ in ČE sploh tisto, kar ti je zdaj nekako blizu, paše v tvoj način življenja in razmišljanja.
Pa obišči kakšno tekmo canincrossa, tam se družijo ljubitelji teka in tečejo s psi, boš spoznal še več ljudi in psov ...
Psa imaš oz. boš imel tudi 15 let, zato naj ti ne bo žal nekaj mesecev časa za nabiranje znanja in razmislek pred odločitvijo, kateri bo tvoj Smiley
Logiran

Unikatne tablice in portretki
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #29 : torek, 06.05.2014 : 08:12:05 »



tudi mene je zmotilo točno isto ... da me ne bo motil v hiši ... in oznaka ... lepi, babji in šminkerski psi ... pudlji so lahko čisto odlični tekači (srednji pudlji) ampak, po temle pisanju težko dvomim, da boš našel pasmo zase. psa, ki bi bil odličen tekač, doma pa nepremičnina jaz še nisem srečala ... ŽAL. če je pes "živ" je živ doma al pa zunaj....

Pudlju sem oznako babji pes dala jaz.  Roll Eyes ::)Urejen in negovan pudelj je lep, eleganten, pocukrano cortkan in ja, nekoliko šminkerski, značajsko nekoliko občutljiv in ga ne bi dala kot najbolj primernega psa (vsaj vizualno ne) športnemu moškemu v najboljših letih.

O fizičnih sposobnostih pudljev največ vedo lastniki sami. Tudi to, da so lahko izjemno vzdržljivi in skoraj "neuničljivi" in nikakor niso primerni za neaktivne lastnike.
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Katerega psa? Majhen, kratkodlaki, tekaški
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines