mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 22:08:51

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Kako jim uspe?
Strani: [1] 2 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kako jim uspe?  (Prebrano 19518 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« : sobota, 01.10.2005 : 17:16:30 »

Zadnje čase razmišljam o izredno redki skupinici ljudi, ki jim uspe pse vzgojiti v popolnoma poslušne brez kakšnega truda. Govorim o ljudeh, ki si psa omislijo, da ga bodo pač imeli, ponavadi gre za nižje oz. najnižje sloje prebivalstva, psi niso prav posebej negovani, hranijo jih ponavadi z ostanki, na sprehodih pa so ponavadi prosti in tesno sledijo svojim gospodarjem. Skratka, psi so tem ljudem popolnoma predani in bi zanje v vsakem trenutku storili vse!
Predvsem pred davnimi časi je bilo tako, toda vem, da nekaj takih "parov" še obstaja, videla sem jih na lastne oči in ne vem, kaj naj si mislim.
Ne vem, a se tak rodiš ali kaj? Vedno več ljudi namenja več pozornosti svojim štirinožnim spremljevalcem, toda veliko je tudi število problemov, ki nastanejo v zvezi z vzgoji in ostalim, in s katerimi se srečujemo pri šolanju in/ali vzgoji.
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #1 : sobota, 01.10.2005 : 17:21:50 »

Poznam take pse in take ljudi. In velika vecina psov je taka, ker se lastnika preprosto bojijo. Do njih gojijo strahospostovanje. Imajo jih zelo radi (kot tudi lastniki njih), vendar se jih vseeno bojijo. Mi se lahko izobrazujemo iz knjig, interneta.. Drugi pa psa ko se ne usede, pac udarijo.

V moji blizini je en moj sovrstnik, ki predvsem poslusa svojega oceta. In njegov pes je pri 10mesecih bolj poslusen kot marsikater pes. "Poleg" se nauci z grobim cukanjem (sicer sem se vedno pristas cukanja, ampak ne taksnega), ce pes "spizdi" jih seveda dobi ko pride domov.. Pa take stvari

sem se ze tudi jaz v to poglabljala Wink
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #2 : sobota, 01.10.2005 : 18:07:00 »

Zoia: figico. To je tako kot z vzgojo otrok, enim uspe brez vsakega naprezanja vzgojiti otroke v vsega spoštovanja vredne ljudi, drugim to ne uspe, pa če požrejo vse knjige o vzgoji in presrfajo cel internet. Intuicija pač. Psi pač nočejo biti luksus, čeprav nekateri to hudo poudarjajo, Psi najlepše uspevajo, kadar mi čimmanj kompliciramo okrog njih, preprosto jim dovolimo, da živijo z nami, da kaj naredijo za nas in da jih omejujemo samo toliko kot je najbolj nujno.  Mimogrede, najbolj revni kupci mojih mladičev so njihovi najboljši lastniki.
Logiran
Laisha
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 80


« Odgovor #3 : sobota, 01.10.2005 : 18:54:20 »

Moja babica je ena izmed tistih, ki brez truda dosezejo vse pri zivalih. Prav taka je bila njena mama. Pa nobena ni vzgajala s silo, nasprotno obe sta imeli zelo radi zivali in sta kvecjemu povisali glas, ko so storile kaj narobe. K prababici so prihajali konji, ki drugih niso upostevali, najbrz tudi zato, ker je v zepu vedno imela nekaj zanje. Smiley Runo pa je prvih 6 mesecev prezivel tudi v druzbi moje babice in jo vedno uposteval, ceprav jo je potem videl samo enkrat na leto za 3 tedne, dedka ne bi nikoli tako ubogal kot njo. Preprosto ima nekaj v sebi.
Logiran
AklAm
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 103


WWW
« Odgovor #4 : sreda, 26.10.2005 : 22:38:16 »

Ravno se na pol mrtva šetam z Gajo. Seveda ravno danes, ob najbolj neprimernem času, vleče, vohlja, skače, me vleče za rokav, za hlače, teka naprej, nazaj ... Grozljivka. Srečamo teto z dvema psičkama, ki lepo hodita (seveda brez povodca) tesno ob njej, z očmi spremljata vsak njen gib, bla, bla, bla. Gaja seveda navali in medtem, ko ona maltretira kužkinji, se lastnici malo pomenkujeva. Jaz vsa obupana ob misli na name še prežeči zadnji del sprehoda, založena z vsemi lučkami, sirčki, hrenovkami, igračami in ostalimi pozitivnomotivacijskimi pripomočki, in teta seveda brez sleherne prtljage. Opazi Gajino bojno opremo ala vibracijsko ovratnico in pogovor nanese na "kako jo pa učite". Začnem .. in hitro me zavrne, da ona svojih nikdar ni učila s kakšnim klikerjem ali s priboljški in podobnim, saj če psu ni dovolj ona sama, ga raje sploh nima. Ko že hočem ugovarjat, si ogledam situacijo - njeni dve vsaka ob eni strani, z očmi zvesto uprtimi v njeno obličje, in moja zgaga - vohlja, cuka, malo cvili in niti približno je ne zanimam. Niti nobena od igračk, niti sirček in niti salamca. Seveda sem se ugriznila v jezik. "Bomo še vadili pozornost." Grin
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #5 : četrtek, 27.10.2005 : 10:27:32 »

En del "skrivnosti " j ekot že rečeno v "feelingu". Teg aimaš ali nimaš. Nobena šola ti ne more pomagat, lahko p amalo izboljšaš s teorijo tehniko . Ampak kot pri slikarjih in umetnikih- kdor to ni ,mu nobena akademij aza umetnost n ebo pripomogl ado tega ,da bi narisal "mona lizo".
Kdor pa je umetnik,seveda rabi še malo študitrat,a ne vsmislu tečaja.
tečaji in teorija  so na nivoju usposabljanja za "obrtnike", ne za umetnike.

Drugi del skrivnosti je v stavku "drugače ga raje nimam". - se vam je posvetilo?

Psi iz kategorije"ga raje nimam" so nekoč dobili šus u glavo",danes pa k včasih podobno , včasih v zavetišču ali na cesti, včasih pa doživljensko na verigi ali v pesjaku. Zagotovo pa jih ne vidite na sprehodih, kjer bi vam vzbujali zavist.

Žalostno dejstvo pa je, da današnja "super exkluzivna" vzreja proizvaja mnogo psov, ki sodijo po svojih značajskih lastnostih v kategorijo "ga raje nimam". 
Logiran
AklAm
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 103


WWW
« Odgovor #6 : četrtek, 27.10.2005 : 11:29:49 »

Citat
En del "skrivnosti " j ekot že rečeno v "feelingu". Teg aimaš ali nimaš. Nobena šola ti ne more pomagat, lahko p amalo izboljšaš s teorijo tehniko . Ampak kot pri slikarjih in umetnikih- kdor to ni ,mu nobena akademij aza umetnost n ebo pripomogl ado tega ,da bi narisal "mona lizo".
Kdor pa je umetnik,seveda rabi še malo študitrat,a ne vsmislu tečaja.
tečaji in teorija  so na nivoju usposabljanja za "obrtnike", ne za umetnike.

Malo sem razmislila o tem, pa moram ugovarjat. Doma imamo tri pse. Gaja je cel čas z ljudmi, Špela po želji (ima vstop v hišo in proste izhode Wink), Alfova taca lahko stopi samo v klet ali pa sam blodi okoli hiše. Gaja najbolj ignorira ljudi (seveda velikokrat tudi mene), pa se z njo največ ukvarjam. Špelina pozornost je čisto odvisna od situacije, je pa relativno vesela, če se z njo kdo ukvarja in je takrat načeloma nič ne zmoti. Alf pa, kakor hitro se kdo od nas (kdorkoli) pojavi zunaj, sledi vsakemu gibu, sedi mirno ob človeku in se ne gane od njega. Prav cel čas se trudi, da bi naredil nekaj, kar bi mu prineslo kakšno nagradico (košček salamce, čohanje ali pa res samo besedo, torej človekovo pozornost).
Tako da mogoče ni vse odvisno od filinga. Psi, ki so redko deležni pozornosti, se preprosto bolj trudijo zanjo. Oziroma so cel čas na preži, da ne bi tistih redkih trenutkov zamudili. Tongue Gaji je samoumevno, da je vsak dan deležna paketa učnih seans in vse moje pozornosti, zato ji verjetno to ne pomeni isto kot na primer Alfu, ki je pozornosti deležen v občutno manjših količinah in mu je to mogoče en veeelik đekpot. Tongue Če bi še njega odvlekla s sabo študirat in ga maltretirala tako kot Gajo, bi me imel mogoče prav tako pol kufer. Grin
No, to jaz opažam, mogoče drugi nimate takšnih izkušenj ...
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #7 : četrtek, 27.10.2005 : 12:07:15 »

Veliko je sicer odvisno od karakterja posameznega psa, a se vedno najvec od nas ljudi.
Dajte se malo analizirat in opazujte sami sebe.
Kaj delamo na sprehodih? Oci imamo na pecljih (torej, mi nadzorujemo teren), trzamo na vsak pasji gib, stalno ga nekaj klicemo, mu govorimo: "Zdaj greva pa levo" (psa ze vnaprej opomnimo, kaj mislimo narediti), mu ne dovolimo, da bi se po pasje znorel (vsaj obcasno) ipd..
Delamo tocno to, kar bi moral delati pes. Mi smo pozorni na njega in ne on na nas. In kaj torej preostane psu? Le to, da brezskrbno nori naokoli in maksimalno izkoristi vse, kar mu je dovoljeno.

Kaj pocnemo doma? Pes sicer ne sme v kuhinjo, ampak ker si je danes prav posebej zazelel teziti v kuhinji, revcku pustimo in v glavnem se vsaka taksna prepovedana pasja zelja, izpolni na tak nacin.
Razmisljamo v smeri, da se bo psu zmesalo, ce ne bomo z njim 24 ur na dan. Figole freskole, ni res.
Psi ne poznajo kazni, ker je vecina nadebudnih lastnikov prepricanih, da je to mucenje ubogih zivalic, pa naj gre le za cuk ovratnice, frc po nosu ali grd pogled.

In zaradi taksnih vzgojnih prijemov, naredimo iz psa eno navadno razvajeno deriste in nenazadnje vodjo vasega tropa (ceprav ste nekateri prepricani, da se psi sploh ne rangirajo).
Do tu je sicer vse lepo in prav, a ponavadi se zatakne, ko lastnik koncno ugotovi, da pes vseeno mogoce malo pretirava. Popravljati napake je vedno tezje, kot uciti na novo.

Pa da ne boste mislili, da sama nimam podobnih "tezav". Ooooo ja imam jih, a le toliko in do te mere, da mi niso motece.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
AklAm
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 103


WWW
« Odgovor #8 : četrtek, 27.10.2005 : 13:45:03 »

Se strinjam.
Logiran
flatka
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 597


« Odgovor #9 : četrtek, 27.10.2005 : 14:34:20 »

Se strinjam s temi posti.

Ne bi ponavljala vsega kar ste že omenili: karakter, odnosi,...
Mogoče bi samo dodala, da je pri AklAm in primeru treh različnih psov, prisotna tudi starost le teh. Po določenih letih se pes tudi malo umiri, ˝začne razmišljati˝ in ti nameni več pozornosti....

Star človek, star pes in po nekaj letih, bo pa pes že dojel kako se obnašati. V bistvu se mu tudi noreti ne bo dalo.  Tongue

Lp  Smiley
Logiran
lejca
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 599


« Odgovor #10 : četrtek, 27.10.2005 : 14:54:17 »

Tudi za mojega hudička veliko ljudi reče kako je priden itd., ko ga vidijo prvič in je še zadržan do njih in njihovih psov, ko se pa spoznajo, pa pokaže, da ni tako priden, kot se dela Wink.
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #11 : četrtek, 27.10.2005 : 16:29:23 »

Drejči, trdiš da bi moral biti pes tisti, ki se ozira za svojim lastnikom in da smo v bistvu mi tisti, ki iščemo pozornost pri psu (nekako takole). Se strinjam, toda kako psa prepričat v to? Se z njim čim manj ubadati in čakati, da on pokaže zanimanje za nas ali kako?

Na drugi strani pa Trkmanova (konkretno v oktobrski številki revije Moj pes) in podobni trdijo, da se je potrebno s psi čim več ukvarjati, pa ne bomo imeli z njimi problemov ...

Huh

Logiran
Lilit
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.364


« Odgovor #12 : četrtek, 27.10.2005 : 16:55:06 »

Neee...
jaz to razumem nekako tako: se ukvarjat s psom, ampak ne 24 ur na dan... in na sprehodu ga ni treba ves cas klicat, ampak pustit, da dela svoje stvari in se mu skrivat, da te sam isce.
Ce se dosti ukvarjas z njim, potem bo na sprehodu sam pozoren nate.

Nekaj takega.
Logiran
flatka
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 597


« Odgovor #13 : četrtek, 27.10.2005 : 18:39:52 »

jaz to razumem nekako tako: se ukvarjat s psom, ampak ne 24 ur na dan... in na sprehodu ga ni treba ves cas klicat, ampak pustit, da dela svoje stvari in se mu skrivat, da te sam isce.
Ce se dosti ukvarjas z njim, potem bo na sprehodu sam pozoren nate.
Wink !!!
No danes na sprehodu, sem to res poskusila. In moram rečti, da se tega sploh nisem zavedala, bilo mi je že samoumevno, da psa pustim, da prevoha svoje in teka po svoje.
Se mi zdi, da bolj ko drezaš vanj, rata bolj živčen in svojeglav. Verjamem, da kakšnemu psu enostavno ne moraš zaupati, vendar se vseeno lahko zadržiš kakšne besede.

Sem imela eno situacijo, ko se psički enostavno po eni določeni poti ni dalo hoditi. Na mestu se je ustavila in čakala. Nekaj časa sem jo preganjala in klicala in je šla le z muko in trmo. Nato pa sem jo začela ignorirati in je čez nekaj časa sama pritekla za mano. Vendar se je tega veliko prej naveličala, kot takrat, ko sem ji neprestano dopovedovala naj šiba.
Včasih, če kaj protestira ne hodim direktno po gozdni poti, vendar ob njej po hribčku. To zelo obožuje, še posebaj, če mora hoditi med vejami in po listju, ki ji šumi pod nogami.  Wink

Na sprehod greš, da se sprostiš, ne za to, da boš neprestano napet in ukazoval svojemu psu. Verjetno vsak rabi malo svoje zasebnosti in miru.  Grin

Lp
Logiran
AklAm
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 103


WWW
« Odgovor #14 : četrtek, 27.10.2005 : 20:42:45 »

Flatka, se strinjam glede starosti.
Sammy, Trkmanova ima več psov, a ne? No, na to sem se zdaj spomnila - mislim, da se psi veliko bolj "grebejo" za našo pozornost (in za piškotke ipd.), ko jih je več in imajo konkurenco. Če imaš tri pse, tudi vsakemu od njih nameniš le tretjino časa, ki bi ga sicer porabil za enega. Kaj pa vem, razmišljam, no.
Logiran
Strani: [1] 2 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Kako jim uspe?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines