mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 17:39:08

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Mešanci  |  Tema: Bi parili ...
Strani: 1 [2] 3 4 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Bi parili ...  (Prebrano 19979 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #15 : nedelja, 17.08.2014 : 09:12:16 »

Men se zdi, da nas je, tule na forumu sodelujočih, precej več takih, ki imamo mešance, kot tistih, ki imajo rodovniške živali. Torej nam mešanci niso nižja kasta, ampak živali, ki smo jih sprejeli v družine kot svoje družinske člane.
Ampak zakaj smo to storili? Ker je nek del populacije neodgovoren, za luno, nerazgledan in brezbrižen in so tile mešanci pristali na svetu povsem brez razmisleka, nenačrtno in kot povsem odvečni. In se je potem en kup odgovornih ljudi moralo z njimi ukvarjat, en kup denarja (davkoplačevalskega in zasebnega) je bilo porabljeno za njihovo oskrbo, da so potem končno prišli do naših domov. Pa ni važno, če sta bila pes in psica različnih velikosti ali ne, v večini primerov tega itak noben ne ve.
Skratka, če smo čist natančni, moj point je, da jih imamo fejst radi ne glede na njihovo poreklo (pa tudi če sta od staršev različne višine), bi pa z veseljem vsi mi imeli doma živali, ki se jim en del njihove življenjske poti ne bi slabo godilo, ne bi bili, tepeni, premraženi, lačni, bolni, sami. Ker potem sploh ne bi bilo potrebe po prostovoljcih, zavetiščih, donacijah ipd., ampak bi bilo na voljo točno toliko živali, kot bi bilo na voljo domov zanje in bi bile tovrstne teme povsem odveč.
Kar se pa tiče parjenja psov različne višine - premajhen pes rabi lojtro, da naskoči preveliko psico, prevelik pes pa lahko ob poskusu psico raztrga. Že sama ˝geometrija˝ človeku z zdravo pametjo pove, da nekaj v teh kombinacijah ne štima glih preveč.
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #16 : nedelja, 17.08.2014 : 09:22:25 »


Mi imamo doma psičko, mladiček je.  Jaz sem se pa spraševala, sedaj, ko bo tudi naša psička toliko zrastla, kaj bi se zgodilo, če bi kakšen tako velik pes želel se z njo sparit (in ona z njim). Moram povedat, da psičko vsak dan sprehajam, in kaj bi se zgodilo, v kolikor bi se gonila, glede na to, da je v vasi cel kup psov, ki niso pripeti ali zaprti v pesjak. Kaj če bi jo kakšen tak pes takrat naskočil. Nič ne morem narediti.


No, tole, samo  tole je pri celi neumnosti najbolj zaskrbljujoče, zelo verjetno zrelo za prijavo inšpekciji (premlada psica pa zakon o preprečevanju nenačrtnih brejosti). pa kakšnim lastnikom zavetišč za uničit dan.
Logiran
binulja
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.446


Ben


« Odgovor #17 : nedelja, 17.08.2014 : 09:23:35 »

Opala...nov termin za slovar: internetni živalovarstvenik  Cool
Logiran

sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #18 : nedelja, 17.08.2014 : 09:40:54 »

It, a se sploh zavedaš, da bo ob vsaki gonitvi, torej 2x letno,  velikih in malih psov, ki bodo samo čakali, da bi se sparili s tvojo psico, na desetine? In ti boš rekla Nič ne morem storiti?
Logiran
it
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #19 : nedelja, 17.08.2014 : 10:02:34 »

It, a se sploh zavedaš, da bo ob vsaki gonitvi, torej 2x letno,  velikih in malih psov, ki bodo samo čakali, da bi se sparili s tvojo psico, na desetine? In ti boš rekla Nič ne morem storiti?
No, tega pa nisem rekla. Rekla sem, da v kolikor bi se moja psička gonila, in bi psi, ki niso zaprti itd., bili ob njej, bi hudo težko preprečila, da bi do parjenja prišlo. Nisem pa napisala, da ne morem preprečiti, da se ne goni. To pa lahko. Še enkrat poudarjam, da sem samo razmišljala, kaj se zgodi, če je situacija takšna in takšna... Saj tudi vi kdaj razmišljate, mar ne. Se sprašujete, delate plane, tehtate možnosti ipd..

Jaz bom svojo psičko dala sterilizirat, že zato, ker vem, da ne morem garantirat, da bi lahko vse pse oddala v roke odgovornih ljudi, v roke sploh katerih ljudi. Sterilizirat jo bom dala, ker ne bi, niti pod slučajno, nebi mogla kakšnega majhnega psička kje odvrči, prepustit usodi, ali ubiti oz. dovoliti, da ga kdo ubije. Sterilizirat jo bom dala tudi zato, ker imam doma tudi otroke, ki jih želim vzgojiti v odgovorne ljudi, s posluhom do živali, do stisk, in jih vzgojiti v odgovorne odrasle, še prej, v odgovorne mladostnike, še prej, v odgovorne nekoliko večje otroke... Sterilizirat jo bom dala enostavno iz razloga, ker mi je mar.

Vem, težko mi verjamete, vendar je tako. Vseeno si ne dovolite obsojati prehitro, neke negativne predznake talati vsem tistim, ki ne delijo istega mnenja ali odziva, kot vi sami. Če se sprašuješ, razmišljaš, še nisi hkrati neodgovoren in še vsekakor nimaš vedno nekih slabih ali neodgovornih namenov odzadaj.

Saj je prav, mar ne, da ljudje razmišljamo in ne delujemo samo po sistemu naučenega. Se sprašujemo, ali je to, kar so nas naučili starejši, vedno najbolj prav, kot v tem primeru, kako ravnati z živaljo.

Jana
linke, ki si pripela, kaj naj rečem, res so mi segli v srce. Čutim veliko sočutja do tovrstnih živali in nekako razumem tudi  PMP, zakaj takšen odziv pri njih. Prenagljen in preveč obsojajoč, za mene, vendar verjamem, da ko oni berejo tovrstna vprašanja, vidijo najslabšo možnost, ker takoj pomislijo na vse takšne pse, mačke... Ne vidijo samo vprašanje, vidijo tudi posledice tovrstnih "vprašanj". Jih, res jih, nekako razumem.

Ne razumem pa, to bi pa vseeno želela slišati odgovor, zakaj je neodgovoren lastnik tisti lastnik, ki nesterlizira/kastrira svojega psa, ki je nerodovniški (gledano SAMO iz stališča zdravja za svojega ljubljenčka), se pa nič ne govori o neodgovornosti pri tistih lastnikih, ki imajo rodovniškega psa. Jaz še vedno mislim, da je tu odločilen tudi zaslužek oz. neka propaganda, da so edino rodovniški psi zadosti "vredni" da bivajo. Kdor se ne strinja z mano, pa naj prosim argumentira in ne samo da napiše, da se s tem ne strinja, se mi posmehuje itd..
Če ne more argumentirati je:
a) neveden
b) je to, kar sem napisala, tudi res. 
Pa naj se debata nadaljuje. Vsekakor sem očitno vrgla "kost".

Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #20 : nedelja, 17.08.2014 : 10:16:43 »

Načeloma se da parjenje rodovniških psov (=psi, ki imajo rodovnik) kontrolirat, da se psica ne pari prevečkrat, kot je dovoljeno oz. dobro za samo psico. Vse ostalo so zame mešanci, ker nimajo rodovnika, ki lahko ga dobijo, če je vse ok. Tudi če se parita dva rodovniška psa izven zakonskih okvirjev in posledično mladiči ne dobijo rodovnika, to pomeni, da niso rodovniški, so pa čistokrvni. Ko pride do takšne situacije, pomeni, da nekaj ne štima. To pomeni, da je lastnik rodovniškega psa paril z rodovniško psico npr. večkrat kot je dovoljeno (prevedeno: izkoriščanje psice). Torej, takšnih primerov je tudi nekaj, vsekakor pa manj kot primerov mešancev iin prosto spuščenih psov po vasi....
Se mi zdi, da si tukaj malo pomešala podrobnosti.  Wink

Tudi sama sem imela psico, ki ni bila sterilizirana, in sem jo vedno uspešno ubranila pred vaškimi naskoki in podobnimi težavami na vasi. Če si malo prebereš o poteku gonitve psice, boš vedela, da je v bistvu malo možnosti, da pride do paritve, če si ti z glavo na mestu in uporabljaš znanje  s tega področja. Je pa res, da takrat ponavadi pelješ na sprehod za sabo še nekaj vaških prijateljev... Roll Eyes
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #21 : nedelja, 17.08.2014 : 10:19:29 »

No takole: tehnično je mogoče marsikaj, vem za primer, ko je pritlikavi pinč naskočil rotvajlerko (se je splazil v pesjak pod vrati, mogoče 8 cm prostora), pa pritlikavi pudelj nemško ovčarko....Mladiči iz tako različnih kombinacij znajo biti "čudni" = nesorazmerno grajeni, kar ne samo da ni ravno lepo za pogledat, ponavadi psu povzroča tudi bolj ali manj resne težave. Za samo psico, ki se spari z precej večjim psom  ponavadi ni pretirano velikega tveganja, če je psica nekako srednje rasti. Znajo pa biti zelo hudi problemi pri majhnih psicah,  celo če razlika niti ni zelo velika. Manjša ko je psica, večja je možnost težav. Pravzaprav lahko pride do hudih težav tudi takrat, ko je samec primerno velik in zgodi se, da niti veterinar ne more rešiti psice in/ali mladičev.

Oddajanje mladičev: odkar imamo zavetišča  je mladiče mešancev veliko težje oddati, kot je bilo prej (ja niso samo lastniško mladiči konkurenca zavetiškim, je tudi obratno). K temu je treba dodati še tiste pse, ki jih skupine ali posamezniki v neznanih količinah vozijo iz tujine. Tako da je konkurenca res huda, dobrih potencialnih lastnikov pa ni nič več kot prej. Oddaš mogoče dva ali tri iz legla - povprečna legla manjših psic pa so okrog 6, večjih lahko tudi čez 10. In vzrediti moraš celotno leglo,  možnosti evtanazije preštevilnih nimaš več. Stroški prehrane in veterinarske oskrbe breje psice in mladičev so veliki celo, če gre vse kot je treba. Po zakonu jih moraš imeti vsaj do 8 tedna, vendar nikoli ne moreš oddati vseh pri tej starosti.

Mislim da je iz napisanega jasno, da ni dobro, če se ti psica spari. Kako to preprečiti? Najlažje s sterilizacijo, ki je vsekakor najbolj komot rešitev za lastnika, še posebej, kadar je v okolici veliko nekastriranih spuščenih psov. Druga možnost je, da si nabaviš literaturo in se podučiš o osnovah, ki jih moraš vedeti o svoji psički: kako poteka gonitev, kako vidiš, da se psica goni, kdaj so plodni dnevi in kako ravnati, da ne pride do paritve. Priporočam knjigo "Moja psička", ki se je kupiti več ne da, jo pa imajo v knjižnicah.
Psico moraš imeti pod kontrolo vedno (sicer moraš imeti pod kontrolo tudi sterilizirano, ampak pri celi je to še bolj pomembno), kar pomeni, da se ne sme prosto klatiti okrog. Ko se goni mora biti zaprta v hiši (ali drugem varnem zaprtem prostoru). Ograjen vrt ali pesjak za ta namen ne zadostuje. Psi so zelo iznajdljivi, poleg tega pa je imeti gonečo psico v pesjaku tako, kot da bi obesila reklamo vsem vaškim cuckom pod nos. Zagotovo se jih bo zbrala cela vojska pred bajto in se tri tedne ne bodo premaknili nikamor, vam pa bodo  poleg ostalih neprijetnosti tudi vse prescali. Goneče psice ne smeš spustiti s povodca in če imaš pred bajto svate, so sprehodi tako rekoč nemogoči.

Tako da...ja sterilizacija ti prihrani mnogo sitnosti. Zato je steriliziranih tudi veliko rodovniških psic.

Kat pa se pmp tiče pa samo: svojo veliko "strokovnost" izkazujete  vsakodnevno na vsakem koraku.

Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #22 : nedelja, 17.08.2014 : 11:17:11 »

it, tale ista kost je bila vržena že tolikokrat, da ima že brado, pa brke, pa mah se je gor razrastel, pa plesen, pa še ves ostali živelj, kar ga je. Tole je topla voda, ki dejansko služi samo provokaciji in debati zaradi debate. Če bi želela resno informacijo bi prečekirala vse teme ki že obstajajo o tej tematiki, ne pa da se vpije, da nihče ne odgovarja na odprto temo in da nam je vseeno.
Vsak se enkrat naveliča pisarit isto in isto in isto do neskončnosti. In argumentirati isto in isto in isto do neskončnosti. Sploh mi je tole poalinejano zahtevanje argumentacije za  bruham
Če želiš strokovne odgovore - ziher imaš strokovnega veterinarja (ker je za tvojo psico zagotovo poskrbljeno v najboljši možni meri) in ti bo znal iz anatomskega, etičnega in strokovnega stališča najbolje pojasnit, kako je s čuvanjem nesterilizirane psice ob kopici spuščenih vaških cuckov.
Logiran
it
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #23 : nedelja, 17.08.2014 : 17:38:32 »

luna7 in Lanabela, hvala vama za inforamcije. Vsekakor še kakšen podatek tako iz nekih izkušenj več. Predvsem tisto o kupu psov pred hišo cca 3 tedne, ko se bi psička gonila, kar sem nekako domnevala, da bi znalo bit, me je še dodatno prepričalo da je sterilizacija čisto v redu izbira (poleg vsega, kar sem že napisala). Ja, če se bo veterinar strinjal, bom drugi teden našo dala sterilizirat. Takrat imam namreč dopust, pa sem mislila, da bi mogoče bilo bolj prav, da sem doma, po posegu. Ne vem, nekako so mi dali vedet (veterinarji), da pred 6 mesecev starosti ne sterilizirajo, naša pa nekako (menda) ne bo takrat še čisto 6 mesecev stara. Saj pravim, točna starost psičke nam ni znana, kljub temu, da so bili lastniki znani in sem jih o tem povprašala. Pa se niso spomnili. Tako da so mi samo približno povedali.

Če je komu mogoče kaj bolj znano, da ne brskam in iščem po internetu, včeraj sem opazila, da ji je izpadel mlečni zobek, tile prvi veliki, ki so. Dolgi. Spodnji. Ko jih ima 4. Ne znam jih poimenovati. Mogoče bi po tem lahko tudi sklepala glede starosti. Vem da me je nazadnje veterinar nekaj spraševal glede izpadanja zob, ko sem želela rezervirati termin oz. sem se pozanimala, koliko časa prej naj napovem, da pripeljem psičko na sterilizacijo.

Mogoče kdo ve, zakaj nekateri veterinarji nočejo sterilizirati pred 6 meseci starosti, sem pa enega enkrat povprašala, pa je rekel, da lahko. Zakaj tako različna "praksa"?

kocka,
verjamem, da se je o tem že kaj pisalo, in se vedno bo. Ni mi bil to namen, sploh ne, razlog za vprašanje sem že napisala, da ga ne pišem še enkrat. Jaz nisem pisala o tem, da vam je vseeno, ali da ne odgovarjate na odprto temo. Argumentacijo bi pa jaz želela samo na tisto, kar je bilo poudarjeno glede sterilizacije/kastracije glede samega zdravja, če to res zmanjšuje možnost raka, se mi potem zdi prav, da bi tudi vsi lastniki psov/psičk z rodovniki, vse psarne, ki se s tem ukvarjajo (torej z vedno novimi zarodi določenih pasem) o tem resno razmisliti, saj domnevam, da rodovniški psi niso nič manj k temu podvrženi v primeru nesterilizacije oz. nekastriranosti, kot pa križanci. Ampak njih se v tem smislu, ne bo tako obsojalo in jim "pod nos metalo" zakaj njihovi ljubljenčki niso kastrirani oz. sterilizirani, kot tistim, ki imajo doma križančka. Se opravičujem, če se me je kdaj narobe bralo, jaz te pse narobe očitno poimenujem, ker jih imenujem na čistokrvne z rodovniki, čistokrvne brez rodovnikov in mešančke=križanci.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #24 : nedelja, 17.08.2014 : 18:57:14 »

Treba je upoštevati razmere. Če ne morete zagotoviti psici varnosti med gonitvijo, je zgodnja sterilizacija povsem upravičena. Sterilizira se sicer lahko že mladiče, vendar prej ko se opravi poseg, večja je možnost za negativne posledice. Najbolje je sicer počakati da psica zaključi z rastjo, vendar se bo v tem primeru pred sterilizacijo vsaj enkrat gonila. 6 mesecev je nek kompromis - večina psic se pri tej starosti še ne goni in vsaj tista najhitrejša rast je zaključena. Če so psici začelo izpadati podočniki (tadolgi zobki) je stara 5 - 6 mesecev.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #25 : nedelja, 17.08.2014 : 18:58:09 »

...in jo lahko komot date sterilizirat drug teden, ko boste imeli čas.
Logiran
it
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #26 : nedelja, 17.08.2014 : 19:48:54 »

Ja, začeli so izpaditi spodnji dolgi zobki in še potem naprej proti sredini čeljusti (majhni). Čist na sveže videla. Očitno na veliko izgublja mlečne zobke.

Hm, sedaj oz. že ves čas, samo mi ne uspeva preveč, jo poskušam naučiti, da pride na odpoklic. TAKOJ. No, ne uspeva mi preveč. Ne glede na to, koliko priboljškov ji dam, kako jo vedno pobožam, pohvalim... ko ji nekaj odvrne pozornost, ponavadi so to drugi ljudje ali živali, jo ne prikličem pa če se po tleh mečem. Drugače pa ja. Nazadnje sem dobila sicer dobronameren nasvet, naj bom huda na njo, ker ni ubogala, in naj ji ne posvečam pozornosti, ko končno pride do mene, pa se mi nekako zdi skregano z logiko. Mislim, če pride k meni pa ji ja naj bi bilo lepo, ali ne? Da bo vedela, da se splača priti k meni. Ne vem, ima kdo kakšne izkušnje...
Sicer razmišljam tudi o pasji šoli, pa imam nekako občutek, da me bodo čudno gledali (glede na to, da so v njej bolj kot ne sami čistokrvni psi-z rodovnikom ali brez). No, sicer pa ne bodo edini. Na vasi me čudno gledajo vsi sosedi, ker psičko vsakodnevno po 3x sprehajam, drugi in to zraven mene počne samo še ena lastnica psov (pa je psov kar nekaj), si mislijo, da se mi malo trga in zakaj rabim sprehajat, če pa je psička tako v ograji, torej niti na verigi ne in ima posledično dosti možnosti za skakanje oz. aktivnosti. Druga stvar, ta se jim pa še bolj zdi zblojena, je pa da počistim za psičko, ko se podela. Zakaj le, ko pa so vsenaokrog tik ob cesti, zelo nazorni kupčki, da se tam sprehajajo tudi drugi psi. Tisti, ki prosto tekajo po vasi, seveda. Tako da še eno čudno gledanje več pač ne bo nič novega... Smiley (To je malo za hec).
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #27 : nedelja, 17.08.2014 : 20:59:25 »

V šolah je tudi veliko mešancev, nihče te ne bi čudno gledal Smiley
Sicer pa psa, ki ne uboga vedno  odpoklic učiš tako, da ga imaš  na 5 - 10m dolgem povodcu (ne fleksu) in ga ne spuščaš, dokler te ne uboga vedno. Potem povodec pustiš, da ga vleče za seboj (in ga lahko ustaviš če ne uboga) in šele ko te tudi tako povsem zanesljivo uboga par tednov ga lahko spustiš. Podrobneje si poišči v poglavju o vzgoji in šplanju.
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #28 : nedelja, 17.08.2014 : 22:31:49 »

Na podeželju, kjer je kup tako ali drugače lutajočih vaških loverjev, je sterilizacija edina zares pametna opcija, če želiš sebi in navsezadnje tudi psici prihraniti kup stresa, ki žal ne traja samo tistih nekaj najbolj "vročih dni", ko je tudi psica pripravljena na paritev, ampak tri tedne skupaj.
Bravo za tako odločitev. bravo Mislim, da bo čisto ok, če jo steriliziraš v najkrajšem času. In bravo za ukvarjanje z njo.  super
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #29 : nedelja, 17.08.2014 : 23:00:25 »

Pa še to o rodovniških in mešancih, ko je že bilo ravno govora o tem: imam mlado rodovniško psico, vem, da bi mladiče lahko dobro prodajala, če bi mi šlo  za to, in hkrati vem, koliko dodatnega dela, odgovornosti in skrbi za seboj potegne tovrstno početje, pa nimam za to ne časa ne pravega veselja. In sem jo dala sterilizirati, čeprav živim v mestu in ne bi bilo pol toliko težav z gonečko kot na vasi. Iz dveh razlogov: ker mi zelo veliko pomeni sproščeno sprehajanje psa zunaj skozi celo leto in ker je med mojo službo v varstvu pri mami, ki ima svoja leta in ji res ne privoščim, da se ukvarja še s kakšnimi nezaželjenimi prepotentnimi samci, ko jo dopoldne pelje na sprehod. V katerem zelo uživata obe.  Smiley
Kar se zdravja tiče: poznam kar nekaj steriliziranih psic, ki so dosegle zelo lepo starost, pa tudi nekaj takih nesteriliziranih. In takih, ki so šle v zgodnji starosti, ne glede na to, ali so bile sterilizirane ali ne. Pri naši nikakor ni sledi o kakšni inkontinenci ali  sterilizacijski debelosti, je pa sicer zelo aktivna psica.
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Mešanci  |  Tema: Bi parili ...
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines