mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 19:38:06

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Nakup/posvojitev psa
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: Nakup/posvojitev psa  (Prebrano 26681 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
n00b
novinec
*
Sporočil: 44


WWW
« Odgovor #60 : petek, 16.01.2015 : 13:44:58 »

@n00b super, da si mi povedal, da imaš ti lih takega za katerega se jaz zanimam. Bi mi lahko mogoče kaj več povedal kako se ti z njim ukvarjaš da mu ni dolgčas, če izvzamemo razne športne aktivnosti? Namreč sprehodi so fix, hoja v hribe tudi fix, kopanje v morju poleti (živim na obali, če nisi pregledoval poste nazaj) tudi fix, razne aktivnosti na prostem so tudi fix (tipa vrži-prinesi, preskoči to-tisto, najdi kar sem skril, itd...). Trenutno mi še kaj ne pade na pamet. Praviš dlake odpadajo kot za stavo Cheesy hehehe... Dobro nekaj bo treba vzet v zakup. Se bo pa več sesalo in čistilo (ne bo škodilo sigurno Tongue ).


Midva trenutno delava kliker lovski tecaj, drugace pa prinasanje (to mu je zelo ljubo) na kopnem in iz vode, obcasno krvno sled, razne trikce, poslusnost... Doma je prakticno neopazen, dokler se ne odloci, da on nekaj potrebuje. Takrat uporabi vse mozne taktike, od nepremicnega strmenja do tihega cvilkanja, prinasanja cevljev, raznih drobnih smeti, dreganja s taco, tlacenja smrcka v moje oko... Zelo je vztrajen in trmast, VES cas testira meje.
Locitvena tesnoba je pogost problem pri pasmi.

Za gorsko kolesarjenje s psom bi jaz izbrala manjso, lazjo pasmo. Ali pa vsaj samico. Moj ima 40 kilogramov, tako da tek po hribu navzdol ni ravno optimalen in tega ne prakticirava.
Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #61 : petek, 16.01.2015 : 13:46:37 »

Ampak, kaj se mi je zgodilo... izgubila sem se oz. sem prišla ven na napačnem koncu.

To je pa meni znano tudi s pohodniških - planinskih izletov Roll Eyes ... na srečo sva vedno dva in potem lahko eden s psi počaka, drugi pa gre po avto, če res ne gre drugače. Sicer redko, a se je tudi že zgodilo.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #62 : petek, 16.01.2015 : 13:51:21 »

Meni tukaj nekaj ni čisto jasno: ves čas govoriš o psu, ki naj bi imel odlične delovne lastnosti (drugačnega na vsaj malce resnejše gorsko kolesarjenje ne moreš vzet), izbiraš pa med dvema (karakterno in vizualno) zelo različnima pasmama, ki sta jima skupni dve lastnosti: nimata nekega izrazitega veselja do teka in predvsem obe pasmi imata fency barve. Kaj torej iščeš: lepo pobarvanega psa ali tekača?
Pri avstralcih (pasmo sicer kar dobro poznam, a so tu na forumu tudi taki, ki jo popznajo veliko bolje in bodo mogoče kaj od tega kar bom napisala ovrgli). Avstralci so lahko zelo dobri delavci ali pa velike lenobe. Zanimivo je, da vem za veliko enih ali drugih, nekaj vmesnega pa skoraj ne. Pa v istem leglu imaš lahko oboje. Dober delovni aqvstralec je hiter in si želi ustreči lastniku. Nimajo pa tudi ti neke velike želje po tekih na dolge proge. Kot je že bilo napisno, kakšnih 10 km rekreacijskega teka imajo več kot dovolj.
Vajmeranci  kolikor jih poznam kar radi tečejo, so pa mogoče že malce veliki za težak teren. Če si želiš res dobrega tekača tipa ptičar, potem je nemški ptičar ali pa vižla precej boljša izbira.

Včeraj si vprašal tudi glede ločitvene tesnobe. Ločitvena tesnoba ni značilnost pasme ampak posameznega psa. Zakaj nastane ni povsem jasno, verjetno je zadaj tako dednost kot okolje (vzgoja mladiča), pogosto pa je posledica travme. Gre za to, da se pes pretirano naveže na lastnika, je nesamostojen in v odsotnosti lastnika trpi (je pod stresom, ki ga sprošča na različne načine - lajajo, delajo škodo, tudi lulajo in kakajo v stanovanju, čeprav so sicer že sobno čisti)
Druga stvar pa je nepokurjena energija. Psi, ki si jih želiš morajo imeti veliko energije, sicer so zate neuporabni. To energijo pa morajo pokuriti. Za nobeno od pasem, ki so ti všeč  samo tek ni dovolj, z njimi moraš početi še kaj drugega, ker jim je sicer dolgčas. In če jim je dolgčas, se bodo zaposlili sami. Žal je skoraj vedno to, kar je za psa zabava za lastnika škoda.

Pa še kar se tiče ljubezni do vode: nekatere pasme naj bi to imele že v genih, vendar se da prav vsakega psa, ki ni imel nekih slabih izkušenj z vodo s primerno vzgojo pripraviti do tega, da v vodi uživa.

Če jo pes piči po svoje pa je (v primeru da je šel kaj lovit ali raziskovat, ne da je ušel zaradi navala panike) itak najbolje, da se ustaviš on počakaš da pride nazaj. Čiči pa čaki, lahko tudi par ur.

Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #63 : petek, 16.01.2015 : 13:54:29 »

Pa še nekaj sem se spomnila - zelo vztrajni in spretni na težkem terenu znajo biti tudi pitbuli in njihovi mešanci.
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #64 : petek, 16.01.2015 : 14:17:07 »

Meni se zdi pa take debata zelo fajn - marsikaj je Filip7 vprašal in dobiva različne odgovore, ki osvetljujejo čisto različne vidike. In masikomu, ki šele razmišlja o psu, pokažejo, na kaj vse moramo pomisliti pred odločitvijo Wink

Recimo prav tole o gorskem kolesarstvu in downhillu in teku in "običajnem" kolesarjenju, se mi zdi, da zna še kakemu drugemu bralcu, ki si zamišlja, kako bi bilo, če bi se skupaj s psom rekreiral, bolj plastično predstaviti zadeve. Laiki si na zunaj zadeve predstavljamo precej idealno in preprosto in zato je fajn, da ste tisti, ki dejansko take stvari počnete opisali, kaj vse se v resnici dogaja Wink

Če pomislim na naše kraške gozdove, polne zajcev in srnjadi, si prav navdušenega goniča pravzaprav ne predstavljam (brez povodca) ubrano, brez "incidentov" teči z lastnikom po naravnem terenu ali gozdnih poteh ... in kolikor poznam Lanabeline zapise, bi rekla, da tudi s sibirskim huskijem, ki bi sicer lahko bil idealni tekaški sopotnik, ob obilici "lovskih" vonjav ne bi bilo dosti drugače.

Filip7, po moje bo najbolj prav, da poskušaš čimveč psov, ki so ti zdaj nekako privlačni, srečat v živo, oziroma priti v stik z vzreditelji takih legel in iz prve roke dobiti čimveč realnih informacij ... si boš lažje oblikoval sliko o tem, kaj in kako bi s psom (poleg tega, kar je tvoj hobi že sedaj) še počel.


Logiran

Unikatne tablice in portretki
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #65 : petek, 16.01.2015 : 14:39:03 »

Smiley Silverca je zelo dobra za tek ob kolesu ali vleko pred kolesom, spuščena pa žal ne more biti. tako da razna brezpotja odpadejo.
Logiran
filip7
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #66 : petek, 16.01.2015 : 14:55:52 »

Ojoj, lihkar sem prebrala, da NE voziš DH  butnglavc
Ampak vseeno to za določene dele terena velja vzeti v obzir.
Jao, sori še enkrat Roll Eyes

@kocka Tako je. Vozim bolj cross country steze. Če je kaj downhilla, ga je bolj za odtenek.

Midva trenutno delava kliker lovski tecaj, drugace pa prinasanje (to mu je zelo ljubo) na kopnem in iz vode, obcasno krvno sled, razne trikce, poslusnost... Doma je prakticno neopazen, dokler se ne odloci, da on nekaj potrebuje. Takrat uporabi vse mozne taktike, od nepremicnega strmenja do tihega cvilkanja, prinasanja cevljev, raznih drobnih smeti, dreganja s taco, tlacenja smrcka v moje oko... Zelo je vztrajen in trmast, VES cas testira meje.
Locitvena tesnoba je pogost problem pri pasmi.

Za gorsko kolesarjenje s psom bi jaz izbrala manjso, lazjo pasmo. Ali pa vsaj samico. Moj ima 40 kilogramov, tako da tek po hribu navzdol ni ravno optimalen in tega ne prakticirava.


@n00b hvala ti za odgovor. Koliko časa pa že imaš ti svojeg weimarja? Kako si se ti odločil zanjga? Ponavadi ubiram že sam lahke do srednje zahtevne terene. Drugače mi ni več gušt in samo "žganje" mišic mi ne diši čisto preveč.


Meni tukaj nekaj ni čisto jasno: ves čas govoriš o psu, ki naj bi imel odlične delovne lastnosti (drugačnega na vsaj malce resnejše gorsko kolesarjenje ne moreš vzet), izbiraš pa med dvema (karakterno in vizualno) zelo različnima pasmama, ki sta jima skupni dve lastnosti: nimata nekega izrazitega veselja do teka in predvsem obe pasmi imata fency barve. Kaj torej iščeš: lepo pobarvanega psa ali tekača?

odgovor: kot laik iščem psa, ki je po možnosti "fancy barve" in sposoben tudi teči.

Pri avstralcih (pasmo sicer kar dobro poznam, a so tu na forumu tudi taki, ki jo popznajo veliko bolje in bodo mogoče kaj od tega kar bom napisala ovrgli). Avstralci so lahko zelo dobri delavci ali pa velike lenobe. Zanimivo je, da vem za veliko enih ali drugih, nekaj vmesnega pa skoraj ne. Pa v istem leglu imaš lahko oboje. Dober delovni aqvstralec je hiter in si želi ustreči lastniku. Nimajo pa tudi ti neke velike želje po tekih na dolge proge. Kot je že bilo napisno, kakšnih 10 km rekreacijskega teka imajo več kot dovolj. Vajmeranci  kolikor jih poznam kar radi tečejo, so pa mogoče že malce veliki za težak teren. Če si želiš res dobrega tekača tipa ptičar, potem je nemški ptičar ali pa vižla precej boljša izbira.


odgovor: če je tak potem ga lahko vzamem kadarkoli na sprehod z kolesom iz Lucije do Pirana in nazaj. Kilometrov pa lih prav. Win-win situacija za oba takorekoč (govorim za obe pasmi).

Včeraj si vprašal tudi glede ločitvene tesnobe. Ločitvena tesnoba ni značilnost pasme ampak posameznega psa. Zakaj nastane ni povsem jasno, verjetno je zadaj tako dednost kot okolje (vzgoja mladiča), pogosto pa je posledica travme. Gre za to, da se pes pretirano naveže na lastnika, je nesamostojen in v odsotnosti lastnika trpi (je pod stresom, ki ga sprošča na različne načine - lajajo, delajo škodo, tudi lulajo in kakajo v stanovanju, čeprav so sicer že sobno čisti)
Druga stvar pa je nepokurjena energija. Psi, ki si jih želiš morajo imeti veliko energije, sicer so zate neuporabni. To energijo pa morajo pokuriti. Za nobeno od pasem, ki so ti všeč  samo tek ni dovolj, z njimi moraš početi še kaj drugega, ker jim je sicer dolgčas. In če jim je dolgčas, se bodo zaposlili sami. Žal je skoraj vedno to, kar je za psa zabava za lastnika škoda.

Pa še kar se tiče ljubezni do vode: nekatere pasme naj bi to imele že v genih, vendar se da prav vsakega psa, ki ni imel nekih slabih izkušenj z vodo s primerno vzgojo pripraviti do tega, da v vodi uživa.

Če jo pes piči po svoje pa je (v primeru da je šel kaj lovit ali raziskovat, ne da je ušel zaradi navala panike) itak najbolje, da se ustaviš on počakaš da pride nazaj. Čiči pa čaki, lahko tudi par ur.



odgovor: sem razumel in kot sem tudi prej napisal, če se za nekaj odločim je to tudi prioriteta. Mogoče punca ne bo vesela ampak bo pa sodelovala ker bo morala Cheesy

Meni se zdi pa take debata zelo fajn - marsikaj je Filip7 vprašal in dobiva različne odgovore, ki osvetljujejo čisto različne vidike. In masikomu, ki šele razmišlja o psu, pokažejo, na kaj vse moramo pomisliti pred odločitvijo Wink

Recimo prav tole o gorskem kolesarstvu in downhillu in teku in "običajnem" kolesarjenju, se mi zdi, da zna še kakemu drugemu bralcu, ki si zamišlja, kako bi bilo, če bi se skupaj s psom rekreiral, bolj plastično predstaviti zadeve. Laiki si na zunaj zadeve predstavljamo precej idealno in preprosto in zato je fajn, da ste tisti, ki dejansko take stvari počnete opisali, kaj vse se v resnici dogaja Wink

Če pomislim na naše kraške gozdove, polne zajcev in srnjadi, si prav navdušenega goniča pravzaprav ne predstavljam (brez povodca) ubrano, brez "incidentov" teči z lastnikom po naravnem terenu ali gozdnih poteh ... in kolikor poznam Lanabeline zapise, bi rekla, da tudi s sibirskim huskijem, ki bi sicer lahko bil idealni tekaški sopotnik, ob obilici "lovskih" vonjav ne bi bilo dosti drugače.

Filip7, po moje bo najbolj prav, da poskušaš čimveč psov, ki so ti zdaj nekako privlačni, srečat v živo, oziroma priti v stik z vzreditelji takih legel in iz prve roke dobiti čimveč realnih informacij ... si boš lažje oblikoval sliko o tem, kaj in kako bi s psom (poleg tega, kar je tvoj hobi že sedaj) še počel.


@mamaF bom poskušal tudi to urediti kot je treba, da izvem info iz prve roke. Sicer se je tukaj oglasil tudi uporabnik n00b, ki ima weimarja in je malo razsvetlil njihovo področje. Še kakšna info bi zelo prav prišla.

Nisem enciklopedija psov in kot vsi pravite, psa je potrebno vzgajati v takem duhu, da ti bo lahko kasneje odlična družba. Ni pa vsak pes enak drugim iz legla. Tako, da dejansko niti ne veš kaj dobiš dokler ga ne začneš testirati in prilagajat (če bo pomagalo).


P.S. SE OPRAVIČUJEM ZA DOLG KOMENTAR Cheesy
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #67 : petek, 16.01.2015 : 15:10:08 »

Leni avstralci ravno niso, imajo pa lahko svoje ideje in se je pri nekaterih treba na trepalnice postavit, da se kakšna stvar spelje Wink

Se mi zdi, da je tu poglavitno vprašanje: Ali se jemlje psa za laufanje ali nekaj kar lahko tudi malo poteče, če mu paše, sicer se pa vodnik prilagodi psu Tongue Če je to drugo ni problem, če pa ni pa...

filip, glede na to, da sva "soseda", če češ lahko tudi srečaš mojo glisto, ki po izgledu sicer ni ravno tipični predstavnik. To pomeni da kar iščeš to najdeš Wink In kako rečeva...
Logiran
filip7
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #68 : petek, 16.01.2015 : 15:20:46 »

AngSeter z veseljem se lahko vidiva in kako rečeva. Verjetno o avstralskih ovčarjih veš kar precej glede na to, da ga imaš Smiley kateri datum predlagaš?
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #69 : petek, 16.01.2015 : 15:26:47 »

Sem se spomnila še eno boljšo, javimo še ostalim primorskim avstralcem in prideš še ti in boš zvedu več osebnih izkušenj in spoznal naše cucke Wink
Javi se ******* in spoznaš še veliko ostalih Smiley
Logiran
nadja
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 894


« Odgovor #70 : petek, 16.01.2015 : 15:43:09 »

Od ovčarjev se pozanimaj še o border collie-jih. V primerjavi z avstralci in kelpieji imajo borderji v Sloveniji več legel, kar pomeni, da lahko lažje izbereš kar želiš, moraš pa seveda biti pozoren (pri vseh ovčarjih) na stabilen značaj prednikov in zdravje.
Logiran
filip7
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #71 : petek, 16.01.2015 : 15:48:15 »

AngSeter vidim, da so bili zbrisani moji komentarji. Verjetno sem kaj napisal kar ne smem Tongue V glavnem sem všečkal tisto stran.

Žal ti si še nekaj napisala ampak ne vidim kaj, ker je nekako cenzurirano se mi zdi Tongue

@nadja hvala za nasvet. Bom pogledal tudi borderje!
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #72 : petek, 16.01.2015 : 15:53:50 »

Smo začeli debato in nebi smel imeti problemov...  Undecided
Logiran
n00b
novinec
*
Sporočil: 44


WWW
« Odgovor #73 : petek, 16.01.2015 : 15:57:30 »

@n00b hvala ti za odgovor. Koliko časa pa že imaš ti svojeg weimarja? Kako si se ti odločil zanjga? Ponavadi ubiram že sam lahke do srednje zahtevne terene. Drugače mi ni več gušt in samo "žganje" mišic mi ne diši čisto preveč.

Gustav je star tri leta in pol, tako da toliko minus deset tednov. Zakaj sem se odlocilA za pasmo.. Hja. Vedno sem hotela multipraktik psa, zanima me lov in pticarji so mi bili zaradi svoje vsestranske uporabnosti in elegance vedno zelo vsec. Seveda je tudi izgled pripomogel k izbiri. Kar se karakterja tice, se z Gustavom ne ujameva najbolje, tako da je bil velik del ucenja tudi na moji strani. Meni osebno je premehak in pod pritiskom "ugasne". Pogosto zahtevam zanj prevec in prehitro, tako da moram velikokrat stopiti nazaj, globoko vdihniti in sele potem lahko delava naprej. Ce bi izbirala danes, bi vrjetno izbrala drugo linijo.
Psa ne izbiraj primarno po izgledu, ne bos srecen ne ti, ne pes. Zavedaj se tudi, da je to lovska pasma. Prav tako bo trajalo kar nekaj casa, preden bos ti lahko psa vzel seboj in bo dejansko, ce sploh kdaj, s tabo tekel po naravi, brez da bi odvil za nosom.
Logiran
filip7
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #74 : petek, 16.01.2015 : 16:00:23 »

Ne vem. Bom pa počakal, da se nadaljuje debata tukaj na tej temi... če se bo sploh nadaljevala Tongue
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Nakup/posvojitev psa
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines