mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.04.2024 : 14:50:48

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Napadalnost  |  Tema: renčanje
Strani: 1 [2] 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: renčanje  (Prebrano 17387 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
kleeemeeen
novinec
*
Sporočil: 6


WWW
« Odgovor #15 : torek, 21.04.2015 : 11:04:19 »

Ne ne, ne dvigamo jo več. Poskušamo s priboljški in v večini primerov uspe, včeraj pa nažalost ni. Premaknila se je iz dnevne sobe na svoje mesto in se tam trmasto zacementirala.  Smiley Ko smo se poskušali približati pa spet renčanje.
Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #16 : torek, 21.04.2015 : 11:08:45 »

Pa je to edina situacija, v kateri se upira in uveljavlja svojo voljo? Kaj pa sicer, koliko ste vi šef in ne ona?
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #17 : torek, 21.04.2015 : 11:57:49 »

Ne ne, ne dvigamo jo več. Poskušamo s priboljški in v večini primerov uspe, včeraj pa nažalost ni. Premaknila se je iz dnevne sobe na svoje mesto in se tam trmasto zacementirala.  Smiley Ko smo se poskušali približati pa spet renčanje.
A, tole mi pa deluje kot uveljavljanje svoje volje. Morda bi tukaj vseeno poskusili s kakšnim inštruktorjem-urco ali dve, da vsaj ugotovite kako in kaj naprej.  Cool Ne kaže vam ravno uspešno...  Huh
Logiran
Binas
rad pišem
****
Sporočil: 298


WWW
« Odgovor #18 : torek, 21.04.2015 : 12:42:12 »

Ne ne, ne dvigamo jo več. Poskušamo s priboljški in v večini primerov uspe, včeraj pa nažalost ni. Premaknila se je iz dnevne sobe na svoje mesto in se tam trmasto zacementirala.  Smiley Ko smo se poskušali približati pa spet renčanje.

To se mi sliši kot podkupnina. Kažete priboljške pred nos in psa vabite, prosite, da pride oz gre nekam? Tako ne bo šlo.
Hrana naj bo v tej fazi izključno kot plačilo za dobro opravljeno delo, želeno vedenje. Pa nič priboljškov. Običajna hrana, ki jo ima.
 In res bi bil na mestu sposoben inštruktor, ki razume pse in ne bo šel po liniji najmanjšega odpora in raznimi modernimi variantami "vodja krdela".
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #19 : torek, 21.04.2015 : 13:21:46 »

Fulll sem za razne mehke variante, pa za moderno vzgojo, pa za lepogledanjeinprosenjekuškov Tongue, ampak priznam, da bi jaz najprej sicer izključila bolečino in bolezen (tudi zato psi včasih nočejo česa narediti in se odzovejo 'agresivno'), potem pa pri prvem naslednjem vihanju brk (ne bi čakala na žnablje, sploh pa ne na 'glas') psico zagrabila, odnesla v klet brez ogovarjanja in zaprla vrata. Odprla bi jih šele, ko bi bil za to že prej predviden trenutek in ne zato, da bi špegala, kaj psica počne ali celo zato, ker bi bilo iz kleti slišati glasove izsiljevanja. Vsekakor je treba prej zagotoviti v kleti varno okolje, kjer ni nobenih nevarnosti (za požret, zgrist, nataknit se, zataknit se in podobno). Vsakokrat naslednjič, ko psica doseže, kar si je zamislila, ste dlje od cilja. Počasi lahko pričakujete, da se bodo 'pasje zahteve' razširile še na ostal čas in razne druge situacije. Stara je pet mesecev, oz. zdaj najbrž nekaj več, prihaja v pasjo puberteto in zdaj je čas, da vam pokaže, kje vam je mesto. Ali bo pri tem ostalo, je odvisno samo od vas. Boste čez nekaj mesecev vi odšli v klet, da boste imeli mir pred njo?

A se res komu zdi, da je 5-mesečni pes lahko agresiven in ga je treba karkoli prosit?
Logiran

kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #20 : torek, 21.04.2015 : 13:23:16 »

Binas - ne razumem te. Praviš da nič priboljškov, a vseeno naj ga na koncu dobi kot nagrado? Kaj zdaj ja ali ne? S priboljškom ga zvabiš k dejanju ali ga usmeriš, seveda pa nagradiš šele (mu dejansko daš priboljšek za pojest), ko opravi tisto kar mora. Če ne opravi, ga pač ne dobi. Nas so naučili, da mora pes najprej obvladati pozornost - gledati tebe, ne priboljška, nato mu pokažeš z eno roko priboljšek in ga z njo po potrebi usmerjaš v želeno smer/dejanje, po kvalitetno opravljeni nalogi pa mu daš priboljšek, vendar obvezno iz druge roke (ne iz tiste, s katero si ga zvabil). Baje je menjava roke že dovolj, da ne dela izključno za priboljšek. In pri nas, ter ostalih ki jih poznam, tak način povsem deluje.
Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #21 : torek, 21.04.2015 : 13:28:32 »

5 mesecev Undecided? Ta podatek mi je pa ušel. Uf, ne se hecat. Če ne zmorete sami (tako odločno in brezkompromisno, kot je Jana opisala!) in vas pes pri tej starosti komandira, se čimprej spravite po nasvet k nekomu, ki vam bo dal konkretne napotke. Najbolje v živo pri vas doma.

Kocka, Binas po moje govori o tem, da psa ne vabiš s priboljški (luring) v klet, ampak ga samo nagrajuješ, ko pride na cilj - s priboljški Smiley.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #22 : torek, 21.04.2015 : 13:31:39 »

Sicer pa se strinjam z Jano - kadar so ga moje srale, so bile ˝nagrajene˝ s prijemom za gubo in stiskom (stresala nisem) in so prenehale, kar so počele narobe in so me ignorirale. Smo bili hitro zmenjeni kaj kdo sme in česa ne. Renčale pa name že ne bodo, kaj jim pa ni jasno? Pogoj za tako ravnanje je, da veš kdaj to narediti (ne za vsako figo), kako to narediti in brezpogojno te NE SME biti strah ali se ti žival ne sme smiliti. Če te pes začuti da je kaj od tega, si gotoF. Po moje je bil tak skrajen ukrep potreben le nekajkrat v času pubertete, zdaj imamo pa mir.
Logiran
Binas
rad pišem
****
Sporočil: 298


WWW
« Odgovor #23 : torek, 21.04.2015 : 13:47:02 »

Binas - ne razumem te. Praviš da nič priboljškov, a vseeno naj ga na koncu dobi kot nagrado? Kaj zdaj ja ali ne? S priboljškom ga zvabiš k dejanju ali ga usmeriš, seveda pa nagradiš šele (mu dejansko daš priboljšek za pojest), ko opravi tisto kar mora. Če ne opravi, ga pač ne dobi. Nas so naučili, da mora pes najprej obvladati pozornost - gledati tebe, ne priboljška, nato mu pokažeš z eno roko priboljšek in ga z njo po potrebi usmerjaš v želeno smer/dejanje, po kvalitetno opravljeni nalogi pa mu daš priboljšek, vendar obvezno iz druge roke (ne iz tiste, s katero si ga zvabil). Baje je menjava roke že dovolj, da ne dela izključno za priboljšek. In pri nas, ter ostalih ki jih poznam, tak način povsem deluje.

Da se obrazložim.
NE podkupvanje (mahanje s hrano pred nosom, da sploh kaj naredi), NE priboljški (yummy zadeva, ki ima višjo vrednost od osnovne hrane.

JA-hrana, ki jo pes pač je-kot plačilo za dobro opravljeno delo. Vendar, hkrati NIČ v skelo, nič hrane zastonj.

Jaz sem pristaš, da se razmisli in najde vzrok, da je človek pošten do psa in do sebe in dosleden, črnobel. Če to nisi, potem tudi nimaš kaj na oštro vzet psa.

Ogromno se da narediti na povsem nenasilen način. In renčanje je samo to-renčanje, opozorilo. Za to jaz nikoli ne sankcioniram. Pač pa, delam na vzroku, da se odpravi, popravi, etc. Razno stresanje za vrat ni OK. Je ponižuječe, sploh v takih primerih, kjer že v osnovi manjka tisto medsebojno spoštovanje in zaupanje. Niti se ne ve na kak način pes renči, je hektik ki bo ugriznil, če ga zagrabiš ali pa se bo "posral"? Fizična sila naj bo rezervirana samo takra,t ko bo pes žele ugriznist, napast, pojest človeka, drugo žival ali pa bo z vedenjem ogrozil lastno varnost (skoči proti cesti, ga hitro potegneš nazaj..)

Upam, da sem razumljivo napisala.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #24 : torek, 21.04.2015 : 13:57:06 »

Sem bolj iz stare šole in mi res ni jasno, kako gre skupaj renčanje in omenjanje priboljškov v isti temi Tongue
Osebno razumem nagrajevanje s priboljški kot nekaj, kar je povezano samo s pozitivnim dogajanjem. Kaj je pozitivnega v renčanju? Pes, ki renči, ne glede na starost, za moje pojme ne zasluži nobene pozitivne pozornosti, sploh pa ne hrane in priboljškov. Priboljški so za takrat, ko je pes dobro in pozitivno razpoložen in ga želimo nekaj naučiti ali ga za nekaj nagraditi.

Ampak, lepo prosim, beaglica, ki pri petih mesecih renči, ker noče v klet, nikjer pa ni nikogar, ki bi jo upal v klet spravit brez pardona ... Lepo primeš, neseš in to je to. Pa to ni vlačenje za gubo in ni fizično kaznovanje in ni kazanje mišic, temveč samo zdrava pamet. kleeemeeen, imate pasjega otroka, ki prihaja v adolescenco. Predlagam, da si nabavite kakšno knjigo o psih, pa predelate predvsem poglavja, kjer je obravnavano obnašanje v posameznih starostnih obdobjih, ker se bojim, da sploh ne veste, da imate v hiši odraščajočega psa. Bojim se, da ste padli na foro o 'kužkih' in zdaj ste zgroženi, ko vaš kužek raste in pes ratuje.

Zagotovo tudi rabite individualne ure s kakšnim inštruktorjem, ki mu priboljški niso prva briga, ker kak tak, ki je nagnjen samo k vibracijam nagrajevanja in podkupovanja, ter ki iz vsakega pasjega vdiha naredi znanost, vas bo pripeljal kvečjemu do izjemno debele psice in vam pobral kup denarja. Beagli so požeruhi, če še niste vedeli. Pa odrastejo. Vsi.
Logiran

No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #25 : torek, 21.04.2015 : 14:08:28 »

Mene je Binas izgubila v tistem hipu, ko je uporabila izraz rukni, cukni, ker mi je zelo poznan od kvazi strokovnjakov. Morda delam Binas krivico, za kar se ji, ce je temu tako, v naprej opravicujem, ampak dobim kar pikice, ko slisim/preberem ta izraz. Uporaba le tega se je prijela, ker nekateri kvazi strokovnjaki, ki ne vedo kaj delajo, metode, ki jo opisuje kocka, ne znajo uporabljati, in lazje, kot nauciti se, kdaj, kako in zakaj, ter resnicno poznati pse, njihove reakcije, govorico in naravo, je biti zanicevalen in kritizirati, ter si izmisljevati omalovazejoce izraze, kot je rukni, cukni metoda.

Kleeemeeen - metod in naciniv kako je ogromno. Vsem je skupno to, da nikoli, ampak res nikoli, pes z rencanjem ne sme doseci tega kar zeli (ok, vmes je Binas oddala post in vidim, da nekatere metode rencanje psa smatrajo za ok, uau, sploh ne morem verjet in sem cisto paf!). Jasno, glasno, odlocno in brez moznosti nerazumevanja, mu je treba dati vedet, da je rencanje absolutno no-go obnasanje! Meni osebno je blizu nacin, ki ga je opisala Jana. Tudi nacin, kako je kocka svojim psicam dala vedeti, da nimajo kaj rencat, mi je blizu. Ce tebi ni, imas vedno moznost ideje AngSet, da psica za seboj vedno vlece vrvico in jo za vrvico odpeljes v klet. Tudi luring je seveda opcija, ampak se bojim, da je slo vse skupaj ze predalec za luring.

Tisto kar mene zanima, da bo situacija bolj jasna in posledicno nasveti boljsi je kako je sicer? Ce prav razumem, je to druzinski pes. Omenil si oceta, na katerega je tudi rencala. Kako je z mamo? Renci tudi nanjo? Si ti se najstnik ali si ze odrasel? Kdo je vodnik psicke? Kaksna je vloga posameznih clanov druzine v zivljenju psicke? Kako sicer poteka vsakdan psicke? Je tudi v kaksnih drugih situacijah zarencala? Ste jo peljali na veterinarski pregled, da zadeva morda ni zdravstveno povezana? Vse to in se vec so pomembne informacije za nasvete, ki ti jih ponujamo.

Pises tudi, da obiskujete pasjo solo. Kaj pa pravi na vse skupaj instruktor? Bi si bil instruktor pripravljen ogledati situacijo pri vas doma in ukrepati na licu mesta? Ce ne, poiscite kakega drugega instruktorja, ki bi bil to pripravljen storiti.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #26 : torek, 21.04.2015 : 14:16:34 »

Aja, še tole:

Ponavadi zaspi v dnevni sobi, poleg naših nog in ko je čas za preselitev se brez problemov odpravi. Včeraj pa ko sem jo hotel dvigniti in nesti dol, kar prakticiram vsak večer ...

in

Do danes smo bili poslušni in se brez težav odpravili spat dol, danes pa spet težave. Ko se je prebudila ni reagirala ne na besede ne na priboljške. In ko smo se ji poskušali približati z rokami renčanje. Po dolgi proceduri smo končno dol.

Kot razumem, jo imate zvečer ob sebi v dnevnih prostorih, potem pa jo spravljate (verjetno kasneje zvečer) v klet. V čem je fora, da jo puščate spati pri vas, potem pa jo zbujate in spravljate v klet, namesto da jo spravite v klet prej, preden zaspi? S tem bi ji vzeli razlog in možnost protesta. Enostavno, ko je zanjo konec dneva, greste na zadnji sprehod/lulanje pred spanjem, potem pa jo odpeljete na njen prostor v klet ter jo tam pustite kot običajno.
Logiran

vesoljka
rad pišem
****
Sporočil: 486


« Odgovor #27 : torek, 21.04.2015 : 15:30:00 »

Ne vem, jaz nič ne razumem, stran in pol o tem, kaj storit, če mladič protestira, če se noče premaknit.  Roll Eyes Povzdignit glas, se sploh ne pustit motit in gremo. Pa če je to ob 20h po sprehodu ali pa ob 24h, ko zaspim pred TV, ko se pač meni zljubi, ne njej.
Logiran
agi
novinec
*
Sporočil: 29


WWW
« Odgovor #28 : torek, 21.04.2015 : 20:44:58 »

Jana ti je dobro napisala. S psom se ni dobro pregovajati, ampak mu postaviš jasne meje. Če si rekel da gre pes dol gre dol in tukaj ni debate ali bo šel ali ne. Psa nikoli ne prosi da nekaj naredi zate.
Logiran
Binas
rad pišem
****
Sporočil: 298


WWW
« Odgovor #29 : sreda, 22.04.2015 : 08:29:24 »

Ste lepo napisali kako fajn medete psa. Normalno, da vam renči, če pa sami ne veste kaj bi sploh radi. Jaz tudi ne bi dajala kredibilnosti človeku, ki si en čas namisli, da je moja družba OK, naslednji trenutek pa ne in bi me še prestavljal fizično. In to kar tako.
Odločit se bo treba. Ali bo pes v kurilnici ali pa bo v dnevni, kuhinji, splanici....Če ima prostor za spanje v kurilnici, naj bo tam vedno, kadar je čas za spanje, počitek. Tudi del treninga (sploh kaka samokontrola). Ne pa, da pes konkretno zaspi, potem ga pa ena tečnoba budi in vleče stran. Ne vem no, meni ni kdaj na pamet prišlo budit psa. Je pa res, da že v štartu NIKOLI nisem pustila psa zaspati tam, kjer naj ne bi zaspala (na kavču, balkonu).
Kar je JA, je vedno ja in kar je NE je vedno ne. Ni nekaj tako, pa malo drugače, pa zdaj tam in potem...Kaj si naj tak pes misli? Da ne veste sami kaj bi sploh radi in bo pač počel po svoje, kot misli, da je prav. Z odraščanjem in na sprehodih zna bit hudo moteč tak pes.

S psom je treba d e l a t. Usmirjat energijo v želena vedenja. Vsaj 4 ure dnevno pri tako mladem psu. Pa bit črno bel in težave zelo hitro izvenijo, ko se človek začne obnašat predvidljivo, ko je neka rutina, ko pes ve kaj pričakovati in se lahko tudi zanese na človeka. S tem mislim, na jasna pravila, kaj JA, kaj je NE in kake so posledice. Saj, kaj pa so pravila drugega kot en dober temelj hiše? Brez tega, je lahko življenje s psom muka za vas, če bevska, se zaganja v druge, pa še za okolico.  Z inštruktorjem se pomenit kaj in kako s psom in z vami. Kako razdelat dan, ravnati etc.

Pri nas doma je idealen primer tega, kdo je črno-bel, pri kom pes ve kaj pričakovati in tega tudi uboga in to z veseljem (mene). In kdo je tisti, ki je malo ja, pa malo ne, nekaj časa je OK, potem ne in gre enkrat psa hvalit (dobi hrano za isiljevanje) potem pa drugič rohni na psa. Pa znorim ob tem, dobesedno. Ker je nepošteno do psa.
Logiran
Strani: 1 [2] 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Napadalnost  |  Tema: renčanje
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines