mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 15:17:03

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Erlihija
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 79   Dol
Natisni
Avtor Tema: Erlihija  (Prebrano 182346 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #45 : sreda, 12.11.2003 : 13:55:40 »

V soboto sem bila na predavanju o Boreliozi in erhiliozi, ki ga je imela dr. Tozonova, organiziral pa ga je Slovenski klub za bernske pl . pse.

Če ni na vaših psih nikakršnih vedenjskih sprememb, neješčnosti, šepanja, kašljanja,.....JE TESTIRANJE na erlihiozo NESMISEL. Zakaj? Psa lahko testirate npr. junija, test je negstiven, naslednji dan ga ugrizne klop, ki ga niste opazili in psa zopet testirate npr. novembra in je tokrat pozitiven.
Dr. Tozonova svetuje pač dobro spremljanje in opazovanje psa in v primeru, da so res kakšne spremembe, peljimo psa na teste.

Pa še nekaj iz predavanja ( upam, da sem si prav zapomnila ):
do sedaj so v Sloveniji od 1998 leta testirali 300 psov, od teh jih je imelo 40 % v sebi virus erlihioze, zbolelo pa jih je le 5-10%.
Tudi mene je strah za naša psa, vendar močno upam, da nista med tistimi nekaj %, saj zaenkrat ne kažeta nekih znakov, vem pa, da sta v vsej sezoni klopov kljub zaščiti staknila nekaj klopov.
Glede zaščite pa: baje je dovolj za prenos bolezni že, če je klop na psu 12 ur.
Tako kot z vsemi ostalimi boleznimi se bomo morali navaditi živeti tudi s to, je pa res, da je zahrbtna in običajno traja zdrasvljenje vse življenje ( odvisno od faze ) v nekaj mesečnih pavzah med antibiotiki. Trenutno najbolj priporoča Wybramicin, ki pa mora biti strokovno doziran glede na kilažo psa in kura mora trajati najmanj 4 tedne.
Bule in zatekline so na mestu pika klopa in ostalih insektov običajna pasja reakcija in lahko izginejo šele po nekaj tednih in niso pokazatelj, da je psa pičil ravno okužen klop.
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #46 : sreda, 12.11.2003 : 13:56:33 »


Pa še to: če sem ga kaj polomila, me naj popravi še kdo, ki je bil na predavanju, saj nas je bilo veliko!
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #47 : sreda, 12.11.2003 : 14:38:45 »


Tocno tako kot pravi Mefisto. Enako mi je razlozila Tozonova tudi v pogovoru.

Lahko je namrec ze naslednji klop "usoden" ceprav so testi negativni. Enako bodo testi verjetno negativni, ce je pes v 1. fazi bolezni.
Testirajte le, ce obstaja sum, da ima to bolezen tudi vas kuza!

Ce pride nazaj pozitivno, boste vsaj vedeli kaj in kako, ce se pojavijo znaki.
Ne pa pozabiti da v 2. fazi telo pri nekaterih psih samo pocisti erlihijo iz krvi ven.

Problem je kot sem omenila in omenjam se enkrat, da veterinarji bolezen ne prepoznajo, ko se pojavi, in zdravijo psa za vse druge bolezni, torej stanje, ne pa vzroka. Posledice so ponavadi zalostne.

Ce imate sreco tako kot jaz, veterinar celo pove da ni sans da je to erlihija in zavlacuje s testiranjem ter psico zdravi za vse druge stvari, na koncu pa "na vaso lastno odgovornost" da kri vseeno testirat in da antibiotike. Seveda prepozno, edina resitev je bila samo se uspavanje. Ampak to je pac le en od drasticnih primerov.

Ampak ponavaljam, da ne panicariti, vzamite si cas, posurfajte po internetu - iskalni niz je "ehrlichiosis" ali pa "canine ehrlichiosis" in boste nasli VSE kar vas o tej bolezni zanima, od znakov do opisa faz, nacina zdravljenja itd...



Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #48 : sreda, 12.11.2003 : 14:48:47 »

Evo enega linka za vse tiste, ki se jim ne da brskat:

http://www.srv.net/~cdm/Dale/ehrlichia.html

Se pa z Drimom (zal) pridruzujemo vsem "pozitivnim".
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #49 : sreda, 12.11.2003 : 17:12:59 »

Citat
Evo enega linka za vse tiste, ki se jim ne da brskat:

http://www.srv.net/~cdm/Dale/ehrlichia.html


Tomster, ta link žal ne dela (vsaj meni ne) Angry Angry Huh Ali je to moja napaka ali so stran prestavili Huh Huh
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #50 : sreda, 12.11.2003 : 17:16:42 »

Eeeem, ja... Stran trenutno ne dela, je pa aktualna (vsaj se vceraj je vse delalo). Malo potrpljenja, prosim, drugace je zelo informativna. No, pa se ena ali dve:
http://www.vetinfo.com/derlick.html
http://www.vetinfo.com/dencyclopedia/deehrlichia.html
http://www.vetmed.ucdavis.edu/VBDP/granulocytic/HGE-EGE.html

Logiran
Floki
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 131


« Odgovor #51 : četrtek, 13.11.2003 : 22:54:02 »

S tem, da je testiranje za erlihiozo nesmisel se jaz ne morem strinjati, pa čeprav je to rekla dr.Tozonova. Vprašanje je namreč, kaj bi bilo danes z mojim psom, če ne bi junija kljub prepričevanju vztrajala na testiranju. Test je bil pozitiven in takoj smo naredili tritedensko kuro. Prejšnji teden sva dobila rezultate ponovnega testiranja, ki so negativni, je pa bolezen pustila posledice, tako da zdaj zdravimo artritis. Jaz zase vem, da bom v prihodnje psa testirala vsaj na dva meseca v sezoni klopov.
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #52 : petek, 14.11.2003 : 00:18:20 »


Floki, kako pa ves da tvoj pes nima spet erlihije? Posebi, ce je imel se kakega klopa po tisti terapiji?
Namrec, ce bi dobro prebrala o bolezni kaj in kako, bi ugotovila, da cetudi ima erlihijo, je test praviloma negativen v 1. fazi... In da bolezen v 2.fazi "miruje" tj ne dela prav nobene skode telesu.

Torej, ce je tvojemu psu pustila posledice, pomeni da je bolezen se ze aktivirala in bila v 3. fazi in ste jo pac zdravili, odkrita je bila pa ze v fazi delovanja.

Kaj mislis, da naredijo tako mocni antibiotiki, kot je vibramycin in pa clinofug, ce se jih prepogosto uporablja?

Just a thought...


Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #53 : petek, 14.11.2003 : 23:50:18 »

Včeraj sem šla po Vibramycin za Phoebe...čakalo me je naravnost neprijetno presenečenje - lekarnarka je izjavila, da zadeva sploh ni več na tržišču v SLO  Shocked  Krka ga je brez posebnih pojasnil prenehala izdelovati (menda posledica tistega zakona o cenejših zdravilih, ker je to humanoidni antibiotik  Angry

No očitno tega ne vedo še niti veterinarji, kajti danes je bilo kar nekaj težav preden je uspela zamenjava recepta za Clinofug.

Pa še hiter izračun: terapija traja 4-6 tednov, v škatli je 50 tabletk, cena škatle je 1800 SIT.

Logiran
Floki
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 131


« Odgovor #54 : sobota, 15.11.2003 : 11:33:47 »

Sirtaki, meni so na kliniki povedali, da ima pes virus v sebi ze dalj casa in ne od junija, tako da smo ga najbrz odkrili v tretji fazi in zato tudi takoj zdravili. Tudi artritis se je zato razvijal ze dalj casa. Jaz sem samo napisala, da bom testirala kri, ne pa da bom psa vsake dva meseca stofala z antibiotiki. In  ja, ne mores tocno vedeti ali se je bolezen potuhnila ali izginila, lahko pa primerjas vrednosti, ce pes erlihijo ze ima.
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #55 : sobota, 15.11.2003 : 18:57:21 »


Še ena zanimivost s predavanja:

Baje je v Izraelu toliko erlihioze, da pse kar cca 200 dni na leto šopajo z antibiotiki.  Shocked Huh
Sprašujem se, kolikšna je življenjska doba teh psov oz. kaj vse od tablet še morajo goltati čez čas, ko se pojavijo stranski učinki antibiotikov.
Aja, odgovor bom kar sama dala -ker je bolezen še precej nova najbrž statistike stranskih učinkov še ni!
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #56 : ponedeljek, 17.11.2003 : 09:24:08 »

Strinajm se s Floki, da dela preventivo.
Ne gre se za testiranje za erlihijo, ampak pregled krvi. Sama to počnem, če se moja psica začne čudno obnašati (prehled, neješčnost več kot en dan - kar je zanjo znak resne bolezni Grin).
Že ob pregledu krvi, kjer izvid dobiš v 20 minutah se vidi na krvni sliki, če je prišlo do kakšne spremembe. Lansko zimo, se je Ajša prehladila (hotela je pojesti sneg, predno pade na tla). Odpeljala sem jo na pregled krvi, ker so bile čudne vrednosti tudi trombocitov, smo naredili še test erlihije).
Če bi bil pozitiven, bi šla seveda takoj na antibiotike.
Pretiravati v jemanju antibiotikov seveda ni dobro, ob "čudi" spremembi krvi narediti test še za erlihijo, sploh pa če jo je pes že imel je pa smiselno.
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #57 : sreda, 10.11.2004 : 08:43:08 »

SKBPP v Leku organizira predavanje o boleriji in erlihiji. Predavanje se začne ob 15.00 uri. Predaval pa bo dr. Matko.

Ce koga zanima, lahko pride!
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #58 : torek, 26.04.2005 : 20:50:21 »

Hmm, tale Erlihija je pa cela štala Angry. Grem zdaj prebrat vse linke, samo eno vprašanje. Katere tablete ščitijo psa pred boleznijo?  Huh

Stronghold, naj bi bil proti notranjim in zunanjim zajedalcem. Torej, če ga pes jemlje, in dobi nase klopa, ga le ta ne more okužiti? Huh Huh

LP
Logiran
Princ
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 112


« Odgovor #59 : torek, 26.04.2005 : 22:12:27 »

Mel, erlihija se zdravi s tabletami Clinofug - kolikor vem, je trenutno to edino priporočeno zdravilo.

In ne, popolnoma nobene garancije ni, da stronghold (in podobna zdravila) prepreči okužbo, lahko samo zmanjša verjetnost le te. Žal Cry, preverjeno.

Lp, Mateja
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 79   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Erlihija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines