mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 29.05.2024 : 06:30:43

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Erlihija
Strani: 1 ... 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 ... 79   Dol
Natisni
Avtor Tema: Erlihija  (Prebrano 183189 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #840 : sreda, 09.07.2008 : 19:54:57 »

Pa utrujenost je lahko tudi znak...
Logiran
tesi
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 45


« Odgovor #841 : četrtek, 10.07.2008 : 07:13:00 »

Tesi je šepala le dva dni ... znak je lahko tudi praskanje in Tesi so zdrvili za dermatozo Sad
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #842 : četrtek, 10.07.2008 : 12:02:28 »

Jaz sem razumela nekako takole: večina okuženih psov z zdravim imunskim sistemom niti ne zboli. Tisti, ki zbolijo, v prvi fazi kažejo različne znake ki, če pes nima oslabljenega imunskega sistema, minejo sami od sebe. Nekateri od teh psov so  se dejansko pozdravili, pri drugih pa se je povzročitelj potuhnil in se lepo potihem širi po organizmu. In potem enkrat bolezen izbruhne v kronični obliki, ki pa se ne pozdravi več popolnoma, sploh pa ne sama od sebe.
Logiran
WildAngel
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 754


« Odgovor #843 : četrtek, 10.07.2008 : 12:26:48 »

Moram potrkati..odkar je na Clinofugu ji ne uhaja urin.....če ni le naključje.
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #844 : četrtek, 10.07.2008 : 14:53:26 »

Jaz sem razumela nekako takole: večina okuženih psov z zdravim imunskim sistemom niti ne zboli. Tisti, ki zbolijo, v prvi fazi kažejo različne znake ki, če pes nima oslabljenega imunskega sistema, minejo sami od sebe. Nekateri od teh psov so se dejansko pozdravili, pri drugih pa se je povzročitelj potuhnil in se lepo potihem širi po organizmu. In potem enkrat bolezen izbruhne v kronični obliki, ki pa se ne pozdravi več popolnoma, sploh pa ne sama od sebe.

Verjetno je najbolj, da kr test narediš. Mi bomo to naredili jutri. Polet testa za urin, ker mislim da ima neko vnetje. Potem bomo pa videli. Očitno bomo naredili vse teste, kar jih je, na Rokiju to leto. Bogi revež, še kap ga bo ko bo videl, da bomo spet kri vzeli  Undecided   To je tako stresno zanj.
Potem bomo pa videli.

Kako dolgo pa hodijo razultati za erlihijo?  Verjetno ne več kot 10 dni?
Logiran
tesi
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 45


« Odgovor #845 : četrtek, 10.07.2008 : 16:53:31 »

Jaz sem razumela nekako takole: večina okuženih psov z zdravim imunskim sistemom niti ne zboli. Tisti, ki zbolijo, v prvi fazi kažejo različne znake ki, če pes nima oslabljenega imunskega sistema, minejo sami od sebe. Nekateri od teh psov so  se dejansko pozdravili, pri drugih pa se je povzročitelj potuhnil in se lepo potihem širi po organizmu. In potem enkrat bolezen izbruhne v kronični obliki, ki pa se ne pozdravi več popolnoma, sploh pa ne sama od sebe.
Prav imaš Lanabela ... o tem sem tudi jaz brala in pri Tesi se je tako začelo - verjetno je imela erlihijo že pred kakim letom (glede na titer in če dobro pomislim tudi znaki so bili podobni), potem pa se lahko imunski sistem poslabšla, ali kot je meni rekel vet, pes doživi šok (kot npr. Tesi ob sterilizaciji zaradi narkoze ali kaj podobnega) in potem bolezen izbruhne.

moonbeam, pri meni so bili testi v 5ih dneh narejeni, pa še vikend je bil vmes (govorim za LJ, za Dunaj pa mislim, da okoli 14 dni)
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #846 : četrtek, 10.07.2008 : 19:12:36 »

V Ljubljani se zdej na teste caka 1 teden, ker so pocitnice.

Lp, Ursa
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #847 : četrtek, 10.07.2008 : 20:24:09 »

A se lahko po titru ugotovi kdaj je bolezen nastopila?  Undecided   
Logiran
tesi
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 45


« Odgovor #848 : petek, 11.07.2008 : 09:23:51 »

ne natančno - visok titer ti na primer pove, da je v telesu že dolgo prisotna, ne pa od kdaj natančno
tako je vsaj meni razložil vet, pa sem o tem tudi nekje prebrala
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #849 : petek, 11.07.2008 : 09:57:02 »

Zadnjic sem brala, da je pri akutni fazi erlihije prisotna trombocitopenija, kasneje pa ne vec. Se mi je zdelo malce cudno, ampak zal strani zaenkrat nisem uspela ponovno najti, tako da avtorju tega ne morem (se) zatezit.

Po drugi strani eni pravijo, da ce je PCR pozitiven, je okuzba "sveza", ce je negativen, se pa ne da dolocit "starosti" okuzbe.

Se mi zdi, da se sami niso ziher kako in kaj oz. se ne morejo zmenit, potem pa pac "tavelke" besede ven mecejo. Grin
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
saska
odvisnež
*****
Sporočil: 563


« Odgovor #850 : petek, 11.07.2008 : 10:45:01 »

Kako pa veš, če ima pes kronično erlihijo?  Undecided
Logiran
tesi
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 45


« Odgovor #851 : petek, 11.07.2008 : 12:20:54 »

saska, kot si že napisala, obstajajo 3 faze erlihije in v prvi, akutni fazi se pokažejo blagi znaki bolezni (približno 1-3 tedne po ugrizu klopa): pes postane indiferenten, odklanja hrano, ima povečane limfne vozle, lahko je prisotna vročina. pri nekaterih psih se organizem sam očisti okužbe, drugi gredo na naslednjo fazo..
ko pes ponovno zboli - se pojavijo razne infekcije, krvavitev, lahko artritis, je znak, da je prešel v kronično fazo. To je zelo na kratko napisano.

poglej si več tu: http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&S=0&C=0&A=2103
tudi druge strani imajo podobne opise  (http://www.natural-akita.com/JPTeez/html/ehrlichiosis.html)

Logiran
tesi
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 45


« Odgovor #852 : petek, 11.07.2008 : 12:24:39 »

medtem ko prebiram o erlihiji, o testih in titrih, ugotavljam, da v svetu obstajajo tudi drugi testi, ne le PCR (ELISA, IFA, idr)
in na prvi povezavi je na primer napisano, da so PCR testi novejši in da zaznajo tako mrtve kot žive mikroorganizme v krvi, kar na primer pomeni, da tudi nekaj tednov po zdravljenju, je ta test še vedno pozitiven, ker ne zazna mrtvih in živih organizmov (to je slaba stran teh testov)
zdaj pa gledam Tesin test in vidim, da je testirana po imunoflourescenčni metodi (IF) .. hm ... ali so vam opravljali PCR teste?
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #853 : petek, 11.07.2008 : 12:44:30 »

PCR ali verizna reakcija s polimerazo deluje na principu pomnozevanja bakterijske DNA. To pomeni, da ti vzames kri, das notri par zadev, segrevas in ohlajas in te "zadeve" bakterijsko DNA pomnozijo do te mere, da jo potem ti "zaznas" (z enim drugim postopkom). Ce bakterijske DNA ni, pomnozevanja seveda ni in PCR je negativen.
Ok, sam postopek je sicer bistveno bolj zapleten kot sem tule napisala, ampak mislim da nima smisla, da na dolgo in siroko razlagam. Ce te pa zanima, ti pa lahko napisem kako gre tocno (teoretino je zanimivo, prakticno je dolgocasno, ker majo zdaj masine).

ELISA deluje po cist drugacnem principu in sicer gre tukaj za vezavo med encimi in protitelesi oz. antigeni (ali eno ali drugo, razlicne metode so).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #854 : petek, 11.07.2008 : 13:13:43 »

Testa, ki s ejih pri nas uporablja sta imunofluorescenca in PCR. S prvim dolocajo konc. protiteles (titer), z drugim pa direktno ugotavljajo prisotnost bakterij v krvi. V bistvu ... v kronicni fazi je PCR navadno negativen. Za sam rezultat in odlocitev za zdravljenje je pravzaprav ciosto vseeno katero metodo se uporablja, le da je dovolj obcutljiva.
Logiran
Strani: 1 ... 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 ... 79   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Erlihija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines