mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 05:05:53

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Erlihija
Strani: 1 ... 74 75 76 77 78 [79]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Erlihija  (Prebrano 182007 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #1170 : sreda, 24.07.2013 : 05:52:23 »

Kaksen DNK test? Zakaj rabis PCR?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
VidaK
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #1171 : sreda, 24.07.2013 : 09:27:57 »

Koliko sem prebrala je PCR test najbolj zanesljivi test za ugotavljanje Erlihije. Pragi je bila postavljena diagnoza samo s hitrim testom, ki seveda ni 100%. Prav tako nima narejenega hemograma, za katerega je predlagan, da se dela vsak mesec in se s tem ugotavlja kako zdravljenje napreduje, če sploh. PCR=Polymerase chain reaction ali po slovensko verižna reakcija s polimerazo. Je metoda, ki omogoča kopiranje odsekov DNA. V Sloveniji opravljajo te teste samo v Ljubljani. 
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #1172 : sreda, 24.07.2013 : 09:43:10 »

Se vedno mi ni jasno kaksen DNK test naj bi ji naredili. Ko naredijo titer protiteles itak naredijo se PCR zraven, vsaj mojemu so.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
VidaK
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #1173 : sreda, 24.07.2013 : 11:04:50 »

Ok, jaz še vedno nisem veterinar niti kemik. Prej sem se narobe izrazila, PCR test se naredi na podlagi DNK. Za titer protiteles se naredi hemogram. Hemogram pa ni nujno, da kaj pokaže, ker prvič ni nujno, da bolezen prizadene kri (je pogosto, ni pa nujno) in drugič, če je bolezen v kakšni bolj začetni fazi, mašina prešteje vse celice, tudi mrtve (ki se še niso uspele izločitit). Za PCR test se mora kri poslati v Ljubljano. To je edini pravi pokazatelj bolezni. Super, da so vam naredili PCR test, nam žal niso naredili niti hemograma. Kot že rečeno smo bolezen zdravili na podlagi hitrega testa...
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #1174 : sreda, 24.07.2013 : 12:33:55 »

Mislim da imas enmalo pomesane pojme. Za zacetek priporocam branje te in pa teme o boreliji, saj antibiotik za oboje je tako isti. Pri dodajanju raznih zeliscnih preparatov bi bila jaz previdna, da ne bo kaksnih reakcij. "Naravno" ni nujno tudi neskodljivo.

Tist res pravi pokazatelj je v bistvu pes, laboratorijske preiskave in izvidi so sekundarnega pomena in pomagajo osvetliti situacijo, ampak naceloma se vedno najprej gleda psa.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
VidaK
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #1175 : sreda, 24.07.2013 : 17:01:26 »

Verjetno imam res marsikateri pojem pomešan  Smiley ampak, saj nisem veterinar, da bi jih mogla obvladati!

Hmm, z antibiotikom Renoxan, ki vsebuje doxycycline se ponavadi zdravi Anaplazmosis in ne borelija. Tega smo psički dajali vendar ni pomagal, saj sem že napisala, da se ni počutila nič bolje. Veterinar je po zdravljenjem z Renoxanom dejal, da on ne more nič drugega predlagati in naj pridemo čez pol leta. Zato sem se obrnila na druge veterinarje in ena od njih je predlagala Imizol, s katerim ponavadi zdravijo v Sloveniji samo borelijo oziroma Anaplazmosis v kolikor je okužba z borelijo in anaplazmosisem. Kot mi je povedala veterinarka je Renoxan antibiotik, Imizol pa antiparazitik. Tako, da to vsekakor ni eno in isto.

Seveda sem se prej posvetovala, preden sem psički začela dajati naravne dodatke.

Pes je ob meni 24ur na dan, tako da spremljam njeno obnašanje. Vsekakor sem ugotovila, da nekaj z njo ni ok, če je stara 3 leta in ne more iti na daljši sprehod, se med sprehodom kar uleže in noče nikamor... Žal ne morem vedet ali jo boli še kaj drugega, saj mi ne more povedati.

S tabo se žal ne morem strinjati, da so laboratorijske preiskave in izvidi sekundarnega pomena saj se na podlagi njih načrtuje zdravljenje! In v kolikor bi Pragi naredili že vse teste prej, bi lahko ugotovili kako bolezen napreduje, oziroma kako zdravljenje vpliva na njo. Sedaj pa vem samo to, da je Praga bolna. Zdravljenje bi verjetno potekalo tudi bolj načrtovano. Vsekakor ne bi smela prejemati drugih antibiotikov, ki jih je prejela v času zastrupitve.

Hvala za nasvet, da naj berem še več o tej temi. To tudi delam! Žalostno pa se mi zdi, da se mora vsak lastnik posebej naučit kako zdraviti to bolezen. Jaz nisem doštudirala veterine in verjamem, da tudi večina lastnikov psov ne, zato pa tako verjamemo "strokovnjakom", ki zdravijo ponavadi napačno, ali pa kr na podlagi hitrih testov, kot je bilo to v našem primeru...
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #1176 : sreda, 24.07.2013 : 17:06:12 »

Doxycycline je za anaplazmozo in borelijo, imizol je za babesiozo.
Nanook, kolikšna je verjetnost, da so "pravi" testi za anaplazmo lažni? Sprašujem za našo Dito, za katero so ves čassumili nekaj klopnega, testi vse negativni, doxy pa je prijel.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #1177 : sreda, 24.07.2013 : 17:33:48 »

Titer in PCR oboje negativno? Ste testirali borelijo in erlihijo? Lazno neg. je mozno, pri obeh (borelija, erlihija) in tudi pri PCR, ne spomnim se pa kako pogosto. Undecided Pomoje da vec vrst kot je (in ce so testi dosti specificni), potem je vecja verjetnost za lazno neg., ce se isce samo eno ali dve vrsti. Pri PCR recimo, ce se je potuhnila v kaksno tkivo in ni vec v krvi. Saj glavno da je doxy prijel.  Smiley

Razlicni psi potrebujejo razlicno dolgo casa, da po boreliji in erlihiji pridejo k sebi. Prav tako je razlicno trajanje zdravljenja in kolicina antibiotika. Zdajle se ne spomnim mg/kg in tednov, je pa sigurno nekje v tej ali sosednji temi omenjeno. Vsekakor vec kot 10 dni.

Borelijo in erlihijo se zdravi z doksiciklinom, babezijo z imizolom. Nekateri pri erlihiji (E. canis se mi zdi) dajo tudi imizol, vcasih ob doksiciklinu.

Ja, mnogo ljudi vidi predvsem in samo izvide, psa pa zal ne.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
banAncy
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 122


WWW
« Odgovor #1178 : ponedeljek, 21.10.2013 : 08:40:18 »

Kaj mislite o enkrat letnem testiranju na klopne bolezni ?
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #1179 : ponedeljek, 21.10.2013 : 09:16:45 »

Ce ni nikakrsnih klinicnih znakov in ce kuza ni krvodajalec - brezveze.

Je pa cisto fino naredit 1x letno preventivni pregled krvi (krva slika + osnovni biokemijski parametri).
Logiran
banAncy
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 122


WWW
« Odgovor #1180 : ponedeljek, 21.10.2013 : 14:19:43 »

Hvala. Dva meseca nazaj so kri pregladali, zaradi enih drugih razlogov. Kri pa je bila ok Smiley
Logiran
Strani: 1 ... 74 75 76 77 78 [79]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Erlihija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines