mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 17:09:41

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 2  |  Tema: kraški ovčar - čvek
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 198   Dol
Natisni
Avtor Tema: kraški ovčar - čvek  (Prebrano 262046 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Blumina
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 186


« Odgovor #75 : torek, 17.05.2005 : 14:54:32 »

Tripikice!
Se neki sem se spomnila. Ce zelis, da tvoja pikica ostane odprta do vseh ljudi in jim zaupati, bi bilo zelo dobro, da na sprehodih, ko srecujes razlicne ljudi, njih prosis, da pocepnejo k njej, jo pobozajo in ji dajo kaksen priboljsek. Ce se jim ljubi naj se tudi poigrajo malo z njo. Naj bodo razlicnih starosti, od otrok do starejsih. Priboljsek moras pa itak vedno imeti v zepu. Da jo lahko nagradis, ce je pridna. Nujno pri odpoklicu. Vedno jo nagradi, ko pride na klic.
Sedaj pa res ze tezim!
Pozdravcek
Blumina
Logiran
do-khyi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 376


« Odgovor #76 : torek, 17.05.2005 : 20:49:34 »

Tripikice: Verjamem da je malo čudno, ko hvalimo kraševca imamo pa povsem druge pasme. Žal je že tako, da vseh pasem, ki jih imamo v ožjem izboru ne moremo imeti. Moj prvi pes je bil kraševka, ko sem jo dobila sem imela 13 let.Takrat sem mislila, da bom vedno imela le kraševce. Vendar kasneje sem hotela pobliže spoznati še druge pasme, tako sem imela poleg kraševke tudi dalmatinca, ki je k hiši prišel nekaj let za njo. Potem sem hotela še malo večjega psa in tako sem si omislila tibetanskega mastifa, psičko, in ko je imela mladiče smo obdržali dve psički, sedaj sem z vzrejo te pasme tako daleč, da enostavno ne morem nehati. Je pa res, da nekoč ko ne bom več vzrejala ali če bi iz kakršnihkoli razlogov nehala vzrejati TM-je bom prav gotovo še imela kraševca.Če prej ne, pa na stara leta. Cheesy Če bi od 13 leta dalje vedno imela isto pasmo bi jo prav gotovo do potankosti poznala, vendar pa ne bi vedela kako je imeti drugega psa oz. drugo pasmo.Upam, da je moja obrazložitev v redu, pa nič se sekirat s kraševcem ni nič narobe!
Logiran
do-khyi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 376


« Odgovor #77 : torek, 17.05.2005 : 21:03:46 »

Ravno danes 17. maja pa bi imela moja kraševka rojstni dan, če bi bila še živa bi dopolnila 19 let, kar je seveda skoraj nemogoče.
Še nikoli nisem pozabila na njen rojstni dan... in upam in želim, da živi srečno večno življenje.
Logiran
Tripikice
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #78 : četrtek, 19.05.2005 : 08:59:25 »

Tripikice!
Ce zelis, da tvoja pikica ostane odprta do vseh ljudi in jim zaupati, bi bilo zelo dobro, da na sprehodih, ko srecujes razlicne ljudi, njih prosis, da pocepnejo k njej, jo pobozajo in ji dajo kaksen priboljsek. Ce se jim ljubi naj se tudi poigrajo malo z njo. Naj bodo razlicnih starosti, od otrok do starejsih. Blumina

Blumina, tako je tudi bilo ves čas, saj je hotel vsak pobožati malega "medvedeka", dokler nisem prebrala v Zidarjevi knjigi O psih, da to ni dobro. Pravi, da ne smeš pustiti, da se vsak dotika tvojega psa, ker potem pes nima več občutka kdo je njegov prijatelj in kdo ne. In hraniti ga tudi ne sme vsak, ker potem od tu naprej hitro pride do morebitne podkupljivosti. Tako da zdaj ne pustim, da bi se je vsak dotikal. Pač pa tega ne moreš braniti otrokom, pustim, da se vsak otrok lahko poigra z njo, ker bi rada, da bi Duka imela otroke rada, pa tudi v pasji šoli se marsikdo z njo "sreča". Vse skupaj pa se seveda dogaja pod mojim budnim materinskim okom, hehe. Grin Grin Grin A ti pustiš, da se tvojih kužkov vsak dotika, pa je vse vredu? Roll Eyes


Ravno danes 17. maja pa bi imela moja kraševka rojstni dan, če bi bila še živa bi dopolnila 19 let, kar je seveda skoraj nemogoče.
Še nikoli nisem pozabila na njen rojstni dan... in upam in želim, da živi srečno večno življenje.


 Cry Cry Cry  Ja, jaz tudi. Eh, človek nikoli ne pozabi srčkane živalce...
Ja, ampak v takem primeru pa je tudi verjetno dobro menjati pasmo. Do-khyi tvoj odgovor je zelo zadovoljiv Smiley. Mogoče pa bomo mi imeli mladičke , pa ti bom za lepšo "penzijo" enega kraševčka podarila, hehe. Cheesy Cheesy Cheesy
Dukin trener je tako navdušen nad Duko, da ima že za njo načrte, kako bo šla v jeseni na razstavo, kako bomo, ko bo njeni čas, imeli prekrasne mladiče itd., on bo pri vsem pomagal (sam je vzreditelj nemških ovčarjev). No, jaz do sedaj o teh stvareh nisem razmišljala, pa zgleda, da bom morala spremeniti svoje mišljenje.
Do-khyi, sem že hotela enkrat prej vprašati: si mogoče prodala kakšnega TM v Prekmurje - bi ga hotela v "živo" videti, ker morejo biti pravi lepotci. Kiss

Ampak kraševcev pa je v naši deželi res malo, da se noben lastnik ne oglasi na tem forumu!? Roll Eyes Tu se nekaj mora narediti. Pa bodo morali res enkrat po našem dvorišču skakati mali kraševčki... Wink LP! Smiley
Logiran
Blumina
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 186


« Odgovor #79 : četrtek, 19.05.2005 : 10:44:11 »

Joj, joj, Tripikice!
Se dobro, da si takole preko spleta lahko izmenjamo besede.
Spet bom pametovala, upam, da ti ne bom sla na zivce s tem. A res ne zelim, da naredis napako, ki jo bos zelo tezko ali pa nikoli vec popravila.
Poglej, vsako usmerjanje kuzka pri vzgoji ima svoj namen. Zidar pac opisuje (verjetno je to knjiga izdana kar nekaj let nazaj, da ne recem desetletja) nacin, ki izoblikuje psa, zadrzanega do tujcev, cuvaja, psa ki bo kot svojega zaveznika videl le svojega lastnika, skratka tisto, kar sem razumela s tvojim mailov, kar tebi ni namen.
Ce si zelis kuzka, ki bo tebi v ponos kot spremljevalec, kamorkoli bosta z mozem pac sla, potem tak nacin zate ni pravi. Ne recem, da ni pravi za dolocene pasje zaposlitve. A verjetno ne sklepam narobe, ce recem, da bo zaposlitev tvoje psicke ravno spremljanje in krajsanje casa tebi in vojim
Solanje za psa spremljevalca temelji na odprtosti do ljudi, kuza mora biti prijazen, dobro razpolozen v vsaki situaciji, dobro se mora pocutiti v druzbi drugih ljudi. To pa dosezes le z dobro socializacijo v rano dobi. Pri moji mladi avstralkici sem bila na to se posebej pozorna, saj bi drugace lahko postala zelo zadrzan in za obicajno zivljenje zelo tecen kuza.
Sama solam svoji psicki za resevalki. Pomeni, da sta ze od prvega dne dalje podkupovani in bozani od drugih ljudi. Pa verjemi, da se ni se nikoli zgodilo, da ne bi vedeli cigavi sta. In obe tudi popolnoma dobro vesta koga se pri nas uboga. Pa kaj potem, ce vzameta hrano tudi od drugih? Bolje to, kot da rencita! A ne?
Prosim, prosim te, da se cimpraj obrnes na nekoga, ki sola po novih spoznanjih pse za pse spremljevalce. Ce ga v tvoji blizini ni, te prosim, da si preberes knjigo avtorice Karmen Zaharias »To, priden!«
Pozdravcek  in upam, da se bosta  kmalu vrnili na prejsni sistem bozanja in podkupovanja.
Blumina
Logiran
Tripikice
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #80 : petek, 20.05.2005 : 10:03:03 »

Blumina, hvala za tvoje "pametovanje", hehe, to so dobrodošli nasveti. Smiley Ni problema, od zdaj naprej bo spet po "starem", hvalabogu, saj je lažje pustiti božati Wink, kot pa ljudem razlagati, da psičko naj ne božajo, ker to za njo ni vredu, ker včasih zaradi tega izpadeš pravi butelj. Angry Pa Duki je tudi všeč, če se jo čimveč boža. Cheesy Cheesy Cheesy V pasji šoli sem ves čas pustila, da so jo vsi božali, saj so to vodniki "sošolcev", s katerimi se vmes tudi poigra. Z Dukinim trenerjem pa se o tem nisem pogovarjala, tako da on ni nič kriv in mislim, da je dober trener, saj dela po načrtu kinološke zveze, dela v pozitivnem smislu in po sistemu nagrajevanja.
Pa mislim, da bom kar nehala prebirati literaturo, ker se potem samo "zbrkam" in škodujem moji Dukici. Za koliko božanja je bila zaradi mene prikrajšana... Cry Grin Grin Grin

Ampak tole z reševanjem je pa dobra zadeva, a ne?  Roll Eyes Se že dolgo šolate? Mora biti dober občutek, če imaš psa, ki zna pomagati drugim. Cool Cool Lep vikend želim! Smiley
Logiran
EBRANKA
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 304


« Odgovor #81 : torek, 07.06.2005 : 21:31:41 »

Najprej moram povedati, da imam leto dni staro krasevko Cajko in si kar ne morem misliti, kako da imajo lahko ljudje sploh se kaksno drugo pasmo, ker moja kuzika je eno samo srce na stirih nogah. Pa je tudi ona zelo zivahno grizla, ko je bila stara tri mesece in se spomnim, da sem kar v mali paniki klicala Karmen Zaharijas iz KD Krima, kamor sva sli kasneje tudi v malo solo, ker se mi je takrat zdela ko mali gremlin. Na sreco to sploh ni dolgo trajalo, malo sem bila kar stroga, predvsem smo jo pa zamotili z igracami pa stvarmi, ki jih je lahko grizla.
 Ko sem prebrala par zadnjih mejlov sem se tudi jaz spomnila na dileme, ki jih imam vcasih pri vzgoji Cajke. Ker nam je doma najbolj pomembno, da je pes socializiran in prijazen do ljudi smo tudi spodbujali njeno prijaznost do neznancev, ceprav sem tudi jaz parkrat prebrala knjigo Miroslava Zidarja.
Kar se tice cuvanja Cajka  ni ravno tipicen krasevec, brez problema si lahko deli hrano s pasjimi prijatelji (ne pa z mackama), kadar je na balkonu pa v 90% laja takrat kadar pride macek na balkon, ljudi ki pa pridejo direktno k hisi, pa je kvecemu vesela. Zadnje case pa vcasih tudi zalaja, kadar gredo po cesti mimo hise ljudje (kaksnih 30m stran). Spomladi sem tudi ugotovila, da se ji zdijo skrajno sumljivi kaksni nabiralci regrata. Predvidevam, da se  ji zdi cudno, zakaj je nekdo sredi travnika, pa ne pride nic pozdravit. Kadar smo z njo v mestu, ni nobenega problema z neznanci, ko je bila manjsa je namrec hotela z vsakim malo pokomunicirati, sedaj pa ne rine vec v ljudi, ampak ce jo kdo ogovori ga pa prijazno pozdravi (sploh lastnike drugih ps ov), v zadnjem casu pa neznancem pusti, da jo pobozajo, ampak je vseeno kar na neki distanci.  Ker ima mogoce kot krasevka glede odnosa do neznancev vseeno malo drugacno preddispozicijo kot kaksne druge pasme sem rajsi malo bolj previdna. Cajka je sicer moj prvi pes in krasevec ampak zdi se mi, da ne bi bilo varno ce bi  pri taki pasmi kaj prevec spodbujali agresivnost oz. nezaupanje do neznancev, ker lahko ko odraste ze tako postane malo bolj rezervirana in bolj navezana le na domace in poznane. Kolikor se spomnim, je tudi Zidar opozarjal, da je zelo nevarno pri bolj dominantnih krasevcih kaj prevec spodbujati agresivnost oz. obrambni nagon.
 
Se mi zdi pa knjiga od Zidarja vseeno pomembna, ker se mi zdi res strokovnjak za krasevce. Npr. da  je zelo vazno, da krasevec ohrani svojo zivahnost iz mladosti, in da ga je treba zelo spodbujati k temu, ker je to potem dobra osnova za solanje. Cajka je sedaj stara eno leto in po zadnji gonitvi se tudi meni zdi, da ni vec tako nabita z energijo in zivahna kot prej. Mogoce je to malo tudi zaradi vrocine, ampak vseeno mislim, da se malo umirja. Prej je bila zelo navdusena nad vsemi kuzki, in kar ni imela meje pri igri, sedaj pa je malo bolj pozorna in usmerjena name, tako da se mi zdi, da bo jeseni ravno prav pripravljena in zrela za pravo solo, na nek nacin pa tudi kar malo pogresam tisto nabitost z energijo, tako da ji vedno pokazem, kako sem navdusena, kadar malo zalaufa, ker je vcasih zacela na sprehodih kadar je dalj casa na vrvici kar malo zaostajat in mislim, da Zidar opozarja prav na to, da lahko krasevec postane malce len, ce se ga ne spodbuja k aktivnosti.
Logiran
Tripikice
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #82 : sreda, 08.06.2005 : 09:30:48 »

EBRANKA, sploh se ti ne sanja kako sem vesela, da si se oglasila. Cheesy Cheesy Cheesy Končno sem se učakala, da se je oglasil nekdo, ki se ima tudi čast družiti s kraševko Wink. Zanima me, kje si jo kupila in zakaj si se odločila prav za kraševko? Mene je potegnilo poleg njene lepote, njeni suvereni karakter, pa tudi to, da je slovenski pes (malo patriotizma  Wink Grin).
Moja Duka je tudi moj prvi pes. In da ne bi zamočila kaj pri njeni vzgoji, že od njenega tretjega meseca dalje hodim z njo v šolo socializacije. Tam sem imela priložnost spoznati tudi druge pasme kužkov in iskreno priznam, da me moja kraševka še vedno navdušuje Smiley. Imam pa vmes pri njeni vzgoji tudi težave.
Prva težava je bilo njeno grozno  Shocked Shocked grizenje, ki se je že precej uneslo in bo verjetno res prejkoslej minilo.
Druga težava pa je Dukino lulanje. Kje gre, tam se polula Angry. Pa če je to sredi sobe, ali sredi pločnika ,... Balkonska vrata v pritličju imam na stežaj odprta in ima 2 m do zelenice, pa se mi moja Duka polula pred vrati sredi sobe Angry Angry. Pa še za to lulanje si dotikrat ne vzame dovolj časa, tako gre naprej, za njo pa kapljice po celi sobi... Pa je bila že kregana (100x), pa je že dobila po ritki in včasih imam občutek, da se zaveda svoje "porednosti", pa nič.  Undecided Si ti tudi imela kakšne podobne težave? Roll Eyes

Kar se tice cuvanja Cajka ni ravno tipicen krasevec, brez problema si lahko deli hrano s pasjimi prijatelji (ne pa z mackama), kadar je na balkonu pa v 90% laja takrat kadar pride macek na balkon, ljudi ki pa pridejo direktno k hisi, pa je kvecemu vesela. Zadnje case pa vcasih tudi zalaja, kadar gredo po cesti mimo hise ljudje (kaksnih 30m stran). Spomladi sem tudi ugotovila, da se ji zdijo skrajno sumljivi kaksni nabiralci regrata. Predvidevam, da se ji zdi cudno, zakaj je nekdo sredi travnika, pa ne pride nic pozdravit. Kadar smo z njo v mestu, ni nobenega problema z neznanci, ko je bila manjsa je namrec hotela z vsakim malo pokomunicirati.

Ja, moja Duka je prav takšna. Ko greva po mestu, je prav užaljena, če jo kdo, ki ga gleda ne poboža. Zgodilo se mi je, da sva se špancirali po naselju in sva prišli do hiše, pred katero so na klopci sedeli ljudje. Ker so jo opazili, je potegnila ko lokomotiva preko njihovega dvorišča do njih in so jo mogli božati. Cheesy Cheesy  Grin kakor vidi bližajočega se človeka, že maha z repkom JUHU POBOŽANA BOM!:D Taka je pa tudi do psov. Z vsemi bi si rada bila v prijateljskih odnosih, z vsemi bi se rada igrala in pozna prav nobenega strahu še pred tako veliko mrcino. Če pa se kateri pes odzove z renčanjem, pa se vsede in ga nekaj trenutnov gleda z nejevernimi očmi. Čez čas pa se požene nanj s tako energijo Shocked Shocked Shocked in bi se verjetno bila kar pripravljena pretepst z njim. Tako moram biti zelo previdna, da ne stakne kakih slabih izkušenj. Sem njena čuvajka! Grin Grin Grin No, samo ona moja tudi. Včasih začne sredi dnevne sobe renčat in beži ven odgnat vsiljivca. Največkrat je res to sosedov maček, toda na bližajoče ljudi tudi zalaja, vendar ne dolgo. Takoj ko jo bližajoči ogovori, začne mahati z repkom BOŽAJ ME, BOŽAJ ME... Grin
Se pa strinjam s to agresijo, tudi jaz se bojim, da ne bi postala agresivna in nič hudega, če ne bo pravi čuvaj, sem raje, da maha ljubeznivo z repkom.

Se mi zdi pa knjiga od Zidarja vseeno pomembna, ker se mi zdi res strokovnjak za krasevce. Npr. da je zelo vazno, da krasevec ohrani svojo zivahnost iz mladosti, in da ga je treba zelo spodbujati k temu, ker je to potem dobra osnova za solanje. Cajka je sedaj stara eno leto in po zadnji gonitvi se tudi meni zdi, da ni vec tako nabita z energijo in zivahna kot prej. Mogoce je to malo tudi zaradi vrocine, ampak vseeno mislim, da se malo umirja. Prej je bila zelo navdusena nad vsemi kuzki, in kar ni imela meje pri igri, sedaj pa je malo bolj pozorna in usmerjena name, tako da se mi zdi, da bo jeseni ravno prav pripravljena in zrela za pravo solo, na nek nacin pa tudi kar malo pogresam tisto nabitost z energijo, tako da ji vedno pokazem, kako sem navdusena, kadar malo zalaufa, ker je vcasih zacela na sprehodih kadar je dalj casa na vrvici kar malo zaostajat in mislim, da Zidar opozarja prav na to, da lahko krasevec postane malce len, ce se ga ne spodbuja k aktivnosti.


Jaz pri naši Duki opažam, da včasih krepko premišlja, če se naj požene za žogico, ki sem ji jo vrgla, ali ne Wink. In zelo rada se igra, se pa tudi hitro naveliča in že počiva. S tem, da ti počitki trajajo zelo kratek čas Grin.
Da bi pa žogico prinesla meni, seveda ni šans, pa ne vem, če je za to še premlada, ali pa se to izraža že njeni karakter, češ LAHKO SI JO PRINESEŠ SAMA! Hehe, to mi je tudi ena izmed srčkanih latnosti kraševcev.
Zanima, če si že do sedaj kako šolala Cajko ali bo to v jeseni prvo šolanje?
Zanima me tudi, kdaj se je prvič gonila, kako je bilo, kako je Cajka to prenašala? Sta imeli kakšne probleme, mogoče? Mene straši, da bomo oblegani s samci iz vse soseščine, drugo pa si še na predstavljam. Zakaj je nisi sterilizirala, nameravaš imeti mladičke?

Uf, upam, da te nisem namučila! Grin Grin Grin Lep dan želim!

 
Logiran
EBRANKA
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 304


« Odgovor #83 : sreda, 08.06.2005 : 18:00:08 »

Ja Tripikice saj tale tvoja Duka je pa cisto ista kot je bila nasa Cajka mladicek, kar nostalgija me je zagrabila, sem dala se jaz eno slikco od Cajke,   Wink tako kjer malo pozira, pa kjer se vidi da ima isti crn gobcek kot Duka, sam baje je malo predolg ali pa preozek.. (nam je pa itak najlepsa)

Mene je tudi skrajno razveselilo, da se je na forumu nasel se en podoben ljubitelj krasevk, te kar razumem, ker tudi nam ni lepsga, kot ce srecamo se koga, ki ima krasevca, se mi zdi, da se ljudje, ki imajo enkrat to pasmo, cisto zaljubijo v njih. Enkrat je ena gospa kar sredi ceste ustavila avto (na sreco je bilo sredi gozda) pa smo na dolgo debatirale, ker je imela tudi ona doma enga tacga lepotca.

no pa z veseljem ti napisem se moje izkusnje... grizenje bo gotovo minilo, Cajka je hitro spoznala, da meni tudi pod razno ni vsec tovrstno igranje, malo dlje je trajalo, da je ugotovila, da mora pustiti na miru tudi necake in sosedove otroke (njim sem pa tudi povedala, da naj grejo kar takoj stran od nje, ce zacne gristi, potem je pa koncno ugotovila, da to sploh ni taka zabava). S pomocjo sosedovega psa pa se je tudi v pesjanskih igrah naucila skrajno neznega grizenja, saj sta se sla to igrico po cele dneve, tako da je sedaj izjemno nezna s svojim gobckom.

Kar se tice lulanja imamo doma laminat, pa se sploh nismo kaj dosti sekirali, kadar se je zgodila kaksna nesreca, smo kar ignorirali nesrece ter vriskali od navdusenja, kadar se je polulala zunaj. Bilo je ravno poletje, ko smo jo dobili, tako da je ni bil tak problem nositi pogosto ven. Ti priporocam, da je za te nesrece nic ne kregas, sploh samicke se rade polulajo tam, kjer so se ze vcasih (verjetno tudi Duki disi notri, kjer se je ze polulala, poskusi sprati s kaksnim kisom ali cim, kar bo malo nevtraliziralo vonj)  tako da gre se sedaj zunaj Cajka najraje lulat na isto mesto (drug problem je seveda, da tam ni kaj dosti sans za travo, da bi rastla (pasji urin jo cisto pozge), pa smo tudi to kar vzeli v zakup.
Ta zelja po bozanju je pa ista kot pri Cajki, kot pravim, sedaj ni vec tako izrazita, je pa kar smesno, ker imajo ljudje kar nekaksen respekt, ko jo vidijo in mislijo, da je ne vem kak hud ovcar in se ne dogaja vec tako kot takrat, ko je bila mladic, da bi tako pogosto hodili k njej in jo hoteli bozati. Razen kaksni lastniki psov, ki bolj poznajo pasjo govorico in jo z veseljem malo pocohajo, ce niso ravno njihovi kuzki ljubosumni.
MI je pa fino, ker je zelo potrpezljiva tudi do zelo majhnih otrok, ceprav se vidi, da ji ne pomenijo toliko kot malo starejsi, na katere je pa cisto nora, ker se je osemletni sosed prihajal igrat z njo, ko je bila majhna. 
He, he tole z zogo je pa tudi cisto res, cista cajka, ali pa palica... to, da krasevci ne marajo aporta sem slisala ze na tisti videokaseti, kjer govori Rojc in Cajka me res tako pogleda kao, kar sama pojdi ponjo, ce jo hoces... Meni je to tudi prav zabavno, samo ko se bova solali pa bom verjetno morala pogruntati kaksen trik, ceprav se mi zdi tudi vseeno ta vaja precej nepomembna za nase skupno zivljenje. Ce prav razumem, je Duka stara sele tri ali stiri mesece? Potem je tudi cisto normalno, ce je pogosto utrujena in malo oblezi, tak mlad pes ima dober obcutek, kdaj je treba pocivat, tako da to sigurno se ni lenoba. Nasa cajka je bila najbolj nabita z energijo pozno jeseni in pozimi, vcasih smo sli v Tivoli in je brez tezav sledila hrtom, prav cudovita in neumorna je bila na pasjem dirkaliscu.

Se mi pa presenetljivo zdi, da ima pravi talent za sledenje, mogoce zato, ker ji macke ze od malga nosijo misi, voluharje in podobne zivalce ... na balkonu imamo namrec ogromno pasjo hiso, ki so jo vzele bolj za svojo macke in enkrat sem opazila, da je postala zjutraj Cajka prav nestrpna, kdaj bo sla na balkon in v hisico. No, ko je prisla iz hise, ji je pa iz gobca gledala tanka nitka in ko odprem gobcek, najdem mrtvo misko. Danes smo iz gobcka potegnili celo zivo podganico, sploh nisem vedela, kaj naj z njo, dala sem jo na pasjo hiso, pa je potem zgleda od strahu poginila. No, tako da na sprehodu Cajka intenzivno voha po tleh in kadar je spuscena pa se prevec zamoti na kaksnem travniku, se jaz skrijem v kaksnem bliznjem gozdu (tudi zato, da je pozorna name in da ve, da me ne sme predolgo spustiti iz oci) in postala je ze prava mojstrica, ker me brez problema najde, ko se ji skrijem, pa ce se tolk cikcakam po gozdu in se se tako dobro skrijem.

Kar se tice solanja, bili sva v mali soli v KD Krim pri Karmen Zaharijas in se mi zdi, da sva dobili super osnovo, ti tudi toplo priporocam knjizico To, priden in prispevke o avtoriteti, ker lahko psa na tak zelo enostaven nacin, brez prisile, navadis na avtoriteto. Doma je Cajka izjemno pridna, vedno pocaka pred stopnicami, ce gre lahko gor, tudi zvecer ji samo odprem vrata, pa gre sama spat na stopnisce v svojo posteljico in podobno.. Je bilo pa vec tezav v mali soli, ker takrat me ni kaj dosti slivila, sploh ob vseh tistih psih in mislim, da ga ni bilo priboljska, ki bi bil pol tolk zanimiv kot ostali pesjani. No osnovne vaje sva vseeno priblizno izvedli, mislim, da sem bila se bolj jaz pod pritiskom, ker mi je bilo kar malo nerodno, ko skoraj samo me nisva vcasih cisto razumeli kaksne vaje, pa tudi sem opazila, da vec kot toliko ponavljati se ji tudi ne da, se je kar malo uprla, tako da tudi tebi priporocam, da si kar precej potrpezljiva in da ne zahtevas prevec in prezgodaj od psicke, da se ji ne bi uprlo nadaljne solanje (ali pa tebi).
Mislim, da je super, da sva eno sezono spustili, jeseni nameravam namrec z njo v pravo solo in imam dosti boljsi obcutek, jo ze prav vidim, da je dosti bolj zrela in osnovne vaje so ji tudi prisle ze skoraj v kri. Odpoklic je seveda se dalec od 100% (hitro pogunta, ali imam v zepu samo kak briket,  ali je kaj bolj slastnega od trenutne krtine)  no sem pa pogruntala, da veliko bolj uposteva ukaza stoj in cakaj, tako da vecinoma nimam tezav vec s kaksnim uhajanjem in jo lahko dam na vrvico, ce je to potrebno.
Aha, se gonitev... to pa je bila preizkusnja, smo dali cez mislim da ze dve, za prvo nisem bila cisto 100% (malo izcedka pa tudi disala je kuzkom) pri drugi je bilo pa zelo ocitno, ker so bili vsi sosedovi kuzki okoli hise, potacali nekaj roz in enga Gasperja (jazbecarja) sem kar dvakrat odpeljala na nekaj kilometrov oddaljen dom in gospa je bila zelo hvalezna, ker je bil kuza lacen in se je kar tresel od zaljubljenosti. Cajka je kar dobro prenasala gonitev, samo meni se je smilila, ker smo skoraj mesec hodili na bolj kratke sprehode, pa se takrat smo imeli celo spremstvo majhnih nadleznih kuzkov, ki se niso kaj vem kao sekirali, ce sem jim govorila scccc. Ja, mladicke bi pa imeli, ce bo Cajka dobila lepo vzrejno oceno, potem se mi zdi kar smiselno, bi radi vzredili vsaj en kupcek prijaznih, socializiranih krasevckov, se mi zdi res super pasma in idealni druzabniki, mogoce bom naredila kaksno domaco stran in jih malo bolj promvirala, ker se mi zdi, da bi jih morali v Sloveniji malo bolj ceniti. Aja, se to povem, preden sem se odlocila za krasevca, sem hotela najprej kupiti bernskega plansarja in sem se celo leto pripravljala na to, samo potem sem se vseeno malo zasekirala zaradi mnogih zdravstvenih tezav, ki jih lahko ima ta pasma pa mi je svak svetoval krasevce. Najprej sem imela kar predsodek (da so tezko obvladljivi in potencialno nevarni), pa je rekel, da so psicke dosti bolj vodljive in da je pasma po krivici zapostavljena. Pa sem sla pogledat na isti dan dve legli... krasevce in bernske plansarje in ceprav bi lahko dobila zelo lepega in mirnega samcka bernca me je Cajkina mama popolnoma navdusila, cisto druga energija kot pri berncih, saj lepi so zelo ampak mislim, da ne znajo biti tako ognjevito prijazni kot krasevci ... Uff, mislim, da bos drugic dvakrat premislila, preden bos se kaj vprasala, eto, na to temo sploh ne znam nehat, mogoce je sam da clovek postane kar malo obseden...



Logiran
nadja
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 894


« Odgovor #84 : sreda, 08.06.2005 : 19:38:46 »

Ebranka in Tripikice, ne vem če bo kaj pomagalo, ampak jaz imam podoben primer z neprinašanjem žogic nazaj s sosedino psičko, ki jo velikokrat peljem na sprehod. Sicer izjemno rada lovi žogico, samo ko jo ujame pride malo bližje, se dela da je nekaj zavohala in žogico spusti, potem pa čaka kdaj bom prišla ponjo Grin.
Nekako sem to skušala (kar uspešno) preprečiti tako, da sem, ko je ujela žogico tekla stran od nje, zato da je ona tekla za mano. Ko je prišla do mene (če sploh je  Huh) pa sem jo pohvalila in jo nagradila s ponovnim metom žogice Smiley (ker hrana pri njej ne pali  Roll Eyes). Sicer nisva čisto uspešni, ker je težko delati s psom, ki ga vidiš morda enkrat na teden, bi pa pri vama mogoče kaj bolj zaleglo  Wink

lp
Logiran
Tripikice
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #85 : četrtek, 09.06.2005 : 15:05:32 »

tokrat bom kratka, ker se je moj računalnik pokvaril in sem zdaj na drugem.
Skoraj me je kap, ko sem videla tvojo Cajko nasliki - pa to je Duka v večjem formatu! Grin Grin Grin Povej mi, od kje ime tvoji psički? Mi smo za našo kužiko imeli izbranih kar nekaj imen. Ko pa nam je vzreditelj predstavil Duko, smo vsi trije "zapeli": "Duka je? Joj, Duka,kakšen sladkorček, Dukica zlata!" In tako je ostala kar Duka.

Pa blazno me zanima kako dolgo je trajalo pri tvoji Cajki tole lulanje po stanovanju? Saj imamo pri nas tudi na srečo laminat, ampak vseeno ne bi rada, da bi to trajalo večno. Roll Eyes Tudi s kisom semže probala, nekaj časa smo smrdeli da bog pomagaj, no, naše Duke to ni motilo. Wink

 V svojem postu omenjaš tudi muce, imati pri vas muce ali so to tuje muce. če so vaše, kako se razume z njimi?
Pri nas je pravi hec, ampak to drugič, ok?

To foro ti še hočem povedati: včeraj sva se z Duko žogali s teniško žogico. Pa se nama je skotalila pod pasjo hišico (ki jo imamo tudi prinas zgleda le za okras Grin). Tisti čas ko sem se jaz vlekla pod hišico po žogico, je Duka skočila notri v hišico in prinesla ven drugo žogico. Si lahko misliš?! Glede na to, da nimam izkušenj s psi, name je to naredilo takšen vtis... Shocked

NADJA, tole s prinašanjem žogic me pravzaprav sploh ne moti - to so pač kraševci. LP obema! Smiley
Logiran
EBRANKA
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 304


« Odgovor #86 : četrtek, 09.06.2005 : 16:50:09 »

Bom se jaz poskusila biti bolj kratka ...
ime isto kor pri vas, ko smo si sli prvic ogledati leglo (pri njenih 4 tednih) so nam jih tudi vse predstavili po imenih, in nam se je zdelo ime Cajka prav zabavno, tako da je se to malo pripomoglo k izbiri. Kupili smo jo v Grosuplju, super vzreditelji, s katerimi smo se vedno v stiku.
Ce se prav spomnim so se nesrece sem ter tja zgodile do kaksnega cetrtega meseca. Prva dva do tri tedne, ko smo jo dobili (dobili smo jo pri 9 tednih) so se nesrece veckrat dogajale, potem pa zelo redko.. V knjigi Puppies, ki sem jo dobila kot darilo sem prebrala, da kuzki do 16 tedna se ne morejo normalno kontrolirati mehurja, tako da lahko hitro pride do nesrece, zato v tem casu avtorica priporoca, da se kuzka odpelje ven (vedno na isto mesto, kjer je ze vonj po prejsnem urinu) po vsakem hranjenju, po spanju, po igri. Zelo pa odsvetuje kaznovanje, mladi psicki so zelo obcutljivi in tezko razumejo, da so kaznovani zaradi lulanja, nevarnost je pa tudi, da se te lahko zaradi tega zacne psicka bat, kar je pa ravno narobe.
Muci sta obe nasi, ena crna dolgodlaka Saja, s katero se Cajka se kar razume, ceprav se mi zdi se vedno malo nejevoljna, ker se Saja noce z njo igrati (oz. se ne pusti premetavati med njenimi tackami), tako da jo obcasno z veseljem spodi na kaksno drevo. Kadar smo doma pa ni tezav. Saja spi na kavcu, Cajka pod njim (Cajka ze od malega ve, da so postelje, kavci in nekatere sobe zanjo tabu) pa ni tezav. Dim, samcek je pa druga zgodba, ker je tak dominanten macho in se mu Cajka ne more priblizat ne da bi pokazal kremplje, vcasih jo kar napade, ce pride preblizu, vcasih ga pa Cajka preseneti, da zbezi na kaksno drevo. Tako da Cajko razburi ce samo vidi Dima, zacne lajati in tezko prenese, ce sta v istem prostoru.
Tole z zogico je prav posreceno, pametna kuzika tale Duka 
Nadja, hvala za nasvet, samo problem pri Cajki je, da jo vsaka stvar, ce jo vec kot trikrat kam vrzem zacne dolgocasit, za palico se pa vcasih niti ta prvic ne zazene. Najbolj uziva samo pri takih igrah, da  obe drziva kaksno igraco ali cunjo in da jo vleceva, ko je pa enkrat igraca "mrtva" jo pa samo tok zanima, da jo malo strese, potem je pa zadeva zanjo "mrtva" in je niti povoha ne vec. Vcasih doma v dnevni sobi trikrat do stirikrat prinese nazaj kaksno igraco, da se potem skupaj se malo igramo, to pa je tudi vse na tem podrocju.

... ups, ravno sem ugotovila, da sploh ne pišem šičnikov in šumnikov, moč navade iz mejlov, torej moja psicka je v resnici Čajka ...


Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #87 : petek, 10.06.2005 : 12:10:55 »

tripikice, ni fore v tem da jo kaznujes, najbolje je da ji das nagrado vsakic ko se bo polulala na travo in pol bo ona drzala dokler nebo prisla vn sam da bi nagrado in pohvalo dobla. svojo psicko sem ze prvi teden tako naučil da lula samo na travi.
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #88 : petek, 10.06.2005 : 12:17:47 »

Tripikice, kdaj ti pa Duka lula v stanovanju? Ti jo nesi ven, vedno po jedi, vedno ko se zbudi, vedno ko pije vodo... Ali pa na dve uri. Moja psica je bila zunaj. In preden sem jo dala v hišo, je morala zunaj narediti lužico. Če jo ni, sem jo pustila še pol ure zunaj. Ko je bila v moji spbi, je ponavadi spala. Ko se je zbudila, je v dnevni naredila lužico. Kmalu sem spoznala, da jo moram peljat ven, vedno ko se zbudi. In vedno, ko pije vodo.

Toliko na kratko. Sedaj grem pa mularijo nahranit Wink

Lp Jana
Logiran
Tripikice
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #89 : petek, 10.06.2005 : 13:28:56 »

HA-HA-HA, ta je pa najboljša, a Čajka, jaz sem pa ves čas pisala Cajka Grin. Grin Ja ime je prav odštekano, meni je tudi všeč. Smiley Samo, zdaj pa ne vem ali je muca Saja ali Šaja? Smiley

Naša Duka pa danes praznuje rojstni dan - točno 4 mesece. Kiss To pomeni, da od danes naprej potem več ne bo lulala notri? Roll Eyes Roll Eyes Hecam se.  Wink


Nadja, hvala za nasvet, samo problem pri Cajki je, da jo vsaka stvar, ce jo vec kot trikrat kam vrzem zacne dolgocasit, za palico se pa vcasih niti ta prvic ne zazene. Najbolj uziva samo pri takih igrah, da obe drziva kaksno igraco ali cunjo in da jo vleceva, ko je pa enkrat igraca "mrtva" jo pa samo tok zanima, da jo malo strese, potem je pa zadeva zanjo "mrtva" in je niti povoha ne vec. Vcasih doma v dnevni sobi trikrat do stirikrat prinese nazaj kaksno igraco, da se potem skupaj se malo igramo, to pa je tudi vse na tem podrocju.


Pri nas je popolnoma enako!!! Če ji vržem palčko, me samo zmedeno gleda, drugače pa ji je malo dalj časa zanimivo, če se greva "nogomet" (jaz brcnem žogo, ona jo pograbi in pobegne z njo,  jaz pa hodim za njo in modelujem: "daaaj žogo.". Potem se me čez čas usmili in žogo odloži. Pa vso stvar še 2x ponoviva, potem sledi počitek). Drugače je pa daleč najbolj zanimivo vlečenje kakšne cunje. Na koncu igre pa vedno ugotovi, da je najslajša igra grickanje moje roke. Angry Cheesy

Kako pa pri vama s česanjem? Jaz Duko še zaenkrat bolj navajam na česanje. Je pa to presneto težko delo!!! Grin Dovoli se mi česati le, če lahko gricka mojo roko Angry. Seveda ji to ne pustim, potem pa ona meni tudi ne Wink. Včasih mi jo uspe "pregovoriti" da gricka raje svojo kost. A Čajko mogoče tudi kopaš?

Naš mačkon Piko pa je zaenkrat še veeelik, "nebogljen" mucek sram. Pri hiši je bil prej kot Duka, vendar je že prvič ko jo je videl od strahu pihnil na njo, Dukina reakcija je najbrž znana. Sedaj ga Duka sicer silno zanima (in obratno), vendar pred njo vztrajno beži, strahopetec Angry. Duki je pa to seveda v bajno veselje in tako je včasih v hiši kot v cirkuški areni Cheesy. Vmes sem že obupala, da bosta vse življenje sovražnika, potem me pa spet potolažita s tem, da včasih oba spita v dnevni sobi. Včeraj, ko me ni bilo doma in je bila hčerka sama z njima, je celo Piko spal na Dukinem ležišču, ona pa nedaleč stran Smiley Smiley Smiley. Ugotovila sem tudi, da je Duka najbrž ljubosumna name Huh, ker je najhujši direndaj med njo in mačkom vedno v moji prisotnosti Undecided.

Iz tvojega pisanja sem razbrala, da Čajka spi notri. Pri nas smo pa Duko v tisti vročini pred nekaj dnevi dali spat ven. Pa tudi ne gre spat v svojo hišico, ki stoji nasproti terase, pač pa spi na terasi, točno pred balkonskimi vrati. Pa takšno histerijo sem zagnala, da psička mora imeti svojo hiško! Grin Mogoče bo pa šla vanjo pozimi, sedaj jo pa koristi kot shrambo za svoje igrače.  Cool

Kar se šole tiče: naša Duka tudi čist pošizi ko zagleda svoje "sošolce". Skače od enega do drugega psa in  ne ve kaj bi od veselja. Je prav zanimivo opazovati reakcijo ta velikih psov. Vsi se takoj "raznežijo" in pootročijo, hehe. Tako je premagala tudi strah pred vožnjo z avtom, ker zdaj ve, da jo čaka veselje in družba v pasji šoli. To pa že vemo, da je s kraševci treba počasi (hvala ti za opozorilo), tudi trener ve te stvari, zato je Duka zdaj še (in še nekaj časa bo) le v programu socializacije. Z možem sva šla pravzaprav tja zato, da se poučiva, in da se Duka malo navadi na druge ljudi in pse. Zdaj nam je pa tam tako vsem lepo, da redno hodimo še naprej tja 2 x tedensko, Duka se tam "izdivja", naigra, midva poklepetava z drugimi psičarji, vidiš in spoznaš druge pasme... Ha-ha, naša Duka je tam prava frajerka, ker je najmlajša, ji je zaenkrat vse dovoljeno Cheesy. Starejši psi pa morajo ubogati Roll Eyes. In ko morajo najbolj držati "prostor", potem se Duka veselo zažene mednje Cheesy Cheesy Cheesy. Oni ubožčki pa morajo držati "prostor". Kolikokrat jih vrže iz tira. Grin Grin Grin Seveda je vse pod kontrolo trenerja.

Kar se odpoklica tiče, sem brala in tudi bila seznanjena s strani nekaterih drugih psičarjev, da je prav značilno za kraševce (in še za nekatere pasme, npr. tibetanski mastif), da se večkrat dogaja, da se ne odzovejo na prvi klic, da "premislijo" ali se bodo odzvali ali pa ne. Ena psičarka mi je pisala, da se njena psička na njeni klic ustavi, jo pogleda in premisli, če se ji "izplača" odzvati, potem pa včasih pride k njej, včasih pa ugotovi, da se ne "izplača" pa kar nadaljuje svojo pot. To verjetno spada pod oznako "suvereni" psi. Smiley
Ne vem, meni se ne zdi toliko pomembno, če te pes posluša na vsak prvi "mig", pomembno se mi zdi, da je socializiran, prijazen do drugih ljudi in živali, pa da je toliko vzgojen, da se ga da lepo obvladati, da te ni sram pred drugimi ljudmi. Cool

Dobro je, da se nisi odločila za bernskega ovčarja. Naši sosedje ga imajo. Saj je izredno lep, prisrčen kuža, ampak nekako je to vse. Kraševci pa imajo zraven še tisto "nekaj"... Pa še niso tako pogosti kot bernci. Smiley

To te še moram vprašati, potem pa zaključim tale roman. Ko se je Čajka gonila, nisi uporabila tistega spreja, ki omili dišave?

Uf, če bi pisala s svinčnikom, bi imela zdajle zagotovo žulj na prstu. Grin Grin Grin

Lep vikend želim! Smiley


Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 198   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 2  |  Tema: kraški ovčar - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines