mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 26.04.2024 : 08:20:35

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Kaj zaudarja v slovenski kinologiji?
Strani: 1 2 3 [4] 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kaj zaudarja v slovenski kinologiji?  (Prebrano 25647 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #45 : četrtek, 14.02.2008 : 14:35:13 »

Zgleda, da je danes dan za vlacenje zaprasenih tem na plano.
Zakaj ta tema?
Vsak dan znova se v razlicnih temah pojavljajo razlicne problematike in ena od teh se je pravkar spet izpostavila v posvojitveni temi neke samojedke.

Ugotovljen je baby boom samojedov na splosno in naveden je podatek, da je med legli cel kup nerodovniskih, ter vprasanje, kdo bi moral kaj ukreniti proti takemu pocetju.
Verjetno resitve ne bomo nasli zlepa, pa vendar lahko o zadevi razmisljamo, saj smo tukaj zbrani tako "samo" ljubitelji, kot vzreditelji, kinoloski funkcionarji in ostali zainteresirani.

Pa se ne bom veliko ustavljala ob samojedih, temvec bom preskocila k drugi pasmi, drugemu klubu, se vedno pa bom ostala pri KZS in njegovih ukrepih, pa tudi na splosno pri odzivanju clanov klubov na pocetje njihovih "soclanov". Zame je situacija naravnost absurdna in ze lep cas razmisljam o njej.

En primercek:
Zgodilo se je v ne tako daljni preteklosti. Bivsa funkcionarka (na najvisjem mestu) enega od pasemskih klubov si je zazelela nerodovnisko leglo. Leglo se je zgodilo, zgodila se je tudi enoletna prepoved vzreje.
Prepoved je minila, vecina je pozabila na dogajanje in zgodilo se je rodovnisko leglo. Vse lepo in prav, le tisto "eno leto" mi ne gre v racun. Ok.
Ostalo bi pri spominih, ce ne bi:
- "vzrediteljica" po raznih forumih zagovarjala svoje "nerodovnisko pocetje" na najbolj nemogoc in za vsakrsno odgovorno vzrejo skrajno neprimeren in ponizujoc nacin,
- ce ne bi vsi "eminentni klubovci" oooohali in sploooohali nad krasnostjo rodovniskega legla in ob tem pozabili na prejsnje pocetje, ki brez komentarjev na netu sicer ne bi bilo nic posebnega, tako pa bi bilo za pricakovati vsaj kaksno ustrezno mnenje o prepricanjih takega vzreditelja.
Tako pa nic. Pridna vzrediteljica, s krasnimi mladici ima svoj prostor v klubu, ki je enak vsem ostalim. Tako tistim, ki delajo dobro in v skladu z vsemi zapisanimi in nezapisanimi vzrediteljskimi normami, kot tudi tistim, ki med dvema "dovoljenima" legloma skacejo v stran.

Osebno ne zelim nicesar skupnega z nobenim od slovenskih klubov in to je tudi eden od razlogov, zakaj ne pustim nobenih podatkov in povezav o klubih na mojpes.netu. Prav zaradi takih "raztegljivih" uradnih in osebnih meril clanov in "odgovornih" klubovcev. Morda delam kateremu od klubov krivico. Krasevcem zagotovo. Zagotovo pa tudi vem, da v nekaj klubih ne bi za nobeno ceno zelela biti clan.

Mnogi med vami ste clani klubov. Kaj menite, se je res bolje "drzati v ozadju" ali tuliti v isti rog z ostalimi? Ali je sploh moznost za kaksno spremembo na bolje? Za spremembe, kjer bi klubi nudili pravo zavetje ljudem (vzrediteljem in kupcem), ki bi zeleli delati dobro, ostalim bi pa vsaj povedali, kaj delajo narobe in kje jim je mesto? Je sploh kje kaksna moznost, da se zacnejo klubi na splosno, pod pokroviteljstvom KZS boriti proti tistim, ki pasmam delajo skodo? Cemu sploh termin "pasemski klub", ce lahko pocnejo ljudje v njih skorajda vse, kar jih je volja, tudi ogromno skodo pasmi? In ce lahko opleta s "pasmo" kdorkoli hoce in na kakrsenkoli nacin hoce, pa "odgovorni" samo skomignejo in pravijo, da se jih to ne tice?
Logiran

Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #46 : četrtek, 14.02.2008 : 16:42:55 »

Ker si uporabila moje pisanje, naj pojasnim "samojedski baby boom": število rodovniških legel je zadnja leta zelo majhno. Mogoče 2, 3 legla na leto. Ne samo pri nas. Tudi v sosednjih državah jih ni bilo veliko. To pomlad  je bilo nekaj legel naenkrat, vendar nič pretresljivega, mladičev ni toliko, da se jim ne bi dalo dobiti dobrih lastnikov. Pa še prav lepa legla so bila. In zelo verjetno jih potem spet nekaj časa ne bo nič.

Problem so nerodovniški, ki jih je trenutno za to pasmo res ogromno. Kolikor mi je znano, lastniki teh legel niso člani kluba in klub nima nobenega vpliva nad njimi. Večinoma gre za drugo  ali tretjo nerodovniško generacijo. Nekaterim mladičem se že na prvi pogled vidi, da razen tega da so beli nimajo prav veliko skupnega s samojedi. Člana kluba lahko vržeš ven, če krši pravila, nečlanu ne moreš nič. Psu ali psici z vzrejnim dovoljenjem to lahko odvzameš, če krši pravila, če ga nima, mu ne moreš nič.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #47 : četrtek, 14.02.2008 : 17:06:53 »

Po mojem mnenju trenutno ni nobene možnosti, da bi se klubi v okviru KZS borili proti štepanju nerodovniških psov. O KZS in pasemskih klubih nimam nobenih utvar (še vedno pa sem član enega od njih). V vodstvu KZS ni nobene volje, da bi se lotili preganjanja šteparjev. S tem se preprosto ne ukvarja in ne namerava ukvarjati. KZS ureja rodovniško vzrejo, kinološke športe in razstavljanje. Se pravi, samo sebe vidi kot administrativni organ, ki omogoča posameznikom, da se udejstvujejo na teh področjih. Ostalo te organizacije ne zanima. Pa zakaj bi jo? Še nedavno je bil eden od gospodov, ki dela pri nas največ škode več pasmam, vedno prisoten na vsaki pasji procesiji, se hahljal in tepljal po ramenu s funkcionarji KZS, svojega šteparskega posla pa nikoli ni skrival.

Že sam pravilnik KZS je narejen tako, da je jasno, da ni nobene volje za konkretne ukrepe. Npr. registriran vzreditelj rodovniških psov, ki si privošči nerodovniško leglo, lahko v najslabšem primeru faše trajno ali začasno vzrejno prepoved za dotično pasmo. Se pravi, četudi bi dobil vzrejno prepoved za pasmo x, lahko še vedno vzreja pasmo y. Da pride do kakršnekoli kazni, mora poskrbeti ustrezni pasemski klub. V primeru, da se kaznovani vzreditelj ne strinja z odločitvijo pasemskega kluba, stranki zadevo naprej rešujeta na sodišču. In ker pri nas nerodovniška vzreja ni zakonsko prepovedana, je jasno, kdo bo dobil pravdo. Kaj pa KZS? Po pravilniku nima prav nič opraviti s temi postopki. Vse prepušča pasemskim klubom. Da bi pasemski klub storil nekaj konkretnega, še zlasti glede na pravilnik in zakonsko (ne)podlago, mora vladati močan konsenz. To je pa po mojem mnenju nemogoče doseči, saj med člani ponavadi vlada neizmerno rivalstvo. Zelo težko bi "skup potegnili", še težje pa bi se kdorkoli izpostavil. Večinoma so ljudje v pasemskih klubih zato, da bi kaj imeli od tega, se pravi za lastno korist, za kaj tako utopičnega kot je dobro pasme pa se nihče ne bo izpostavljal. Saj tudi na vzrejnih pregledih dobijo vsi psi vzrejno dovoljenje, tudi kar se tiče vzrejnih kombinacij je vse prepuščeno vzreditelju. Zakaj? Ker se noben noče izpostavljat in drugim "pamet solit" kako naj vzrejajo. Pa vzrediteljem, ki se jim dokaže, da so goljufali z rodovniki, se tudi ne zgodi nič hudega, kot vemo iz nedavnega primera jugo rodovnika psice pasme nemška doga. (Tu se opravičujem, če preveč na pamet govorim, ampak kolikor vem, nikogar ni doletelo nič konkretnega, saj imamo še vedno legla pod imenom človeka, ki je goljufijo speljal).

Jana, skratka, ne, mislim, da ni nobene možnosti, da bi pasemski klubi konkretno ukrepali. Najprej in predvsem bi morala KZS spremeniti pravilnik na tem področju in v parlamentu zlobirat zakon, s katerim bi se prepovedalo nerodovniško vzrejo (ne samo nezaželena legla - to je preveč ohlapen pojem). Če bi imeli boljšo pravno osnovo, ki od zagnanih posameznikov ne bi  zahtevala, da se sami osebno izpostavljajo in pravdajo na sodiščih, bi si v kakšnem klubu mogoče upali kaj ukreniti.

lp
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #48 : četrtek, 14.02.2008 : 17:51:23 »

Se strinjam, Lanabela, da so problem nerodovniski in o tem pisem. Predvsem o temle:

- v klubih se zdruzujejo vzreditelji in ljubitelji pasemskih psov, vendar kot posamezniki ne morejo nic, "organiziranih pasemskih skupin" za nastop izven kluba v dobro pasme pa ni, oz. slisati o njih ni nic (obicajne izjave so: ne moremo, ker niso clani kluba; ne moremo, ker nas nerodovniski ne zanimajo ...),
- kljub temu vsak pezde opleta s pasmo, kakor se mu sprdne - vsi beli psi so samojedi, vsi s stumpanimi gobci so bokserji, vsi veliki (no, ne vec povsem) so nemske doge ..., navaden smrtnik pa pojma nima, kaj je rodovniski in kaj nerodovniski pes; pa to se ne bi bilo najhuje, temvec je hud trend, kjer nas je lahko strah, da bodo nerodovniski prihajali nazaj v vzreje (ne me vprasat, kako bo tedaj Murijem in Pikijem ime in kako se bo preverjalo verodostojnost dokumentov),
- v pasemskih klubih so ljudje, ki "uradno" parijo kar tiste pse, ki jih sicer uporabljajo tudi v vzreji za nerodovniska legla, pa se jim ne zgodi nic - enoletna prepoved vzreje je tako katastrofalna bucnica, da bi vecjo clovek tezko nasel - recimo, da je eno leto ze po zakonu treba pocakati z novim leglom iste psice; pa tudi enoletna kazen za nekoga, ki ima recimo dve psici za razplod, ni kaj velika, oz. sama tega sploh ne dojamem kot kakrsnokoli kazen,
- lepo pod preprogo se pometa taksno pocetje tudi v krogu tistih, ki bi pac po "sluzbeni dolznosti" lahko malo vsaj z besedami, ce ze ne z ukrepi "zamahnili". Pa ocitno tudi v klubih prevladuje trend "iiii" in "oooo". Zal. Kje je strokovnost, ce se da vzrejno dovoljenje psici, za katero je javno povedano, da kotitev ni bila po pravilih, ce se "uradno" pritrjuje lastniku lepotno operiranega samca, kako lep primerek pasme ima, ce vsi vzdihujejo nad krasnostjo legla vzreditelja, ki se obenem ukvarja tudi z nerodovnisko rejo, ce tetovirni referent ob pregledu legla ne opazi vec psov z jasno vidno dedno napako, ce se v SLR vpise mater, ki ima visjo zaporedno rodovnisko stevilko (iz tujine) kot hci, ce rodovniki niso dostopni, ker so bili predniki napacnih barv ...
- nekomu se dovoli, da po enem letu ali vec prijavi leglo (ker je tezak in je bolje z njim cim prej zakljuciti), drugemu se zaradi nekaj dni zamude prepove vzreja (ker je bolj tih in  ne upa stegniti jezika), tretjega sploh nihce vec ne sprasuje, kaj pocne, da le legla so in da le prihaja denar od "storitev", ali kako?

Primerov je toliko, da bi clovek knjigo lahko napisal. Ob tem se pa sprasujem, kaj nudi KZS (in kaj nudijo klubi) v bodocnosti? Splosno sprejemljivost psov z evidentno vprasljivimi papirji gre brez vsakrsnih tezav skozi, tako pri vpisu v SLR kot na vzrejnih. Toleranca do ljudi, ki mesajo jabolka in hruske, je splosno znana, izgovor pa obicajno "kaj jim pa moremo".

V slovensko vzrejo prihajajo nerodovniski psi, ki po takem ali drugacnem kljucu rihtajo papirje, ki so za KZS sprejemljivi. Vsak ob tem rece - "nic se ne da storiti", "prijavi", "pisi na FCI" ...

Slovenski kupci, ki zaupajo "uradni kinologiji" kupujejo mladice iz takih vzrej. Ko gre kaj narobe - kje je takrat klub, KZS, strokovnjaki? Obicajno ostane takrat samo relacija prodajalec - kupec.

Uradni krogi stavijo bodocnost KZS na razstave (objavljeno), pa vendar lahko na vsaki razstavi znova vidimo v ringih nerodovniske pse. Se vec - informacija, da so se poskusili na (KZS) razstavo prijaviti nerodovniski psi ostane pri tem organizatorju, ki je bil toliko, da je preveril, koga je za spustiti v ring. Na drugih razstavah se jim to ne zdi vredno truda preveriti in iste pse lahko vidimo celo na kaksnih stengah.

Torej, ostane kaj? Zaupanje v prave vzreditelje? Se pravi, v preverjene posameznike?

Kalsang, si mi medtem ze prakticno v celoti odgovorila na vprasanja. Kot kupci ostajamo dejansko sami in smo prepusceni svoji lastni iznajdljivosti pri pridobivanju informacij, kje kupiti psa zase.
Logiran

Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #49 : četrtek, 14.02.2008 : 18:08:07 »

Da, Jana, na žalost je res tako.
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #50 : četrtek, 14.02.2008 : 20:31:25 »

Pri tem bi jaz opozorila se na to kar je omenila Lanabela, kako klubi variirajo med tem obdrzati nekoga v klubu, kljub vprasljivemu pocetju in ga imeti vsaj priblizno pod kontrolo ali ga vreci ven in mu omogociti popoln razpust. Taksne primere imamo mi v nasem kljubu, gre za pse, ki so na meji ali bi sploh naj dobili vzrejno dovoljenje ali pa ne. Vecinoma tako dejansko prevlada odlocitev, da se taksnim psov da vzrejno dovoljenje in se na njih skusa vplivati npr. z dodeljevanjem samcev (za psice) ter dobiti ven vsaj spodobne ce ze ne niti dobre mladice. Nazalost pa se sama vcasih sprasujem kam to pelje, danes se pogleda skozi prste enemu, ki mu manjka en zob vec kot je predvideno, jutri pride naslednji, ki mu manjka se en vec in se bo skliceval na tistega prvega (Slo je pac mala drzava) in na koncu bomo imeli brezzobe pse kot nasi sosedje na Hravskem ali celo Anglezi in Francozi, ki so za naso pasmo s tega stalisca katastrofalni.

Pri cemer je dejansko kot ste napisale ze pred mano KZS popolnoma brezpredmetna, komplicira tam kot je najmanj potrebno (ze omenjena zamuda roka za dan ali dva) in ne ukrepa, takrat ko bi morala in lahko. Pri cemer je pravna kompetentnost KZS tako ali tako vprasljiva, tudi ce bi si KZS recimo napisala v statut ali kaksen uraden dokument, da lahko ukrepa v taksnih primerih (pa vsi vemo, da niti interesa nima) je zelo veliko vprasanje ce bi taksno ukrepanje vzdrzalo pravno presojo, razen v primeru, da bi npr. Zakon o zaščiti živali poimensko pooblaščal KZS za takšno ukrepanje. Da bi pa to dosegli pa je potreben dober političen vpliv, ampak na žalost se vodstvo KZS izbira po principu kdo komu bolj v rit leze, namesto po izkušnjah, sposobnosti in tudi programu.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #51 : četrtek, 14.02.2008 : 20:42:42 »

Ja, o pravni kompetentnosti KZS bi lahko debatirali. Res je, da KZS nima popolnoma nobene zakonske podlage za resnejše delovanje na nacionalnem nivoju, kar se tiče urejanja vzreje psov itd. Ima podoben status kot npr. prostovoljno gasilsko društvo.

Ok, to je dediščina od prej. Ampak grozljivo pa je to, da ni nobene prave volje, da bi se to zdaj uredilo. Ko je prišlo do neljubega dogodka z bullmastifi so določeni v KZS, ki si že itak zelo prizadevajo na svojem področju (izobraževanje, šolanje) šli v resno akcijo, ker je grozilo, da bo vlada nekatere pasme tudi pri nas preprosto prepovedala, pa še par drugih nebuloznih ukrepov je bilo na mizi. No, vihra je minila, duhovi so se za silo pomirili, KZS je pa zadremala nazaj. Zdaj je itak najbolj pomembno evropsko razstavo 2010 speljat, lobirat za dvojne CACIB-e itd. Za to ni potrebna zakonska podlaga, tako kot je gasilsko društvo za organizacijo veselice ne potrebuje.

V bistvu bi potrebovali popolnoma drugačno krovno kinološko organizacijo in zakonodajo, v kateri pes ne bi bil več tretiran kot lastnina.

Ampak v slovenski kinološki javnosti ne vidim dovolj velike kritične mase, ki bi sprožila te spremembe. Tako kot pravi McKruster, vsak samo gleda, komu bi še bolj v rit zlezel.

Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #52 : sobota, 16.02.2008 : 16:22:55 »

Mogoče se je pa vseeno začelo kje kaj premikati.
Namig: Kinolog 2/2008 - stran 15, spodnji desni kot.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #53 : sobota, 16.02.2008 : 17:55:34 »

Ja, tole mi je takoj padlo v oči, ko sem prebirala zadnjo št. Kinologa. Tudi jaz upam, da je to znak boljših časov in ne le izjema.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #54 : sobota, 16.02.2008 : 23:10:00 »

Se pridruzujem upanju na bolj postimane case v slo kinologiji, vendar se ob tem sprasujem sledece:

- Bo ostalo samo pri objavljeni dvoletni prepovedi vzreje, ki se nanasa na vse pse v njegovi lasti in solasti, kot za pse v lasti druzinskih clanov? Ali bomo osebo se vedno videvali na vzrejnih pregledih, kjer bo odlocala o vzrejni primernosti nasih psov?

Osebno mislim, da bi morala clane vzrejnih komisij poleg visoke strokovnosti odlikovati tudi zelo visoka moralna merila.
Logiran

Agnes
Neža Vilhelm
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.127


Setri so carji!


« Odgovor #55 : sobota, 16.02.2008 : 23:16:24 »

Ammm, ker pri nas na kmetih še ni Kinologa, kaj pa piše tam spodaj? Lahko tudi na ZS, če so podatki škatljivi.Firbec press  Lp Neža
Logiran

Ne hodi pred menoj, morda ne bom sledil. Ne hodi za menoj, morda ne bom vodil. Hodi ob meni in mi bodi prijatelj.
(Albert Camus)
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #56 : sobota, 16.02.2008 : 23:20:39 »

Ja, samo dragi moje tale stvar na str. 15 je ze pri odvetnikih in bo padla, ker je do tega prislo zaradi zamude roka pri oddaji prijave paritve in pozabljivosti predsednika vzrejne komisije, ki vcasih zalozi kaksno prijavo paritve..nazalost je tudi ze mojo enkrat.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #57 : sobota, 16.02.2008 : 23:27:31 »

Ma, ne me basat. Eh, pa so šli upi po vodi...

Jebela, takle mamo. Vedno se na kakšnih birokratskih cakah zatakne.
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #58 : sobota, 16.02.2008 : 23:40:16 »

Ja zraven, ampak to so pa govorice sicer je bilo slisat, da gre baje spet za neke osebne zamere med dolocenimi osebami kar je postopek nekako cudezno pospesilo. Stvar je bila taka, da je zaradi bedarije prisla prijava paritve menda skoraj istocasno s prijavo leglo, se pravi birokratska tezava.

Mislim, jaz sem tudi najprej ful pogledala kaj se tukaj dogaja, pol pa sem mislila P*** m*** pa saj to bi se lahko tudi meni zgodilo. Meni so enkrat tak zalozili prijavo paritve, da je bilo objavljeno v Kinologu, ko so bili mladici ze prakticno za oddajo. Pa bi mi zaradi tega ne izdali rodovnikov, jaz popenim. Zraven vsega je pa se zadnji stavek sporen...prepoved vzreje za druzinske clane....to je tako, kot bi meni vzeli voznisko, zato ker je moj moz prehitro vozil. Sicer so imeli "dobre" namene, da bi s tem kvazi preprecili, da on pse prepise na kaksnega druzinskega clana, ampak se vedno jih lahko na tretjo osebo, prav tako psarno. Saj ne da bi zagovarjala taksno pocetje, ampak ljudje tudi niso po luzi priplavali v koncni fazi.

To je tipicen primer tistega kar je zgoraj nekdo napisal da kdor je glasen se mu cudezno ne dogaja nic, kdor pa je bolj tiho, pa se mu tudi taksne stvari dogajajo. Saj res da ni vse crno in belo, ampak vcasih se mi zdi, da bi bilo res bolj smiselno KZS bojkotirat, pa raje kako drugace uredit stvari, ce bi se to dalo?
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #59 : sobota, 16.02.2008 : 23:46:16 »

Kako? Potem bi se zgodilo to, kar se je v Nemčiji. En kup odpadniških organizacij, vsaka s svojimi pasemskemi standardi. Vseeno je treba ostat znotraj FCI, drugače je kot, da te ni.

Brez KZS ne gre, nedvomno pa potrebujemo drugačno KZS
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Kaj zaudarja v slovenski kinologiji?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines