mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 21:00:30

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Patellar Luxation
Strani: 1 2 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Patellar Luxation  (Prebrano 14040 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« : petek, 21.04.2006 : 21:16:25 »

Lastniki malih pasem verjetno ze poznate ta izraz, saj je v tujini pri nekaterih malih pasmah testiranje patelle (pogacice) obvezno, ker predstavlja izpah pogacice vcasih kar velik problem... Koncno bo ta test mozno opraviti tudi pri nas! Cheesy

Predvidoma konec naslednjega tedna ali v zacetku maja, ko se bo ponovno lahko elektronsko testiralo sluh (BAER) pri pasmah, ki so podvrzene gluhosti, bo veterinarka Mag. Regina Bregenzer z Dunaja opravljala tudi pregled patelle.

Pregled se obicajno opravlja pri psih manjsih pasem, le-ti pa morajo biti starejsi od 1 leta, psicke pa v casu testiranja ne smejo biti v fazi gonitve, saj povisana raven estrogena lahko "poslabsa" rezultate testiranja.

Cena pregleda bo priblizno 4.500 SIT, vkljucuje pa pregled in uradno veterinarsko potrdilo.

Za vec info ali prijavo na testiranje se lahko obrnete name preko e-maila ali ZS. Smiley
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #1 : petek, 21.04.2006 : 21:47:21 »

Se kot zanimivost - pasme podvrzene problemom s pogacico, rangirani glede na % najdenih "obolelih" primerov...
POMERANIAN
CHOW CHOW
COCKER SPANIEL
CHINESE SHAR-PEI
LABRADOR RETRIEVER
LHASA APSO
MI-KI
DACHSHUND
SHIBA INU
PUG
AMERICAN ESKIMO DOG
GOLDEN RETRIEVER
AUSTRALIAN TERRIER
BICHON FRISE
PULI
POODLE
CHINESE CRESTED
ENGLISH COCKER SPANIEL
CHIHUAHUA
KEESHOND
BLOODHOUND
ITALIAN GREYHOUND
SHIH TZU
MINIATURE PINSCHER
BORDER TERRIER
FRENCH BULLDOG
MALTESE
TOY FOX TERRIER
FINNISH SPITZ
ENGLISH SPRINGER SPANIEL
COTON DE TULEAR
AFFENPINSCHER
RAT TERRIER
BOSTON TERRIER
DOGUE DE BORDEAUX
PAPILLON
HAVANESE
CAVALIER KING CHARLES SPANIEL
AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER
FLAT-COATED RETRIEVER
WEST HIGHLAND WHITE TERRIER
AKITA
ROTTWEILER
GERMAN SHEPHERD DOG
AUSTRALIAN SHEPHERD
BULL TERRIER
SMOOTH FOX TERRIER
AMERICAN PIT BULL TERRIER
SCHIPPERKE
KUVASZ
NEWFOUNDLAND
MASTIFF

Vir: http://www.offa.org/patluxstatbreed.html (na linku najdete zapisane tudi konkretne st. testiranih psov, st. primerov, itd.)
Logiran
bullyzone
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 398


« Odgovor #2 : sobota, 22.04.2006 : 07:06:04 »

Si lahko tako prijazna in malo razložiš kako se izvaja testiranje?! Vsaj okvirno, za boljšo predstavo.
Ali samo RTG  ni dovolj, da se vidi ali je vse vredu z patello ali ne?

Eva
Logiran
bullyzone
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 398


« Odgovor #3 : ponedeljek, 24.04.2006 : 17:05:03 »

A mora vprašanje postavit kdo drug, da bo dan odgovor?

Eva
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #4 : ponedeljek, 24.04.2006 : 18:13:10 »

Eva,
sorry, nisem sledila temi sram in ne rabi kdo drug postavljat vprasanja. Wink Ti odgovorim danes malo kasneje, ko bom govorila z veterinarko, da mi razlozi tocen potek testiranja... Priblizno sicer vem, ne bi pa rada kaj narobe napisala... Ok? Smiley
Logiran
bullyzone
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 398


« Odgovor #5 : ponedeljek, 24.04.2006 : 20:56:04 »

Super, hvala ti! Wink

Sprašujem zato, ker sem že nekaj časa nazaj dobila kopije izpisov testiranja Patelle v Avstriji, vendar ne vem kako to izgleda. Na izpisu so nekakšni diagrami.

Sicer pa bom počakala na tvoje pojasnilo  Smiley

Eva
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #6 : torek, 25.04.2006 : 18:19:33 »

Evo, koncno se javljam (z enodnevno zamudo Tongue)...

V zacetku pisanja prvega posta nisem napisala, da "patellar luxation" v dobesednem slovenskem prevodu pomeni "izpah pogacice", no, boljsi prevod bi lahko bil "gibljivost pogacice", saj se dejansko pri testiranju patelle ugotavlja stopnjo gibljivosti pogacice pri psu. Govor je seveda o testiranju na zadnjih nogah...

Drugace pa... Test patelle (pogacice) poteka brez narkoze in sicer tako, da veterinarka z eno roko drzi pogacico z drugo pa premika nogo psa ter poskusa pogacico spraviti s polozaja ter slediti, kako se bo po premiku pogacice le-ta obnasala... Glede na izid se doloci stopnja luksacije patelle:

0 - patelle sploh ni mozno premakniti iz polozaja
1 - patello je mozno nekoliko tezje premakniti s polozaja, vendar takoj po premiku sama "zaskoci" na svoje mesto
2 - patello je mozno premakniti s polozaja, vendar potrebuje nekaj casa, da "zaskoci" na svoje mesto
3 - patello je mozno z lahkoto premakniti s polozaja, in jo je potrebno po posegu namestiti na svoje mesto
4 - patello se sama od sebe premika s polozaja

Z RTG ni moc ugotoviti stopnje gibljivosti patelle, ampak kvecjemu morebitno poskodbo ali deformiranost patelle.

Za testiranje patelle in izdajo potrdila o stopnji gibljivosti mora veterinar opraviti posebne izpite, po uspesnem opravljanju le-teh pa lahko izdaja uradno potrdilo za opravljeno testiranje.

Pse, ki imajo stopnjo pat. lux. 2 ali visjo naj se ne bi uporabilo v vzreji. Pes/psica, ki ima stopnjo 1, naj bi bil/a parjena (no, zazeljeno je) izkljucno s psico/psom, ki ima stopnjo pat. lux. 0.

Pri bullterrierjih v Avstriji ta test (patelle) sicer ni obvezen, je pa zazeljen in vzreditelji, ki ga opravljajo imajo "popuste" pri placilu izdaje rodovnikov, kar se mi zdi naravnost fantasticna resitev (govorim na splosno o testiranju tudi drugih zadev pri vseh pasmah), ki bi jo lahko morda tudi nasa KZS prevzela po Avstrijcih... Cheesy

Eva,
vprasala sem tudi o nekaksnih diagramih, vendar mi veterinarka ni znala povedati kaj naj bi to bilo. Morda bi bilo dobro, ce bi mi malo natancneje opisala, napisala za kaj gre.

Toliko zaenkrat... Wink
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #7 : torek, 25.04.2006 : 18:35:10 »

Ups... Ta glavno pa pozabim... Undecided

Dolocen je dan prihoda veterinarke v Slovenijo, tako da...



Testiranje Patelle in slusne teste bo mozno opraviti
v soboto, 13.05.2006 v dopoldanskih urah.
Lokacija se ni potrjena, je pa predvidena nekje v centru Ljubljane.

Vsi zainteresirani, oz. kdor bi zelel vec informacij naj me poklice na 040 338830 ali pise na info@starsatsea.net oz. po ZS ter v kolikor se zeli udeleziti katerega od testov, naj se mi prijavi, da lahko sestavimo urnik prihodov (da ne bomo cakali vsi na kupu Wink)
Logiran
bullyzone
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 398


« Odgovor #8 : torek, 25.04.2006 : 21:17:35 »

Hvala za pojasnilo, res je izčrpno.  Wink
Nikakor si nisem predstavljala da se test izvaja ročno, he he. Wink

Bom poiskala kopijo testiranja pa ti pošljem na mail. Mogoče bo tako bolj jasno za kaj gre.

Eva
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #9 : sreda, 26.04.2006 : 10:14:48 »

Dobila sem vprasanje:
"Pes je star 10 mesecev, ai to pomeni, da nima smisla ze sedaj delati pregled patelle?"

Veterinarka mi je odgovorila:
"Mozno je opraviti pregled patelle ze pred 12 meseci, vendar je lahko rezultat slabsi, ker vezi se niso tako cvrste (predvsem vecje pasme). V takem primeru se lahko testiranje kasneje, pri visji starosti ponovi in se potrdilo izda ob boljsem rezultatu. Placa se torej prvic, naslednjic pa se ponavlja in izda potrdilo o stopnji luksacije, brez ponovnega placila." Smiley


Eva,
OK, ko bos imela moznost mi kar poslji po mailu, pa bom FW-jala naprej zadeve... Wink
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #10 : torek, 09.05.2006 : 21:52:14 »

Se dodatek, oz. popolna informacija...

EL. TESTIRANJE SLUHA in PREGLED PATELLE v Ljubljani, 13.05.2006

Testiranje Patelle in slušne teste bo možno opraviti
v soboto, 13.05.2006 v dopoldanskem času, z začetkom ob 10.00 uri.
Testiranja se bodo opravljala v Studiu nege za male živali - “Iv San Bernard” v Ljubljani, BTC, hala 6.

Vsi zainteresirani, oz. kdor bi želel več informacij naj pokliče na 040 338830 ali piše na info@starsatsea.net ter v kolikor se želi udeležiti katerega od testov, naj se pravočasno prijavi, da lahko uskladimo urnik prihodov…

VABLJENI!!! Wink

P.S.
Kdor ima cas in voljo naj prosim informacijo o testiranjih objavi se na kaksnem drugem forumu, kjer so morda se kaksni interesenti, ki jih skrbi za zdravje svojega ljubljencka... Hvala! Smiley
Logiran
retrieverka
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 734


« Odgovor #11 : sreda, 10.05.2006 : 15:10:30 »

Ne vem če je bilo že kje objavljeno pa sem zgrešila...Kdo je veterinarka ki opravlja pregled patelle? (kje se lahko v primeru slabšega izvida potem opravlja nadaljne preglede?)
Hvala in lp
Jasna
Logiran
pia_in_co.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.252


« Odgovor #12 : sreda, 10.05.2006 : 17:00:38 »

retrieverka: Veterinarka je Mag. Regina Bregenzer z Dunaja Wink
Logiran
retrieverka
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 734


« Odgovor #13 : sreda, 10.05.2006 : 17:56:21 »

retrieverka: Veterinarka je Mag. Regina Bregenzer z Dunaja Wink
Hvala!
A je mogoce sploh kdo v Sloveniji, ki to opravlja oz. kje npr. v Avstriji se da to cimblizje opraviti?
Logiran
Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #14 : sreda, 10.05.2006 : 18:34:11 »

retriverka.. PL teste opravlja tudi Zlata Čop v Lescah. Izda pa mednarodna potrdila.
Logiran
pia_in_co.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.252


« Odgovor #15 : sreda, 10.05.2006 : 22:06:42 »

retrieverka: Ta veterinarka veckrat pride tudi v Sloveniji tako, da mislim, da bi se dalo zmenit da v kolikor te zanima naredi test tudi na tvojih psih Wink Je pa tudi an vecih Slovenskih razstavah tako da pomoje, ce ne gre za vecje stevilo psov, bi se to naceloma dalo narediti tudi na razstavi...
Logiran
retrieverka
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 734


« Odgovor #16 : četrtek, 11.05.2006 : 09:13:11 »

Ja zelo me zanima, ampak mi je čas totalno nepravi v soboto Undecided  Saj če dela Zlata Čop, potem mi je to super (grem pač enkrat gor)...pač nisem vedela priznam Wink
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #17 : ponedeljek, 22.05.2006 : 15:00:16 »

V clanku Elektronsko testiranje sluha (BAER test) in pregled pogačice (Patellar Luxation) izpod Poloninega in Gregovega peresa si lahko preberete in pogledate, kako poteka testiranje sluha z BAER testom in kako poteka pregled pogacice. Na voljo je tudi tabela, v kateri najdete podatke, kako je z okvarami pogacice pri vasi pasmi.
Logiran

Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #18 : četrtek, 15.02.2007 : 20:28:35 »

V petek, 16.02.2007 boste lahko ponovno pripeljali svoje ljubljenčke na elektronsko testiranje sluha (BAER test) ter pregled patelle. BAER test in pregled patelle bo opravljala veterinarka z Dunaja, mag. Regina Bregenzer, tudi dolgoletna vzrediteljica bull terrierjev (Laureola's kennel). Psi, ki se bodo testirali za sluh bodo dobili blago anestezijo, zato naj 6 ur pred posegem ne uživajo hrane. Vsi psi bodo dobili tudi uradno veterinarsko potrdilo o opravljenih testiranjih!

Testiranje se bo odvijalo v Studiu nege za male zivali v BTC-ju, Ljubljana. Pricetek bo med 17.00 in 18.00 uro. Ce je se kdo zainteresiran me lahko poklice na 040 338830!
Logiran
anjaa
novinec
*
Sporočil: 22


« Odgovor #19 : torek, 29.01.2008 : 10:15:53 »

Pozdravljeni!
Moj mešanček ima ZELO gibljivo pogačico. Priporočali so mi operacijo... Prosim, napišite mi, če imate kaj izkušenj z zdravljenjem patelle. Zanima me, kaj so dejansko naredili oz kako so patelo fiksirali, kakšno je bilo okrevanje, cena...
Hvala za vsak nasvet.
LP
Logiran
atilap
novinec
*
Sporočil: 9


WWW
« Odgovor #20 : četrtek, 16.02.2012 : 12:01:50 »

En pes, ki ga poznam je bil operiran na pogačici. Kmalu zatem je spet začel šepati. Zdaj šepa skoraj vedno. Lastniki pravijo, da verjetno šepa iz navade Sad
Jaz pa mislim, da bi moral iti ponovno na pregled.

Kaj mislite?
Logiran
ursa1985
novinec
*
Sporočil: 6


WWW
« Odgovor #21 : četrtek, 16.02.2012 : 12:18:29 »

Priporočam ponovni pregled...pri nas se je tudi začelo šepanje dv meseca po operaciji in ob pregledu so ugotovili, da se je stanje kljub operaciji ponovilo.
Logiran
atilap
novinec
*
Sporočil: 9


WWW
« Odgovor #22 : sobota, 18.02.2012 : 11:12:01 »

Kakšne so lahko posledice, če se psa ne operira?
Logiran
ursa1985
novinec
*
Sporočil: 6


WWW
« Odgovor #23 : ponedeljek, 20.02.2012 : 17:47:47 »

deformacija sklepa...nam so rekli, da druge opcije kot operacija ni
Logiran
Strani: 1 2 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Patellar Luxation
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines