mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 19:06:31

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Radiološka diagnostika in forenzična presoja kolčne displazije pri psih
Anketa
Vprašanje: Ste slikali kolke svojemu psu/psom?
da, pri 6. mesecih starosti - 2 (3.2%)
da, med 6. in 12. mesecem starosti - 6 (9.5%)
da, med 12. in 18. mesecem starosti - 12 (19%)
da, med 18. in 24. mesecem starosti - 10 (15.9%)
kasneje - 6 (9.5%)
moj pes nima slikanih kolkov - 27 (42.9%)
Vseh glasov: 58

Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Radiološka diagnostika in forenzična presoja kolčne displazije pri psih  (Prebrano 7348 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : četrtek, 10.08.2006 : 12:34:35 »

Zdaj vam je tudi na mojpes.netu na voljo clanek asist. dr. Teodore Ivanuša, dr. vet. med. in prof. dr. Milana Pogačnika, dr. vet. med. z naslovom Radiološka diagnostika in forenzična presoja kolčne displazije pri psih.

Clanek bi morali prebrati vsi vzreditelji in vsi kupci psov, saj obravnava vzroke za kolcno displazijo in "krivdo" za nastanek tako v dednih zasnovah kot v zunanjih vplivih.

http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?storyid=1062
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1 : sreda, 16.08.2006 : 12:54:08 »

Kot vidim, tema in clanek nista prevec zanimiva, ceprav je problem kolcne displazije prisoten na vsakem koraku in se z njim srecuje marsikdo med vami.

Z anketo ne nameravam nicesar dokazovati, morda bo kaksen podatek le spodbudil k razmisljanju in razpravi o tej problematiki. Fino bi bilo tudi, da napisete se kaj o tem, kaksni so bili rezultati slikanja in s kaksnimi tezavami se soocate, ce je kolcna displazija pri vasem psu ugotovljena.

Izberete lahko vec odgovorov, ce imate vec psov.

Na to tematiko je sicer ze odprtih vec tem:
- Kolki
- Displazija
- Slikanje kolkov
- komolčna displazija
- Nevarni sprehodi pri mladih psih?
- stopnice
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #2 : sreda, 16.08.2006 : 13:16:53 »

Pa da zacnem Wink

Luna, nerodovniska nemska bokserka je bila pri starosti 8 mesecev sterilizirana in ob tej priloznosti (bila je ze pod narkozo) smo opravili se "preventivno" slikanje kolkov.
"Izvid" sicer ni uraden, saj dr. Matko ni pooblascen za odcitavanje, je pa zagotovo eden od referencnih veterinarjev, kar se ortopedije tice, zato mu verjamem, da so slike pokazale kolke brez kakrsnihkoli sledi displazije ali drugih posebnosti.

Barletta, nemska doga, slikanje kolkov smo opravili pri starosti 21 mesecev pri dr. Ivanusi, uraden izvid pravi A1/A1, Norbert-Olsonov kot pa 1100/1100. Pred slikanjem je dobila pomirjevalo.

Lara, majhna mešanka, zdaj stara 9 let, kolkov ji nikoli nismo slikali.
Logiran

TagTu
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.173


« Odgovor #3 : četrtek, 24.01.2008 : 23:09:42 »

Jana, tale tema je daleč od tega, da bi bila nezanimiva, mogoče je le mičkeno skrita in bi jo bilo treba zriniti malo v ospredje Wink

Torej, če nadaljujem v Janinem stilu:

Cini, rodovniška tibetanska terierka, slikanje kolkov opravljeno pri 20 mesecih pri dr. Ivanuši, HD: A1/A1, N-O kot 110/110 stopinj

Shela, tudi rodovniška TT, slikanje kolkov opravljeno pri nekaj manj kot dveh letih pri dr. Ivanuši, HD: A1/A1, N-O kot 110/110 stopinj
Logiran
Felina
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 450


« Odgovor #4 : petek, 25.01.2008 : 14:20:05 »

Pa še jaz....

moj nerodovniški škotski ovčar, slikanje kolkov (starost nekje 2 leti) pri dr. Matkotu ( ker je močno šepal na zadnje in prednje tačke smo ga dali na pomirjevala in preslikali, zraven, na mojo željo, tudi kolke), po njegovem mnenju brez sledi displazije  Smiley
Logiran
satin
rad pišem
****
Sporočil: 380


« Odgovor #5 : petek, 25.01.2008 : 15:34:04 »

Lars nerodovniški SH, lani pri 8 letih slikali kolke pri dr. Kogovšku zaradi šepanja, smo brez displazije, imamo pa zlomljen desni kolk ki se je narobe zarastel še kot mladiču ko ga je po vsej verjetnosti poležala mama. Slikan pod pomirjevali Smiley
Logiran
guju
rad pišem
****
Sporočil: 308


« Odgovor #6 : petek, 25.01.2008 : 16:20:26 »

Lum, rodovniški BC, slikan pri dr. Zaninoviču pri starosti cca. 16. mesecev, ocenjen z B-B, za točne kote moram pa pogledat. Že ko smo ga od vzreditelja kupili, smo se dogovorili za slikanje pri tej starosti. Ker ima težave z rameni (ocd), smo slikali tudi komolce, ki so po mnenju vseh vetov (Zaninovič, Miklavžin, Matko) brez znakov displazije. Slikan pod narkozo.


P.S. Fina tema!
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #7 : nedelja, 03.08.2008 : 09:42:36 »

Koliko pa pride slikanje kolkov ali pa ramen?  In kako to poteka?
Logiran
Vixen
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.804


« Odgovor #8 : nedelja, 03.08.2008 : 10:55:00 »

Za cene ne vem, slikanje pa poteka običajno pod pomirjevalom, ker je treba psa precej "raztegnit" (ze kolke leži na hrbtu, zadnje tace se pa iztegne nazaj).
Moj je bil slikan 10 let nazaj, pri prb. enem letu, za vzrejno dovoljenje in ni bilo znakov displazije (kolki A/A)  Smiley. So rekli, da pri zlatkotih redko vidijo tako lepe kolke. Smiley
Logiran
Anolop
novinec
*
Sporočil: 1


WWW
« Odgovor #9 : četrtek, 05.08.2010 : 10:02:11 »

Imam tri mesece in pol staro rodovniško zlato prinašalko, pri kateri je bila že odkrita kolčna displazija. Zanima me, kateri strokovnjaki v Sloveniji opravljajo tovrstne posege, ali je to še vedno samo veterinarska bolnica dr. Matka? Že vnaprej se prav lepo zahvaljujem za morebitne odgovore.
Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #10 : četrtek, 05.08.2010 : 10:06:19 »

Vsekakor se je najbolje obrniti na dr. Matka v Topolšici, ja.
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Radiološka diagnostika in forenzična presoja kolčne displazije pri psih
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines