mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 21:51:02

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 2  |  Tema: Anatolski ovčar/Kangal
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: Anatolski ovčar/Kangal  (Prebrano 45520 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Vizija
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 5


« Odgovor #30 : nedelja, 23.01.2005 : 20:57:25 »

Še enkrat lep pozdrav vsem skupaj!!

Sivas Kangal je v Turčiji strogo zaščitena pasma, prepovedan je izvoz, zato v Tujini Kangal ni registriran kot samostojna pasma, ampak morajo potencilni lastniki pravih Kangalov, le-te  registrirati pod Anatolske ovčarje. Kangal in Anatolski ovčar se razlikujeta po različni anatomiji glave, Kangali imajo krajši trup in zelo globok prsni koš, so bolj mišičaste postave, ne smejo imeti obarvanih nog že kot mladički, rep nimajo zavit, pač pa ga nosijo kot pahljačo, tudi dlaka je drugačna, bolj resasta in ob telesu, na otip precej drugačna. V zgoraj omenjenem linku je kar nekaj lepih primerkov pravega Kangala...

lp
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #31 : nedelja, 23.01.2005 : 21:29:02 »

Še enkrat lep pozdrav vsem skupaj!!

Sivas Kangal je v Turčiji strogo zaščitena pasma, prepovedan je izvoz, zato v Tujini Kangal ni registriran kot samostojna pasma, ampak morajo potencilni lastniki pravih Kangalov, le-te  registrirati pod Anatolske ovčarje. Kangal in Anatolski ovčar se razlikujeta po različni anatomiji glave, Kangali imajo krajši trup in zelo globok prsni koš, so bolj mišičaste postave, ne smejo imeti obarvanih nog že kot mladički, rep nimajo zavit, pač pa ga nosijo kot pahljačo, tudi dlaka je drugačna, bolj resasta in ob telesu, na otip precej drugačna. V zgoraj omenjenem linku je kar nekaj lepih primerkov pravega Kangala...

lp

neka nejasnost: če je prepovedan izvoz, kako jih registrirajo. Že v Turčiji kot anatolske ovčarje?

Mislim....zanimivo je zato, ker če se bo spor med Madžarsko državo in FCI stopnjeval in ne razrešil. Lahko dejansko za Pulije, pumije, Kuvasze, vizsle- VSE NACIJONALNE PASME PRIČAKUJEMO SPREMEMBO IMENA pri FCI, KER JO BODO BESNI MADŽARI PRAV KMALU PREPOVEDALI NEPOOBLAŠČENO UPORABLJAT. kOT je v EU navada - šAMPANJEC, pARMEZAN, pARMSKO ŠUNKO, pICO MARGERITO, aJVAR  Grin, ITD. (se opravičujem, ko tipkam ne gledam na zaslon in tako čudno tipkovnico imam da capslock stisnem včasih. ne bi še enkrat prepisoval, se pa opravičujem, ker sem se drl Smiley )
Logiran
Vizija
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 5


« Odgovor #32 : nedelja, 23.01.2005 : 21:58:30 »

Kangal dobi v Turčiji certifikat  kot Kangal, problem je v Evropi, ker ga ne moreš registrirati kot Kangala ampak kot Anatolskega ovčarja, čeprav imaš certifikat porekla.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #33 : nedelja, 23.01.2005 : 22:05:09 »

ja in? ga pač ne registriraš  v organizaciji, ki ima neko mešanico pasem. in drugo ime Cool saj imaš original. Konec koncev koliko je pasem ki jih fci ne priznava pa so na nekih področjih starodavne.

če je pa človeku za šov....
Logiran
Vizija
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 5


« Odgovor #34 : nedelja, 23.01.2005 : 22:16:57 »

Sploh ne gre za šov, ampak samo debatiramo o tem kaj je Kangal in kaj Anatolski ovčar.....
Če pa bi lastnik Kangala  pripeljal na razstavo, bi podlegel kriterijem Anatolskih ovčarjev. Prav bi bilo, da je npr. sodnik v bistvu na tekočem kaj ocenjuje....

LP
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #35 : nedelja, 23.01.2005 : 22:24:35 »

zdej sem pa zmešan...zakaj naj bi pa lastnik izpostavljal svojo pasmo da je ocenjevana pod nekim x imenom in po po nekem drugem standardu in kot je standard pasme?
jaz če bi recimo original pitbula hotel, ga sigurno ne bi pod Amstafa registriral samo da bi ga razstavljal, in da bi bil ocenjevan z drugim vatlom. Pa Amstafarji oz slovenski APBTjaši tako radi govorijo kako je v bistvu oboje ena in ista pasma, samo drug tip....


Logiran
Vizija
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 5


« Odgovor #36 : ponedeljek, 24.01.2005 : 00:23:50 »

Ne vem, mogoče bi npr. želel lastnik takega psa pariti in obdržati mladička, vzrejno dovoljenje pa lahko dobi le če registrira npr. Kangala kot Anatolskega ovčarja, saj je dovoljeno parjenje Kangalov in Anatolskih ovčarjev....
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #37 : ponedeljek, 24.01.2005 : 14:14:10 »

nekaj sem prebiral...neka afriška organizacija rejcev ovac, klub ali nekaj takega, je od turčije uradno zaprosil za dovoljenje za izvoz kangalov, ki bi jim čuvali črede. "Mešanec" med kangalom, pa ostalimi pastirskimi pasmami turškimi, ki ga pod imenom Anatolski ovčar priznava FCI, za njih ni prišel v poštev. Moje vprašanje je torej: zakaj bi nek resničen ljubitelj pasme, le to križal z neko mešanico, oz drugo pasmo. RAZEN če v resnici ni ljubitelj te NOVE pasme, ki pač za vkrižavanje ne dela razlik med starodavnimi pasmami, ki ji pomenijo gensko osnovo...

Drugo vprašanje je pa spet, ali je moč izven turčije vzdrževat originalno pasmo. imet vzrejni pregled oz dobit uradne turške rodovnike. Kljub temu sem pa prepričan da če bi se ta pasma  (kangal) razširila v neki državi, bi se formiral klub, ki bi že kako uradno zaprosil, kot tile rejci iz afrike, za nemkakšno "licenco" za vzrejo izven turčije.
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #38 : ponedeljek, 24.01.2005 : 14:51:03 »

ory, hvala za link! Spet vem nekaj novega!

Citat
Ne vem, mogoče bi npr. želel lastnik takega psa pariti in obdržati mladička, vzrejno dovoljenje pa lahko dobi le če registrira npr. Kangala kot Anatolskega ovčarja, saj je dovoljeno parjenje Kangalov in Anatolskih ovčarjev....

Kako pa lahko potem lastnik kangala (ki je vpisan kot anatolski ovcar) dobi vzrejno dovoljenje, ce pa je kangal tako drugacen od anatolca? Potem ja ne pase v njihov standard in tako tudi vzrejnega ne more dobiti. lp
Logiran

marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #39 : ponedeljek, 24.01.2005 : 14:57:03 »

kaže, da je pri več pasmah isti problem.
nekaj je "original", to kar se kaže na razstavah je pa neka "zvodenela" različica ali mešanica. uradna kinologija temu potem pravi "drug tip". in ker "crossover" sodniki ne morejo vsako bolj "redko" pasmo razumeti, ti "drugi tipi" na razstavah veselo pobirajo naslove (ne dvomim, sicer da sodniki poznajo standarde, ampak poznati standard in spoznati tipičnega predstavnika neke pasme sta lahko dva prekleto različna para čevljev).

se strinjam z altijem. sam moraš vedeti kaj imaš in biti s tem zadovoljen (ali pa ne Smiley). kaj ti je ljubše, v primeru, da oboje ni mogoče, da imaš tipičnega predstavnika svoje pasme, ali "visoke dekoracije uradne kinologije"?
tisto "prav dobro" oceno, ki jo potrebuješ za vzrejni pregled boš pa v vsakem primeru nekje uspel dobiti. za "par", se moraš pač spet pozanimati, ali ima turški certifikat.

lp
marko
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #40 : torek, 25.01.2005 : 01:51:52 »

Trarararara... Originali, zaščiteni, dragi in nedokazljivi...

Hehehehe, kateri anatolc torej ni kangal in obratno  Grin Grin Grin Shocked Shocked Shocked

Lp, Yo
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #41 : torek, 25.01.2005 : 08:56:11 »

to bi lahko pol naredili kot pri dogah, haha, brez ožigov in čisto parjeni so "kangali", z ožigi so oni drugi, mešanci so pa anatolski ovčarji. Kot rjave, modre, harlekin, črne, mantl. pa različne paritvene kombinacije seveda med njimi (črna-harlekin, črna -bela, itd..)

kolkor sem jaz po onih linkih bral, je anatolec zahodnjaška pasma, ki so jo dobili s križanjem starih turških pasem.

Yo, to je tko, kot da bi peru zaščitil gole perujce, ker je to nacijonalni ponos, potem bi pa FCI rekla tem psom Andski pes, pa imeli bi polno zobovje in dlako, hehe, za razliko od originalov...
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #42 : torek, 25.01.2005 : 09:05:15 »

Yo, to je tko, kot da bi peru zaščitil gole perujce, ker je to nacijonalni ponos, potem bi pa FCI rekla tem psom Andski pes, pa imeli bi polno zobovje in dlako, hehe, za razliko od originalov...

Eh  Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes
No v resnici gre nekako drugače  Tongue
Perujska vlada je pasmo zaščitila in se tretira kot nacionalna dediščina, FCI jo polnopravno priznava, KZS pa pse vpisuje v SPR  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Izven teme, pa vendar... ne morem, da ne bi  Grin

Yo
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #43 : torek, 25.01.2005 : 10:45:10 »

no, v bistvu pa ni izven teme. Kako pa perujska vlada oz zveza reagira na te zobate in kosmate perujce ki se načrtno parijo tako da v nekaterih zadevah "spreminjajo" standard? Recimo glede popolnega zobovja, ki ga originali nimajo...mislim na to da nepopolno zobovje ni izločilen faktor ampak značilnost pasme.

enako je pri kangalih. Tudi če BI kupil eno krdelo in jih med seboj paril, ter imel čisto linijo, vpisano kot Anatolskega ovčarja v register FCI, bi slej ko prej (razen če bi pogodbeno obvezal vse kupce svojih mladičev, da lahko samo s parvimi kanfgali parijo, in še to, da morajo enake pogoje postavit naslednjemu v vrsti za njihove mladiče) nekdo križal nekega "mojega" potomca z mešanico imenovano Anatolski ovčar. Lepo se mi zdi da je Vizija opozorila na to, da je Velika razlika med Anatolskim ovčarjem in Kangalom. Med ljudmi je pač tu enačaj. In mislim da turkom ni glih všeč kako jim "trademark" karikirajo. Tudi KARAKTERNO !!!!
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #44 : torek, 25.01.2005 : 10:58:29 »

alti, tudi ČE bi skušal koga pogodbeno zavezovati za to in ono. kako boš preverjal, kaj boš naredil, če se pogodb ne držijo? tožil in mogoče dobil prav po 5ih let (in 4ih "nepogodbenih" leglih)?
bodimo realisti - ko je mladiček prodan si bolj ali manj odvisen od kupca.
kaj pravi turčija h problematiki kangal/anatolski ovčar, pa fci gotovo ne zanima. tudi tu bodimo realisti. fci je vsaj v evropi "bog i batina" kinologije. če oni prirejajo standarde psom, pet ljudi zakriči, petsto je pa srečnih, ker jim "po novem" psi pašejo v standard.
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 2  |  Tema: Anatolski ovčar/Kangal
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines