mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 19:22:23

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Tema: Prehrana pri zelo aktivnem psu(uporabnik Tread milla)
Strani: 1 [2]  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Prehrana pri zelo aktivnem psu(uporabnik Tread milla)  (Prebrano 11317 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #15 : sreda, 04.10.2006 : 15:10:05 »

Kot prvo, ne razumem, zakaj bi bilo vec vrst mesa avtomaticno boljse. Razumem, da menjas, da futras enkrat srce, drugic jetra, tretjic misicje, ampak vse to lahko dobis pri eni zivali.

Problem, ki se pojavlja in bo verjetno vedno bolj pogost, je problem alergij. Ce psa futras z briketi, ki vsebujejo enkup vrst mesa (piscanca, kravo, ovcetino, ribe,...), potem v primeru alergij, ko pac zacnes s ti. izlocevalno dieto, vrst, ki so bile v briketih, NE smes futrat. Kaj bos potem futral, ce je bilo ze vse v briketih? Je treba najti kaj "eksoticnega".
Blazno popularno je, da psu sfutras cimvec razlicnih vrst mesa, pa pac upas, da se vse med sabo pogliha in na racun raznolikosti pokrijes potrebe po vitaminih, mineralih itd.. Meni ta nacin ni vsec, ker ti zlahka zmanjka rezerve za primer, ko/ce pes postane alergicen. Ze pri enostavni izlocevalni dieti se znajo pojaviti problemi.

Ne gre pa za princip "vse je alergeno, zato dajmo v brikete samo piscanca". Dalec od tega. Gre enostavno zato, da ves kaj futras in da ne pretiravas z raznolikostjo, ki sploh ni potrebna (v tej meri), ampak je dolgorocno gledano prej skodljiva. Ampak moda je moda in tudi hrana na to ni imuna.

SamSvojMojster, meso vsebuje poleg proteinov tudi vodo in sicer 70% ali vec, pac odvisno od mesa. Tak da ce pise, da vsebuje 60% mesa, je velika vecina tega voda. 60% proteinov je pa tocno to-60% proteinov, beljakovin. Meso NI sestavljeno samo iz beljakovin, te predstavljajo manjsi delez. Zato je pomembno tudi, ali je to meso v briketih, ta % mesa, procent pred ali po obdelavi.

Se bolj pa je pomemben % proteinov zivalskega izvora.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lilit
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.364


« Odgovor #16 : sreda, 04.10.2006 : 16:04:18 »

Meni je pa ta sistem raznolikosti cisto vsec. Razlika je v tem, da je eno belo meso in drugo rdece. In ker je belo meso bolj pusto in dietno, se mi samo belo meso za aktivnega psa ne zdi primerno.

To, da bom sparala psa za to, ce slucajno nekoc dobi alergijo, pa ne hvala Smiley

(ps. Canidae imajo 4 vrste mesa, pa jih vseeno dajes/si jih dajala Tariju Wink)
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #17 : sreda, 04.10.2006 : 16:30:33 »

To tako ali tako velja za vse pse, ne samo za aktivne. Pri teh pa kar se energije tice, vlada dilema predvsem ali OH ali mascobe. Osebno so mi bolj vsec mascobe, ki pa jih veliko psov ne prenasa dobro.

Problem pri raznolikosti seveda niso samo alergije, uh, to bi bilo pa prevec preprosto.

Tari papca kuhano hrano, Canidae pa je dobival in se dobiva pri klikanju. Ce namrec govorimo o briketih, ki se dobijo pri nas, je zame Canidae dalec najbolj kvalitetna hrana in v tem primeru veliko rajsi hranim s kvalitetno hrano, ki ima vec vrst mesa, kot pa s kaksno drugo, manj kvalitetno, ki ima kobajagi samo piscanca.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lilit
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.364


« Odgovor #18 : sreda, 04.10.2006 : 16:46:44 »

Kaj pa se ti zdi se problem pri raznolikosti?
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #19 : sreda, 04.10.2006 : 16:59:56 »

Mal komplicirano. Predvsem se mi zdi problem to, da se ljudem doma pripravljeno hrano predstavlja kot "daš malo tega mesa, malo onega, kako testenino, riž,.., kakšno zelenjavo, vse skup zmešaš in imaš popoln obrok". Pač en multi miks. Do neke mere se res meša stvari, ampak z glavo in ne tako kot se da kje prebrat. Na račun raznolikosti in s tem povezane enostavnosti se morda res pridobi kako kuharsko razpoloženo dušo več, vprašanje pa je, kako se ta duša, ki ne zna drugega kot skup metat stvari, znajde, ko pride do težav. Pa do teh pride slej ali prej in takrat vržt kako dodatno zadevo v posodo pač ni rešitev. Po moje raznolikost ni prava pot pridobivanja somišljenikov/sokuharjev in se bolj splača človeka naučit, kako pripravljat hrano, ne da bi pri tem uporabil meso vseh živali na celini.

Drug problem-velikokrat se daje iste dele različnih vrst. Roko na srce, se ti med seboj ne razlikujejo tako zelo kot je večkrat prikazano in se dosti bolj splača uporabit različne dele iste vrste kot pa mešetarit med različnimi vrstami živali.

Tretja so recimo alergije, ampak na več nivojih (izlocevalna dieta zaradi same hrane, izl. dieta zaradi kake druge alergije).

Cetrto-diete zaradi zdravstvenih tezav, ko je npr. razmerje Ca/P zelo pomembno. Ce imas recmo dve vrsti mesa, ze uskladist vse to. Ce futras malo morje vrst mesa, bo pa usklajevanje (korektno usklajevanje) precej tezko, sploh ce si totalno napumpan s filozofijo raznolikosti.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« Odgovor #20 : sreda, 04.10.2006 : 19:06:57 »

Dobro,recimo teoreticno govorimo,da se zelo aktivnemu psu sestavi jedilnik za dva ali tri dni,ter pes potrebuje veliko proteinov.Kako bi ta jedilnik zgledal?(pa pes je hiperaktiven,sicer ne vem ce kaj to spremeni?!)
Logiran
Lilit
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.364


« Odgovor #21 : sreda, 04.10.2006 : 20:24:19 »

Nanook, saj nisem mislila, da zmesas v en obrok vse vrste mesa. Enkrat das eno meso, drugic drugo, in to razlicne dele. Ce ze kuhas.

Pri briketih pa mislim, da pazijo na te stvari, vsaj pri zgoraj omenjenih Wink
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #22 : četrtek, 05.10.2006 : 06:21:29 »

SamSvojMojster, pojma nimam, ker mam doma seniorja, ki ima cisto drugacne potrebe kot zelo aktiven pes. Zal.

Lilit, saj je vseeno a das v enem obroku ali pa v sklopu enega tedna kravo, kuro, svinjo, kozo, ovco, kenguruja, noja, bizona, kaco, zabe,...
Se vedno je point "zmesas skup in upas, da se pogliha".
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 [2]  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Tema: Prehrana pri zelo aktivnem psu(uporabnik Tread milla)
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines