mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 16:50:55

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Tema: Briketi ali sveža hrana ???
Strani: [1] 2 3 4 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Briketi ali sveža hrana ???  (Prebrano 30019 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
aaa123
novinec
*
Sporočil: 1


« : petek, 15.09.2006 : 08:22:04 »

Pozdravljeni!

Imam 4 mesece starega zlatega prinašalca.
Pri nas je 1 mesec in pol. Hranim ga z briketi
Hill's Nature's Best (puppy). Hranim ga 3-krat dnevno in
sicer ob 8h, 14h, 20h. Zjutraj dobi zraven še prašek canviton in
tabletke Pfizer (prašek sem dobil iz Avstrije od veterinarja-vsebuje veliko kalcija
in je odlična stvar za kosti mladiča; tabletke pa mi je priporočal
Matko za kožo, dlako in vitamine). Zjutraj mu zaradi praška brikete zmočim z vodo.
Drugače pa je brikete na suho, saj naj bi po novem tako bolje učinkovali in ne napihovali psička.
Vsaj tako mi je trdil Matko iz Topolšice.
Večino stvari mi je priporočala vzrediteljica iz Avstrije. Dala mi je res ogromno informacij.

Vprašanje je to?
Ali so briketi resnično boljši od sveže hrane?

Namreč staršem se zdi, da je to presuhoparna prehrana ter da bo psiček postal neodporen
in občutljiv. Zakaj trdijo tako? Ker smo pred tem psičkom že imeli prinašalca katerega smo hranili
izključno z hrano pripravljeno doma. Ta prinašalec ni nikdar zaužil briketov in je bil resnično zdrav,
prekrasen pes in dočakal 13 let brez vsakršnih težav. Vzgajal sem ga jaz in sestra vendar sva bila še
premajhna, da bi vedela kako povsem pravilno prehranjevati psička. Živimo na kmetiji, zato je kvalitetne sveže
hrane v izobilju. Ta prinašalec je umrl z 13. leti v 1 dnevu, ker mu je odpovedalo srce zaradi starosti.
Prej ni imel nikakršnih težav, razen enkratnega vnetja ušesa.

Sedaj imamo novega prinašalca in sam sem se malce bolj poglobil v zadevo.
S tem mislim vse: iskanje pasme, vzreditelja, negovanje,  prehrana, šolanje,...

Ravno pri prehrani sem postal skeptičen. Potreboval bi objektivno mnenje od nekoga, ki ni prodajalec
pasje hrane. Ali so visokokvalitetni briketi (Hill's,...) enako kakovostni ali celo bolj, kot če bi hrano
za psička pripravljal doma. Ali pes, ki vse življenje je brikete postane občutljiv na ostalo hrano (alergije,...)?
Namreč dosedaj sem psička hranil izključno z briketi. Ko sem bil na dopustu so mu starši dajali razne "priboljške".
Med njih spada govedina in puranje meso (ne odpadki, ampak isto pripravljeno kot za ljudi). Psiček je dobil rdeče
ispuščaje. To sem opazil, ko sem se vrnil z morja (1 teden). Sedaj ne vem ali je resnično tako občutljiv, ali ti priboljški
nimajo nikakršne zveze z spuščaji. Zaradi podobnih problemov na koži (takrat bulica, ki je nato izginila) sem obiskal
veterinarja, ki je trdil da je to pri majhnih psičkih pogost pojav, ki ponavadi izgine. In res je bilo tako.
Prinašalček je močan za svojo starost in ima izreden apetit. Kot vsi prinašalci tudi ta raziskuje in marsikdaj poje kakšno
stvar, ki je ne bi smel. Mogoče mu lahko tudi to povzroča težave na koži. Najbolj pa me zanime to ali pes, ki ga hranimo
samo z briketi lahko postane dejansko manj odporen? Ali obratno, ali pes ob zdravi "kmečki" hrani postane bolj krepak.
Vem, da je vse odvisno od posamezne pasme in posameznega psa, pa vendar me zanima vaše mišljenje.

Komercialno in ekonomsko gledano razumem proizvajalce pasje prehrane. Na konco koncev gre za posel.
Verjamem, da so nekateri proizvajalci zares kakovostni.
Ne razumem pa zakaj knjige in strokovnjaki priporočajo bolj brikete kot svežo hrano.
Na koncu koncev, prehrana psa ni tako zelo drugačna od človeške. Nisem ravno prepričan
ali bi briketi za ljudi bili tako priporočljivi, če bi vsebovali vse tisto kar človek potrebuje, kot so pasji ali mačji.
Večkrat na forumu sem zasledil, da če ne znamo psu pripravit hrane (beljakovine, maščobe, vitamini,...) da
je bolje da mu dajemo brikete.
Sedaj pa vprašanje: Če bi psu pripravili točno toliko beljakovin, maščob, vitaminov... s svežo hrano kakor jih
dobi ob "porciji" briketov (ki ne vsebuje barvil, konzervansov) katero bi bilo bolje izbrati?

Se opravičujem za izčrpno razlago in vprašanje, vendar sem mnenja da ob čimbolj natančnih informacijah
lahko dobiš toliko kvalitetnejši odgovor.

Iskrena hvala za podana mnenja!

Lp,
Aleš





Seda
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #1 : petek, 15.09.2006 : 08:43:06 »

Glede tega je bilo ze kar nekaj debat:

Kuhana hrana, BARF, briketi-plusi in minusi

Doma pripravljena hrana

BARF-bones and raw food

Pomije-hrana za pse in mačke

Moje mnenje (1-najboljse):
1. kvalitetna doma pripravljena kuhana hrana
2. kvalitetni briketi
3. kvalitetna surova hrana - doma pripravljena
4. briketi slabse kvalitete ali pa kupljena ze pripravljena surova hrana.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
anu
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 62


« Odgovor #2 : petek, 15.09.2006 : 09:31:59 »

Prepričana sem, da so kvalitetni briketi kot so Hills, Evkanuba in ostali v tej kategoriji povsem zadostna, resnično uravnovešna hrana. Sama občasno ponudim priboljšek kot so sardelice z olivnim oljem, enkrat tedensko rumenjak, morda čajno žličko medu - občasno. Vsekakor pa glavni obrok kvalitetni briketi. Verjamite vzrediteljici.
Lp.anu Smiley
Logiran
dhrovat
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 52


« Odgovor #3 : sobota, 24.03.2007 : 12:56:00 »

Jaz sem povsem drugačnega mnenja.
Doma pripravljena hrana nikakor nemore biti tako kvalitetna kot so kakovostni briketi.
Drugo: Zakaj dodaten kalcij. To je popolnoma brez veze, ker ga že zadostno količino pes pridobi z briketi.

Jaz svoja dva psa hranim z novo hrano 1st Choice.Je zelo kvalitetna.
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #4 : sobota, 24.03.2007 : 14:02:08 »

Doma pripravljena hrana je lahko celo bolj kvalitetna kot briketi Wink Samo jo moraš znat pripravit.

Se pa strinjam , da  če potegneš končno računico- sestavine-čas, da pridejo tudi najdražji briketi ceneje kot pa doma pripravljena hrana. Najlažje je kupit žakelj in nasut brikete Wink Tudi če pogledamo v naši prehrani...kvalitetno in zdravo kosilo pride precej dražje in vzame več časa kot instant kosilo.

In mi ko si pripravljamo svojo hrano si jo pripravljamo delno tudi da se izognemo " določenim sestavinam" katere ima instant hrana v sebi za podaljšanje obstojnosti. Prav tako ima  določene sestavine za podaljšanje obstojnosti pasja hrana......
Vprašanje pa ostaja Wink  Kaj je sedaj kvalitetnejše? Natur ali industrijsko?
...toliko iz mojega vidika.
p.s. Tudi jaz nasujem brikete... če imam pa čas pa še psom kaj kvalitetnega nakuham in po mojih opažanjih je skleda zmeraj bolj temeljito izpraznjena po kuhani hrani kot pa po briketih, pa so lahko še tako zelo kvalitetni....Pa tudi meni gre  dobro domače kosilo bolj v rit kot kot tisto napol pripravljeno. Wink
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #5 : torek, 27.03.2007 : 11:56:35 »

Se strinjam z damayanti, da je doma pripravljena hrana kvalitetnejša kot briketi, samo če jo res znaš pripraviti tako kot je za psa potrebno. Na žalost pa ima zelo malo ljudi dovolj znanja in tudi časa, da mu to uspe. Ni samo dovolj skuhat meso, pa nekaj zečlenjave in riža in dat psu v skledo. Potrebno je poskrbeti za zadostno količino vseh vitaminov in mineralov.

Moje mnenje je, da je bolje, da ga hranite z briketi. V kolikor se vam zdi to presuhoparno, mu lahko recimo 1x dnevno ponudite kuhan obrok, preostale obroke pa brikete.
Logiran
tacko
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 274


« Odgovor #6 : torek, 27.03.2007 : 12:35:30 »

Sama mojemu Tačkotu zjutraj dam brikete, popoldan, ko pa pridem domov, pa mu skuham in kot pravijo pred mano, je po kuhani hrani skledica čisto čista, briketkov pa ostane nekaj v posodici. Tako da menim, da je bolje, če imaš čas in če znaš skuhat kak obrok  Smiley
Logiran
Christjan
rad pišem
****
Sporočil: 465


« Odgovor #7 : torek, 27.03.2007 : 18:25:54 »

Lep pozdrav!

Evo ravnokar je moj pes dobil HILLSove D/D brikete in lahko je izkjučno samo to z njihovo konzervo. Glede na njegovo težo jih lahko poje 500g/dan in to razdelimo na dva obroka.
Zanima me pa, ker je pes še mlad in še odrašča ali to vpliva na njegovo rast? Veterinar je rekel, da NAJ nebi, ker je že SKORAJ odrasel... A ma kdo več izkušenj s tem? Sedaj pa še grem sosedom razložit celo situacijo (2×) naj ne davajo psu niti kosti, ker se lahko ''polnjenje analnih vrečk'' spet max poveča. Aja pa naj nebi dobival čisto NIČ drugega niti kosti, pasjih testenin???
Pa baje je še po teh briketih samo bolj lačen in zato se tudi zrediti ne more! To se mi zdi res malo pretirano....
Logiran
dhrovat
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 52


« Odgovor #8 : torek, 27.03.2007 : 20:15:20 »

JAz svoje mnenje sem napisal. Če daste svojemu psu prave kvalitetne brikete, verjemite da skleda ostane čista. 16 let se okvarjam z kinologijo, pa verjemite da je bilo zmeraj tako. Če psu ostajajo briketi v posodi, se vprašajte zakaj. Lahko da vmes dobiva priboljške, ali mu hrana ni dobra, ali pa Huh??

Moje pse sem hranil z Evkanubo, sedaj sem prešaltal na 1st Choice, in sem bistveno bolj zadovoljen , in tudi psi se bolje počutijo.

Tako da poizkusite nebo vam žal.( To je moj predlog)
Aja pa tudi Matko veterinar, jo je testiral na svojih psih, in je rekel to hrano hočem enostavno imeti.
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #9 : sreda, 28.03.2007 : 11:41:15 »

JAz svoje mnenje sem napisal. Če daste svojemu psu prave kvalitetne brikete, verjemite da skleda ostane čista. 16 let se okvarjam z kinologijo, pa verjemite da je bilo zmeraj tako. Če psu ostajajo briketi v posodi, se vprašajte zakaj. Lahko da vmes dobiva priboljške, ali mu hrana ni dobra, ali pa Huh??



Potem mi moraš zaupati kako si prepričal svoje pse da so zdravo osveščeni glede prehrane Grin Wink( hec Wink)
Ker jaz mojih dveh nikakor ne morem. Moja dva sta nekako tako naravnana da jima gre vsak pofl bolj v rit, kot kakovostna hrana( pomoje bo to zaradi dodanih exstraktov in soli- nekako tako kot ,če daš otroku na izbiro čokolado-smokije-bombone... ali pa brokoli,riž,in meso Wink) Da ne omenjam tiste hrane ki jima jo uspe izfehtati..pa če gre takoj samo za jabolčni olupek. To je pa itak vrhunsko za njun okus Roll Eyes

Obstajajo namreč tudi presrani psi Wink ...To pa pride od tega če jim( po nekaterih mnenjih) preveč nudiš. Moja psa že po naravi nista kaj preveč ješča, in sem tudi že iskala vzroke v sami hrani( boljše da ne povem koliko znamk briketov smo zamenjali...in vseh sta se na začetku polotila z največjim apetitom, čez par dni se je pa pač naš " gospod Damč "naprdnil da ti briketi pa niso več dobri  in Dina mu je iz solidarnosti sledila...in sta dva dni sedela pred skledami- nedotaknjenimi...pa smo spet menjali hrano.... sedaj  smo pa prišli tako daleč, da imamo eno znamko briketov in basta... dobivata poleg briketov še kuhan obrok( če imam čas) drugače se jih  pretenta.... pa makar samo z parimi kapljicami olivnega olja čez....potem  takoj postanejo briketi dobri in je skleda izpraznjena in polizana Wink.( takim psom se reče "razvajenci Grin")

Je pa to nekako skoraj pri večini psov... ko se enkrat razvadi z kuhano hrano, briketi niso več tako dobri( pa so lahko še ne vem kako vrhunski Wink)
Logiran
dhrovat
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 52


« Odgovor #10 : sreda, 28.03.2007 : 12:07:35 »

Stari kinologo pravijo. Ko napoči ura za hrano mu daš porcijo briketov, če je v roku 10 min ne poje mu jo vzameš, in ob naslednji uri obroka zopet ponudiš in zgodba se ponavlja . Končni rezultat je takšen, da ko je dovolj lačen poje kolikor dobi in to z užitkom.
Samo jaz mojih dveh nisem imel na tak način, sta ješča že od samega začetka.
Logiran
tacko
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 274


« Odgovor #11 : sreda, 28.03.2007 : 12:14:12 »

dhrovat se strinjam, tako sem jaz naredila in zdaj jemo brikete tudi Smiley
Logiran
lunca
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 583


« Odgovor #12 : sreda, 28.03.2007 : 12:30:06 »

Pri naši hiši so psi striktno na briketih,ker smo po kuhani hrani vedno imeli probleme z drisko ali bruhanjem.Če že kdaj dobita kaj kuhanega je to obvezno pomešano z briketi.Poleg tega sem samca imela 5 let na enih in istih briketih in to še samo okus piščanec,ker drugega okusa ta hrana ni imela.Sedaj približno že leto dni hranim z drugo hrano,s katero sem prav tako zadovoljna.Edini dodatki med brikete so kuhane ali pečene ribe,zelo redko kakšna ribja konzerva,drobovina(ne svinjska),konjetina,kunčevina,jogurti,skuta,žitni kosmiči,riž,polenta.Enkrat na mesec surova goveja kost z veliko tetivami.Prav tako enkrat letno kura VMP tablet,Canivitona za psico in Chasoton granulata za starejšega samca.
Z takim jedilnikom imam najmanj problemov jaz in psa.
LP Tjaša
Logiran
Tetameta
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 181


« Odgovor #13 : sreda, 28.03.2007 : 12:33:04 »

in zdaj jemo brikete tudi Smiley
Brikete jeste?  Shocked Pri nas jih pa samo pes... Wink
Pa še ta ne preveč navdušeno...jaz ji dam malo mešano- konzervo in malo briketov...
Logiran
tacko
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 274


« Odgovor #14 : sreda, 28.03.2007 : 12:38:41 »

 Cheesy Grin Tačko jih, samo moram rečt, da imajo kar lep vonj...  Wink
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Tema: Briketi ali sveža hrana ???
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines