mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 21:45:14

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Posamezne sestavine v prehrani  |  Tema: Zelenjava?!? Katera je dobra in katera ne?
Strani: [1] 2 3 4 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zelenjava?!? Katera je dobra in katera ne?  (Prebrano 43207 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Lola
novinec
*
Sporočil: 16


« : nedelja, 16.11.2003 : 20:07:31 »

Ziv!

Mislim, da si zasluzi posebno temo. Berem, kako pridni kuharji ste. Tudi jaz čez vikend skušam stlačiti v lonec vse, kar je dobro za pasji želodec. Ampak nisem pa čist sure, da je prav vsa zelenjava dobra za psa.
Tako se držim korenčka, paradižnika, petršilja in blitve, pa seveda česna.
Nimam pa pojma, kako je s papriko, fižolom, brokolijem, cvetačo, zeleno, zeljem, čebulo, graškom, špinačo, itd. itd.

Zagotovo kdo ve več? Zelo se veselim vaših izkušenj in znanja.


Logiran
smrcek
rad pišem
****
Sporočil: 263


« Odgovor #1 : ponedeljek, 17.11.2003 : 04:15:34 »

Zelje je zelo dobro za ciscenje crevesja, tako sveze kot kislo.
Cebuli se vsekakor izogibaj, saj rada spodbudi alergicne reakcije.
Paprika je zelo bogat vir vitamina C, tudi zeleno mu das lahko vendar ne pretiravaj, spinaca, solata in radic pa lahko kuzku nadomestita travo, ki jo nekateri tako radi papcajo, ko jih kaj zuli v zelodcku  Roll Eyes
Edino fizola in graha se nismo poskusili.

Pa ne mislit, da na menuju ni mesa. Je je, pa tudi zlica olivnega olja, rumenjacek...
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #2 : ponedeljek, 17.11.2003 : 07:49:20 »

Lahko dajes vso zelenjavo. Po lastnih izkusnjah ima vecina psov zelo rada tudi ohrovt. Ne dajaj strocnic, ki napenjajo. Pa pri kolicinah ne pretiravaj, mesane zelenjave naj bo najvec 1/3 obroka (to velja za odraslega psa). Vcasih daj tudi nekaj surove zelenjave, kajti s kuhanjem se vsebnost nekaterih snovi unici oz. zmanjsa.
Logiran
Agnes
Neža Vilhelm
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.127


Setri so carji!


« Odgovor #3 : ponedeljek, 17.11.2003 : 10:30:21 »

Mojadva kuzolinkota dobita vedno cesen (naj bi bil naravni antibiotik) in zeleno (ta odvaja vodo), potem pa se korencek, por, bucke... Pa se marsikaj, kar se valja po hladilniku. Cebule, fizola in graha pa res nismo dajali. Lep dan, Neza
Logiran

Ne hodi pred menoj, morda ne bom sledil. Ne hodi za menoj, morda ne bom vodil. Hodi ob meni in mi bodi prijatelj.
(Albert Camus)
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #4 : ponedeljek, 17.11.2003 : 10:57:03 »

Jaz pa dajem vedno sadje in zelenjavo surovo. Sadje samo malo zmiksam, zelenjavo pa samo narežem (ali pa še to ne). Ima pa naša zelo rada ohrovt (brstični) in zelje. Ja, stročnic jim pa le ne dajaj.
Logiran
maj
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.664


« Odgovor #5 : ponedeljek, 17.11.2003 : 11:14:51 »

Gala obozuje radic in nariban korencek, poje tudi kuhanega. V sezoni si je na vrtu postregla s paradiznikom...

LP maj
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #6 : ponedeljek, 17.11.2003 : 11:44:43 »

Moj papca skoraj vse, zelenjavo vecinoma kuhano, pa tudi surovo (korenje npr.). Odvisno do vrste, npr. orhovt, kolerabo, gomolj zelene, cvetaco dobi samo kuhano, medtem ko je korenje vcasih surovo vcasih pa kuhano.
Toplo priporocam naslednjo stran: http://www.nal.usda.gov/fnic/cgi-bin/nut_search.pl. Lahko primerjate vrednosti kuhane in surove hrane, izveste v kateri zelenjavi/mesu je cesa vec oz. manj itd..
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
bona
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 74


« Odgovor #7 : ponedeljek, 17.11.2003 : 12:37:37 »

Hojla,

tudi naša psička je skoraj vse, si pa pomagam z izbiro hrane (zelenjava, sadje, meso, mlečni izdelki....), ki sem jo našla na starneh
http://www.geocities.com/kdptuj/info/nega.htm#1pogl

Ima dva obroka, jutranji iz briketov in mlečnih izdelkov, večerni pa je sestavljen iz kuhane hrane: meso in zelenjava obvezno, potem pa zraven različno, enkrat riž, drugič makaroni, pa polenta, pire krompir (bolj redko)....skratka na kocu je njena skleda vedno "s kruhom pomazana"....

lp, N.
Logiran
pia_in_co.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.252


« Odgovor #8 : ponedeljek, 17.11.2003 : 14:40:21 »

Oj!
Jaz mojemu ne dajam ne graha in ne fizola to pa zato,ker ga ponavadi napenja(kar tudi vecino psov).Koruze mu tudi ne dajem,ker je ne prebavlja dobro.Cesna poje,kar nekaj saj je zelo zdrav vendar ne pretiravam...Korenje dobi vsake toliko casa(zaradi dlake ni prav v redu,da prevec ker nocem imeti rjavega maltezana Grin).Redno pa dobiva vso ostalo zelenjavo recimo papriko,spinaco,...

lp,pia
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #9 : torek, 18.11.2003 : 16:20:17 »

Ja, Urska, drzi. Cebule in tudi cesna (v stroku) ne dajemo psom. Zato, ker povzrocata tezave, pripravljajo za pse cesen v prahu. V postopku priprave odvzamejo skodljive sestavine.
Logiran
lena_as
novinec
*
Sporočil: 44


« Odgovor #10 : torek, 18.11.2003 : 22:09:23 »

Čao!

Naša Lena z zelenjavo ni izbirčna. Sem pa nekje prebral da psu ni pametno dajat surovega korenja. Žal se ne spomnim zakaj, upam da je knjiga še doma in bom pobrskala.

lp
Alenka
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #11 : torek, 18.11.2003 : 22:12:32 »

Glede korenja nekateri pravijo, da obarva psu dlako. Naša psica je rjave in bele barve in res je bila poleti, ko je pojedla nekaj več korenja, malo rdeča pod vrato, ampak to je bila že takrat, ko smo jo pripeljali iz legla. Tako da ne vem, če je to zaradi korenja.
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #12 : sreda, 19.11.2003 : 08:20:51 »


Glede obarvanosti s korenjem-ne verjamem, potem bi moral biti moj Mars že cisto oranžen, koliko korenja poje Grin
Glede surovega korenja: pred kratkim sem prebrala, da je v korenju več vitaminov Huh, če je toplotno obdelan. Vprašanje ali je rres, saj poznamo že izpred let zgodbico, da so jetra škodljiva, da je paradižnik karcerogen, potem pa spet drug raziskovalec ugotovi, da je ta hrana zdrava ( govorim o ugotovitvah za ljudi!)
Naša psa jesta zelenjavo po pravilu: kar lahko jemo surovo ljudje, dobita surovo tudi onadva. Tudi rdečo peso jesta zmiksano surovo, čeprav jo ljudje večinoma jemo kuhano, ha zdaj sva jo še midva začela jesti surovo. Tudi zelje rdeče in zeleno imata zelo rada surovo. Nista pa navdušena nad blitvo in kolerabico. ( Sprememba prehrane pri psih je pripomogla k temu, da tudi midva jeva vse več zelenjave Grin Grin)
V njunih iztrebkih ni nikoli videti neprebavljene zelenjave, sadja, čeprav nekateri zatrjujejo, da pes te hrane ne predela-ne vem kako je s tem.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #13 : sreda, 19.11.2003 : 08:53:41 »

Vitamini naj bi bili pri toplotno obdelanem korenju bolj dostopni organizmu. Trenutno zal ne najdem strani, kjer je bilo to objavljeno.  Undecided Ne gre za to, da bi jih bilo kar naekrat vec, samo bolj dostopni so. Primerjava:
surovo korenje: Vitamin A, IU--12036
kuhano korenje: Vitamin A, IU--16626

Kar se tice pa kancerogenosti, zdravilnosti, itd. je pa tako, da je v preveliki dozi vsaka stvar strupena, skodljiva; tudi voda. V majhni dozi pa lahko koristi organizmu. Primer: zelena; surova in v velikih kolicinah lahko privede do ledvicnih kamnov, bojda celo odpovedi ledvic, v majhnih kolicinah pa deluje antikancerogeno. Podobno je s paradiznikom; je antikancerogen, hkrati pa lahko povzroci zatekanje sklepov, posebej pri artriticnih psih.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
afrodita
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 34


« Odgovor #14 : sreda, 19.11.2003 : 09:50:35 »

zdaj imam pa še jaz eno vprašanje. majorju, star je 2,5 meseca in ima 3 obroke dnevno, dajam pretezno brikete royal kanin. torej, ponavadi ima zjutraj obrok briketov, ob poldan obrok konzerve, belega mesa, makaroni,rizota.., zvečer pa spet brikete z olovnim oljem, skoraj vsak dan in enkrat tedensko z rumenjakom. torej zelenjave in sadja mu skoraj ne dajem. kar sem danes prebrala tu, vidim, da najbrz ne delam prav. tudi mlečnega ne dobiva ze skoraj 3 tedne, ker je imel po mlečnih stvareh drisko.
mi lahko kdo svetuje, kako naj vključim sadje in zelenjavo. ali mu dajam preveč briketov, naj jih nadomestim s kuhano hrano.
hvala za odgovore
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Posamezne sestavine v prehrani  |  Tema: Zelenjava?!? Katera je dobra in katera ne?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines