mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 00:34:13

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: ZNAČAJ PSA
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: ZNAČAJ PSA  (Prebrano 33413 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #30 : ponedeljek, 13.12.2004 : 15:08:16 »

Značaj je odvisen od mnogih dejavnikov, od temperamenta, do nagonov, vzgoje, itd.

Primer bi dal kar brazilsko filo, ker sem se spomnil enega članka o njih, namreč glede zaščitništva. Pisalo je nekako takole: Poskušali so že z selekcijo vzrediti filo, ki bi ob ogroženosti gospodarja NE odreagirala, sama od sebe. Mission imposible. Fila BO vedno branila ko bo ocenila da je za to čas.
Kaj je to: značaj, nagon ali temperament?
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #31 : ponedeljek, 13.12.2004 : 15:14:57 »

 Ko ste ravno pri lovskem nagonu.   Ko sem jaz kupovala psa sem se zagrela za setra.  Normalno laik, in sem spraševala vse naokoli( razen tukaj ne-  sem buča blesava) in vsi so mi rekli  uf ,super pes za začetnike ,-nežen-  igriv.......  o lovskem nagonu pa " ja malo ampak ni problemov,  kupite psa od  razstavnih  staršev"    ... in smo ga,  pa je  bil priden kužek  lovski nagon je sicer kazal  .... no pa je šel v  šolo, da mu ga  malo  pod kontrolo spravimo.   Sedaj je pa " majster"  v puberteto prišel,.....   tista šola in vse kar je znal..... vse   je zopet  na novo..... lovski  nagon , pa da ne govorim........ ptiči,  mački, zajci ( slučajno, da  mu pot prekriža.... samo "gas" za njimi).  

Skratka..... Lips Sealed  toliko o nagonu....  aha  pa niso samo  boxerji taki da skačejo po  ljudeh..... naš tudi to dela  najraje pa po tujih ljudeh  -  tistih  , ki ga še ne poznajo.

Potem pa še jaz  laik ,  sem naredila  ogromno napak, pri vzgoji, tako da sedaj imamo razvajenga lovca  pri hiši.

Sedaj  sem pa pustila , kar piše v knjigah o značajih   in tukaj na forumu  , sprašujem in morim z svojimi vprašanji..... in se izobražujem  skupaj z prakso  Grin
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #32 : ponedeljek, 13.12.2004 : 15:18:58 »

altervita, se strinjam, da je značaj odvisen od mnogih dejavnikov.

kar se ostalega tiče pa: vsak pes, če je "normalen" - neglede na pasmo - bo po moje branil svojega gospodarja, če se mu bo zdel ogrožen. vsaj moji so to delali vsi.
lahko pa tudi filo naučiš (in vsakemu lastniku fil to tudi priporožčam Smiley), da obisk, ki ga akzeptira gospodar "ni nevarnost" in da "ni potrebno čuvati, dokler je gospodar prisoten".
sam vem npr. za plemenjaka pasme fila brasileiro, ki ga je lahko lastnik samice prišel iskati, ga peljal domov k psici in ga pripeljal nazaj - pa še prav "znan" je bil - "parati da boa sorte"

marko
Logiran
Matic K.
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 342


« Odgovor #33 : ponedeljek, 13.12.2004 : 15:23:55 »

Citat
po tvoje bi moral otrok nasilnega očeta (npr. morilca) imeti tdi značilen značaj - pa čeprav očeta nikoli ne bi spoznal in odraščal pri nunah.

He he...........zdaj gremo pa že v skrajnosti Grin Grin Grin.

No jaz nisem mislil reci, da ce je "pasji" oče agresiven, da bodo potem obvezno tudi njegovi potomci....povedati sem hotel, da je psu značaj PRIROJEN ne DEDEN!! Čeprav morda tudi malenkost deden......MORDA!!

Lp
Matic, Era in Dona
Logiran
Yorki
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 468


WWW
« Odgovor #34 : ponedeljek, 13.12.2004 : 15:38:59 »

Hmm ... tukaj sem se pa malo zamislila ... no, kot pravim je vse odvisno od tega, ali psa pri njegovem obnasanju vzpodbujas ali zatiras ... namrec moja prijateljica ima Yorkico in podgano ... ljubzen ... yorkica ima podgano za mladicka ...

Ja, še en dokaz, da ni nujno, da ima vsak pes, ki je pripadnik ene pasme enak značaj kot pa spet drug istopasemski pes!
Torija mi nismo vzpodbujali, pa je na vsak način želel loviti z mačkom. Še vedno koplje luknje ter nekaj išče. Grin In zelo ga zanimajo naravne luknje Roll Eyes  Wink
Sem pa nekje brala da se samičke bolje razumejo z drugimi živalmi in mogoče je delno tudi to. Undecided Huh Hja, poznam še dva druga yorkija s katerima se Tori poleti veliko druži in imajo različne karakterje. Lips Sealed
Moram pa priznati, da je naš  Toro v vseh pogledih nekaj posebnega Roll Eyes Grin Če bi ga bolj vztrajno (v bistvu ga sploh nismo) navajali na manjše živali, mogoče ne bi bil tako firbčen in "napadalen" (ne v pravem pomenu besede!).
Kot sem že rekla; mogoče je to še en dokaz, da niso vsi istopasemski psi enakega karakterja. Huh Undecided

Lep pasji pozdrav,
M&T
http://perzi.o-f.com/mini_toro_kost.JPG
Logiran
andariell
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 381


« Odgovor #35 : ponedeljek, 13.12.2004 : 15:39:33 »

Citat
po tvoje bi moral otrok nasilnega očeta (npr. morilca) imeti tdi značilen značaj - pa čeprav očeta nikoli ne bi spoznal in odraščal pri nunah.

Ah, tale je pa malo mimo... Roll Eyes

Niti približno nisem rekel tega, samo to, da tega ni za zanemariti. Lahko ti meni zatrdiš, da pa sin tega očeta (kljub nunam), ne bo mogoče malo bolj nagle jeze ali pa z malo manjšo stopnjo samokontrole?

Saj se lepa razlika vidi že pri različnih krvnih linijah in tam lahko debatiramo tudi o karakterju. Dejansko so krvne linije nastajale pod strogo selekcijo...Tako naj bi bili ruffian (razstavni) AST-ji bolj tolerantni do drugih psov (poleg ostalih pokazateljev), kot X-pertni, ki so delovni...Smešno bi bilo namreč trditi, da razlik ni in da se da čisto vsakega psa delovne linije inačiti z razstavnim psom...Kako pa so do tega prišli? Hm, s strogo selekcijo - karakterno in vizualno.

Potemtakem ni važno, ali kupiš mladička, ki v leglu najbolj očitno kaže znake delne agresije, ali pa totalnega podredljivega mucka? Potemtakem je izločanje agresivnih bauceronov iz vzreje tudi nesmisel...

Saj pravim, to so debate, katerim ni konca, najbolj pomembno se mi zdi, da se pač ne skregamo zaradi tega...
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #36 : ponedeljek, 13.12.2004 : 15:51:59 »

e andariell, seveda se zaradi tega ne bomo skregali. jaz prav gotovo akceptiram mnenja drugih - tudi če so drugačna od mojega (in moje je celo spremenljivo  Wink).

glede aggresije v različnih krvnih linijah - verjetno ni dokazljivo, ali  "bolj agresivno vedenje" (do drugih psov n.pr.) "ni priučeno" (od staršev).
in to, da so v enem leglu bolj in manj živahni, bolj in manj plahi, bolj in manj podjetni kužki - je zame spet dokaz, da se značaja ne podeduje (sicer bi morali biti bolj ali manj vsi enaki), ampak se v leglu oblikuje kdo je "najbolj komolčen" in kdo je "mila jera".

trdim pa, da preudaren lastnik, ki ima nekaj znanja in mnogo časa in doslednosti, lahko "naredi" iz "mile jere" samozavestnega psa in iz "brdavsa" mirnega, preudarnega psa (pod pogojem, da jih dobi v roke dosti zgodaj).

marko
Logiran
andariell
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 381


« Odgovor #37 : ponedeljek, 13.12.2004 : 16:01:47 »


Citat
glede aggresije v različnih krvnih linijah - verjetno ni dokazljivo, ali  "bolj agresivno vedenje" (do drugih psov n.pr.) "ni priučeno" (od staršev).

Hehe, saj pravim, da so to debate, ki jim ni konca... Wink

Citat
in to, da so v enem leglu bolj in manj živahni, bolj in manj plahi, bolj in manj podjetni kužki - je zame spet dokaz, da se značaja ne podeduje (sicer bi morali biti bolj ali manj vsi enaki), ampak se v leglu oblikuje kdo je "najbolj komolčen" in kdo je "mila jera".

S tem se ne strinjam ravno. Če bi pogledal leglo v celoti, ekih hudih odstopanj po mojem ne bi opazil. res, da so nekateri podredljivi, drugi ne, da nekateri renčijo, drugi spet ne, samo leglo pa se lahko oceni kot "nekakšno pač". Ko vidim leglo, si upam povedat, ali gre za mirno leglo, ali ne, ne glede na to, ali dva odstopata.

Poglej kako je v družini pri dveh sinovih. Karakterno sta si lahko sinova čisto drugačna, pa imata istega očeta...Hm, kaj pa mama. Kaj pa če je 3/4 legla npr. agresivnih, 1/4 pa ni, ker je pač podedovala tisto po mami? Jaz si pač to tako razlagam.

LP
Logiran
Matic K.
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 342


« Odgovor #38 : ponedeljek, 13.12.2004 : 16:10:57 »

Citat
Poglej kako je v družini pri dveh sinovih. Karakterno sta si lahko sinova čisto drugačna, pa imata istega očeta...Hm, kaj pa mama. Kaj pa če je 3/4 legla npr. agresivnih, 1/4 pa ni, ker je pač podedovala tisto po mami? Jaz si pač to tako razlagam.

Se povsem strinjam z andariell-om!! Pa tudi ni nujno, da npr. agresivnost podeduje ravno od staršev. Lahko jo tudi od katerega od "starih staršev" ali pa od "še bolj nazaj Grin"!

Lp
Matic, Era in Dona
Logiran
Manca1
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 47


« Odgovor #39 : ponedeljek, 13.12.2004 : 16:12:25 »

Mogoče bom vsaj malo pomagala pri razmišljanju, glede na to, da moj študij temelji na sociologiji, ki je sicer veda o ljudeh, ampak pri kakšnih stvareh se pa le da potegniti vzporednice.

V sociologiji je dolgo veljalo, da so lastnosti prirojene oz. dedne, vendar pa zadnja desetletja to tezo zagovarjajo le še kakšni biologi, ki so se preveč vrgli na genetiko.

Človek ima določene PREDISPOZICIJE, da razvije določeno vedenje. Te predispozicije so podedovane. Ali jih bo razvil ali ne pa je odvisno izključno od okolja v katerem odrašča. Gen, ki povzroči, da se nekdo razvije v morilca NE OBSTAJA - čeprav ga nekateri neumorno iščejo še naprej  Wink

Predispozicije za vedenje in s tem za razvoj lastnosti so zelo številne in glede na dražljaje iz okolja, se le te razvijejo bolj ali manj izraženo. Kakšna je točna definicija teh predispozicij vam žal ne morem povedati, ker se še znanstveniki sami med sabo o tem niso zmenili. Po teoriji naj bi imele vse lastnosti enake predispozicije in s tem enako možnost, da se razvijejo.

Sicer pa v sociologiji obstaja teorija grešnega kozla, ki pravi, da človek mnenje in razmišljanje okolice o njem samem prenaša nase. Kar pomeni, da če je v ulici nekdo, ki čudno zgleda in začnejo ljudje o njem razmišljati, da ta pa je sigurno kriminalec, se bo ta oseba slej ko prej začela obnašati v skladu s tem razmišljanjem in postala kriminalec. (zelo poenostavljeno - ali pa primer hipohondrov: bolj ko jih okolica pomiluje bolj so bolani)

Moje mnenje je, da je enako s psi. V vsako pasmo projiciramo naše misli, mnenja in prepričanja in pes se v skladu s tem ter z naučenim začne tako obnašati. Potem pa se lahko vprašamo ali imajo psi dejansko te lastnosti ali pa smo jih mi vcepili v njega oz. so to lastnosti, ki jih želimo opaziti.



Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #40 : ponedeljek, 13.12.2004 : 16:23:40 »

Hehe, saj pravim, da so to debate, ki jim ni konca... Wink

 Grin imaš prav - take pač so debate, kjer je 100%ten dokaz težak.
meni pr teh debatah spolh ne gre za to, da dokažem svoj prav. konkretno pri tej temi tudi sploh nisem prepričan de imam prav. moje mnenje je pač trenutni rezultat mojega razmišljanja in izkušenj. gre mi dosti bolj za to, da v drudih mnenjih najdem kak aspekt, na katerega sam še nisem pomislil.

lp
marko
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #41 : ponedeljek, 13.12.2004 : 16:27:58 »

hvala dimy, s tvojim prispevkom se zeeeelo strinjam!

lp
marko
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #42 : ponedeljek, 13.12.2004 : 16:31:40 »

Govorimo o znacaju psa kot vrste, o razlikah med znacaji posameznih pasem ali o znacaju posameznega psa? Ali o vsakem pomalo, malo zmesamo, dodamo malo Vegete in sanjamo, da bi nekoc znali kuhati kot Jamie?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #43 : ponedeljek, 13.12.2004 : 17:21:01 »

No pa da dodam svoje mnenje... Glede tega, da če bi bilo kaj značaja dednega, bi bili vsi otroci dveh staršev enaki... No tudi pri ljudeh je tako, da sta enakega videza le enojajčna dvojčka, ker imata identičen genetski zapis.
Odvisno je od kombinacije genov. Nikoli se ne zgodi, da bi bila dva otroka, ki nista enojajčna dvojčka identična, ker je genetski zapis pač drugačen.
Delali so raziskave na enojajčnih dvojčkih, ki so odraščali ločeno (npr. ločeni starši), pa so ugotovili, da so si ti dvojčki karakterno različni, vendar imajo enake "smernice". Npr.: imajo začrtano neko "pot", kako bojo po njej hodili pa je odvisno od posameznika, okolja itd. Torej okvir značaja naj bi bil deden. Delali so tudi raziskave o IQju in podobnem, pa so prišli do sklepa, da imamo omejen potencial, ki ga dedujemo od staršev. Recimo, ne moremo bit geniji, če imamo okvir povprečnega človeka. To koliko bomo razvili in izkoristili potencial pa je odvisno od zunanjih in notranjih dejavnikov.
Sklep: dedne so neke meje, ki omejujejo značaj, znotraj teh mej pa se značaj lahko oblikuje po svoje. Torej je značaj (bolj omejitve kot sam značaj) deden in prirojen.

Lp, Mojca
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #44 : ponedeljek, 13.12.2004 : 19:21:50 »

Poleg tega pa je tu poleg "genetike" zadnje case vedno bolj popularna "epigenetika". Grin
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: ZNAČAJ PSA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines