mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 08:32:15

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: ZNAČAJ PSA
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: ZNAČAJ PSA  (Prebrano 33258 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #75 : sreda, 15.12.2004 : 13:43:14 »

Hehehe Alti, jaz sem po kitajskem horoskopu pa psica, nikoli ne bi uganili a. Grin Grin Grin
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Ajda
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 214


« Odgovor #76 : sreda, 22.12.2004 : 08:41:15 »

Eksperiment, ki bi potrdil ali obstaja točno določena pasemska karakteristika bi se dalo izvesti le tako, da bi se prvi dan vzelo psici mladiča in se ga vzgajalo stran od njegove pasme ter potem, ko bi odrasel ugotavljalo ali ima ali nima karakterne značilnosti pasme. Na ta način bi se tudi videlo kaj je in kaj ni dedno. Tole je samo primer, ne mislim, da bi se tak eksperiment moral izvajati (da me ne boste tepli Tongue)

Saj nekaj podobnegaje že bilo narejeno in objavljeno davnega leta 1965, ter velja za klasično raziskavo s tega področja. Avtorja sta Scott & Fuller, naslov dela pa je Genetics and the Social Behavior of the Dog.

Celoten projekt je trajala več kot 10 let, testiranih pa je bilo preko 500 psov. Mladiči sicer niso bili ločeni od mame že ob rojstvu ampak kasneje, vsi ostali pogoji pa so bili maksimalno podobni za vse mladiče. Mladiči so bili v raziskavi od rojstva do starosti enega leta.

V raziskavo je bilo vključenih 5 pasem iz različnih pasemskih skupin, ter križanci prve in druge generacije med pasmama, ki naj bi se najbolj razlikovali med seboj.

Proučevali so npr. razvoj vedenjskih vzorcev, razvoj socialnih odnosov, čustveno odzivnost, učljivost, razvoj in oblikovanje sposobnosti reševanja problemov (problem-solving behavior), itd.

In zaključki: razlike med pasmami obstajajo že ob rojstvu in skozi vso prvo leto življenja mladičev. V tem času se lahko nekatere razlike povečajo, druge pa zmanjšajo, dejavniki okolja pa lahko vplivajo na vedenje na vseh stopnjah razvoja. Pomebno dejstvo je, da vedenje ni nikoli v celoti podedovano ali v celoti pridobljeno ampak se razvije pod skupnim vplivom dednosti in okoljskih dejavnikov.

Razlike med pasmami obstajajo, vendar so kapacitete za razvoj različnih oblik vedenja znotraj posameznih pasem zelo velike, pri čemer so te kapacitete manjše pri visoko specializiranih pasmah. (Z drugimi besedami: psi delovnih pasem se pogosto slabo obnesejo kot hišni ljubljenčki, če niso šolani in redno ter dovolj zaposleni).

Tole je bil poskus kratkega povzetka, drugače pa je zadeva opisana na 400 in nekaj straneh, če se da komu brati, ponatis knjige pa se še vedno da naročiti na Amazonu.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #77 : sobota, 29.01.2005 : 13:21:59 »

Temperament je občutljivost in vzdržljivost živčnega sistema ter obsega jakost odzivanja živali na zunanje in notranje dražljaje.
Temperament je deden in nanj ne moremo vplivati z ravnanjem z živaljo. Temperament je recimo živahen ali miren.

Značaj je izraz duševnega stanja živali, ki se kaže v dobrohotnosti, zvestobi, krotkosti, ubogljivosti. Negativna oblika je plahost, trma...Slab značaj imajo lahko živali različnih temperamentov. DELNO se ga da popraviti z ustreznim ravnanjem.


Po domače povedano: bokser je živahen temperament, ki ni vedno ubogljiv (značaj). Z šolanjem ga lahko naredimo za cucka ki bo ležal cele dneve in ne skakal okoli. Ampak srček mu pa ne bo nič manj "pumpal"...
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #78 : sobota, 29.01.2005 : 13:22:41 »

aja, vir: Biološke osnove živinoreje: Nevenka Zabavnik-Cmok
Logiran
Tessy
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 138


« Odgovor #79 : sobota, 12.11.2005 : 20:24:26 »

ja...ampak če značaj ni deden...no,mislim potem se dominantnost enih samcev ali ko so eni psi ''živčni mladiči'' to je potem samo od sebe...mislim,če nima že prej slabih izkušenj z ljudmi... ?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #80 : ponedeljek, 14.11.2005 : 11:16:37 »

Meni se trma sploh ne zdi negativna lastnost.
Velik del tega, kar imenujemo značaj (temperament pa itak) je podedovan, je pa zelo težko oceniti, kaj je v resnici podedovano in kaj mladiči dobijo od psice v prvih tednih življenja z "vtisnenjem". Če je recimo psica nervozna in agresivno reagira na ljudi, tako reagirajo tudi mladiči. Take reakcije so sicer naučene, a jih je v praksi nemogoče ločiti od podedovanih, tako trdno so zasidrane. Sicer pa ponavadi do težav pri odnosu do ljudi ne pride zaradi negativnih izkušenj z ljudmi, ampak zaradi pomankanja izkušenj z ljudmi v določeni starosti mladiča. Tega kasneje v celoti ni več mogoče popraviti.
Logiran
piksy
novinec
*
Sporočil: 2


« Odgovor #81 : četrtek, 08.05.2008 : 14:13:06 »

Moj je name kar naenkrat začel renčati, skoraj ob vsakem dotiku. To se dogaja na našem dvorišču. Sploh se noče igrati z mano, ko ga pobožam, strašno zarenči.. ko stopim na dvorišče, pobegne v svojo hiško itd. Ko sma na sprehodu, je drugačen in je ves nor in igriv. A ima kdo podobne izkušnje, ki bi mi znal svetovati?

Hvala
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #82 : četrtek, 08.05.2008 : 15:47:56 »

Moj je name kar naenkrat začel renčati, skoraj ob vsakem dotiku. To se dogaja na našem dvorišču. Sploh se noče igrati z mano, ko ga pobožam, strašno zarenči.. ko stopim na dvorišče, pobegne v svojo hiško itd. Ko sma na sprehodu, je drugačen in je ves nor in igriv. A ima kdo podobne izkušnje, ki bi mi znal svetovati?

Hvala
in ti bi takšnega psa še PARIL?!?!
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #83 : četrtek, 08.05.2008 : 16:02:09 »

Koliko si pa star piksy?  Huh
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #84 : četrtek, 08.05.2008 : 16:12:50 »

piksy, po moje se moraš malo zamisliti sam nad sabo. Pa brez zamere.
Logiran
piksy
novinec
*
Sporočil: 2


« Odgovor #85 : četrtek, 08.05.2008 : 16:43:30 »

11 sem star.. se opravicujem.
Logiran
Lucija_p
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 212


« Odgovor #86 : četrtek, 08.05.2008 : 16:49:53 »

11-letnik bi paril svojega psa za zaslužek...pa saj nismo iz lune prileteli!  Shocked
Logiran
korenjak
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #87 : ponedeljek, 25.08.2008 : 11:25:53 »

Pozdravljeni. Moram reči, da se strinjam z večino, ki pravi, da je obnašanje psa in tudi karakter odvisen od vzgoje in socializacije. Sam imam dalmatinko, za katero pa moram reči da je učbeniški karakter. Skoraj vse naštete lastnosti in vedenjske značilnosti pasme poseduje. Tako da ne vem ali je to prirojeno, ali je moja vzgoja. Sicer me niti ne moti, samo precej več truda zahteva,da osvoji neko znanje. Lep pozdrav
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #88 : ponedeljek, 25.08.2008 : 11:28:46 »

Karakter se v veliki meri deduje, socializacija in vzgoja pa oblikujeta obnašanje in določata, katere značajske poteze bodo prišle bolj do izraza.
Logiran
AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« Odgovor #89 : torek, 29.11.2011 : 19:04:23 »

Wow, saj ni pes kriv, da je agresiven (leti na komentar o parjenju)...
Kolikor je meni znano, se pes ne rodi agresiven, niti si ne reče "ej, danes bom pa enga ugriznil"... Pes postane tak zaradi človekovih namernih ali nenamernih dejanj, navodil, telesne govorice
Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: ZNAČAJ PSA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines