mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 04.05.2024 : 00:39:20

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: vlečenje vrvice
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: vlečenje vrvice  (Prebrano 31480 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #60 : ponedeljek, 17.10.2005 : 20:02:03 »

damayanti, moraš priznati, da ima seter proti samojedom (tudi špicom itd.) kratko dlako. videla sem že veliko psom, ki imajo zaradi zatezne ovratnice okrog vratu krajšo dlako (primer: angleški koker španjel - pa ima ta za mene kratko dlako). pri takšni količini (in dolžini) dlake, kot jo imajo samojedi, pa dlaka zaide skozi "verigo" in je učinek ob potegu takšen, da scufamo šop dlake ven.

pravite, da halti pomaga samo dokler ima pes halti na sebi, ko jo zamenjamo za ovratnico, pa se prejšnje nezaželeno vedenje nadaljuje.

tu sem prej pozabila dodati še to: a ni isto potem tudi z zatezno ovratnico? da pes ne vleče samo dokler ima to ovratnico na sebi, kaj pa če jo zamenjamo z najlonsko? malo bolj inteligenten pes bi po mojem mnenju kmalu ugotovil, da ni tiste ovratnice in vlekel naprej.
zakaj je potemtakem halti slabši kot zatezna ovratnica? če lastnika/vodnika ne moti njegov izgled ...

in ja, vem kakšna je zatezna (oz. verižna) ovratnica. Grin Smiley
Zoia, tako je. mislila sem na tisti zvok, ki nastane ob potegu ("žvenket").
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #61 : ponedeljek, 17.10.2005 : 20:16:18 »

Sammy, ne, pri Bini sem jaz imela zatezno samo tisti čas, ko sem jo učila, da ne sme vlečt (kar je drugo kot POLEG!). In sedaj psica ne vleče-tudi če ima navadno ovratnico. Namen zatezne je tudi ta, da se psa kaznuje. In skozi kazen pes spozna, kaj lahko počne in česa ne sme. S haltijem pa ti psa nič ne kaznuješ-samo lažje je vodljiv, ker mu ob vlečenju "obračaš" glavo (halti prde čez smrček), ne samo vratu.

Za dolgodlake pse se uporablja tiste zatezne, ki imajo dolge obročke. In še enkrat, JA, zatezna uniči dlako, če jo ima pes na sebi 24/7. Ampak če jo ima pa za šolanje 1 ali 2 meseca, pa kaj veliko dlake ne uniči. Oz. če jo že malo uniči, dlaka zraste nazaj. Raje žrtvujem malo dlake in imam izšolanega psa.

Jaz imam sedaj zatezno za šolanje ter včasih za kakšne prireditve, ker sem ugotovila, da je psica full lažje vodnjiva na zatezni kot na navadni. Za vsak sprehod ima pa navado ovratnico.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #62 : ponedeljek, 17.10.2005 : 20:25:30 »

Kazen je ena od moznosti, vsaj kazen kot je predstavljena v bininem sporocilu, nikakor pa ne edina, seveda. In tudi halti je potrebno znat uporabljat. Ce ga ne znas, ni kriv halti, kajne. Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #63 : ponedeljek, 17.10.2005 : 20:33:04 »

damayanti, moraš priznati, da ima seter proti samojedom (tudi špicom itd.) kratko dlako. videla sem že veliko psom, ki imajo zaradi zatezne ovratnice okrog vratu krajšo dlako (primer: angleški koker španjel - pa ima ta za mene kratko dlako). pri takšni količini (in dolžini) dlake, kot jo imajo samojedi, pa dlaka zaide skozi "verigo" in je učinek ob potegu takšen, da scufamo šop dlake ven.

tu sem prej pozabila dodati še to: a ni isto potem tudi z zatezno ovratnico? da pes ne vleče samo dokler ima to ovratnico na sebi, kaj pa če jo zamenjamo z najlonsko? malo bolj inteligenten pes bi po mojem mnenju kmalu ugotovil, da ni tiste ovratnice in vlekel naprej.
zakaj je potemtakem halti slabši kot zatezna ovratnica? če lastnika/vodnika ne moti njegov izgled ...

in ja, vem kakšna je zatezna (oz. verižna) ovratnica. Grin Smiley
Zoia, tako je. mislila sem na tisti zvok, ki nastane ob potegu ("žvenket").

V  naši  šoli  smo imeli  lansko leto  tudi aljaškega  malamuta  in  samojedko.
Obadva  sta imela  zatezno  ovratnico Wink
Poanta  zatezne  ovratnice je res  samo  kot  pripomoček na začetku  učenja.  Ti  ne  učiš  psa  , da  ti  hodi  normalno  zaradi  ovratnice.  Z  ovratnico  dosežeš  le , da  ko  psu daš  ukaz  poleg  on  hodi  poleg.    Kasneje  ko pes  obvlada  vajo poleg  imaš lahko  navadno  ovratnico,  ali  pa    nič...  Wink

Mislim  , da sem dovolj jasno  napisala  , da  zatezna  ovratnica(  pa ni  važno  kakšna  verižica  ali  najlonska)  je  le  pripomoček  pri  učenju.  
Zakaj  bi se  pa  pes  bal  ovratnice( ali  žvenketa)  to  mi  pa  ni jasno.

Moja  Dina(  6  mesecev)  je sedaj zaključila z malo šolo.  In  ona  je  res    učni fenomen  proti  Damču.  No  pri njej  nisem rabila  zatezne  ovratnice, ker  ona  na  ukaz  poleg(z  roko    se  potrepljam po  stegnu Wink)  hodi  poleg,  prav  tako  pri  obratu  levo  ali  obratu  desno.
Dami je  pa " kralj  trme"  on  jo  pa  občasno  še  sedaj  rabi(  polna  luna...  ali  kar  nekaj Roll Eyes Tongue)..  ko  ga  začne  metat..  greva  znova  skozi apel  vaje..  in    jo  rabi...  ampak  resnično  samo  prvih  pet minut  da se  umiri  in  da mu prebije,  da je konec  zafrkancije...  potem  dela  apel  vaje  brez  povodca.  In to je bistvo  zatezne  ovratnice.
Največja  napaka , ki jo pa delajo  nekateri  vodniki(  to sem  do  sedaj  opazila  že  pri  velikih- prej niti nisem bila pozorna na to)  je  pa  nepravilno  nameščena  ovratnica,  ali  kontra  zateg  ali  nizko na vratu  in  potem  vlečejo  psa-  pes  vleče  po svoje in se  davi->  beri  hrza  kot    uprežni  vol.  To je pa nepravilna  uporaba  zatezne  ovratnice.  Potem pa ni  nič  čudnega  da  zatezna ovratnica  za  nekoga izgleda  kot  srednjeveški  mučilni pripomoček za davljenje  in da  ima  pes  vrat  popolnoma  oskubljen .  Zatezna ovratnic je   za  določen  namen-  pripomoček  pri  učenju  in nič  drugega...  in  sploh ni  važno  koliko dolgo ali  gosto  dlako  ima  pes.
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #64 : ponedeljek, 17.10.2005 : 20:36:08 »

Hja, Nuki, nam je instruktor v pasji šoli samo dal halti za psa in za njega je bil problem rešen. Sicer pa ne vem, kako s haltijem naučiš psa, da ne sme vlečt Huh Ker ko naš pes dobi halti, postane ponižen kot ne vem kaj... Če dobi zatezno ali navadno ovratnico, je normalen.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #65 : ponedeljek, 17.10.2005 : 20:39:06 »

Ja, a je halti kriv? Ne. Torej?
Tudi imeti halti je potrebno psa nauciti. Ni mi jasno, zakaj naj bi bil halti kriv vsega.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #66 : ponedeljek, 17.10.2005 : 20:43:15 »

Tudi imeti halti je potrebno psa nauciti. Ni mi jasno, zakaj naj bi bil halti kriv vsega.
Zaradi tega je kriv halti:

Ker ko naš pes dobi halti, postane ponižen kot ne vem kaj... Če dobi zatezno ali navadno ovratnico, je normalen.

Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #67 : ponedeljek, 17.10.2005 : 20:44:38 »

Aja? Jaz bi pa prej rekla, da je krivo napacno navajanje na halti. Smiley
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #68 : ponedeljek, 17.10.2005 : 20:46:08 »

Drage  moje dame Wink Smiley  mislim , da  tukaj ne bomo  prišle skupaj  ker  vse  imamo  1.  pse  različnih velikosti,2.  različnih karakterjev. Wink

halti  ali  zatezna  ovratnica  ali  bilo  kaj.....  bistvo  vsega tega je  da je  tako eno kot  drugo   le  pripomoček  pri  učenju.
Največje bistvo je pa  da  ti  psa  obvladaš.  To pa pomeni  da  vodnik    vodi  psa  in ne pes  vodnika.  Ko  to    enkrat  dosežeš  pes ne rabi  več  ne  haltija  in  ne zatezne ovratnice.
Ne  predstavljam  si  pa  kako  bi  npr.  Bina(  te navajam  le  kot  primer  ker imaš  res  PSA Wink Grin-  da ne boš kaj  zamerila)  obvladala  vso  pasjo  kilažo če  bi jo   pes  vlekel.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #69 : ponedeljek, 17.10.2005 : 20:47:33 »

Damayanti, saj o tem smo ze debatirali v eni drugi temi (se ne spomnim kateri, zal). Deja vu al kak se ze rece. Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #70 : torek, 18.10.2005 : 09:09:45 »

Damayanti, saj o tem smo ze debatirali v eni drugi temi (se ne spomnim kateri, zal). Deja vu al kak se ze rece. Wink

Smo  .  A ne da? Huh Grin...  Samo sem že  malo  pozabila  kaj  smo  že  ugotovil Roll Eyes Grin
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #71 : torek, 18.10.2005 : 15:15:26 »

spelchy, še kaj se oglasi na tej temi, čeprav smo zašli!  Roll Eyes res me pa zanima, kakšno ovratnico uporabljaš. torej smo morda našli vzrok - da je zatezna in nepravilno nameščena (a ne, damayanti?).

ne vem, če je ta postopek že kdo prej napisal ...  gre za dolgotrajen proces, za tiste, ki ste za humanost pripravljeni biti toliko vztrajni in potrpežljivi (jekleni živci zaželjeni).

vzameš navadno ovratnico in povodec (ne flexi) in se s psom odpraviš na sprehod.  takoj, ko začne vleči, se ustaviš in ga rahlo potegneš k sebi oz. zahtevaš od njega da pride do tebe, vendar brez besed, lahko stopiš naglo nekaj korakov nazaj, da pospešiš prihajanje psa k tebi. ko pride, ga seveda pohvališ, daš nagrado. lahko pa to tudi izpustiš, saj je zanj največja nagrada to, da greš naprej (da pride on čimprej do cilja). to ponavljaš vedno, ko začne vleči, ampak res vedno, da dobi povezavo - če začne vleči, se ti ustaviš in ne pride nikamor (on se mora celo oddaljiti od cilja - ker mora priti do tebe). dokler ne vleče, gresta normalno naprej.

pri vsem skupaj se lahko uporablja tudi kliker.

jaz sem imela majhen problemček, da je Sammy sicer prišel k meni, vendar se je vsedel skoraj poleg mene, tako da je gledal naprej (v isto smer kot jaz oz. v smer, v katero sva šla).
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #72 : torek, 18.10.2005 : 15:25:20 »

vzameš navadno ovratnico in povodec (ne flexi) in se s psom odpraviš na sprehod.  takoj, ko začne vleči, se ustaviš in ga rahlo potegneš k sebi oz. zahtevaš od njega da pride do tebe, vendar brez besed, lahko stopiš naglo nekaj korakov nazaj, da pospešiš prihajanje psa k tebi. ko pride, ga seveda pohvališ, daš nagrado. lahko pa to tudi izpustiš, saj je zanj največja nagrada to, da greš naprej (da pride on čimprej do cilja). to ponavljaš vedno, ko začne vleči, ampak res vedno, da dobi povezavo - če začne vleči, se ti ustaviš in ne pride nikamor (on se mora celo oddaljiti od cilja - ker mora priti do tebe). dokler ne vleče, gresta normalno naprej.
Sammy, saj na tak način sem jaz Bino odvadila vlečenja Roll Eyes Takrat še ni imela zatezne, ker je bilo to v mali šoli (ona je imela okoli 7 mesecev).
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #73 : torek, 18.10.2005 : 16:07:08 »

Nasla. http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,4510.75.html
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #74 : torek, 18.10.2005 : 17:21:35 »

Sammy, saj na tak način sem jaz Bino odvadila vlečenja Roll Eyes Takrat še ni imela zatezne, ker je bilo to v mali šoli (ona je imela okoli 7 mesecev).

no, potem pa tako ...
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: vlečenje vrvice
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines