mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 09.05.2024 : 09:29:52

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Lastništvo psa  |  Tema: Stanovanjski zakon, število psov?
Strani: 1 ... 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18   Dol
Natisni
Avtor Tema: Stanovanjski zakon, število psov?  (Prebrano 57968 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
vis in nox
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.797


« Odgovor #180 : nedelja, 23.08.2009 : 20:21:21 »

Zelena kanta je za bio odpadke?

Pri nas je zelena, v Ljubljani rjava. Mi imamo vedno polno, ker je kar nekaj trave, pa še smreke sekamo. Tako, da dajemo noter po obrokih.

Miskica, pripelji jo, prosim, ko pridete. Bomo poskusili, če bodo spraznili obe. Hvala.
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #181 : nedelja, 23.08.2009 : 20:22:19 »

Dil Wink
Logiran
BELA Tisa
rad pišem
****
Sporočil: 358


« Odgovor #182 : ponedeljek, 24.08.2009 : 00:02:49 »

Verjetno boste tisti, ki ste do sedaj plačevali vse ostale obratovalne stroške za pse, to delali še naprej, čeprav pravne osnove tako kot so sedaj, za ostale stroške še vedno ni.

miskica, po moje se motiš. Tudi v blokih, kjer se je dalo kaj dogovorit tega sistema ne bomo mogli več obdržat. Pravilnik posega v avtonomijo soseskih odnosov, saj zahteva prilagoditev pogodb o medsebojnih razmerjih, ki dosedaj niso skladni z njim. Tako ne bomo imeli "pravo glasa", za pse se bo plačevalo, pa tudi ljudi / uporabnike se bo, za namen obračuna stroškov čiščenja, štelo in konec. Strinjala bi se s tako dikcijo pravilnika, da bi bila pač stanovalcem dana možnost izbire ali bodo plačevali čiščenje po kvadraturi, po uporabnikih ali po enoti, ne pa da jih sili v eno od možnosti.

Vseeno bi mi bilo bolj pravično in logično, da bi za pse plačevali pri čiščenju in vzdrževanju okolice, funksionalnega zemljišča,.. večstanovanjskih stavb (ki pa naj bi se tudi po pravilniku obračunavalo na stanovanjsko enoto). Večja verjetnost je namreč, da psi "onesnažijo" (vsaj z urinom in kako odmro dlakico) zelenice v okolici, kot pa skupne prostore v stavbi.

Pravilnik je diskriminatoren (ločuje ljudi glede na lastništvo). Po zakonu je pes (ali kaka druga žival) STVAR. Stvar je tudi kolo ali motor. Kaj pa kolesarji in motoristi, ki vlačijo svoje jekene koničke po skupnih prostorih, kolesa celo po stopniščih, pa po dvigalih, motorje po kleteh, sušilnicah? Če si že dovolijo tak poseg v privatno lastnino, da moraš iz tega razloga prijaviti STVAR, ki jo imaš v posesti, potem naj določijo, da se prijavijo tudi druge stvari in predmeti, ki onesnažujejo skupne prostore in ne zgolj psi. Ja če bomo šteli stvari, potem štejmo vse stvari in ne le ne nekatere, ki gredo posameznikom slučajno v nos.

Urla, tudi jaz bom plačevala manj kot do sedaj, vendar se mi nikakor ne zdi pošteno od zakonadajalca, da tako posega v lastninska razmerja, ki ga prav nič ne brigajo.

Verjetno so cene in stroški čiščenja ponekod nezanemarljivi in bojim se, da bo kar nekaj kužkov pristalo na cesti zaradi tega predpisa. Če se špara pri hrani in se zaradi nekaj evrov razlike kupuje Pe***** , povečan mesečni strošek čiščenja zaradi psa za marsikoga ne bo sprejemljiv.

Tudi to, kako se šteje uporabnike je absurdno:
28. člen "Za uporabnike posamezne enote se štejejo osebe, ki jo dejansko uporabljajo. Za dejansko uporabo se šteje, če je posamezna enota zasedena vsaj 15 dni v mesecu. Kadar gre za posamezno enoto, ki se uporablja občasno (sekundarno stanovanje), pa se šteje, da je dejansko uporabljena, če je zasedena vsaj 6 dni v mesecu."  Lastnike psov se bremeni s stroški čiščenja skupnih prostorov za vsakega psa v višini polovice stroška, ki odpade na enega uporabnika.
Boste morali študenti, ki ne živite doma plačevati na dveh koncih tudi za psa?
Ali to pomeni, da če pridem s psom večkrat na teden k fantu za nekaj ur,  sem tudi uporabnik, pa pes (0,5 seveda) tudi, ali kako? Bom račun dobila jaz kot lastnik ali fant kot uporabnik. Ali oseba, terenski delavec, ki je doma tri dni ob vikendih, sploh ni uporabnik enote in ne bo prispeval k čiščenju? Ne vem, če takšna določba sploh dovolj natančno definira, kaj se šteje za dejansko uporabo?

Pa še off topic: a to ste opazili - kdor bo po novem želel montirati zgolj klimo z zunanjo enoto na zunajo steno, bo zato potreboval soglasje 75 % lastnikov večstanovanjske hiše. (13. člen) Vsak, ki se bo hotel hladiti mu bo pred tem pošteno vroče pri zbiranju podpisov!


Logiran
Urla
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 431


WWW
« Odgovor #183 : ponedeljek, 24.08.2009 : 08:53:04 »


Urla, tudi jaz bom plačevala manj kot do sedaj, vendar se mi nikakor ne zdi pošteno od zakonadajalca, da tako posega v lastninska razmerja, ki ga prav nič ne brigajo.

Verjetno so cene in stroški čiščenja ponekod nezanemarljivi in bojim se, da bo kar nekaj kužkov pristalo na cesti zaradi tega predpisa. Če se špara pri hrani in se zaradi nekaj evrov razlike kupuje Pe***** , povečan mesečni strošek čiščenja zaradi psa za marsikoga ne bo sprejemljiv.




Se popolnoma strinjam, da je pravilnik diskriminatoren, ampak dejstvo je, da je bilo tako tudi do zdaj.

Na to, da se bo kdo zaradi tega znebil psa, pa jaz, trapa trapasta, do zdaj sploh še nisem pomislila! Jao, jao, upam, da ljudje ne bodo tako trčeni!
Logiran
Tetameta
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 181


« Odgovor #184 : ponedeljek, 24.08.2009 : 09:27:27 »


Verjetno so cene in stroški čiščenja ponekod nezanemarljivi in bojim se, da bo kar nekaj kužkov pristalo na cesti zaradi tega predpisa. Če se špara pri hrani in se zaradi nekaj evrov razlike kupuje Pe***** , povečan mesečni strošek čiščenja zaradi psa za marsikoga ne bo sprejemljiv.

Joj ej dej spet pretiravat... Ja zihr bo zaradi stroška 2 do 3 € na mesec velik psov pristalo na cesti...
Še zmeri je boljš, da je vsaj nekaj določeno v pravilniku, ne pa da je vsak blok imel svoja pravila glede plačevanja... V našem bloku smo plačevali nek pavšal za psa (okoli 2 €), v sodednjem pa kot za osebo pri vseh stroških... Je pa res, da nikoli ne bo mogoča ena rešitev, ki bo sprejemljiva za vse...
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #185 : ponedeljek, 24.08.2009 : 11:25:01 »

Verjetno boste tisti, ki ste do sedaj plačevali vse ostale obratovalne stroške za pse, to delali še naprej, čeprav pravne osnove tako kot so sedaj, za ostale stroške še vedno ni.

BELA Tisa, zagotovo ne bom plačevala vse obratovalne stroške za osebo, ki je v mojem stanovanju NI. Po mnenju hišnega sveta je do sedaj bila..... Roll Eyes Povprečna poraba vode 1 osebe na dan znaša 150 l/s - moj pes jo porabi 1 liter dnevno. Se ti to zdi pravilno/pravično?  Huh Shocked

Citat
miskica, po moje se motiš. Tudi v blokih, kjer se je dalo kaj dogovorit tega sistema ne bomo mogli več obdržat. Pravilnik posega v avtonomijo soseskih odnosov, saj zahteva prilagoditev pogodb o medsebojnih razmerjih, ki dosedaj niso skladni z njim. Tako ne bomo imeli "pravo glasa", za pse se bo plačevalo, pa tudi ljudi / uporabnike se bo, za namen obračuna stroškov čiščenja, štelo in konec. Strinjala bi se s tako dikcijo pravilnika, da bi bila pač stanovalcem dana možnost izbire ali bodo plačevali čiščenje po kvadraturi, po uporabnikih ali po enoti, ne pa da jih sili v eno od možnosti.

Prilagoditev na spremenjen zakon o varnosti v prometu smo tudi preživeli....  Tongue Huh Končno se je reklo nekaj konkretnega, ne pa, da gre po pravilu najglasnejšega v bloku, ki je seveda (kot zakleto) proti vsem živim bitjem....še proti sebi.... Lips Sealed

Citat
Verjetno so cene in stroški čiščenja ponekod nezanemarljivi in bojim se, da bo kar nekaj kužkov pristalo na cesti zaradi tega predpisa. Če se špara pri hrani in se zaradi nekaj evrov razlike kupuje Pe***** , povečan mesečni strošek čiščenja zaradi psa za marsikoga ne bo sprejemljiv.

Tisti, ki imajo pse, že zdaj plačujejo za čiščenje in ostale stroške. Če ga zmorejo že sedaj, verjetno zaradi tega nihče ne bo pristal na cesti. Čiščenje se obračunava po ceniku za čiščenje, ki bi pač moral biti na vpogled vsem plačnikom (stanovalcem). Se pravi, če se je račun drastično povečal, se ponavadi navede razlog za to. Če je razlog za to pes, ki živi na isti način kot prej, potem je poseganje v "lastninske" pravice s pravilnikom še kako potrebno, da se takšne stvari (=preveliko zaračunavanje za nekaj, kar ne porabiš) preprečijo.

Citat
28. člen "Za uporabnike posamezne enote se štejejo osebe, ki jo dejansko uporabljajo. Za dejansko uporabo se šteje, če je posamezna enota zasedena vsaj 15 dni v mesecu. Kadar gre za posamezno enoto, ki se uporablja občasno (sekundarno stanovanje), pa se šteje, da je dejansko uporabljena, če je zasedena vsaj 6 dni v mesecu."  Ne vem, če takšna določba sploh dovolj natančno definira, kaj se šteje za dejansko uporabo?

Nisem zasledila pojasnila, kaj je to "dejanska uporaba", vendar sklepam, da se obiski ne štejejo. Pojasnilo lahko dobiš na MOP-u (ministrstvo, ki je izdalo ta pravilnik), zagotovo, ti ga bodo podali.

Meni je ta pravilnik "odvrnil" od teženja kar nekaj sosedov, pa se imam za zgledno lastnico psa.

Lp polonak


Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #186 : ponedeljek, 24.08.2009 : 11:54:03 »

Mi do sedaj za pse nismo placevali in tudi nihce od mojih prijateljev, ki zivijo v blokih ne placujejo nic. Pravzaprav razen Bele Tise ne poznam nikogar, ki bi karkoli placeval za pse. Huh Tako, da vsaj pri nas vem, da bodo ljudje tezili zaradi stroskov. In tocno za 2 evra na mesec.... Roll Eyes
Logiran

king-roy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.907


« Odgovor #187 : ponedeljek, 24.08.2009 : 12:34:06 »

Mi tudi nič ne plačujemo za psa.
Logiran
PikaPoka
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.073


« Odgovor #188 : ponedeljek, 24.08.2009 : 12:52:33 »

Tudi pri nas ne plačujemo posebej za psa.
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #189 : ponedeljek, 24.08.2009 : 13:37:05 »

Pri nas je bilo na hišnem svetu odločeno, da se za psa plačuje kot za eno osebo več  Shocked. Torej, vsi stroški, ki se obračunavajo na osebo, so pri meni za eno osebo več (voda, čiščenje, smeti, kanalizacija...). Strošek čiščenja je zanemarljiv v primerjavi s porabljeno vodo.
Moje "pravo glasanja" je seveda izključeno (sem edina, ki psa v bloku imam).  Undecided To pa zato, ker so si hišni sveti lahko te stvari do sprejetja tega pravilnika lahko po svoje urejali plačevanje stroškov, ki se obračunavajo pavšalno. 

Lp polonak
Logiran
Tetameta
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 181


« Odgovor #190 : ponedeljek, 24.08.2009 : 13:48:14 »

Pri nas je bilo na hišnem svetu odločeno, da se za psa plačuje kot za eno osebo več  Shocked. Torej, vsi stroški, ki se obračunavajo na osebo, so pri meni za eno osebo več (voda, čiščenje, smeti, kanalizacija...). Strošek čiščenja je zanemarljiv v primerjavi s porabljeno vodo.
Moje "pravo glasanja" je seveda izključeno (sem edina, ki psa v bloku imam).  Undecided To pa zato, ker so si hišni sveti lahko te stvari do sprejetja tega pravilnika lahko po svoje urejali plačevanje stroškov, ki se obračunavajo pavšalno. 

Lp polonak

No sej... Zato je pa dobro, da je končno sprejet pravilnik, ki bo vsaj malo uredil plačevanje stroškov in dal pravno podlago za obračunavanje stroškov za pse. Ne pa da v našem bloku plačujemo pavšal za psa, v sosednjem bloku pa je pes oseba (kar se stroškov tiče)...
Logiran
BELA Tisa
rad pišem
****
Sporočil: 358


« Odgovor #191 : ponedeljek, 24.08.2009 : 17:18:02 »

Ne Kaja narobe si razumela. Sedaj ne plačujem nič več ali manj kot sosedi, ki nimajo živali.  Bom pa  po novem pravilniku plačala manj kot sedaj, ker se bo ponovem računalo na uporabnika in ne na enoto.
Logiran
BELA Tisa
rad pišem
****
Sporočil: 358


« Odgovor #192 : ponedeljek, 24.08.2009 : 18:04:14 »

Iskreno upam, da se 100% motim,  Huh a še vedno verjamem, da se bo kar nekaj modelov svojih psov znebilo (če jih ne bodo uspeli zatajiti). Undecided

Tako kot pravi Kaja, v Zasavju, ne vem, da bi kje težili za plačevanje stroškov za pse in tako večina lastnikov psov po blokih do sedaj ni seznanjena, da ta problem oz. možnost obstaja.  Shocked Tudi če je razlike oz. doplačila samo (čeprav je verjetno marsikje ta strošek precej višji) 2 EUR/mesec je to 24 EUR letno, kar je absolutno prevelik izdatek za nekatere. Tistim, ki je preveč dati 10 EUR za nujen pregled pri vetu ali za cepljenje, bodo znali tudi to zračunat in se finačnega potratneža znebiti.  Cry  Tongue

Razumem najemnike, da se ne upajo preveč bunit proti oderuškim računom za stroške za pse, ampak lastniki stanovanj bi vsekakor lahko zaropotali, da nebi zaračunavali vseh teh storškov tudi za pse, ker za to ni nikakšne osnove.  Če so medsoseski odnosi v hiše že skaljeni ni razloga, da jih s svojim uporom, ne skalite še bolj. Težaki se pa najdejo in bodo težili enkrat za to enkrat za drugo. In če bomo takim gnjavatorjem v vsem popuščali bomo kmalu imeli njihovo diktaruro. ( mogoče si omislijo celo policijsko uro  Grin)

Luna7 :
hišni svet je lahko neverjetno zoprna skupina težakov in pametnjakovičev, ampak naj si to še tako želijo ne morejo bili zakonodajalec in ne more določati večjih dolžnosti (ravno tako ne dajati večjih pravic) kot jih predpisujejo zakoni in podzakonski akti. In hirarhično je nad sklepi hišnega sveta ali nad pogodbami o medsebojnih razmerjih kar nekaj predpisov, ki nikjer ne določajo psa kot podlago za obračun (razen seveda tega novega, ki ga komentiramo).

Ne, ni pravično luna7, da morate plačevati za psa, ki je stvar  Cry,  sploh karkoli, to želim povedati.

Logiran
vis in nox
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.797


« Odgovor #193 : ponedeljek, 24.08.2009 : 18:21:18 »

Za psa vam NI potrebno plačevati stroškov. Najbolje, da zahtevate denar nazaj, z obrestmi, ker je bil izterjan v nasprotju z zakonom.

Sicer pa, življenje v bloku je zakon, v lastni hiši je težje!
Logiran
Urla
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 431


WWW
« Odgovor #194 : ponedeljek, 24.08.2009 : 18:34:40 »

Km, jaz dajem 2 eur na psa mesečno samo za čiščenje, prišteti je treba še vodo in komunalne stroške ter v bistvu vse, kar je na položnici od upravitelja.
Logiran
Strani: 1 ... 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Lastništvo psa  |  Tema: Stanovanjski zakon, število psov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines