mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 05.05.2024 : 21:24:06

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Sterilizacija
Strani: 1 ... 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67   Dol
Natisni
Avtor Tema: Sterilizacija  (Prebrano 138119 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #900 : četrtek, 23.06.2011 : 17:10:54 »

joj lanabela, kaj pa drugega "govorimo" tukaj kot o neodgovornih lastnikih ... pri odgovornemu lastniku se "UPS" skoraj ne more zgoditi (SKORAJ!!!!, ne da se ne more).

ljudje sploh ne vedo, da se jim psica goni ... samo mimogrede ... moja rdečka se gončka, krvi je pet kapelj v enem tednu ... glede na obnašanje predvidevam koliko časa se že gončka verjemi, da ljudje brez izkušenj še porajtali ne bi, da se s psičko kaj dogaja .... čez vikend sem bila na razstavi v družbi samcev (parnjakov) noben tudi porajtal ni, da se goni. zakaj ... zato, ker jim je nisem nosila pod nos .... kaj misliš, bi naredil nek drug njen lastnik, ki ne bi niti porajtal, da se psička goni??? in zato so tudi "UPS"i .... ne zato, ker bi bili lastniki presneto previdni ...

tudi jaz sem mnenja, da je vse preveč govora proti sterilizaciji ... po eni strani se cvili, koliko je zavrženih psov, po drugi strani pa kritizira sterilizacijo ... ah ja....
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #901 : četrtek, 23.06.2011 : 17:20:02 »

AngSeter: točno tako. Tisti, ki bi nujno morali imeti kastrirane svoje pse, tega niti pod razno ne naredijo. Celo če bi jim plačali, se večini ne bi ljubilo cijazit psa do veterinarja in skrbeti zanj po operaciji.
In o tem, da je za pse ki niso pod nadzorom vsekakor bolje da so pokastrirani tudi ni nobenega dvoma. Čeprav bi po zakonu morali biti vsi psi pod nadzorom. Hm.

A ni malo hecno, da bi se morali zdej odgovornim lastnikom, ki znajo paziti na svoje živali, lagati o tem kako je kastracija koristna za žival (ne za lastnika) in kako nima prav nobenih negativnih posledic, kako kastrirane živali dlje živijo,  kako se psice med gonitvijo mučijo ect ect. Kot da nimajo dveh celic v možganih, da bi sami precenili dobre in slabe strani in se na podlagi argumentov (ne reklam) odločili. Ali pa celo sanjati o zakonsko obvezni kastraciji?

Mimogrede - probleme z odvečnimi živalmi se najbolje rešuje z odgovornim odnosom do živali: s  premišljenim nakupom/posvojitvijo, zgodnjo socializacijo, vzgojo in šolanjem. Kastracija sama po sebi ne pomaga prav veliko (točno zato, ker se za kastracijo odločajo tisti, ki se jim ne bi bilo treba, tistim, ki bi se pa morali pa dol visi). Treba je vzgajati lastnike, ta vzgoja pa se ne začne in konča pri tem, da jim naplozamo, kako bodo vse zdravstvene in vedenjske probleme svojih psov rešili s kastracijo. Navsezadnje : od vseh razvitih držav imajo v ameriki procentualno največ psov po zavetiščih in jih tam tudi največ pobijejo - pa imajo hkrati največ živali pokastriranih. V nekaterih skandinavskih državah kastrirajo pse samo zaradi zdravstvenih razlogov, pa nimajo v zavetiščih prav nobene gneče.

Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #902 : četrtek, 23.06.2011 : 18:41:58 »

No pa če vzamemo za primer enega samo delno odgovornega in absolutno premalo osveščenega povprečnega slovenca, ki se je odločil da bo vzel od sosedov mladička, ker se jim je ravno zgodil "ups". In ta slovenček je nekje slišal, da je pa sterilizacija fajn zadeva pa se odloči malo pozanimati. In pride sem in prebere, da psice potem ščijejo kot nore, da jim dlaka izpada k pri norcih, da požrejo vse kar vidijo in so nemarne bajse, da postanejo lene in se jim nič ne ljubi in ta zadeva še stane povrh vsega. Seveda se raje odloči, da bo pazil ampak, ker ima kmetijo pa službo pa družino pa še psica mu vsak teden uide se seveda zgodi "ups" za katere ti trdiš, da jih je malo (meni se jih zdi ogromno mimogrede, vsekakor preveč) in tako se sklene začarani krog. Veš Lanabela, včasih je potrebno malo paziti pri svojih izjavah, ker tvoje trditve so take, da izjem skoraj ni in da je sterilizacija najslabša možna zadeva. Ampak, če prebereš malo komentarje punc potem vidiš, a je veliko več tistih, ki imajo pozitivne izkušnje kot tistih z negativnimi (Pepsi, moksa, frigga, sanco1, kaja so samo zadnji komentarji,...) in večina jih ima več psic ne samo eno.

Poleg tega me pa zanima še nekaj. Zadnjič sem poslušala oddajo, kjer so govorili o ženski v moderni dobi, ni za primerjati ampak nekaj vzporednic lahko potegnemo, govorili so tudi zdravniki, da ne bo pomote. Ne bom vsega ponavljala ampak povzetek, ni zdravo niti naravno da moderne ženske sploh nikoli ne rodijo ali rodijo zelo pozno, menstruacije vsak mesec sploh niso niti zdrave niti normalne, žensko telo je narejeno tako, da ima ženska več otrok in s tem manjše število menstruacij v živjenju. Vsaka mentruacija je za telo stres, ki povzroči, da se hormonom zmeša. Večina bolezni, ki so povezane s hormoni doleti ženske, ki niso nikoli rodile ali so rodile samo 1x v zreli dobi. Rak na dojkah, rak na maternici, ciste, miomi, polipi,..In isto črto lahko potem potegnemo za psice. Če ne nameravaš parit psice potem ji brez veze povzročaš stres z gonitvami od katerih ni nič, tudi navidezne brejosti po posledica hormonskega neravnovesja. Torej sem za sterilizacijo pred prvo gonitvijo. Lahko, da je tole čisto mimo ampak o tem je bilo govora prejšnji teden na televiziji. Kaj menite?
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #903 : četrtek, 23.06.2011 : 18:47:48 »

A ni malo hecno, da bi se morali zdej odgovornim lastnikom, ki znajo paziti na svoje živali, lagati o tem kako je kastracija koristna za žival (ne za lastnika) in kako nima prav nobenih negativnih posledic, kako kastrirane živali dlje živijo...

Moji prijateljci je prejšnji teden umrl pes, nekastriran samec, ki je dobil invazivnega raka na modih. Stvar je bila končana v manj kot dveh mesecih, čeprav je bil takoj ob ugotovitvi operiran. Ta bi sigurno živel dlje, če bi bil kastriran, a ne? Ni vse tako črno belo kot želiš ti prikazati in ne obstajajo samo negativne posledice.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #904 : četrtek, 23.06.2011 : 20:10:13 »

Poleg tega me pa zanima še nekaj. Zadnjič sem poslušala oddajo, kjer so govorili o ženski v moderni dobi, ni za primerjati ampak nekaj vzporednic lahko potegnemo, govorili so tudi zdravniki, da ne bo pomote. Ne bom vsega ponavljala ampak povzetek, ni zdravo niti naravno da moderne ženske sploh nikoli ne rodijo ali rodijo zelo pozno, menstruacije vsak mesec sploh niso niti zdrave niti normalne, žensko telo je narejeno tako, da ima ženska več otrok in s tem manjše število menstruacij v živjenju. Vsaka mentruacija je za telo stres, ki povzroči, da se hormonom zmeša. Večina bolezni, ki so povezane s hormoni doleti ženske, ki niso nikoli rodile ali so rodile samo 1x v zreli dobi. Rak na dojkah, rak na maternici, ciste, miomi, polipi,..In isto črto lahko potem potegnemo za psice. Če ne nameravaš parit psice potem ji brez veze povzročaš stres z gonitvami od katerih ni nič, tudi navidezne brejosti po posledica hormonskega neravnovesja. Torej sem za sterilizacijo pred prvo gonitvijo. Lahko, da je tole čisto mimo ampak o tem je bilo govora prejšnji teden na televiziji. Kaj menite?
Jaz menim, da se periodično pojavljajo ljudje (v tem konkretnem primeru zdravniki), ki odkrijejo nekaj kvazi epohalnega, kar ponavadi ne stoji ne samo ne-na-nebu-ne-na-zemlji in v večini primerov ni niti podprto z znanstvenimi dokazi. Kako pa bi rešili to zadevo, npr ženske, ki si otrok ne želi? S sterilizacijo? Ehm, ja. Tu potem nastopi nadomestna hormonska terapija, ki ni ravno prijeten sprehod.
V sedemdesetih letih so znanstveniki odkrili, da prekomerno uživanje paradižnika povzroča raka, danes zagovarjajo obratno teorijo. Bi me zanimali podatki, na podlagi katerih je tak ginekolog ali endokrinolog prišel do teh podatkov. Pa upam, da nima RKCja med sponzorji raziskave, sorry za zlobo.

Nazaj k s/k: moje izkušnje (nikakve, ker trije primeri niso merilo) s steriliziranimi psicami so kul, dopuščam pa možnost vseh zapletov oziroma nevšečnosti, ki jih navaja Lanabela, zakaj pa ne. Vsega pa res ne moremo vedeti.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #905 : četrtek, 23.06.2011 : 20:12:38 »

Bi me zanimali podatki, na podlagi katerih je tak ginekolog ali endokrinolog prišel do teh podatkov.
Mislila sem napisati zaključkov.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #906 : četrtek, 23.06.2011 : 20:54:11 »

Napisala sem samo, kakšne težave imajo po kastraciji moje psice. Nič drugega, čeprav bi lahko nalimala tudi še kakšen link, zlasti ko je bilo govora o zgodnjih kastracijah. Pa nisem. A zdaj bi morala pa lagat, kako so moje pa uh in oh super in vse ok, da ne bi kdo, ki zna na pol brati kaj narobe prebral. Ne ščijejo po kastraciji kar vse psice po vrsti, a precej jih, zlasti večjih. Že tukaj se jih je oglasilo eno par, torej res ni taka rariteta. Po kastraciji se spremeni metabolizem, kar je dejstvo.  Večini je treba hrano močno omejiti - potem niso debele. So pa lačne. O tem, da bi se spremenile po značaju in da bi postale lene, nisem pisala.

Psic z ženskami raje ne bi primerjala, ker je fiziologiija precej različna. Če pa že ravno hočete, pa je znano, kakšne težave imajo ženske, ki jim zgodaj odstranijo jajčnike in maternico in kakšne težave imajo ženske, ki prezgodaj pridejo v meno. O zaščitni vlogi hormonov je tudi nekaj znanega - zlasti kar se tiče kostne gostote in obolenj srca in žil. (mimogrede, narejena je bila tudi raziskava o zaščitni vlogi hormonov pri psicah, z zanimivimi rezultati)

Ja pes lahko pogine zaradi raka na modih. Če jih ne bi imel, bi pa lahko še živel ali pa bi se mu rak razvil kje drugje. Če je nagnjen k tovrstnim obolenjem.Vsega se mu pač ne da porezati.

Po analogiji: ena od mojih psic je pri 13 letih doživela zasuk želodca. Je preživela operacijo brez posledic, prav lahko bi tudi poginila, večina tako starih pogine kljub zdravljenju. Ali naj zdaj za vsak slučaj, da se to ne bi zgodilo, dam vsem psicam že v mladosti preventivno prišiti želodce (kar porezati jih žal ni pametno)
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #907 : petek, 24.06.2011 : 08:37:29 »

Ocitno imam sreco, da pri mojih pozeruhih (Kaja recimo je pozrla pol vrece briketov, jih zbruhala in pozrla se enkrat), ki so ze celo zivljenje lacni, po sterilizacijah in kastraciji ni noben dobil niti grama gor, pa smo vse futrali tako kot prej. Macka, oba kastrata, pa tudi nista pretezka oz. sem Zorrotu, ki je imel mal spehca v pol leta tezo znizala za pol kilce. Smiley Bomo videli kaj bo z Bagi, ki je bila sterilizirana pred kratkim.  Smiley
Logiran

AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #908 : petek, 24.06.2011 : 09:59:39 »

Sasenka... Ne razumem in ne vidim nobene povezave med odločitvijo ženske po (ne)potomcih in sterilizaciji. A je morda ta zdravnik priporočal kastracijo ali sterilizacijo?  Shocked Huh
Samo število menstruacij se pa da uravnavat tudi drugače (pa ne s tabletami in podobnim sranjem), ampak nebi o tem, ker nima veze ne s temo in še manj z živalskim forumom Tongue

Če je žival nagnjena k rakavim oboljenjem, bo pa rak nastal drugje. Se ne povečajo verjetnosti pri drugih oblikah raka, ki so za moje pojme bolj nevarni od raka na seskih ali modih po kastraciji kar tako, iz lepšega...

Naš pes je tudi dobil raka na modih, ki je bil povezan s kožo, tako, da je vprašanje kje je prej nastal in se razrasel (odkrit je bil v velikosti graha ali fižolčka in spadal med agresivnejše), bil v drugem stadiju, a je na srečo po operaciji povsem okreval in se rak ni ponovil nikjer drugje, kar pa za kostnega raka moje psice ne morem reč...

Ne rečem, v primeru moje prve psice, bi se ponovno odločila za poseg. Ampak v vsakem posegu so VEDNO plusi in minusi in se je potrebno odločit za vsak primer posebej, gledat čim bolj celotno, ne pa ljudi zavajat. Vsak ima pravico do informacij. Če pa pač ugotovi, da mu ne bo ratalo čuvat psico 100% naj kastrira. To je odgovorno.

Tisti primer zgoraj pa zame že ni neko hudo odgovorno ravnanje in primer dobre oskrbe, da se psica občasno kar malo po svoje potepa. Vsak odgovoren vodnik, v primeru prvega pobega poskrbi, da se uhajanje nebi več ponavljalo. Sploh, če ma kmetijo, mu zagraditev nekaj kvadratov nebi predstavljalo problem.  Lips Sealed ČE se jim z zaščito psice ne da pretirano ukvarjat je pa odločitev jasna. Briga me, če je iz udobja ali zdravstvenih vzrokov.

Len pa postane verjetno samo tisti, ki se po kastraciji uspe zredit  Roll Eyes

Hormoni niso za okras in to je dejstvo.

Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #909 : petek, 24.06.2011 : 10:11:38 »

A je morda ta zdravnik priporočal kastracijo ali sterilizacijo?  Shocked Huh
Ne bi me ravno čudilo; zelo pozitivno mnenje za K - ne dobesedno, ampak za prerez semenovodov - (in predvsem kot daleč bolj enostaven, ambulanten poseg; tudi kot boljšo alternativo za žensko hormnonsko kontracepcijo, če ni več interesa po otrocih) slišala iz ust priznanega ginekologa z dolgoletnim stažem (že 12 let nazaj).
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #910 : petek, 24.06.2011 : 10:18:57 »

Tudi jaz sem že slišala večkrat in to za moške in ženske iz medicinskih ust (s starostnim pogojem, seveda). Pa saj to ni nič takega, če se možnost omenja še ne pomeni, da je treba to tudi narest. Je pa prav, da se ˝uporabnike˝ seznani z vsemi možnostmi - tako za ljudi, kot za živali. Odloči se pa vsak samo glede na okoliščine.
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #911 : petek, 24.06.2011 : 10:36:58 »

Ja pa saj to jaz trdim, vedno so plusi in minusi zato se me ni zdi primerno tako katergorično odsvetovat s/k in in govoriti o ogromnem procentu psic, ki imajo take in drugačne probleme po s/k, ker meni se dejansko ne zdi, da je to število tako veliko, pa imam sama inkontinentno doma pa še vedno trdim, da sem ena izmed redkih in da se tudi s tem, da živeti in inkontinenco kontrolirati. Poeg tega, če bi bilo teh psic tako zelo veliko, bi imela Smetka pol zavetišča inkontinentnega pa pol foruma tukaj tudi.

Tisti primer zgoraj ni primer odgovornega skrbništva, kot tudi piše, ampak je primer povprečnega slovenskega skrbnika psa. Niso vsi taki kot me tukaj in to je treba upoštevati pri svetovanju o odločitvi za s/k. S tem pisanjem tukaj bi se večina ljudi odločila, da bodo raje pazili, kako in ali dejansko bodo je pa drugo vprašanje. Take zadeve se lahko pogovarjamo tisti, ki vemo kaj odgovorno skrbništvo je, kar pa za večino slovencev ne velja. To pisanje me spominja na tisto teorijo, kako mora imeti psica vsaj 1x mladiče pred sterilizacijo pri kateri vsi v luft skačemo ampak veliko ljudi to dejansko upošteva in dejstvo je, da za veliko število teh legel ni primerno poskrbljeno. Tudi "upsov" je veliko preveč pa vsi vemo o kakšnih upsih govorimo - ne o takih ko gre odgovoren skrbnik na kavo in ima psico na povodcu pod mizo pa se v smrtni tišini priplazi samec in jo naskoči.

Nisem govorila o povezavi med odločitvijo o ne imeti potomcev in s/k ampak sem govorila o vplivu mesečnega ciklusa na telo pri ženski in gonitvijo pri psici. V oddaji je bilo govora, da je za žensko telo nezdravo, če nikoli ne rodi in ima s tem večje število menstruacij. In s tem sem povezala potem tudi gonitev pri psici, ki nikoli nima mladičev. Rekli so, da je menstruacija stres za telo in s tem povezala potem, da je mogoče tudi gonitev stres za psico. To ni moje mnenje samo povzetek in vzprednico sem naredila, mi je pa popolnoma jasno, da ne gre primerjati ženske in psice, kar sem tudi napisala. Ne, niso svetovali sterilizacije ža žensko oziroma so jo ampak šele po 40-letu, prej so pa svetovali neke tablete s katerimi povročiš, da nimaš menstruacije vsak mesec še vedno pa lahko prekineš z jemanjem in se odločiš za otroka.

Jaz samo pravim, da pri trenutnem stanju na živalski sceni pri nas, se mi zdi s/k še vedno boljša izbira kot ljudi prestrašit z vsemi možnimi posledicami in s tem povzročit neznano število nenačtrovanih legel. Seveda se pove kakšni so možni zapleti ampak ne na način, da je to konec sveta, cela štala, da psice nenadzorovano poščijejo vse kavče, da moraš stalno paziti pri prehrani, da se ne zredijo, da spremenijo karakter, kot je bilo tudi nekje zapisano, da jim dlaka izpada za znoret, in da če bi to vedeli ne bi nikoli več s/k nobene psice....to je vse. Ja so možni zapleti tako kot pri vsakem posegu ni pa res, da se to zgodi skoraj v vsakem drugem primeru s/k psice.

Saj se vsi z vsem strinjamo ampak vi imate na vaše psice jaz mislim pa na tiste, ki so potenciali stroji za razmnoževanje ali vsaj nekaj "upsov".
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #912 : petek, 24.06.2011 : 10:40:02 »

popravek....vi imate v mislih vaše psice....je bilo seveda mišljeno v zadnjem stavku.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #913 : petek, 24.06.2011 : 10:51:54 »

Joj, ne tele povezave delat, ker če je nerojevanje nezdravo za žensko, potem je mogoče tudi za psico, Sašenka Shocked? Kaj pa zdej?
Pa smo spet tam, ko so stvari take, da jih ni fajn propagirat. Zato vzporejanje ni fajn...

Se pa strinjam z Lanabelo in AngSeter, da mora resnica biti povedana in predočena skrbnikom, vsak ima pravico do poštenih informacij. To je kot da se ne bi smelo naglas govorit o alergiji na lateks, ker je kondom pri vseh, ki skačejo na vse kar pride mimo, pač nujna in hudo zaželena stvar. Pa ni tako, fer je povedat, vsak zase se mora odločit in za vsako neodgovornost je vsak sam kriv in nosi posledice. Tudi z vidika psov - kaj se zgodi z inkontinentno psico slabo skrbnega človeka? Hm, najbrž je ne gleda prav dolgo. Zato je fer, da so stvari jasne in se ve. Sama sem zelo vesela, da mi pri moji zdajšnji psici ni treba dvakrat letno gledat bolhastih vaških cuckov, ki se ji na sprehodih lepijo na rit in se jezit zaradi spraskanih vhodnih vrat. Ampak to ne pomeni, da si zatiskam oči pred možnimi stranskimi učinki.

Enkrat se spomnim, da je nekdo celo pisal v podobni debati, kako nek 'ta dobri' zdravnik iz Amerike govori o tem, kako je S strašno koristna, menda živali po njej kar pokajo od zdravja  Roll Eyes. Ccc.. pa to je koristen previdnostni ukrep, ljudje, še vedno pa gre za poseg v telo z možnimi zapleti in stranskimi učinki. Da se ga pa z namenom propagiranja skoraj vzporeja z vitaminsko kuro in zanalašč zamolči minuse, je pa že malo fanatično.
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #914 : petek, 24.06.2011 : 11:09:15 »

Seveda, da mora biti resnici povedana, nisem nikjer napisala, da je potrebno dejstva skrivati, gre samo za način kako poveš ta dejstva. Če tuliš kaj vse groznega je možno in da ti nikoli v življenju ne bi več tega naredil nobeni svoji psici, človeka odvrneš že od tega, da bo se bo sploh šel naprej zanimati in tehtati pluse in minuse.

Tudi sama povem, da kako je z mojo ampak vedno dodam, da je stvar potrebno premisliti, da so tudi pozitivni učinki, da to se to ne zgodi v vseh primerih. Saj sem napisala, da se strinjamo ampak gre za način in pristop podajanja dejstev. Me je pa zmotilo, ko se govori o ogromnem številu inkontinentnih psic, kako je grozno če imaš tako v stanovanju (jo imam, ni grozno), kako moraš dosmrtno paziti pri prehrani (tudi drugače je fino paziti kaj in koliko daješ jesti) kako je potem dlaka problematična in kako se to svetuje samo primerih neodgovornih skrbnikov (zase itak noben ne priznal da je neodgovoren, še tisti ki je imel Tristo bi najbrž trdi, da je odgovoren) ali zdravstvenih razlogov.

 Jaz jih poznam ene par, ki jih že dalj časa prepričujem v s/k, ker je samo vprašanje časa kdaj se bo zgodil "ups" ampak oni še vedno trdijo da kao pazijo, pazijo pa tako da bi človek znoru, so pa full odgovorni ja, če bi jih vprašal za mnenje in za take upam, da tele debate ne bodo prebrali, ker potem nikoli ne bodo opravili s/k.
Logiran
Strani: 1 ... 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Sterilizacija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines