mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 05.05.2024 : 06:49:17

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 2  |  Tema: Srednjeazijski ovčar
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: Srednjeazijski ovčar  (Prebrano 33191 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
milan
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 52


« Odgovor #30 : ponedeljek, 19.12.2005 : 14:04:18 »

Če lahko jaz malce začnem z tipi SAO-tov. SAO je zelo stara pasma, nekateri pravijo celo 4000 let. Je pastirski pes in pes čuvaj. Psi so se uporabljali za čuvanje ovac pred volki in drugimi plenilci, ter za obrambo karavan pred napadi. Ta stara pasma je naziv SAO dobila pred nekaj desetletji. Pred tem je bila poznana pod imenom "turkmenijski ovčar". Znani ruski kinolog A.P. Mazover je povedal da naziv "turkmenijski ovčar" ne odgovarja tej pasmi. Prav tako naziv Srednjeazijski ovčar ni najbolj posrečen, saj pojem "Srednja Azija" obstaja samo v ruskem jeziku, prav tako naziv "ovčar" ne odgovarja povsem namenu te rase.
Področje Centralne Azije zajema ogromen prostor in vključuje Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kazahstan, Kirgistan, Prikaspijske in Altajske stepe. Prav tako se lahko primeri te pasme srečajo v Iranu, Pakistanu, Indiji ter Afganistanu. Zaradi tako velikega območja je nemogoče točno določiti edinstven tip Azijata. Prav zato je ta rase še posebej zanimiva. Še vedno ni prav kalupirana in omejena z trdim okvirom standarda. SAO je rasa narodne selekcije. Rasa se je formirala pod vplivom raznih naravnih faktorjev in ni izenačena. Največkrat so ljudje vršili selekcijo, tako da so parili največje in najmočnejše samce, ki so bili izkušeni borci proti volkovom, ter tako vršili selekcijo. Nemogoče je povedati kateri tip psa je najboljši, čeprav je najbolj zaželen "turkmenijski tip". Treba je vedeti da je Centralna Azija področje kjer sto let ni čas, in sto kilometrov ni razdalja.
V Tukmeniji te pse kličejo "alabaj", kar pomeni "ala"pisan, "baj" bogat. Najboljši turkmenijski psi so močnega in grobega tipa konstrukcije z kratko ali srednje dolgo grobo dlako. V Tadžikistanu so psi nekoliko bolj drobni, z nabrano kožo in daljšo dlako. V Uzbekistanu je široko razvita ovčjereja in je zelo dosti psov ki se ne razlikujejo dosti od Tukmenskih psov. V Kazahstanu in Kirgiziji ni enotne populacije psov in je v celoti manj tipična. Na jugu Kazahstana je dovolj SAO-tov vendar se mešajo z domačimi psi, tako da dobijo bolj hrtast izgled. V formiranju sedanjega tipa SAO so vključeni vsi ti tipi  psov. To se dogaja še sedaj.

To je samo en del članka avtorice Poline Simič, ki je izšel v Almanhu 2005, katerega izdaljatelj je Klub Ruskih Rasa iz Beograda.
Ogromno stvari je tudi na netu, vendar večina v ruskem jeziku.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #31 : ponedeljek, 19.12.2005 : 18:41:46 »

Milan, glede kupiranja - v njihovi domovini je dejansko imelo smisel, ker so se psi tudi v resnici tolkli z volkovi in tudi drugimi psi. Pri okrasnih srednjeazijskih ovčarjih nima več nobenega smisla. Nekupirani so bolj podobni šarotom in nimajo tako grozno nesrečnega izraza, pa kaj potem. In če že hočeš ohranjati tradicijo, vedi da pastirji kupirajo uhlje tako, da mladička ene 6 tedenskega primejo za ušesa in mu jih odtrgajo. Kdor preživi preživi. Vem, mi je nekdo povedal, ki je bil tam in tudi pripeljal pse od tam (so precej bolj močni in bolj grobe zgradbe kot tisti na slikah, sicer pa podobni)
Logiran
milan
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 52


« Odgovor #32 : ponedeljek, 19.12.2005 : 20:23:52 »

Glede okrasnih Srednjeazijskih ovčarjev bi jaz rekel, da ko bo SAO samo za okras in razstave to ne bo več SAO ampak nek drug pes (molos).
Logiran
rwss
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 41


« Odgovor #33 : torek, 20.12.2005 : 05:50:48 »

milan je lepo razložil kako in kaj se jedogajalo z SAO, glede tipov so osnovne razlike vidne takoj ko vidiš oba tipa psov,za ostale razlike pa je treba povprašat lastnike SAO,Bojanov pes je medvedji tip,milanov pa konjski,to je groba delitev
Logiran
Agnes
Neža Vilhelm
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.127


Setri so carji!


« Odgovor #34 : torek, 20.12.2005 : 07:44:44 »

Dobro jutro,

v zadnjem kinologu je predstavljena ta pasma. Seveda so zraven za ilustracijo tudi fotografije, da si laiki lahko predstavljamo, kakšen je ta čudoviti kuža. Lp Neža
Logiran

Ne hodi pred menoj, morda ne bom sledil. Ne hodi za menoj, morda ne bom vodil. Hodi ob meni in mi bodi prijatelj.
(Albert Camus)
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #35 : torek, 20.12.2005 : 09:37:39 »

Glede okrasnih Srednjeazijskih ovčarjev bi jaz rekel, da ko bo SAO samo za okras in razstave to ne bo več SAO ampak nek drug pes (molos).

S to mislijo se popolnoma strinjam, tudi zato, ker velja za vse pasme, ki so ali pa postajajo okrasne.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #36 : torek, 20.12.2005 : 12:36:42 »

Žal nekatere pasme, ko pridejo v novo okolje, svojo prvotno funkcijo izgubijo. samojedi ne morejo več pasti severnih jelenov, hrti ne morejo več vsak dan razveseliti svojega lastnika z ujetim plenom, SAO pa ne pobijati volkov in tudi pretepanje z drugimi psi je verjetno vse prej kot zaželjeno. Samojedi še vedno lahko nosijo kakšen rukzak za veselje lastnika, hrti lahko za svoje veselje in veselje lastnika še vedno lahko tekajo za umetnim plenom in SAO še vedno lahko čuvajo dvorišče, ampak v bistvu so pa vseeno bolj okras kot resnično nujno potrebna delovna sila. Če se motim in bo tvoj kuža dejansko čuval ovce in nekje v Kočevskem Rogu odganjal volkove in medvede, se ti globoko opravičujem.
pa saj s tistim "okrasnim" nisem mislila nič omalovažujočega. Samo to, da za kupiranje ne obstaja noben razlog več. Pes svoje funkcije ne opravlja več, estetsko je pa repat in uhat celo bolj sprejemljiv. podobno kot recimo šiperke, ki so z repi mnogo lepše. Pa ne bom več težila, tema o kupiranju je drugje,  tako da s tem ne bom več smetila teme.
Logiran
milan
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 52


« Odgovor #37 : torek, 20.12.2005 : 16:08:44 »

Ali ima mogoče kdo fotografijo Bojanovega psa?
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #38 : torek, 20.12.2005 : 16:34:32 »

saj brskam, saj brskam po nasi fotografski arhivi...  Cheesy
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
milan
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 52


« Odgovor #39 : sreda, 21.12.2005 : 15:02:28 »

Evo nekaj novih slik:

http://www.mca.si/mac/images/igralo.jpg
http://www.mca.si/mac/images/lepota.jpg
http://www.mca.si/mac/images/zoga.jpg
http://www.mca.si/mac/images/gnjavaza.jpg
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #40 : sreda, 21.12.2005 : 15:26:34 »

Je mogoce tale:
http://www.mojpes.net/galerija/displayimage.php?album=513&pos=13
Logiran

kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #41 : sreda, 21.12.2005 : 15:30:40 »

Ne, ne bo pravi. Sem pogledala v katalog in tole je italijanska psicka.
Logiran

sparks
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 271


« Odgovor #42 : sreda, 21.12.2005 : 16:14:35 »

Wow, Mac lepo raste Grin!

Koliko je sedaj težek?
Logiran
milan
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 52


« Odgovor #43 : sreda, 21.12.2005 : 21:59:13 »

V petek ga bomo vagali, ko bo imel 2 meseca.
Logiran
milan
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 52


« Odgovor #44 : petek, 23.12.2005 : 19:43:41 »

Še nekaj slikic:
http://www.mca.si/mac/images/IMG_0035.jpg
http://www.mca.si/mac/images/IMG_0058.jpg
http://www.mca.si/mac/images/IMG_0023.jpg
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 2  |  Tema: Srednjeazijski ovčar
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines