mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 02.05.2024 : 04:12:57

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Horjulčki se javljajo iz novih domov (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul)  |  Tema: Samo - nedolžni beli oblaček, leteča veverica Ščurk & Co.
Strani: 1 ... 249 250 251 252 253 [254] 255 256 257 258 259 ... 366   Dol
Natisni
Avtor Tema: Samo - nedolžni beli oblaček, leteča veverica Ščurk & Co.  (Prebrano 765496 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #3795 : četrtek, 02.05.2013 : 23:34:33 »

Bejšte no, se ni treba toliko matrat Wink Večino tistega drobnega zelenega plevela, ki prerašča še prosto zemljico v gredicah je spomladi ponavadi "kurji črevc" oziroma navadna zvezdica (stellaria media) ali pa grenkuljica (bršljanasta grenkuljica - Glechoma hederacea L.). Ne vidim pa dobro na fotkah, kaj je v resnici na gredicah pri No Jinx.

Oba sta užitna, zato ne tega metat proč Smiley "Kurji črevc" lahko naredite v solatki ali pa v omakci, juhi ali pa nesete sosedovim kokošim, bodo ful vesele ali pa drago prodate na tržnici kot bio zelenjavo Smiley
Grenkuljica pa med drugum tudi lepo cveti in je super za čaje, mladi listki v solati ali napitku  pa za čisčenje organizma. Še en podatek (No Jinx!!!) - baje so grenkuljico zaradi okusa dodajali tudi pivu, da je ravno prav grenilo Smiley

Lahko plevelčke v miru populiš, pa si iz njih narediš solatko in skuhaš župco, pa zraven spiješ eno pivo, ali pa - črnogorska verzija - sedeš s pivom na travico zraven gredice in se pogovarjaš z rožicami in plevelčki in se imaš ravno tako fajn Smiley

Mi, črnogorsko usmerjeni, imamo vedno prave izgovore Grin
Logiran

Unikatne tablice in portretki
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #3796 : četrtek, 02.05.2013 : 23:46:54 »






No, če misliš tole zeleno med rožicami, ni ne en ne drugi od mojih predlaganih plevelov, ampak je nekaj, kar smo enkrat doma napačno imenovali "račja zel" - pa seveda ni račja zel, ker tisto je vodna rastlina, je pa tole tudi užitno.
Tudi to sem svoje čase nabirala in tenstala kot koprive, po knjigi Daria Corteseja. Se bom probala spomnit, kako se rastlini v resnici reče, da jo boš lahko naslednjič nabrala in kot super zdravo solatko na licitacijah ponudila Wink Ali pa bo kar vrsta na vašem vikendu, ker se bodo vsi grebli tako fensi bipo zelenjavo nabirat Tongue

Taplave rožice mičkene imamo pa tudi mi doma, bolj ko orješ po trtah, več jih je, so tako luštne, ko imajo spodaj male bele čebulice, ki se množijo in množijo Smiley Grozdasta hrušica se kliče ta rožica Smiley
Logiran

Unikatne tablice in portretki
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #3797 : četrtek, 02.05.2013 : 23:47:08 »

TOLE je naš frdaman plevel. Se ga menda da baje narediti kot blitvo, ampak živ bog ne more tolk blitve pojesti kolikor imamo mi tega plevela. Tisti ta drugi plevel, ki je tega ubil, bi pa lahko bil navadna zvezdica. Bom nolj natančno naše primerke pogledala, če je to to. Grenkuljice, ki je fajn s pivom, pa itak, da nimamo!  Angry
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #3798 : četrtek, 02.05.2013 : 23:49:01 »

Našla - se mi zdi, da je to tudi pri tebi (tole sem jaz kuhala in nabirala). Navadna regačica - je taprava?
Logiran

Unikatne tablice in portretki
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #3799 : četrtek, 02.05.2013 : 23:50:30 »

hehe, pol pa plejte Smiley
baje je treba kar ahtat ker plevel poješ, da na koncu slučajno ne zajahaš kakih grabelj in si privoščiš poleta (daturapress).
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #3800 : četrtek, 02.05.2013 : 23:50:36 »

Ta plavim rožcam mi pravmo kukavice in jih ne smatramo za plevel, ker so tako lušne in ne ubijajo drugih rastlin.  Wink

Sicer pa, a se ne vidi lepo katerih listkov na slikah "potem" ni več?  Angry Angry

Lahko pa frdaman plevel naberem pa ga v nedeljo na en euro štant prinesem.  Grin

Pa ful nama gre dobr, ko ena mim druge piševa.  
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #3801 : četrtek, 02.05.2013 : 23:52:14 »

baje je treba kar ahtat ker plevel poješ, da na koncu slučajno ne zajahaš kakih grabelj in si privoščiš poleta (daturapress).
Tazga "plevela" tud nimamo.  Sad
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #3802 : četrtek, 02.05.2013 : 23:52:41 »

verjetno poznate, morda pa kljub temu komu prav pride
http://www.antropozofija.org/download/divja_solata.pdf
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #3803 : četrtek, 02.05.2013 : 23:52:58 »

Jaaaa! točno to! Matr sem pametna, kr kolca se mi od vseh presežkov Grin

A ti s tistim blazinastim "kontra" plevelom misliš na tako rožico, ki ima sivkaste listke in lepe bele cvetke in je na slikah, kjer NVMP in G: Pes pozirata pred zidkom - rase na zidku ?

Grenkuljice imam jaz doma dosti. Pivo pa tudi ni problem zrihtat Smiley Saj veš, kje me najdeš Tongue

Ja, obvladava 100 na uro, kar se dvosmerne debate tiče Grin
Logiran

Unikatne tablice in portretki
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #3804 : četrtek, 02.05.2013 : 23:55:36 »

rava, daturo imamo tudi doma, ponavadi se kakšna sama naseli med krompir na njivo, pa tudi na vrtu jo imam, nehote, pa mladoletnim še nisem povedala, zakaj se uporablja Tongue Mamo pri nas doma mal rešpekta pred temi zelišči, se mi zdi, da se nam že itak dost dogaja
Ti lahko pa jeseni seme zrihram, dokler še ni Monsanto monopola, če se hočeš kaj pozabavat s tvojimi so-kmetovalci Tongue Evil
Logiran

Unikatne tablice in portretki
čarka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.288


WWW
« Odgovor #3805 : četrtek, 02.05.2013 : 23:56:34 »

TOLE je naš frdaman plevel. Se ga menda da baje narediti kot blitvo, ampak živ bog ne more tolk blitve pojesti kolikor imamo mi tega plevela.

Točno tako Jinxova, je ni vegetke ali več njih, ki bi to pokonzumirale tudi na našem vrtu  .

Ampak mi je vseeno bolj všeč kot folija  Wink
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #3806 : četrtek, 02.05.2013 : 23:57:04 »

@rava - hvala, ne poznam in je že shranjeno!  Kiss

@mamaF - ne, ne, tisto sivo z belimi cvetki tud ni plevel, kar se nas tiče. Čaki, grem sprobat kolk dobr fleš ma moj fotoaparat. Itak je treba na polnočnico.  Wink
Logiran
čarka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.288


WWW
« Odgovor #3807 : petek, 03.05.2013 : 00:02:22 »

verjetno poznate, morda pa kljub temu komu prav pride
http://www.antropozofija.org/download/divja_solata.pdf

Če katera želi točko 4 ali 7, vabljena jutri, jaz bom neizmerno hvaležna  Grin
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #3808 : petek, 03.05.2013 : 00:04:14 »

Vama moram prav dve datura prigodi povedat - tole ni iz prve roke, ker jaz nimam j**c za sprobavat take reči, pa še v pritličju živim, itak ne bi bilo haska (pa še strah pred višino) Wink

En naš bivši profesor filozofije mi je pravil, kako so v najlepših letih hipijade nadebudni študentje kuhali čaj z daturinimi semeni in se čudili sami sebi in svoji modrosti, dokler niso enega od njih komaj zadržali, da ni poletel iz nevemkaterega nadstropja bloka nekje za Bežigradom. Človek je bil še naslednji dan prepričan, da je Ikar in da mu kolegi iz zavisti niso pustili poletet.

Tadruga štorija datira pa kakih 15 let kasneje v Tolmin. Tam je pa en prijatelj tri dni preživel v postelji, ker ni mogel stopiti na noge. Mu ni bilo nič jasno, zakaj ga tako bolijo. Potem se je izjasnilo, da je s kolegi tudi on okušal slasti dature in stopil v svoj film - se je "spremenil" v kenguruja in čelo noč skakal gor in dol po Tolminu. Valjda je fasal tak musklfiber, da ni bilo res Grin
Logiran

Unikatne tablice in portretki
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #3809 : petek, 03.05.2013 : 00:05:54 »

portulak maš?
jst sem ga pa iskala zadnjič po vrtu k kreten in z veliko žalostjo ugotovila, da so ga eni konji popleli.
ena izmed redkih rastlin z omega3, ki so drugače več ali manj samo v ribah in je zelo fajn za vegiče.

Logiran
Strani: 1 ... 249 250 251 252 253 [254] 255 256 257 258 259 ... 366   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Horjulčki se javljajo iz novih domov (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul)  |  Tema: Samo - nedolžni beli oblaček, leteča veverica Ščurk & Co.
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines