mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 21.05.2024 : 20:42:55

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Cepljenje proti steklini
Strani: 1 ... 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22   Dol
Natisni
Avtor Tema: Cepljenje proti steklini  (Prebrano 59968 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #240 : četrtek, 15.01.2009 : 14:53:19 »

Moj veterinar mi je rekel, da lahko izberem katero koli cepivo, ki se uporablja v EU in če ga ni mogoče uvoziti v SLO, lahko cepim drugje (Avstrija, Nemčija). Kako je z vpisom v register pa ne vem. O teh stvareh sem govorila tudi z veterinarko v Nemčiji, ki ne samo, da pse cepi enkrat na tri leta, ampak jim zraven vbrizga tudi serum za podporo imunskemu sistemu, da ne pride do prehude reakcije.

Pri nas vztrajajo, da cepimo enkrat letno, ker smo mejna država EU in v bližnji prihodnosti ni za pričakovati, da bi se to spremenilo, še zlasti zaradi stekline, ki se pojavlja ob meji s Hrvaško.

Lahko pa izbereš vakcino z deaktiviranim virusom (Nobivac Rabies - angleška vakcina). Jaz cepim s tem, ker po tej vakcini moja starejša psica nima reakcije (še zlasti, če ji zraven za podporo dam homeopatijo), medtem ko je na druga cepiva vedno burno reagirala. Vendar te vakcine vsi veterinarji nimajo in se tudi zelo branijo, če zahtevaš od njih, naj jo nabavijo. Imajo jo na Prvi kliniki v Ljubljani npr. Vendar po specifikacijah proizvajalca tudi Nobivac drži tri leta.
Logiran
frigga
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.577


« Odgovor #241 : četrtek, 15.01.2009 : 15:01:28 »

Lahko pa izbereš vakcino z deaktiviranim virusom (Nobivac Rabies - angleška vakcina). Jaz cepim s tem, ker po tej vakcini moja starejša psica nima reakcije (še zlasti, če ji zraven za podporo dam homeopatijo), medtem ko je na druga cepiva vedno burno reagirala. Vendar te vakcine vsi veterinarji nimajo in se tudi zelo branijo, če zahtevaš od njih, naj jo nabavijo. Imajo jo na Prvi kliniki v Ljubljani npr. Vendar po specifikacijah proizvajalca tudi Nobivac drži tri leta.

Se ne spoznam preveč na te zadeve, pa me zanima, kaj pomeni, če cepivo vsebuje deaktiviran virus. Jst si to predstavljam, da virus ni aktiven, ampak, kako pa to potem deluje?





Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #242 : četrtek, 15.01.2009 : 15:20:59 »

Pojma nimam, kako deluje, mogoče bo to znal povedati kdo drug. Ampak očitno deluje.
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #243 : četrtek, 15.01.2009 : 18:54:10 »

Jah nič, vidim, da nimam kaj prebrat in se lahko bolj ali manj samo jezim sama pri sebi na togost pravil. Mi se ravno odpravljamo na letno cepljenje.

Kalsang, kakšno homeopatijo pa uporabljate pri vas? Mogoče kdaj prav pride.
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #244 : četrtek, 15.01.2009 : 20:57:38 »

VAKCINACIJA oz. CEPLJENJE

Imunologija je zelo zapleteno področje.

ANTIGEN ali IMUNOGEN = je neka substanca, ki sproži nastanek PROTITELES in s tem IMUNSKI ODGOVOR. Kemijsko so običajno beljakovine ali polisaharidi in so deli bakterij, virusov in ostalih mikroorganizmov. Nemikrobni antigeni so lahko razne beljakovine presajenih tkiv in organov ali deli na površini krvnih celic.

S cepljenjem uvedemo antigen v telo in s tem sprožimo nastanek specifičnih protiteles v telesu, ki potem ob vdoru povzročitelja obolenja branijo telo. Protitelesa se ob obrambi telesa namreč vežejo na antigene na povzročitelju in s tem povzročitelja nekako označijo ter pomagajo pri njegovem uničenju. Necepljena žival se ob prvem stiku s povzročiteljem obolenja (antigeni na njegovi površini) sicer brani s proizvodnjo protiteles, ki pa lahko ne zdoščajo za ozdravitev oz. obrambo telesa. Tako s cepljenjem umetno sprožimo nastanek protiteles oz. nastanek spominskih celic, ki lahko ob vdoru povzročitelja bolezni v zadostnih količinah zelo hitro odreagirajo in zaščitijo telo.

Cepiva oz. vakcine sestavljajo antigeni, ki so kot smo že povedali, deli povzročitelja. Zato ni nujno, da je v določenem cepivu povzročitelj, lahko je le njegov del (posebno pripravljen). Antigeni različnih povzročiteljev so seveda različni – tudi na enem povzročitelju imaš več antigenov in sprožijo nastanek specifičnih protiteles, ki imajo seveda različen »rok trajanja« oz. drugače rečeno – različen čas trajajo v organizmu. Količino protiteles v organizmu lahko ocenjujemo s t.i. titrom protiteles. To seveda pri določenih obolenjih oz. protitelesih ni edini faktor oz. pokazatelj sposobnosti obrambe telesa. Tako, je glede na različna obolenja in seveda tudi sestavo cepiva, potrebno cepljenja ponavljati v različnih časovnih razmakih (pri nekaterih obolenjih, je lahko titer protiteles dovolj visok toliko časa, da je to obdobje praktično enako celemu življenju. Da cepimo sami sebe oz. naše živali preden popusti obramba s protitelesi, vsak proizvajalec poda obdobje v katerem cepivo še zadovoljivo drži.

Kar se tiče proizvodnje cepiv je s tem povezana raznolikost njihove sestave – tako imamo cepiva iz živih oslabljenih (atenuiranih) mikroorganizmov = živa cepiva, iz inaktiviranih ali mrtvih organizmov = mrtva cepiva – ki so lahko bodisi iz celih mrtvih organizmov ali le iz njihovih delčkov.

Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #245 : petek, 16.01.2009 : 17:29:53 »

Kalsang, kakšno homeopatijo pa uporabljate pri vas? Mogoče kdaj prav pride.

Thuja D30. Po priporočilu veterinarke v Nemčiji. Začneš dajat kakšen dan pred cepljenjem, potem pa nadaljuješ približno en teden. Daješ granule direkt v gobček ali jih dodajaš v vodo, ki jo pes pije.

Teski, hvala za razlago. Smiley
Logiran
Agnesana
Irena
odvisnež
*****
Sporočil: 583


« Odgovor #246 : petek, 16.01.2009 : 19:01:18 »

 Pri nas uporabljamo Merial Rabisin. Zascita zagotoljena za 3 leta.Imamo narejen tudi test protiteles za potovanje na Svedsko.V Slo je potrebna vsakoletna vakcinacija zaradi pobiranja pasjega davka... Mi smo v Slo spuscali te vsakoletne nepotrebne vakcinacije zaradi hudih reakcij (predvsem Defensor 3).
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #247 : petek, 16.01.2009 : 19:58:18 »

Thuja D30. Po priporočilu veterinarke v Nemčiji. Začneš dajat kakšen dan pred cepljenjem, potem pa nadaljuješ približno en teden. Daješ granule direkt v gobček ali jih dodajaš v vodo, ki jo pes pije.

Teski, hvala za razlago. Smiley

A se tele granule dobi v avstrijskih lekarnah? Pri nas predvidevam, da nikjer (al se motim?).
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #248 : petek, 16.01.2009 : 20:15:43 »

Miskica, mislim, da se dobi v Avstriji. Pri nas je homeopatska lekarna v Škofji Loki (se naroči po pošti). Jaz sem kupila v lekarni v Nemčiji.

Agnesana, sem ravno včeraj preverjala, katero cepivo je Tari povzročalo takšne preglavice in je bil Defensor 3.
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #249 : torek, 03.03.2009 : 16:28:52 »

Kolegica je včeraj peljala cepiti svojega posvojenčka. Pes je kukršpanjel, star slabi dve leti, posvojili so ga od drugih lastnikov, ki so psa oddajali zaradi selitve. Pes je vsaj 1x verjetno že bil cepljen proti steklini, ob včerajšnjem cepljenju pa je dobil tako reakcijo, da so doma še vedno vsi v šoku.

Kmalu po vrnitvi domov od veta se je začel tresti, imel je krče, zaletaval se je v vogale, norel po hiši in se skrival po kotih. Kolegica pravi, da je bilo grozno in strašljivo. Zadeva je trajala par ur in so že kar jokali, ker mu niso vedeli pomagati. Klicali so veta in tam so jim rekli, da uporabljajo neko novo cepivo, ki bo zamenjalo dosedanje. Po mnenju veta je bila to mogoče reakcija na cepivo.

Tudi sama sem malo zaskrbljena. Mater, cepljenje je obvezno, nimaš trte mrte, pa lahko svojemu psu tako škodiš.  sram

Zdej cincajo, kaj narediti s cepljenjem proti paravirozi. Pes še ni bil cepljen, ob tej reakciji pa jih skrbi, da ne bi bilo še kake štale.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #250 : torek, 03.03.2009 : 16:35:54 »

Pes se nikoli ni bil cepljen proti parvo? Cepi se lahko samo zdravega psa. Ce ima pes reakcijo na cepivo, lahko vprasas veta, ce ti napise "opravicilo" in ga pac ne cepi. Pojma nimam kako se temu uradno rece.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #251 : torek, 03.03.2009 : 16:52:51 »

Cepiv imaš na voljo v Sloveniji več - proti istim virusnim obolenjem. Tako, da ni le eno, ki ga potem zamenja drugo... Mogoče je prišlo do napak v komunikaciji pa ste se narobe razumeli. To je največkrat pojav v vsakdanjem življenju.

A ste takoj kontaktirali veterinarja?
Ni dobro namreč čakati nekaj ur in gledati kaj in kako neka taka reakcija napreduje.

Generalno gledano s cepivi - sploh proti temu kar v praksi ljudje poimenujejo kužne bolezni (steklina je namreč tudi Wink ) - je namen cepiv zaščititi psa in mu ne škoditi. Tako kot pri ostalih zdravilih. Je pa žal pri vsaki substanci določen procent osebkov preobčutljiv (alergičen). Na nekatere bolj, na druge manj...

Res pa je tudi to, da je cepljenje proti steklini obvezno zaradi zaščite ljudi, ker steklina ogroža tudi ljudi in je seveda neozdravljiva.

Obvezna cepljenja se običajno uvedejo v takih primerih in v primerih, ko je ogroženo gospodarstvo - oz. določeno obolenje lahko povzroči veliko gospodarsko škodo.
Logiran
yorkie
novinec
*
Sporočil: 14


WWW
« Odgovor #252 : ponedeljek, 04.01.2010 : 19:17:08 »

Pozdravljeni!

Imam leto in pol staro yorkshire terierko in konec tedna ima ponovno cepljenje za steklino.. glede na to, da je veliko govora o različnih cepivih proti steklini, me zanima katero priporočate?
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.323


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #253 : ponedeljek, 09.01.2012 : 20:57:48 »

Pes - prijatelj ali molzna krava?
Veterinarji za cepljenje z 2,27 evra vrednim cepivom zaračunajo 21,32 evra (brez DDV).
Brigite Ferlič Žgajnar, Ozadja
pon, 09.01.2012, 06:00

Glede pobude, da psov ne bi cepili vsako leto, temveč na daljše obdobje in v skladu z navodili proizvajalca cepiva, je kmetijsko ministrstvo pozvalo veterinarsko upravo (Vurs), naj zadevo prouči.

Izsledki preiskave

Na Vursu so v odredbi o izvajanju sistematičnega spremljanja stanja bolezni in cepljenj živali lani predpisali kontrolo imunosti na steklino pri psih ob drugem cepljenju. V preiskavo bo zajetih 424 živali, do zdaj pa so zbrali 365 vzorcev krvi. Brez zadostne količine protiteles je bilo 23,56 odstotka psov. Pri prvem cepljenju je bilo uporabljenih šest različnih cepiv, katerih, niso navedli. »Dokončanje vzorčenja in nadaljnje statistične analize so nujni za prepoznavanje in določitev dodatnih dejavnikov tveganja, ki lahko vplivajo na uspešnost cepljenja psov proti steklini,« je zapisal tiskovni predstavnik Vursa Matjaž Emeršič.

Kot je povedal dr. Borut Zemljič, predsednik strokovne komisije sekcije zasebnih veterinarjev praktikov in predsednik veterinarske zbornice, so rezultati merjenja protiteles pokazali, da je raven imunosti po prvem cepljenju nezadovoljiva in da bi morali biti psi po prvi vakcinaciji cepljeni še vsaj enkrat v naslednjih petih mesecih (booster revakcinacija za vzdrževanje titra protiteles): »Takšna je praksa tudi pri vakcinaciji ljudi proti steklini, kjer prvemu cepljenju sledi revakcinacija po treh mesecih in nato vzdrževanje titrov z vsakoletno revakcinacijo.« Po njegovih besedah smo imeli zadnja leta pri nas še vedno veliko primerov silvatične stekline, ki prihaja iz Hrvaške: »V nekaj primerih je preskočila tudi v urbano okolje. Ker je steklina neozdravljiva, smrtonosna bolezen, je še vedno manjši strošek vsakoletno cepljenje kot morebiten pojav stekline pri človeku. V veterinarski stroki se sicer pogovarjamo o tem, da bomo predlagali vakcinacijo na večje časovne presledke, ko bo epizootiološka slika v sosednjih državah takšna, da si bomo to lahko privoščili.«

vir http://www.delo.si/zgodbe/ozadja/pes-prijatelj-ali-molzna-krava.html
Logiran

Katya
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 99



« Odgovor #254 : petek, 13.04.2012 : 17:07:09 »

Danes sem naletela na obvestilo ene izmed veterinarskih ambulant o cepljenju psov proti steklini, kjer navajajo:

- cena cepljenja proti steklini je 31,42 € (za že cepljenega psa)
- cena prvega cepljenja in čipiranja: "Še necepljene in neoznačene (mlade) pse pred cepljenjem označimo (čipiramo) in izdamo potni list, CENA OZNAČITVE je 29,90 € ter šele nato cepimo, (kar skupno znaša 61,32 €)".


Zdaj pa me zanima ali je to OK, da čipiranje zaračunajo posebaj?
Logiran
Strani: 1 ... 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Zajedalci, paraziti, nalezljive bolezni  |  Tema: Cepljenje proti steklini
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines