mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 15.05.2024 : 16:41:01

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 7  |  Tema: weimaraner - čvek
Strani: 1 ... 132 133 134 135 136 [137] 138 139 140 141 142 ... 155   Dol
Natisni
Avtor Tema: weimaraner - čvek  (Prebrano 321979 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Vanilla
novinec
*
Sporočil: 44


WWW
« Odgovor #2040 : torek, 16.03.2010 : 15:34:44 »

Se opravicujem za napacno tolmacenje mojega odgovora - meni JE!!! pasma blazno vsec in 'bozanska' ,mojo psicko sem si naredila za takega partnerja, da si po opisih pasme (pred nakupom)tega sploh nisem mogla zamisljati, da je mogoce in kot kinologu mi je bil to izziv.Kako lahko trdis, da lovski nagon ni agresija - saj so v preteklosti Weime uporabljali zaradi varcevanja streliva - saj je vse delo dokoncal sam!? Torej je v njegovih genih agresija, saj ti bo vsak lovec povedal, da mora lovki pes pokazati agresijo recimo na macko - je tako?Jaz tega ne dopuscam in mislim ,da mi je pri moji psicki to uspelo ,ceprav je poskusala (vsaj na moj ukaz popusti)- torej me uboga in sem jo vzgojila za vsakdanje okolje.Prav zaradi tega nikoli ne funkcionira sama, za kar pa moramo poskrbeti lastniki.Se strinjas?Si bil na solanju za lovske pse? Se ti zdi human pristop?Verjetno ne - pa ga vseeno moras opraviti ,da dokazes kaksen lovec je. Zakaj novi lastniki 'crnega'legla niso prave roke?Mogoce so pa lovci - ti si lovec ? Ne razumi me napak - nimam nic proti razstavnim psom in delovnim in ne vem kaksnim se , ta forum mi je zelo vsec, sploh sprva mi je bil, ker si lahko dobil veliko koristnih nasvetov , ki smo jih zacetniki vsekakor potrebovali, zdaj pa se mi dozdeva , da se ima ze vsak za eksperta, ne glede na stalez lastnistva in izkusnje - ker oprosti trdim da psov po pasmah ne moremo  dajati vseh v isti kos, imam pa izkusnje ze tudi z vzgojo drugih pasem(lovskih in delovnih).
Logiran
Vanilla
novinec
*
Sporočil: 44


WWW
« Odgovor #2041 : torek, 16.03.2010 : 15:46:49 »

Arron hvala da si me poducil o stoji - pa to je to kar govorim - recimo stoja je definitivno dana in te preseneti ko ti jo pokaze pa ga ne ucis, moras ga samo opazovati.In ja , jaz svojega psa sprehajam brez povodca in isce , ko ukazem ter neha ko odpoklicem. Spuscam je ne samo v urbanem okolju ,kjer je niti ne smem prav tako kot ti ne?In poleg gre lepse brez povodca kot z njim,kar mi je sodnik na BB-h dejal ,da se ni dozivel.Fazana pa se v zivljenju nisem ustrelila pa ga tudi ne bom in nikoli ne bom vedela ali ga bo prinesla ( nagacenega nosi )ali ne.
Logiran
Don-weim
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 55


WWW
« Odgovor #2042 : torek, 16.03.2010 : 15:52:20 »

Seveda se strinjam s tabo Vanillia, da lahko pridejo tudi weimiji ''črnih'' legel v prave roke. Ampak o tem, da pa so Weimiji agresivni zaradi lovskega nagona, no to zame in nešega Dona ne drži. Res je da so ti psi bili ustvarjeni za divjad ampak to še ne pomeni, da so agresivni. Kajti vsak lastnik si lahko ustvari svojega psa in npr. naš Don je na delu lovsko naravnan ampak vseeno ne agresiven in neubogljiv. Doma pa kot lahko rečem pravi cartek, ki pa še vseeno ščiti družino za vsako ceno. Toraj kar govorim je, da je pes odvisen od lastnika in ne obratno.

No in glede tvojega stavka, citiram ''da se ima ze vsak za eksperta, ne glede na stalez lastnistva in izkusnje''. No se tem pa se še bolj ne strinjam saj tukaj le skušamo pomagati in dati nekaj nasvetov, da ti jih izkušenejši lahko potlej vrnejo in lahko nekaj naučiš psa kar ga prej nisi mogel. Zame to ne pomeni, da drugi, ki ti hoče pomagati se meče ven kot ekspert in kot nekaj več ampak samo kot dajalec nasveta, ki ga prej nisi slišal.
Logiran
HALLER
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 136


WWW
« Odgovor #2043 : torek, 16.03.2010 : 15:56:51 »

Vanilla... saj tukaj ne sodimo psov po tem, če imajo razstavno kilometrino ali pa celo kakšne titule..
Če se kdo odloči hodit (sama sem se), pač naj gre.. še en hobi, ki ga delim s psom.
Ok.. tebi se zdi mučenje.. pač ne hodiš.. in v čem je potem problem?

Kar se pa lova tiče, pa je čisto odvisno od posameznika, kako bo deloval s svojim psom.
Spodobno bi že bilo, da vsaj opravi osnovne preizkušnje, če se ga že redno ne uporablja za lov.
Moraš pač to vzeti v zakup, ko se odločiš za takšno pasmo.. ni vse v lepoti, ampak tudi v praktičnosti.

Kar se pa tiče pomembnosti rodovnika, pa raje ne komentiram. Upam le, da je tvoja rodovniška in da ni spet "primerek" pasme, na katerem slonijo uradni opisi weimarancev tako karakterno kot fizično...
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #2044 : torek, 16.03.2010 : 15:57:08 »

Citat
Pa ni tako , ta pasma nam je vsec in prav tako kot vsakega psa  ( saj navsezadnje Weim tudi je 'samo' pes) lahko tudi ta pes cisto preprosto funkcionira v vsakdanjem pasjem okolju z rodovnikom ali pa brez.

Weim brez rodovnika ni weimaranec, ampak samo siv pes podoben weimarancu. Ko si boste nehali zatiskati oci in priznali, da je temu tako, se bo zmanjsalo stevilo steparskih legel, preprodaja mladicev in stevilo zapuscenih kvazi cistokrvnih psov. Pa ne samo pri tej pasmi temvec tudi pri ostalih. In ce je potrebna za vzrejno dovoljenje lovska preizkusnja je prav tako! Weim je lovski pes in za vzrejo naj bi bili primerni samo psi, ki doloceno preizkusnjo opravijo. Nikjer pa ne pise, da weim ne more uzivati pri lastniku, ki ni lovec in ga nikoli ne sola v to smer. Ampak za vzrejo pa pac ni! lp
Logiran

HALLER
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 136


WWW
« Odgovor #2045 : torek, 16.03.2010 : 16:02:57 »

Fazana nisi ustrelila pa ga ne boš nikoli.. kje pa piše, da ga moraš? Smiley
Tudi sama ga ne mislim.. Pač preizkusiš in izkoristiš naravni nagon svojega psa.
Verjemi, da v tem uživa.. Wink

Pa nočem zvenet ostro ali kaj.. imaš weimaranca! Smiley To je vse, kar lahko rečem. Cheesy Cheesy Cheesy

Pa da malo prekinemo debato s čim prijetnim.. kako bo s piknikom? Cheesy Cheesy
Logiran
HALLER
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 136


WWW
« Odgovor #2046 : torek, 16.03.2010 : 16:03:29 »

Kaja - se definitivno podpišem pod tole! Wink
Logiran
Don-weim
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 55


WWW
« Odgovor #2047 : torek, 16.03.2010 : 16:28:50 »

Pomojem bi bilo najbolje za piknik, da je nekje aprila ali maja, ko bo že toplo in bodo weimiji uživali
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #2048 : torek, 16.03.2010 : 16:29:12 »

... Zakaj jaz ,ki nisem lovec moram opravljati te preizkuse ,ce moj pes ne bo nikoli videl lovisca in jo na sprehodih zatiram agresivnega ( lovskega) nagona.Meni je pasma vsec pa je lovski ali ne...
Preizkusa ne opravljaš ti, pač pa pes. Če ti je pasma všeč, ti je všeč ravno zato ker je lovska, saj menda ne padaš samo na izgled te pasme Huh Ne more ti biti ne-lovski weimi všeč, če trdiš da ti je všeč PASMA. Lahko ti je posamičen primer psa brez lovsekga nagona všeč, pasma weimi kot taka v nelovski obliki vsekakor ne, saj to potem ne bi bila več pasma weimi.
Vsaj kar se mojega razumevanja tiče. Ali se motim? Sad

...Torej je v njegovih genih agresija, saj ti bo vsak lovec povedal, da mora lovki pes pokazati agresijo recimo na macko - je tako?
A mora? Prav mora? Upam, da ne. Torej če ptičarja mačka niti najmanj ne zanima, zato pa vsak fazan, potem ni lovski pes? In lovski nagon vsekakor ni agresija.

... Zakaj novi lastniki 'crnega'legla niso prave roke?Mogoce so pa lovci -...
Lovci že ne bojo, oz. ne morejo biti, ker lovci "uporabljajo" izključno rodovniške pse.

Sploh ne razumem čemu tako zagovarjanje popačenja pasme in produkcije nerodovniških legel.
Logiran

HALLER
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 136


WWW
« Odgovor #2049 : torek, 16.03.2010 : 16:32:41 »

Don-weim.. se strinjam.. Smiley Bomo raje takrat več o tem.. Mislim, da bo maja boljše, ker aprila bo PZP pa bo kar veliko dela s tem.. Cheesy

skogkatt - če ne bi takšna in drugačna nerodovniška legla imela zagovornikov oz. ljudi, ki se niti malo ne pozanimajo o ničemer pa pač kupijo psa, ker je v lepi koži, NE BI OBSTAJALA! Smiley
Tako da pomoje nima smisla to razumet, ker nikoli ne bomo.. :/
Logiran
Reason To Rush
novinec
*
Sporočil: 20


WWW
« Odgovor #2050 : torek, 16.03.2010 : 16:46:46 »

Vanilla, sprašuješ o meni in z veseljem ti odgovarjam. Ne, nimam se ne za kinologa in ne za lovca. In po tvojem razmišljanju bi me, sodeč po zapisanem, označila za "vsakega, ki se ima za eksperta". Sam sem mnenja, da so izkušnje koristne, tudi stalež veliko šteje, a brez razumevanje ti ne koristi ne eno ne drugo.

K "šolanju" lovskih psov. Kaj je dandanes tu tako brutalnega in nehumanega? Razloži prosim, očitno imaš drugačno izkušnjo. Se pa strinjam, da je v preteklosti pasja psihologija bila povsem napačno razumljena s strani ljudi (kinologov!!!) in da dandanes, (celo v lovstvu!) poznajo prijazne motivacijske prijeme, pri katerem sam nisem zaznal česarkoli "nehumanega". Domnevam pa, da obstajajo takšni in drugačni pristopi in metode, a pri tem imam sam za svojega psa zelo izostreno selekcijo. Na srečo pa se z nehumanostjo ne srečujem, razen v kakšnih starodavnih zapisih ali pripovedih starejših kolegov. Zavedam se tudi, da večini starošolanih lovcev primanjkuje tovrstnega sodobnega znanja in da s psi še vedno ravnajo po srednjeveških načinih. No, problem nikakor ni v "lovskem šolanju" - problem je le v znanju in nepoznavanju sodobnih načinov.

Preseneča me, da ne utemljuješ svoje trditve o "nehumanem lovskem šolanju" z vidika strokovnjaka, kar po zapisanem predvidevam da si. Namreč, kot poznavalka zagotovo veš, da pri morebitnem napačno zastavljenem kurikulumu ne gre za interpretacijo zgolj "lovstva" pač pa očitno le za slabega in nerazgledanega inštruktorja. Zakaj bi se dalo psa v vseh pogledih vzgajati s pozitivno motivacijo - a lovstvo bi moralo biti le nehumano? Tukaj me ne prepričaš.

Nisem lovec, a simpatiziram z lovci, ki vedo zakaj to so, ki so korektni, spoštljivi in imajo posluh za različna mnenja. Žal pa je pri nas raven in stereotip lovca daleč pod povprečjem razvitih kultur. Dandanes je pri nas "lovec" še vedno sinonim za nekaj slabega. A to zgolj iz razloga slabih zgledov in kartelnih primerov, ki si ne zaslužijo tega naziva. Lovstvo v osnovi izhaja iz zelo konservativnih nazorov in očitno mu ravno to škodi, kljub temu, da je ravno konservativnost in dosledna zadrtost tista, ki je oblikovala našo plemenito pasmo. Eno brez drugega ne gre in čudno je pasmo kovati v zvedze, brez zavesti o njenem namenu in nastanku.

Če ti pri tvoji psički uspeva, da jo obvladuješ, kar je sicer logično glede na to, da si strokovnjak, ti čestitam, saj je ravno kontrola in poslušnost osnova komunikacije med dobrim vodnikom in njegovim psom. Meni osebno se to niti ne zdi nek poseben dosežek, pač pa osnova, ki mora biti urejena, če želiš s svojim psom ostati nekonflikten v družbenih okvirih. Torej, ne glede na lovski nagon, vsak lovski in tudi drug pes, bi moral biti najprej poslušen, oziroma ustrezno drugače voden, če tega njegov lastnik ne zmore avtoritativno.

V vseh pasjih značajih je agresija bolj ali manj izražena. Zanimivo je, kako razkošno se vse prevečkrat kaže pri neukih lastnikih manjših pasem, pa to nisi lovske pasme! A v vsakem primeru gre zgolj za odgovornost obvladovanja te agresije. Razne pasje agresije se razvijajo iz povsem drugih razlogov psiholoških in nenazadnje fizičnih izvorov. Agresija je torej neželeno vedenje, ko gre za spontano in nenadzorovano ogrožanje zdravja drugih psov, živali in nenazdadnje ljudi ali celo lastnika samega.

A lovski nagon je veliko več kot zgolj agresija. Kakor je veliko več kot zgolj agresija tudi vsak izmed nagonov, pa najsi bo to krdelni nagon, obrambni nagon, plenski nagon, preživetveni nagon ipd. Če dobro premislimo, se zdi, da v večini nagonskih različic lahko najdemo zametke "agresije". Na srečo pa je to zgolj tisto, kar v slovenščini bolj natančno opredeljujemo s terminom "ostrost".

Praviš, da pasem ne moremo dajati v isti koš in s tem se strinjam. A daleč od tega, da bi bile razlike o razumevanju pasje psihologije tako zelo različne, da bi za vsakega psa potrebovali svojo vedo. V osnovi gre torej zavenomer iste nagone in vedenja, le nekatere pasme se nagibajo na eno, druge na drugo stran. Ne smemo pa pozabiti, da si je človek psa vzredil s prvotnim namenom partnerja pri lovu in šele nato je ta postal njegov zvesti družabnik. Nezanemarljivo naj bi tudi bilo, da je prav lovska kinologija tista, ki je prva uvedla nadzor nad vzrejo in vzgojo psov, ne glede na čisto napačne začetne pristope.

Torej, ne glede na stalež lastništva ali izkušnje sem še vedno povsem prepričan, da je neposredna in iskrena komunikacija lahko še vedno koristna za ta forum, katerega kvaliteta je odvisna prav od nas samih. In ravnokar zdaj se mi dozdeva, da postaja spet zanimiv! ;-)
Logiran
Don-weim
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 55


WWW
« Odgovor #2051 : torek, 16.03.2010 : 20:56:08 »

Torej, ne glede na stalež lastništva ali izkušnje sem še vedno povsem prepričan, da je neposredna in iskrena komunikacija lahko še vedno koristna za ta forum, katerega kvaliteta je odvisna prav od nas samih. In ravnokar zdaj se mi dozdeva, da postaja spet zanimiv! ;-)

Pod tole se pa sigurno podpišem!
Logiran
Reason To Rush
novinec
*
Sporočil: 20


WWW
« Odgovor #2052 : torek, 16.03.2010 : 22:26:44 »

Oh, prebiram tale tvoj post, Vanilla in spet me je nekaj zbodlo. Od kod ti ta informacija, "da mi bo vsak lovec povedal, da mora lovski pes pokazati agresijo na mačko?" Oprosti, nočem biti žaljiv ali provokativen, a tale tvoja izjava mi zbuja resen dvom o tvoji strokovnosti.

Torej, da smo si na jasnem, maček ni in nikoli ne bo lovski plen. Zato pregona mačk ne zamenjuj z lovskim nagonom. Kvečjemu plenskim. Tega pa premore tudi negovani pudeljček.

Lovski nagon je skrajno usmerjeno nagonsko vedenje in ga ločimo glede na pasmo (šarivci, ptičarji, goniči, krvosledci...) in nima absolutno nobene povezave  z agresijo, kaj šele agresijo nad "domačimi" živalmi.

Še enkrat. Agresija je skrajno neželeno vedenje do katerega prihaja zaradi neurejene hierarhije v odnosu z lastnikom, frustracij, strahov in podobnih psihičnih dražljajev psa, ki se razvijejo v pasjem domačem okolju in razmerjih do njega. In vsak najmanjši znak agresije je potrebno odpravljati, v skrajnih primerih z rehabilitacijo psa in s prevzgojo lastnika. Pregon mačka pa je daleč od agresivnega lovskega nagona! Vseeno pa je to (plensko nagonsko) dejanje, vsaj za večino med nami, najverjetneje neželeno in je dobra praktična preizkušnja, kako učinkovit je naš odpoklic psa.

Kar se lovskih psov tiče, tudi ptičarji ne stojijo na vse kar leze, čivka in leti. To, da jim je stoja položena v zibelko je nekako res, a daleč od tega, da psa ni potrebno oblikovati, trenirati in mu dati okvirov o tem kaj se od njega pričakuje. In to navkljub najboljše razvitim lovskim nagonom. Skratka, noben pes ne more iz zibelke v lovišče, kakor se mora tudi nadarjeni poet učiti pisanja in abecede, mora tudi perspektivni mladič spoznati pravila lova. Vse to pa z veliko izbrane igre, kot je lepo zapisal že Primož nekaj dni nazaj. Igre in motivacije. Torej prav vse v zvezi z lovom se da psu prevesti v prijetno zabavo. In s takimi treningi ni nobene nehumanosti. Je pa res, da bi se vsekakor dalo navzven priučiti umetno stojo, najbrž tudi pasmam, ki z lovom nimajo neposredne zveze.... A o teh skrajnostih ne bi želel izgubljati besed. Vsekakor kvalitetna in izvirna stoja kaže na to, da pes dejansko po zraku išče dah, da se steguje v smeri plena in da dela v smeri vetra. Vse to je po mojem laičnem mnenju z umetno stojo nemogoče glumiti.

Skratka, kar nekaj iztočnic si nam dala, Vanilla in prav fino je konstruktivno debatirati. Seveda dopuščam, da se v čem motim, saj se vendar nimam za vseveda, zato bom vesel vsake utemeljene pripombe ali popravka.

Lp! Miha
Logiran
PEGEC
novinec
*
Sporočil: 31


« Odgovor #2053 : torek, 16.03.2010 : 23:17:32 »

Nisem se imel namena oglasiti, sploh pa ne polemizirati, rad pa bi dodal samo nekaj resnic, o katerih razmislite:
-weimaranca so "ustvarili" lovci in delo - lov mu je v veselje in zato ne vem zakaj bi bila lovska vzgoja in šolanje kruto in trdo. Sicer pa kdo, če ne lovci so izumili lovsko šolanje s pozitivno motivacijo?
- Vsak lovec ve, da je po slovenskem zakonu o lovu dovoljeno loviti samo z rodovniškim in preizkušenim psom - torej odpade vsa debata o rodovniku ja ali ne.
-Vsak lastnik lovskega psa bi moral ločiti med agresijo psa in ostrostjo psa - tu ne mislim izgubljati besed.
-Nemci, ki so vzgojili weimaranca, ga po pravilih svojega društva sploh ne dajo - prodajo vodniku oz. lastniku, ki ni lovec, to pa zato, ker smatrajo, da pes, ki ne dala v lovišču oziroma ne lovi, izgublja naravne zasnove, ki jih je ta pasma pridobila z dolgoletno selekcijo. Sam celo smatram, da pes, ki naredi bolj ali manj uspešno PZP in JZP niti slučajno še ni primeren plemenjak, čeprav izponjuje pogoje na papirju.
-Na žalost weimarance čaka usoda vseh popularnih pasem: dalmatinci, škotski ovčarji, ... - zelo težko bo v bodoče najti zdravega psa z vsemi lastnostmi, ki naj bi jih ta pasma imela.

Sicer pa sem za piknik - verjetno je lahko kje v moji bližini - sredina Slovenije in pripravljen sem sodelovati pri pripravi. Že nekaj časa pa razmišljam tudi o pobudi za ustanovitev Društva ljubiteljev weimarancev.

Lep pozdrav vsem
Tone
Logiran
Reason To Rush
novinec
*
Sporočil: 20


WWW
« Odgovor #2054 : torek, 16.03.2010 : 23:36:02 »

Sicer pa sem za piknik - verjetno je lahko kje v moji bližini - sredina Slovenije in pripravljen sem sodelovati pri pripravi. Že nekaj časa pa razmišljam tudi o pobudi za ustanovitev Društva ljubiteljev weimarancev.

To, Pegec, podpiram te v celoti! Ponujam tudi pomoč pri pripravi za piknik, predvsem pa pri ustanovitvi društva! Sam sem iz Celja, ti si iz Žalca, kolikor mi je znano... Se že veselim, da se spoznamo!

LP! Miha
Logiran
Strani: 1 ... 132 133 134 135 136 [137] 138 139 140 141 142 ... 155   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 7  |  Tema: weimaraner - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines