mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 16.04.2024 : 18:40:19

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: Lovci, klateški psi in srne
Strani: 1 ... 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 ... 35   Dol
Natisni
Avtor Tema: Lovci, klateški psi in srne  (Prebrano 89729 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #390 : petek, 19.08.2005 : 10:10:35 »

Ja, ampak pomisli, kako se je divjad regulirala takrat, ko ni bilo lovcev Wink
Ali pa kako se regulira stevilcnost drugih vrst v sorazmerju s prehrambenimi zmoznostmi okolja, ki jih ne lovijo lovci (ker isto velja za vse vrste).

Mogoce se res ublazi pojav bolezni in obseg skode na agrarni krajini. Ampak komu je to v korist? Izkljucno nam Wink, divjadi in naravi res ne. Narava se vedno zna sama regulirat, samo vcasih na nacine, ki nam ne ustrezajo Smiley

Ekola  vidiš  tako nas  pot pripelje do razvoja" civilizacije".

V vsakem primeru, je kriva  človeška civilizacija. Sedaj pa   če pomislimo v tej smeri, da bi lov ukinili  oz. prepovedali....
"Civilizacija"  gre naprej,  roke pa dvignemo  proč  od divjadi.

Prvi problem bi  bile  agrarne krajine......  kmetje  ne gojijo    ravno v stilu  bio- prehrane, ker povprečen potrošnik kupuje  z očmi.
To pomeni večje zastrupljevanje okolja,krčenje gozdov, senožeti....  skratka  površin kjer se zadržuje divjad.  Posledica tega....  izumrtje nekaterih  vrst  zaradi  bolezni in navsezadnje tudi  premajhnega  živjlenskega prostora.

Drugi problem-  ceste(  kar je že sedaj problem)  Poškodbe divjadi....  zopet posledično  bolezni , pogini.......

Tretji problem  in  verjetno največji,  kateri bi nas pa začel motiti, je pa vdor  divjadi v naš življenski prostor.  Naprimer  bolane  živali(  mislim , da veste vsi da bolana  divja  žival nima  kakšnega pretiranega strahu).Posledično prenašanje nekaterih  bolezni  tudi na človeka.  (  prenašanje  bolezni iz  živali na žival------>  na  koncu    te verige vedno pride človek.......  smo samo del narave  ravno tako kot  živali Wink)

In  v tem pogledu  bi se  narava  res  začela  regulirati  sama.  Kako  bi pa  reagiral  človek , ko bi   bila  ogrožena  človeška  vrsta  si pa lahko samo predstavljate.

p.s.  Glede  plenilcev  .....  tudi njih bi se dotaknile nekatere  bolezni.  Tako , da jaz  osebno močno  dvomim,  v  kakršno koli naravno selekcijo  vsaj v današnjih časih.

Ker se  je  EN plenilec    močno  razvil  in razširil......  in to je  ČLOVEK.
Tega  bi se morali  zavedati tudi tisti  Ortodoksni  ljubitelji narave in  nasprotniki mesa v prehrani.

Logiran
Lilit
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.364


« Odgovor #391 : petek, 19.08.2005 : 10:22:46 »

Ne ne nisem rekla, da bi morali lov ukinit. Nimam nic proti lovcem.

Samo se mi ne zdi smiselno govorit, kako lovci pomagajo naravi. Ker narava ne rabi pomoci. Lovci pomagajo cloveku.

Prvi problem bi  bile  agrarne krajine......  kmetje  ne gojijo    ravno v stilu  bio- prehrane, ker povprečen potrošnik kupuje  z očmi.
To pomeni večje zastrupljevanje okolja,krčenje gozdov, senožeti....  skratka  površin kjer se zadržuje divjad.  Posledica tega....  izumrtje nekaterih  vrst  zaradi  bolezni in navsezadnje tudi  premajhnega  živjlenskega prostora.

In kaksna je vloga lovcev pri tem Huh okolje se zastruplja isto ne glede na stevilo divjadi... zakaj izumrtje vrst? Mogoce samo zmanjsanje stevilcnosti populacij...

Citat
rugi problem-  ceste(  kar je že sedaj problem)  Poškodbe divjadi....  zopet posledično  bolezni , pogini.......

Spet, a je iz vidika narave kaksna razlika, ce srno ustreli lovec ali ce jo zbije avto Huh

Citat
Tretji problem  in  verjetno največji,  kateri bi nas pa začel motiti, je pa vdor  divjadi v naš življenski prostor.  Naprimer  bolane  živali(  mislim , da veste vsi da bolana  divja  žival nima  kakšnega pretiranega strahu).Posledično prenašanje nekaterih  bolezni  tudi na človeka.  (  prenašanje  bolezni iz  živali na žival------>  na  koncu    te verige vedno pride človek.......  smo samo del narave  ravno tako kot  živali Wink)

In  v tem pogledu  bi se  narava  res  začela  regulirati  sama.  Kako  bi pa  reagiral  človek , ko bi   bila  ogrožena  človeška  vrsta  si pa lahko samo predstavljate.

Tocno to hocem jaz povedat... ogrozena cloveska vrsta. Gre samo za cloveka.

Citat
p.s.  Glede  plenilcev  .....  tudi njih bi se dotaknile nekatere  bolezni.  Tako , da jaz  osebno močno  dvomim,  v  kakršno koli naravno selekcijo  vsaj v današnjih časih.


Pa saj je normalno, da bi se plenilcev dotaknile nekatere bolezni... mislis, ce bi se prekomerno namnozili?
Samo to je tudi en mehanizem "naravne selekcije"...

"Naravna selekcija" poteka ves cas. Narava tezi k ravnovesju. Kar dela clovek je to, da si sebi poskusa ustvarit cimboljse pogoje (kar je po eni strani tudi "naravna selekcija", ker smo kao del narave, plenilci, kot pravis).
Narave ne bi nic motilo, ce bi se namnozila divjad... ok bi vrste izumirale... v milijonih let bodo nastale nove...

Hocem samo poudarit, da mi gledamo vse iz cloveskega vidika Wink
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #392 : petek, 19.08.2005 : 10:50:59 »

Ne ne nisem rekla, da bi morali lov ukinit. Nimam nic proti lovcem.

Samo se mi ne zdi smiselno govorit, kako lovci pomagajo naravi. Ker narava ne rabi pomoci. Lovci pomagajo cloveku.

In kaksna je vloga lovcev pri tem Huh okolje se zastruplja isto ne glede na stevilo divjadi... zakaj izumrtje vrst? Mogoce samo zmanjsanje stevilcnosti populacij...

 

Vem , da nimaš  nič proti lovcem Wink Smiley.......  samo debatiramo Cool

Še vedno sem mnenja, da  lovci  tudi pomagajo naravi.  Pa  recimo  , da so lovci  trn v peti  tudi  nekaterim  kmetovalcem.  Ker  preprečujejo širjenje  agrarnih površin na nek način...  in  le  s tem tudi ohranjajo  določene živalske vrste. Določene  sedaj gozdne površine,  bi  kaj hitro postale  pašniki(  drobnica)  Ker  veš  naši kmetje,  dokler je teren težje dostopen in neurejen  prepuščajo  vajeti in skrb lovcem.  Ko  se pa začne tak teren  vzdrževati ( npr. senožeti)  se pa kaj hitro znajo  po   prsih  butati  in  tuliti moja zemlja -moja pravica, in  naslednje leto je tam drobnica.....  kaj  naredi  drobnica  že  s tako  opustošenim terenom  kot je senožet(  za divjad še kako pomembna)  si  pa tudi  verjetno lahko misliš.

Izumrtje vrst:  recimo  mala  divjad. ( nisem  ravno sigurna)  ali nisi  ravno ti napisala, da je mala  divjad  že tako ali tako  na nek način ogrožena.  Recimo zajec.  kolikor  sem jaz seznanjena  ravno  zajca  pesti naveč  bolezni.



Spet, a je iz vidika narave kaksna razlika, ce srno ustreli lovec ali ce jo zbije avto Huh

 

razlika je v tem, da    vsaka  divjad ni nujno  da  jo avto zbije do smrti. Wink

Glede  plenilcev.  Nisem imela v mislih  , da bi se  prekomerno namnožili...  Ne bi imeli šans....  ravno zaradi  bolezni, katere bi začele  razsajati med divjadjo.
In navsezadnje  zaradi  bolezni poginula divjad, bi bila  posledično tudi  vzrok  za nekatero izumrtje plenilcev.  Medved.....  medved  je  drugače  tudi  mrhovinar.

In ,ko smo pri  človeškem pogledu.....  res je , nastajale bi nove  vrste....  potem  bi se pa  spravili še  na  tiste,  katere nam ne bi bile všeč......  pa smo  zopet    pri  iztrebljanju. Wink
Logiran
PETIT
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 124


« Odgovor #393 : petek, 19.08.2005 : 11:11:23 »

No, kaj bi želel še več? Dobil sem odgovore takorekoč na vsa moja vprašanja. Še celo več!
In če bi nekateri vedeli, da se oglašam z računalnika mojega prijatelja lovca, kjer sem na dopustu, bi pa verjetno sploh bil "kažin".
Sem tudi jaz lovec, pa kaj!?
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #394 : petek, 19.08.2005 : 11:16:25 »

Sem tudi jaz lovec, pa kaj!?

Potem bi bilo pa bolje  , da ti   določene  zadeve  pojasnjuješ  in ne jaz  laik. Wink

Pa  za  lovca  si  zelo  redkobeseden Grin Wink
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #395 : petek, 19.08.2005 : 11:17:47 »

Sem tudi jaz lovec, pa kaj!?

Pa nič Grin.
Le to, da so lovci za marsikoga nepriljubljena vrsta Wink.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #396 : petek, 19.08.2005 : 11:20:16 »

Hm, bolj "pasma". Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #397 : petek, 19.08.2005 : 11:21:33 »

V enem od vasih postov je pisalo, da narava nebi vec mogla vzdrzevati naravnega ravnovesja, ker ni dovolj plenilcev.
a niso ravno lovci krivi(ki vsako leto pobijejo doloceno stevilo ze tako zelo ogrozenih medvedov), da ni plenilcev???
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #398 : petek, 19.08.2005 : 11:26:54 »

Sicer pa, vsak ki zna gledati na stvari celostno, ne le iz svojega zornega kota se zaveda, da smo svet sami pripeljali tako daleč, da potrebujemo lovce, da redimo živali za zakol, da je na svetu veliko lačnih, da ni pravice, da veliki malim vsiljujejo svoje mnenje in politiko, da je svet onesnažen, da je vedno manj pitne vode itd. itd. In tudi ti kvazizagovorniki ekologije, zdravega življenja, borci za pravice živali , združenja proti lovu ipd. že s tem, da bivajo na tem planetu, pripomorejo k vsemu omenjenemu. Največ narediš za zdravje zemlje s tem, ko enostavno umreš Smiley. Takrat vsaj posredno ne vplivaš več na spremembe na zemlji.
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #399 : petek, 19.08.2005 : 11:27:40 »

Hm, bolj "pasma". Wink

Še bolj natančno! Wink
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #400 : petek, 19.08.2005 : 12:09:30 »

Luka, pazi zdej, te bodo obtozili, da jih nagovarjas k skupinskim samomorom! Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
PETIT
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 124


« Odgovor #401 : petek, 19.08.2005 : 12:23:10 »

Citat
a niso ravno lovci krivi(ki vsako leto pobijejo doloceno stevilo ze tako zelo ogrozenih medvedov), da ni plenilcev???
Medved v Sloveniji ne velja za ogroženo vrsto saj imamo dovolj veliko populacijo te zveri. Ogrožena je po drugih evropskih državah!
Lovci niso krivi, da se medvede pobija!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!So le izvajalci odstrela. Nalog za odstrel prihaja s strani ovčerejskih lobijev, kmetijskega ministerstva ter v primerih, ko medved zaide v urbane predele in ker jasno človeček ne more živeti v strahu pred kom, je potrebno zveri pač POBITI!!!!!!!!!!!!!!!!! Angry (tole je bilo povedano ironično, da ne bo kdo kaj narobe razumel!!!!!!!!!)
Citat
Spet, a je iz vidika narave kaksna razlika, ce srno ustreli lovec ali ce jo zbije avto

Velika, gomozanska razlika je med tema dvema pojmoma!!!!!!!
Lovec divjad pleni v zato predpisani dobi, ko divjad ni breja ali ne vodi nebogljenih mladičev medtem ko promet ne izbira. Avto zbije tako brejo srno kot tudi tako, ki doji svojega skritega mladička nekje v travi, mladiček (bambi) pa potem zastonj čaka na krepilno mleko in žalostno pogine od lakote.
Tudi plenilci kot so ris in volk lovijo celo leto vendar je taka izguba  bistveno bolj smiselna saj zagotavlja obstoj in preživetje plenilske vrste medtem, ko promet povzroči samo smrt in nič drugega. Prav tako promet ne pozna selekcije kot jo opravlja volk ampak pobira vse od kraja!!
Poleg tega lovci denar, ki ga zaslužijo od prodaje mesa (po zakonu) vračajo v lovišče skozi biotehnične in biomeliorativne ukrepe, medtem, ko je divjad , ki jo pobije promet izgubljena.
Citat
Pa saj je normalno, da bi se plenilcev dotaknile nekatere bolezni... mislis, ce bi se prekomerno namnozili?
Samo to je tudi en mehanizem "naravne selekcije"...
"Naravna selekcija" poteka ves cas. Narava tezi k ravnovesju. Kar dela clovek je to, da si sebi poskusa ustvarit cimboljse pogoje (kar je po eni strani tudi "naravna selekcija", ker smo kao del narave, plenilci, kot pravis).
Narave ne bi nic motilo, ce bi se namnozila divjad... ok bi vrste izumirale... v milijonih let bodo nastale nove...
ko se pogovarjamo o lovu in pomenu ali smislu le tega, vsi mislijo le na nežne srnice.
Naravna selekcija resnično poteka ves čas a če se človek vtika vanju potem prihaja v selekciji do velikih motenj in če smo že ravno pri plenilcih
ZARADI ČLOVEKOVE VARNOSTI in varnosti njegovih domačih živali vsako leto izvajamo cepljenje lisic proti steklini pri čemer smo zelo uspešni. Steklino smo že skoraj iztrebili iz naših krajev a poglejmo kakšne posledice ima to zagotavljanje varnosti za človeka, na okolju. Izkoreninjenje stekline kot regulatorja številčnosti lisic je povzročilo, da so se lisice enormno prenamnožile, kar je v prvi fazi pomenilo drastičen lahko rečemo katastrofalen upad številčnosti male divjadi (poljskih kur, poljskega zajca...itd). V naslednji fazi je posegla narava na način, da so se med lisicami začele pojavljati lisičje garje, kar je populacijo v nekaj letih zdesetkalo na minimum.
Sedaj bo ste nekateri rekli: "no vidiš, da narava poskrbi....!"
Pa ste že videli garjavo lisico? Garje povzročijo, da lisica segnije od zunaj, odpade ji dlaka, koža pa ji razpoka v centimeter debele brazde. Namesto, da bi jo pozimi grel topel kožuh ji le-ta odpade zato lisica ob podhladitvah počasi poginja. Lisičja mati okužena z garjami prenese to strašno bolezen na svoje potomstvo tako so se skotili in verjetno mi ni treba opisovati muk, ki ji nebogljeni mladički prestajajo, ko jih žive žrejo garje.
Če si vi naravno selekcijo, prilagojeno po človeško, tako predstavljate (nekateri aktivisti si jo resnično) potem bom še dolga leta lovec označen za pračloveka s kožuhom na hrbtu in gorjačo v roki. Veliko raje kot pa da se bom samega sebe oklical za "civiliziranega"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Angry Angry
Logiran
PETIT
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 124


« Odgovor #402 : petek, 19.08.2005 : 12:27:42 »

Sicer pa, vsak ki zna gledati na stvari celostno, ne le iz svojega zornega kota se zaveda, da smo svet sami pripeljali tako daleč, da potrebujemo lovce, da redimo živali za zakol, da je na svetu veliko lačnih, da ni pravice, da veliki malim vsiljujejo svoje mnenje in politiko, da je svet onesnažen, da je vedno manj pitne vode itd. itd. In tudi ti kvazizagovorniki ekologije, zdravega življenja, borci za pravice živali , združenja proti lovu ipd. že s tem, da bivajo na tem planetu, pripomorejo k vsemu omenjenemu. Največ narediš za zdravje zemlje s tem, ko enostavno umreš Smiley. Takrat vsaj posredno ne vplivaš več na spremembe na zemlji.
To luka!!!! Tudi sam trdim, da če nas bi bilo na zemlji približno pet milijard manj, bi bile stvari bistveno drugačne!
Veliko bolj radi bi se imeli, manj vojn bi bilo, ne bi bilo lakote in žeje, lahko bi hodili na lov ker reja živali ne bi bila več potrebna saj bi nas okolje preživljalo, ne bi bilo onesnaževanja.......skratka raj na zemlji!!!!!!
Boste vidli, bo že prišel tisti virus, ki bo kot lisičje garje tudi ljudi spravil v okvire normale!!!!!
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #403 : petek, 19.08.2005 : 12:28:46 »

Koliko je medvedov v Sloveniji?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
PETIT
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 124


« Odgovor #404 : petek, 19.08.2005 : 12:31:26 »

Koliko je medvedov v Sloveniji?
Ocenjujejo da od 400 do 600, vendar bi nam ti lahko najbolj natančno postregla s podatki, saj si menda bila na neki zadevi glede medvedov!
Logiran
Strani: 1 ... 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 ... 35   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: Lovci, klateški psi in srne
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines