mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 09.06.2024 : 22:12:53

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Border collie - čvek
Strani: 1 ... 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 ... 162   Dol
Natisni
Avtor Tema: Border collie - čvek  (Prebrano 473502 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #705 : petek, 12.08.2005 : 11:02:00 »

Napisala si, da BCji ne potrebujejo popolnega zobovja za opravljanje tistega za kar so bili narejeni, to pa mislim, da je paša.

Sej lahko poveš kaj si mislila, raje kot za hrbtom (ne mislim da ti govoriš, se pa govori, to vem Wink) ko pridejo kakšne stvari ven
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #706 : petek, 12.08.2005 : 11:07:50 »

Ehhh težko je debatirat o tem z nekom, ki očitno ne pozna pointa modrega očesa pri "solid colors" barvi dlake...kle pa res neb niti Harry pomagal.
Ko boš ugotovila, zakaj kak rizik modro oko pomeni, boš razumela vse Wink
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #707 : petek, 12.08.2005 : 11:19:33 »

Ko boš ugotovila, zakaj kak rizik modro oko pomeni, boš razumela vse Wink
Ce bi se VSI vzreditelji (s teboj na celu), ki se jim je kadarkoli skotil mladic z modrim ocesom zavedali kaj "vlece" za seboj modra barva in temu primerno ukrepali, bi verjetno bilo zdravstveno stanje psov na precej visjem nivoju, vsaj v tem pogledu. Wink
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #708 : petek, 12.08.2005 : 11:57:58 »

Polona, zdaj pa se skuliraj pa še enkrat preberi kar si napisala, posebi ker si pripravnica pri britancih.

In NE MOREŠ zdaj ti enačiti modro oko pri avstralskem ovčarju z modrim očesom pri border collieju ali sheltiju ali škotskem ovčarju  Shocked
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #709 : petek, 12.08.2005 : 12:18:30 »

Ej bejba,
jaz sem skulirana, ce ne bi bila bi ze rodila... Grin Grin Grin Sam ne mores skozi flancati neumnosti in zelet, da bi se ljudje vedno in povsod strinjali s teboj. Ce ze obsojas, potem obsojaj objektivno in ne le tam, kjer ti vidis problem... Wink

Jaz NE enacim modrega ocesa pri nastetih pasmah, ampak pravim, da je vredno obsojanja prav toliko kolikor je povezano drugo nespostovanje standarda (v vzreji in razstavljanju). Je pa res, da je modro oko (pri vseh psih) vecinoma povezano tudi z zdravstvenim vidikom, ki se ga pri nas (na zalost) vecina vzrediteljev ne zaveda ali pa namerno ignorira. Undecided

Sej lahko poveš kaj si mislila, raje kot za hrbtom (ne mislim da ti govoriš, se pa govori, to vem Wink) ko pridejo kakšne stvari ven
Raje ne bi... Saj ves, ce bi "fousija" gorela... Wink
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #710 : petek, 12.08.2005 : 12:23:02 »

Ok, hipotetično:
v leglu se skoti mladiček, kateremu ostane eno ali obe očesi modri. Kaj storiti z ostalimi? kako ugotoviti kdo je prenašalec modrih oči, samec ali samica?
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #711 : petek, 12.08.2005 : 12:30:42 »

Mah Sally, v bistvu bi morali mi2 obe v tej temi potemtakem držat gobce, ker ne vzrejava BCje...Tongue

Ker spodnji stavek se lahko interpretira točno tako, kot da bi mene moralo skrbeti, ko se skoti aussie z modrim očesom (pa me jasno ne, ker je to čisto druga zgodba):

"Ce bi se VSI vzreditelji (s teboj na celu), ki se jim je kadarkoli skotil mladic z modrim ocesom zavedali kaj "vlece" za seboj modra barva"


Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #712 : petek, 12.08.2005 : 15:08:40 »

Citat
kaja,
hvala za info!  Se se nisem poglabljala toliko v standard sheltijev, bom pa z veseljem v kratkem...

Le glej, da se bos res! Da me ne bos vrgla iz ringa, ko se bom tam pojavila s kaksnim black &white lepotcem. Wink lp
Logiran

Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #713 : petek, 12.08.2005 : 16:42:24 »

Predlagam naslednje: dotična tema se preimenuje v "Barbie Collie", ker o čem drugem kot o 10.16 cm dolgi dlaki, pokončnih ušesih, polstoječih ušesih, okroglih očeh, mandljastih očeh, še kako plavo je zraven, takem repu, onakem stopu, tretji dlaki, četrtem belem ovratniku,... tako ali tako NI GOVORA!!!  Angry  Lips Sealed
Če bi bilo v slovenski populaciji borderjev cca. 30 % takšnih, ki ovc še niso videli, bi bil to že prevelik procent, resnica je pri kakih 80 % (zelo blaga ocena, v prid vam, nespoštovani in nespoštovane). Pa je to ena in edina stvar, po kateri bi si ljudje lahko drznili ocenjevat in premerit in primerjat pse pasme Border Collie. Ne po zunanjem izgledu. Ne po obliki oči. Ne po barvi dlake. Niti po dolžini dlake. Edino po njihovem delu (načrtno napisano "delu", da ne vidim slučajno kakega pametnjakoviča pisat, češ da vsi ne moremo past... Jebiga, pa bi si kupil/a pekinezerja al pa mačko!)
Mislim, da ima slovenska kinologija večje probleme, kot pa dovoljevati oz. tolerirati manjkajoče zobe na VP-jih (takih je pri nas malo morje, btw). Nimamo niti osnovnih vzrejnih smernic, ki bi bile toliko "zajebane", da bi koristile pasmi, ali dovolj transparentne, da bi se v kvalitetno vzrejo podal še kak nadebudni navdušenec z dobrimi nameni. Četudi je kje kak vzreditelj take namene imel, ga pač situacija, trg in stanje naše kinologije sprevrže v Matošo.
Kar se tiče Anglije (pa bodimo bolj svetovljanski, recimo raje Velike Britanije in Irske) in borderjev... Iz lastnih izkušenj: borderji so recimo na Irskem psi, ki pasejo. Pika. Ni potencialnega samomorilca, ki bi tam delal z borderjem agility... Ker bi ga borderaši linčali. Ker je to sheepdog. Za agility so druge pasme. Za agility je dog. Sheepdog pase, dogs delajo ostale, nepomembne, stvari. Tako je to že desetletja, in še vsaj nekaj let bo tako (OK, resnici na ljubo, tam še zmeraj skačejo v nivojih standard in mini, kljub temu pa na Irskem ni enega borderja v agilityju.) Če sem sam bolj odprt do tega, kaj je fajn, da border dela (ker žal še vedno nimamo terena in ovc, je agility next best thing, ni pa "to to"), mi je pa vedno in povsod žal psa, ki se ga oglašuje kot potujočo razstavo titul, naslovov, priponk, BIS-ov, BOG-ov, CAC-ov, CACIB-ov in ostale solate. Vsakega psa. Sploh borderja. Eno redkih še »aktivnih« pasem. Eno redkih pasem, pri kateri zaenkrat še prevladujejo PRAVI predstavniki le-te. Taki, ki delajo. Ki so deležni življenja, za katero so bili v tisočih letih naravne in človeške selekcije ustvarjeni.
Pa še nekaj. Zdravje psa ima vedno prednost! Vedno! Pohvala vsem, ki gledajo na kolke, oči, komolce, pa čeprav iz napačnih razlogov (beri: razmnoževanje barbik za razstave). »Popolnega« psa bi radi, če se ne motim… »Popoln« border je tak, ki pase, ne glede na dlako, oči, ušesa, rep, jajca, klubuk… »Popoln« border se dokaže na ovcah, ne pa v razstavnem ringu…
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #714 : petek, 12.08.2005 : 17:18:12 »

Se dobro, da tisto bordersko kar zaenkrat taca sončno stran Alp ne spada med "barbie collies" vsaj glede na videz...o psihofizičnem zdravju te slovenske populacije pa raje ne bi ane Tongue
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #715 : petek, 12.08.2005 : 20:53:02 »

Tomster ne klobasaj neumnosti, prosim. Ne mi govorit, da je pes ki pase border. Vsakega psa lahko naučiš past. Obstaja standard, ki se ga je potrebno držat. Upam da si si ga kdaj prebral in potem malo pogledal pse na slovenskih razstavah. Še slabše je na Hrvaškem, od koder prihaja kar nekaj naših BCjev. Včasih me je groza pogledat psa v ring. Pravijo, da je border a gledam glavo, mislim da je hrt, dlaka, ki ti gre v nos, je katastrofalna, gibanje, ki je zelo pomembno, bog pomagaj, da niti ne gremo naprej...

Barbie collie kot jih ti imenuješ v večini res ne pasejo, so pa vsaj po standardu, tisti, ki jih pa ti smatraš za PRAVE borderje, v večini ne pasejo, poleg tega pa niti približno niso po standardu, na cesti dobiš cel kup njim podobne mešance, samo da niso tako obarvani.
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #716 : sobota, 13.08.2005 : 00:18:23 »

No, Simon, kot izrednega poznavalca pasme in paše, genetike in še bi lahko naštevali..., te prosim, da mi oz. nam poveš, kje točno je kak veleum napisal, da karakterne značilnosti (delovne sposobnosti, način paše, paša sama) niso dedne. Ta si zasluži en veeeeelik... kamen v glavo! Vključno z vsemi, ki temu verjamejo! To, da se da naučit vsakega psa past je do določene mere res. Ampak kaj je zate paša je pa čisto nekaj drugega. Če misliš, da je to gledanje petih ovac izza ograde z varne razdalje 50 m in bevskanje v luft, pol si približno tako daleč od milijonske nagrade kot Američani od zmage v Iraku! Paša kot delovna značilnost določene pasme je nenaučljiva! Ali ima pes zadevo prirojeno, ali pa je za en kurc! Konec! Naučiš lahko ganjat ovce, brez da jim odgrizne rep al pa taco, past se pa psa ne da naučiti. Pes, ki pase, še NI border, tega nisem rekel... Pravim pa, in za tem stojim, da border, ki ne pase (ne zna past), NI border! Simple ko pasulj! Brez klobase!

Simon, že ves čas govoriš o "standardu". Standard, o katerem govoriš, je F.C.I standard. Prvi, pravi, standard za borderje boš našel tam, kjer sploh ne veš, da se je za "tvojo" pasmo vse začelo, pri I.S.D.S.!!! Pa ne mi, spet povem, z razstavami! Te imajo z izbiro pravega psa za vzrejo glih toliko veze kot muha enodnevnica z novim avtocestnim odsekom okoli Trojan!

Ti praviš, da se vsakega psa da naučit past... Jaz pravim, da se vsakega mešanca da nališpat za razstavo! Dokaži nasprotno, jaz ti lahko pokažem vsaj pet psov, ki naščijejo vaše "razstavne" pse v lepoti, pa so tekmovali na svetovnem prvenstvu v paši ovac! TO pa je zame LEP pes! TO je pes, ki predstavlja bistvo pasemskega standarda! Ampak pravega standarda, ne F.C.I.-jevega! Ne vem, kaj je tako težko za razumet, ko eni trobimo, da je pasma, ki je nastala zaradi delovnih značilnosti, pač edino dokazljiva z delom, in ne z izgledom! Kaka dlaka, človek božji?!? A sploh veš, kako dlako bi naj imel border??? Ne mislim kako dolgo ali kako obarvano... Kake kvalitete! Kaka oblika glave??? Kaki uhlji??? Pa kaj ste normalni??? Vse to nima s pasmo Border Collie nobene veze! Standard je na srečo zelo ohlapen, čeprav žal nima predispozicij za postat res dober, vsaj ne glede upoštevanja pasemskih značilnosti in delovnih sposobnosti! Višina je zacahnana kot "idealna" pri 53 cm... Kaj je za koga idealna višina??? Za nekoga, ki dela s psom na hribovitem, s trnjem poraslem terenu verjetno malo manj, kot za nekoga, ki dela na odprtih pašnikih s kravami! Tako se meri "idealna" višina! Uhlji??? Dokler pes sliši, kaj mu človek govori, je vseeno, če so luknjasti in vsak uhelj izgleda drugače! Oči??? Dokler pes vidi, kje so ovce, kje je kak previs, prepad, cesta, jagnje, trnje, ograda,... so lahko tudo kvadratne! Če bi bil, Simon, res tako podkovan v pasmi, o kateri na veliko pišeš, bi verjetno poznal knjigo avtorice Janet E. Larson, The versatile border collie, v kateri pravi, da ne pasejo uhlji, ne pase rep, ne pase dlaka in njena barva, pase pes! In to je edino merilo za borderja! In to je prirojeno! V večini današnjih linij lahko po načinu paše ugotoviš prednika določenega psa! To ni naučeno, to je genetika! Tako kot smo ljudje na stara leta podobni našim tastarim, so tudi psi vrženi po starših. Karakterno in po izgledu!

Nekako pljuvaš po naših in hrvaških borderjih, ki jih videvaš po razstavah... Seveda, hehe, ampak ti hrvaški borderji so tu okrog najbližje idealu pasme! Tako je to, ko se vzreja z glavo, in ne z očmi! Kako pa ti veš, kaj je zame idealen border??? Idealen border je po moje kratko-srednje-dolgodlak, črnorjavosivobluemerleredmerlebelebarve z raznimi fleki raznih oblik, uhlje ima spoščenopolprivzdignjenoprivzdignjene, oči so rjavozelenosivomodročrne vseh živih oblik, predvsem pa moj idealen border PASE!!! Dela to, za kar je bil naravno selekcioniran! Še enkrat, pravi border je lahko roza z vijoličnimi očmi... Dokler pase, je to edino merilo za njegovo kvaliteto!

Sirtaki, praviš, da ŠE nimamo pri nas barbik... Seveda ne, saj to je tisto žalostno! Nimamo nič, vsi pa mislijo, da so prijeli Boga za jajca, ker so dobili en CAC, na eni gasilski veselici od pasje razstave, na kateri niti sodniki niti pripravniki nimajo pojma o pasmi, ki jo ocenjujejo! TO je tisto žalostno! Hvalit se s podpovprečnimi, netipičnimi predstavniki pasme je na lokalni ravni mogoče hit poletja, na srečo pa je realna slika čisto drugačna!

Simon, zmenima se tako: jaz sem si razstave žal že sprobal, pridi še ti enkrat z mano, da vidiš v živo, in seveda tudi sprobaš, kaj je border, ki dela na ovcah! Pa verjemi, med temi boš našel tudi kakega lepega, tako da bo tam tudi kaj za tvojo dušo! Ti razložim, kaj je outrun, kaj je fetch in kaj je pen...  Wink
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #717 : sobota, 13.08.2005 : 07:54:03 »

Če bi bilo v slovenski populaciji borderjev cca. 30 % takšnih, ki ovc še niso videli, bi bil to že prevelik procent, resnica je pri kakih 80 % (zelo blaga ocena, v prid vam, nespoštovani in nespoštovane). Pa je to ena in edina stvar, po kateri bi si ljudje lahko drznili ocenjevat in premerit in primerjat pse pasme Border Collie. Ne po zunanjem izgledu. Ne po obliki oči. Ne po barvi dlake. Niti po dolžini dlake. Edino po njihovem delu (načrtno napisano "delu", da ne vidim slučajno kakega pametnjakoviča pisat, češ da vsi ne moremo past... Jebiga, pa bi si kupil/a pekinezerja al pa mačko!)


To, upam, da veš kdo je napisal.

Pišeš, da sam pravim, da sem strokovnjak. Kje sem to napisal? Jaz o borderjih pojma nimam in to tudi vedno povem. Že če si pa ti tak strokovnjak, kje so tvoje knjige, zakaj ne učiš drugih, zakaj nimaš svoje vzreje, da bi tudi mi lahko imeli PRAVE  borderje?

Tem, ki bi ti kamne metal v glavo, so malo bolj podkovani v genetiki pa tudi o psih vedo veliko več kot ti, pa še več kot jaz Wink. So že našli dedni zapis, kjer piše ta BC bo pasel bolje kot ta drugi? Sem pa že velikokrat slišal in prebral, da je pes, ki se od mladih nog spoznava s pašo in ovcami veliko boljši od tistih, ki se to začnejo učiti starejši (kljub temu da nič ne vem, vem da imajo BCji dedne zasnove in da lovijo, zganjajo na kup vse živo (tudi naša barbika to počne), mislim pa da to še ne pomeni paša).

Ker tolko opevaš Anglijo, da tam pasejo psi, ki niso barbike, pri ljudeh, ki jih en "kurc" (oprosti Jana, tako je on napisal) briga kako zgleda, samo da pase. Njih tudi en k.... briga ali je pes bolan ali ima dispalzijo, problem z očmi... poleg tega ga tudi ne briga ali bo psa paril z borderjem ali s katerim drugim. Ogromno je psov, ki pasejo kot border (vem, da obstajajo različni načini paše Wink več pa me ne zanima, ker itak ne bom nikoli pasel) pa niso borderji, vprašaj koga, ki je bil v Angliji, če je to res. Misliš, da so borderji popolni? Torej pari jih z drugim pasmami, bodo bolje pasli in bodo še boljši in lepši borderji.

Hrvaški borderji najbolj podobni borderjem tu okoli? Hmhm? Tistim, ki so mešani s hrti prav gotovo.

P.S. Če nisi zmagal na nobeni razstavi in te je to tako prizadelo, ni potrebno, da še nam (jaz bom z veseljem še šel na razstave) oz. drugim, ki bi mogoče kdaj radi šli na razstavo, zbijaš voljo. Sam sem zelo ponosen na zmage, ki jih je dosegla Bay na razstavah in bom to vedno ponosno povedal, še posebej zato, ker o borderjih ne vem veliko. Čakam pa na tvoje zmage v paši, za katere ti bom z veseljem čestital, čeprav mi paša ne pomeni veliko (beri nič).
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #718 : sobota, 13.08.2005 : 09:08:37 »

Glej, Simon... Border Collie je ovčar. Ovčarji pasejo. Način paše, značilna poza in vse povezano, je značilno za borderje (pri ostalih ovčarjih pač za vsako pasmo posebej). Torej je to dedno. Ne more en milijon ljudi svojih psov naučit, da pasejo vsi na enak način. Ni teorije! Kot sem povedal, ni problem naučit psa, da zganja pet ovc na en kup. Paša pri borderjih je pa čisto nekaj drugega, eye, crouch, brez lajanja... To je paša. In to na kilometre daleč Po vsakem vremenu. Po vsakem terenu. To je border!
Ne opevam Anglije (že v prvem postu sem razširil zadevo na celotno britansko otočje), je pa tam zibelka naše pasme! Mimo so cajti, ko so borderje oz. sheepdogs parili vsevprek samo zato, ker so si bili podobni in ker so pač znali past! Vsak dober vzreditelj obvlada genetiko, ve, kaj kateri pes nosi s sabo, kak naraščaj lahko približno pričakuje iz določene kombinacije! Vsak resen vzreditelj, ki bi rad ustvaril ime, da svojim psom slikati kolke in pregledati oči! Dejstvo! Če tega ni, pač ni resen vzreditelj in kot tak ne bo preživel! Sam verjetno veš, da genetika ni matematika. 1 + 1 ni vedno 2! Tudi pri "razstavnih" leglih imaš show quality in pet quality, pri "delovnih" (oboje je v narekovajih, da mi kdo ne očita kake diskriminacije) linijah pač dobiš pse, ki delajo boljše ali slabše, vsi pa delajo, ne glede na izgled! In to je poanta vsega, Simon. Ne pakunga, ampak kaj je v paketu!
Logiran
Mitja
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 93


« Odgovor #719 : sobota, 13.08.2005 : 12:53:59 »

Tomster a dovolis en popravek?
Pasmo, ki jo bodo vzrejali strokovnjaki iz zgornjih postov bi jaz poimenoval BORED COLLIE.
Kako to, da se ljudje popolnoma nic ne naucimo iz svojih napak. Potem ko smo po popolnoma istem vzorcu (beri lepotna vzreja) zaj.... ze vecino znanih delovnih pasem, bomo to ocitno morali storiti se z nasim borderjem.
Pastirji iz britanskega otocja (ali kjerkoli drugje na zemeljski obli) garantirano niso selekcionirali svojih ovcarskih psov glede na usesa, rep, barvo..., ampak po njihovih delovnih sposobnostih, nagonih, temperamentu...
Ne mi flancat, da se da vsakega mesanca naucit pase. Da se naucit prav vsakega psa, ki ima primerne nagone. In smisel vzreje neke pasme je prav v tem. S primerno selekcijo (gotovo ne lepotno) ima vecina predstavnikov te pasme za delo primerne nagone in sposobnosti. Pika.

Simon, tebi pa svetujem kaksno dobro knjigo o borderjih (Tomster je eno ze omenil) kjer si bos lahko na fotografijah ogledal raznovrstnost tipov pri borderjih in ne bos vec za mesance proglasal psov za katere ti lahko brez problema predlozim rodovnik za poljubno stevilo generacij. Sicer ne FCI rodovnik, ker FCI rodovniki za borderje tako dolgo se ne obstajajo.
Logiran
Strani: 1 ... 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 ... 162   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Border collie - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines