mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 09.06.2024 : 15:45:30

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Border collie - čvek
Strani: 1 ... 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 ... 162   Dol
Natisni
Avtor Tema: Border collie - čvek  (Prebrano 473462 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
ella
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 303


« Odgovor #720 : sobota, 13.08.2005 : 14:27:52 »

Živjo!

Citat
Pred kratkim(prejšnji teden) sem se tudi jaz pridružil "borderskemu klanu".Postal sem lastnik malega,ampak navihanega Loka.
Citat
Citat
kdo so pa starši?


Kena in Mawlch Griff   



No SKYWALKER, veš, da ima moja soseda tudi psičko Borderko, staro par mesecev in je zgleda iz istega legla kot tvoj Lok Wink Cheesy. Njena mama je prav tako Kena(za očeta ne vem), psička pa je rodovniško Lepa, so jo pa preimenovali v Laro. Wink Smiley
lp, špela
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #721 : sobota, 13.08.2005 : 17:11:33 »

Ok, sej se strinjam z vama oz. vami, bo sigurno še kdo prišel, ki bo pametoval. Vsi ste pametni, kako mora border past in da sploh ni pomemben izgled. Pa vaši psi pasejo? Zakaj jih imenujete border če ne pasejo? Zakaj kupujete pse z FCI rodovnikom, če tej rodovniki ne veljajo nič?

Nekdo je moral gledat na izgled, ker če ne, nebi nastala pasma, standard, pa naj bo FCI ali kateri koli drugi.

G. Mitja, rodovnike oz. vzrejne itak dobi vse kar je črno-belo, rjavo-belo,... Pa zato še vedno niso ne po standardu pa tudi pasejo ne. In veste, tudi standard ni napisan tja v tri dni, ampak je za vse nek razlog; zakaj mora imeti prsni koš tak kot je napisano v standardu, zakaj mora imeti tako dlako... Psi, ki so vam najbolj podobni BCjem pa prav gotovo ne ustrezajo skoraj nobeni od teh navedb. Aja pardon, imajo 4 noge, barva pa je črno-bela, tako da sploh ni dvoma da je border.

Pa še to, ker pravita, da mešanci ne pasejo tako kot borderji, zelo mi je žal, da ne uspem najti slike in kako se reče mešanici med BCjem in mislim da wipetom, ki PASEJO KOT BORDER. Če bi videli sliko mladega mešančka bi zagotovo mislili, da so slikali kakšnega BCja od naših južnih sosedov. Kako pa to razlagate (pa ne podobnost, ampak pašo Wink)?

In že ker toliko trdite, da ni možno naučiti mešanca
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #722 : sobota, 13.08.2005 : 17:22:19 »

Evo jo

Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #723 : sobota, 13.08.2005 : 18:13:54 »

Simon, že ves čas govoriš o "standardu". Standard, o katerem govoriš, je F.C.I standard. Prvi, pravi, standard za borderje boš našel tam, kjer sploh ne veš, da se je za "tvojo" pasmo vse začelo, pri I.S.D.S.!!! Pa ne mi, spet povem, z razstavami! Te imajo z izbiro pravega psa za vzrejo glih toliko veze kot muha enodnevnica z novim avtocestnim odsekom okoli Trojan!
Zakaj pa imate potem pse, ki imajo FCI rodovnik, ce ustrezajo (bolj) ISDS standardu? Huh
Zakaj pa ne vzrejate preko ISDS (in se distancirate od "tiste grde" FCI, ki po vasem unicuje pasmo)? Huh
Zakaj se sodnike (pripravnike) pri nas uci o izgledu pasme po FCI standardu? Huh
Zakaj...? Huh

Saj sem vedela, da je vcasih bolje drzati jezik za zobmi, ko gre za kaksno delikatno zadevo in svoja stalisca o tem, s katerim se nekateri ne strinjajo in si vzamejo morda prevec k srcu, ker prisegajo na nekaj drugega ali pa ker (v vecini primerov) imajo to "drugo" doma... Tongue

BTW, gospod iz okolice Metlike, ki ima veliko stevilo ovac, je iz UK pripeljal "delovnega" borderja in borderko z ISDS papirji. Ce ne bi vedela (preden sem jih videla), da so to borderji, bi jih nedvomno imela za lepe mesancke, podobne "borderckom"... Undecided

Mogoce bi bilo pa vseeno dobro, da bi Jana vasim "ISDS Border Collie-jem" namenila posebno temo, kjer bi lahko razpravljali o (vasem) PRAVEM borderju. Ne vem pa se pod kaj bi vas uvrstila, ker v "FCI 1" ne spadajo... Roll Eyes Druge pasme? Huh Ali bi potrebovala preurediti se posebno razporeditev pasem po UKKC sistemu: pastoral, gundog, terrier, oz. kaksno posebno razporeditev, ki jo ISDS priznava... Tongue
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #724 : sobota, 13.08.2005 : 20:02:43 »

Ok mene pa zanima nekaj drugega, tole bo pomoje znal odgovoriti Tomster:

zadnje čase večkrat preberem na raznih www itd., da se vse večkrat v UK in na Irskem pojavlja delitev na "working sheepdog" in na "border collie"  Roll Eyes. Ti, ki svoje pse opredelijo za "working sheepdog", jih imajo praviloma vpisane v ISDS. Zdajle se mi sicer na da it brskat konkretno, ampak če se ne motim so tudi na letos na Cruftsu imeli v različnih disciplinah pasmo "working sheepdogs", par predstavnikov pa je bilo se mi zdi kot ta pasma prijavljenih tudi na EU Open  Huh

Torej ali se dejansko dogaja delitev ene pasme na dve ali v čem je point  Shocked
Logiran
Princ
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 112


« Odgovor #725 : sobota, 13.08.2005 : 20:50:06 »

Hja, tudi jaz bi malo "pametovala", če smem, pa čeprav do nadaljnega nimam borderja... Mogoče bom kaj narobe napisala - za kar se že v naprej opravičujem, sicer me boste pa tako ali tako popravili.

Citat
Zakaj pa imate potem pse, ki imajo FCI rodovnik, ce ustrezajo (bolj) ISDS standardu?
in
Citat
Pa vaši psi pasejo? Zakaj jih imenujete border če ne pasejo? Zakaj kupujete pse z FCI rodovnikom, če tej rodovniki ne veljajo nič?

Večina zato, ker z njimi "dela" agility in svetovnega prvenstva (kot najvišjega priznanja agility-ja) se drugače ne moreš udeležiti, preprosto.
Če se pošalim (joooj, počitnic bo kmalu konec, pa mi na noro tolče Wink): ker ISDS ne da nič na agility ali pa ker se je FCI zagrebel zanj?

Citat
Nekdo je moral gledat na izgled, ker če ne, nebi nastala pasma, standard, pa naj bo FCI ali kateri koli drugi.
Se strinjam. Samo interpretacija standarda je pa spet druga pesem... Jaz o razstavah nimam pojma (tako kot tebe, Simon, ne zanima paša Wink, v zadnjih dveh letih sem videla enih pet, šest, pa si upam trditi, da sodnice/ki na večini od teh niso vedeli kaj ocenjujejo! Mogoče je zdaj, ob tej poplavi borderjev, kaj drugače.

Border collie JE delovna pasma. Torej delo pred izgledom?.

Citat
Hrvaški borderji najbolj podobni borderjem tu okoli? Hmhm? Tistim, ki so mešani s hrti prav gotovo.
OK, vsake oči imajo svojega malarja. Meni se tako že vsi agilitaši smejijo, ker vedno glasno poudarjam, kako so mi vizuelno to "hudi" psi. Pa se nič ne sekiram in veš zakaj? Ker so z dosti manjšo bazo tekmovalcev (lahko vzamemo samo borderje) še vedno sposobni premagati vse naše borderje (o agility-ju govorim); ker tisti, ki delajo z ovcami, opravijo tudi pašne izpite in se dokaj uspešno udeležujejo tekmovanj v paši in nenazadnje zato, ker imajo svetovnega prvaka v reševanju! Hrt? Medo? Neeeee, border collie  Grin. In srčno upam, da mi bo z enim takim "mimo" psom čez čas usojeno več kot mi je bilo z Ny-jem...

Citat
Zakaj se sodnike (pripravnike) pri nas uci o izgledu pasme po FCI standardu?
To bi pa tudi mene zanimalo Grin Grin Grin

Pa lep pozdrav,
Mateja


Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #726 : sobota, 13.08.2005 : 21:01:02 »

Next Q (navdih sem dobila pri odgovoru Mateje se razume): zakaj pa potem če Slovenci kupujejo FCI border collieje tudi na Hrvaškem, le s temi ne uspejo doseči tako dobrih rezultatov v agilityu, reševanju ali paši,
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #727 : sobota, 13.08.2005 : 21:02:27 »

Wops  Shocked Jovo na novo:

Next Q (navdih sem dobila pri odgovoru Mateje se razume): zakaj pa potem, če Slovenci kupujejo FCI border collieje tudi na Hrvaškem, le s temi ne uspejo doseči tako dobrih rezultatov v agilityu, reševanju ali paši, kot uspe to Hrvatom z mamami, brati, sestrami in ostalimi sorodniki teh kužatov?  Shocked

Logiran
Mitja
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 93


« Odgovor #728 : sobota, 13.08.2005 : 21:10:40 »

Zadnji odgovori velikih strokovnjakov so pac samo potrdili tisto kar sem ze itak sumil - vse kar vedo o psih je pac barva in oblika uses, oci, repa ...

Spostovani Simon, o tem zakaj pes pase ali ne sem cisto na kratko in cisto tocno napisal v prejsnem postu. Mozno je da bo pasel tudi perzijski macek, a za borderja je bolj verjetno.

Ko kje vidim kaksne fotke kaksnih lepotnih borderjev se mi obraca zelodec kaksna nesposobna skrpucala so to. Saj verjetno niso sposobni priti od hleva do pasnika, kaj sele da bi cel dan delali.

Se nekaj me mocno zanima? Sklicevanje na standard namrec. A je kje v standardu slika idealnega psa? NI. In zato si pac standard vsakdo razlaga po svoje. In zato gredo pasme k vragu.

In se en odgovor g. Simonu: Imam dva ISDS borderja, ha, ha, ha,, zato me ni treba izganjati iz FCI.

Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #729 : sobota, 13.08.2005 : 23:03:23 »

Princ, mislim da napačnemu razlagaš, bi morala Tomsterju in Mitji; onadva namreč trdita, da pes, ki ne pase ni border, torej ga ti nisi imela, tisto so bile samo tvoje sanje!

Next Q (navdih sem dobila pri odgovoru Mateje se razume): zakaj pa potem, če Slovenci kupujejo FCI border collieje tudi na Hrvaškem, le s temi ne uspejo doseči tako dobrih rezultatov v agilityu, reševanju ali paši, kot uspe to Hrvatom z mamami, brati, sestrami in ostalimi sorodniki teh kužatov? Shocked

Sirtaki, nebi vedel, v genih je vse napisano  Huh

Mitja, prosim, da se naučiš brat oz. da bolj natančno bereš kaj pišem; nagon imajo prav gotovo borderji, ampak tudi mešanec z borderjem ga še vedno ima? Al ne?

Izganjati iz FCI?

Že če sta taka strokovnjaka kot se tukaj želita predstaviti, pa napišita vaše rezultate, raziskave, šolanja..., da bomo vedeli s kom imamo čast govorit.

Mitja, misliš da ti moram bit fovš, ker IMAŠ DVA BORDERJA Z ISDS RODOVNIKOM? Niti malo jaz jih imam 7, z FCI rodovnikom! In to najlepših, najpametnejših, naj... naj...! Ha, ha, ha, ha
No kdor si jih želi pogledat pri 4 tednih, si jih lahko na naši strani. Mitji pa odsvetujem, da ne bo imel želodčnih težav.
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #730 : sobota, 13.08.2005 : 23:19:00 »

P.S. Če nisi zmagal na nobeni razstavi in te je to tako prizadelo, ni potrebno, da še nam (jaz bom z veseljem še šel na razstave) oz. drugim, ki bi mogoče kdaj radi šli na razstavo, zbijaš voljo. Sam sem zelo ponosen na zmage, ki jih je dosegla Bay na razstavah in bom to vedno ponosno povedal, še posebej zato, ker o borderjih ne vem veliko. Čakam pa na tvoje zmage v paši, za katere ti bom z veseljem čestital, čeprav mi paša ne pomeni veliko (beri nič).

Kar se razstav tice…ze na prvi razstavi smo se zamislili, ko je dobil Drim opis »skladno grajena samica«!?! In verjemi, drugega psa ne bi kupila kjer sva ga, ampak kje drugje, ce bi si zelela razstavnih uspehov (verjemi, smo imeli ze nagledane, pa smo hvala bogu dobili pravocasno kamen v glavo).
Kar pa se tice pase…izkoristimo vsako priliko, ki se le pokaze (zal bolj redko), ko pa bomo imeli priliko trenirat toliko kot lahko ti razstavne poze, nosenje repa in se kaj, se bomo pa lahko sli po otrocje: "jaz mam', ti pa ne".

Nekdo je moral gledat na izgled, ker če ne, nebi nastala pasma, standard, pa naj bo FCI ali kateri koli drugi.

Razlika med FCI in ISDS standardom (ze milijontic) je v tem, da FCI standard narekuje kako mora pes izgledati, medtem ko ISDS standard narekuje kako mora pes delati. "Naravna" selekcija pa je zaradi narave dela (s pomocjo cloveka, ki je "skart robo" izlocal, ker je pac izbiral pse za doloceno rabo) poskrbela, da je pes priblizno take visine in teze, saj je tako najbolj okreten in ravno prav hiter, ima tako in tako dlako, primerno za razlicne vremenske razmere ipd. Verjemi, da se pred 100 leti pastirji niso sli vzrejnih pregledov, kjer so merili pse in izlocali tiste, ki so imeli 53,02 cm in klempava usesa. Aja, pa se to…verjetno ves kaj pasa v osnovi je?! Za vsak slucaj ce ne ves…gre za lov brez ubijanja! In se ti zdi, da so to milijonom psov priucili? Po moje ne!

G. Mitja, rodovnike oz. vzrejne itak dobi vse kar je črno-belo, rjavo-belo,... Pa zato še vedno niso ne po standardu pa tudi pasejo ne. In veste, tudi standard ni napisan tja v tri dni, ampak je za vse nek razlog; zakaj mora imeti prsni koš tak kot je napisano v standardu, zakaj mora imeti tako dlako... Psi, ki so vam najbolj podobni BCjem pa prav gotovo ne ustrezajo skoraj nobeni od teh navedb. Aja pardon, imajo 4 noge, barva pa je črno-bela, tako da sploh ni dvoma da je border.

In ti spet o FCI standardu…

In že ker toliko trdite, da ni možno naučiti mešanca

Govoris o krizancu! Koliko njenih bratcev in sestric poznas in kako izgledajo oni ter kaksne nagone so prinesli s sabo? Pasejo tudi oni, ali raje preganjajo zajce po polju? (Pa ni potrebno odgovarjat na tole, zgolj v premislek!)

Pa še to, ker pravita, da mešanci ne pasejo tako kot borderji, zelo mi je žal, da ne uspem najti slike in kako se reče mešanici med BCjem in mislim da wipetom, ki PASEJO KOT BORDER. Če bi videli sliko mladega mešančka bi zagotovo mislili, da so slikali kakšnega BCja od naših južnih sosedov. Kako pa to razlagate (pa ne podobnost, ampak pašo Wink)?

Ker se (tako kot zunanjost) dedujejo tudi druge lastnosti, je ocitno po borderju pobral tudi te. Saj verjetno ves, da se lastnosti dedujejo od obeh starsev vendar zal, ali pa na sreco, ne v razmerju 1:1. Se enkrat: genetika ni matematika, kot to mogoce zgleda v srednji soli, ko se ucis o Mendel-u in njegovih fizolckih. Da je vse skupaj se bolj zakomplicirano, se nekatere lastnosti dedujejo poligeno, obstaja kodominanca, razlicni geni na istem lokusu… Zraven vsega tega se dolocene lastnosti same po sebi tudi ne dedujejo, ampak se deduje le predispozicija zanje (upam, da ves, da sem spada tudi kolcna displazija!). In ce to za hec prevedemo v matematicno enacbo pomeni: 1+1=3, ker ima na ves skupek genov velik vpliv se okloje (genotip-fenotip…upam, da ti je znano tudi to). Za primer se to: po Ptuju se sprehaja krizanec med borderjem in nemcem (pripeljan iz italijanskega azila, mimogrede). Ce ga pogledas na hitro je samo malo vecji in mocnejši border. Lastniki pravijo da je tudi karakterno podoben borderju.

Zakaj se sodnike (pripravnike) pri nas uci o izgledu pasme po FCI standardu? Huh

Mogoce zato ker FCI ne priznava ISDS, KZS pa je clanica FCI in je za to treba upostevati le in samo njeno "sveto pismo"?!? To je v osnovi odgovor tudi na druga tvoja vprasanja.

Ok mene pa zanima nekaj drugega, tole bo pomoje znal odgovoriti Tomster:

zadnje čase večkrat preberem na raznih www itd., da se vse večkrat v UK in na Irskem pojavlja delitev na "working sheepdog" in na "border collie" Roll Eyes. Ti, ki svoje pse opredelijo za "working sheepdog", jih imajo praviloma vpisane v ISDS. Zdajle se mi sicer na da it brskat konkretno, ampak če se ne motim so tudi na letos na Cruftsu imeli v različnih disciplinah pasmo "working sheepdogs", par predstavnikov pa je bilo se mi zdi kot ta pasma prijavljenih tudi na EU Open Huh

Torej ali se dejansko dogaja delitev ene pasme na dve ali v čem je point Shocked

Naceloma borderasi imenujejo "working sheepdogs" vse borderje ki nimajo papirjev, ne takih in ne drugacnih (tole ni zraslo na mojem zelniku, ampak je uvozeno direkt iz Irske). Kako so si pa to razstavljalci priredili, je pa drugo…ocitno. V praksi pa so (med ljudmi, ki se resno ukvarjajo s paso) vsi borderji IN working sheepdogs, ki pasejo samo sheepdogs.

Next Q (navdih sem dobila pri odgovoru Mateje se razume): zakaj pa potem, če Slovenci kupujejo FCI border collieje tudi na Hrvaškem, le s temi ne uspejo doseči tako dobrih rezultatov v agilityu, reševanju ali paši, kot uspe to Hrvatom z mamami, brati, sestrami in ostalimi sorodniki teh kužatov? Shocked

Tukaj bo verjetno tista fora 1+1=3 Wink

(vem, da obstajajo različni načini paše Wink več pa me ne zanima, ker itak ne bom nikoli pasel)

To ze skoraj malce smrdi na hinavscino, saj vsi tako opevate kako si zelite dobro za pasmo, izbiraze zdrave in "tipicne" predstavnike pasme, na njihovo osnovo pa pozabljate. In tako boste lahko cez par let prodajali pse »brez pasnega nagona« (tako kot neki Nemci, katerih link pa mislim da je med vso to solato nekje v tej temi).
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #731 : sobota, 13.08.2005 : 23:31:01 »

V glavnem, kratka obnova zadnjega dneva ali dveh:

Tomster in Mitja imata borderje in sta velika strokovnjaka, VSI ostali imamo - bo, ne vem kaj, smo šteparji, nepoznavalci, goljufi.

Je zdej OK, lahko zaključimo, da gremo naprej z debato o naših, spet ne vem kaj?
Logiran
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #732 : sobota, 13.08.2005 : 23:31:32 »

Princ, mislim da napačnemu razlagaš, bi morala Tomsterju in Mitji; onadva namreč trdita, da pes, ki ne pase ni border, torej ga ti nisi imela, tisto so bile samo tvoje sanje!

Jaz pa mislim, da si ti narobe razumel njen post. Vec pa naj sama pove, ce zeli.

Mitja, misliš da ti moram bit fovš, ker IMAŠ DVA BORDERJA Z ISDS RODOVNIKOM? Niti malo jaz jih imam 7, z FCI rodovnikom! In to najlepših, najpametnejših, naj... naj...! Ha, ha, ha, ha

...se bomo pa lahko sli po otrocje: "jaz mam', ti pa ne".

No, mi smo z vami se jutri, potem pa se upam da z vmesnim "pasnim" postankom v Bjelovaru odpravimo proti morju.
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #733 : sobota, 13.08.2005 : 23:35:42 »

Za primer se to: po Ptuju se sprehaja krizanec med borderjem in nemcem (pripeljan iz italijanskega azila, mimogrede). Ce ga pogledas na hitro je samo malo vecji in mocnejši border. Lastniki pravijo da je tudi karakterno podoben borderju.

Tudi za Ajdovščino tekmuje v agilityu psica pripeljana iz ZDA, ki je mešanka med aussiejem in BC in zgleda ter se na splošno menda obnaša kot BC  Roll Eyes

Glede tiste enačbe 1+1=3 itd. - glede na to, da se določeni tule gor hvalijo, da imajo ISDS borderje, potemtakem, in da ne pride do napačnega sklepanja, da so dobili "škart robo", pričakujemo, da bodo potrdili svojo tipičnost ne samo po videzu ampak tudi z raznimi delovnimi uspehi v prihodnosti, saj so vpisani tudi v SLR, kar pomeni da računajo na odmevne mednarodne uspehe pod FCI   Huh

Sicer pa nekaj mi je prav žalostno pri vsemu skupaj - se mi zdi, da samo Tomster dejansko nekaj brca v smeri pašnje, in še to je začel z enim psom, ki je bil proglašen za psico, niti ni vpisan v ISDS itd.

Ok ne, ravnokar sem ugotovila, da očitno v SLO sploh ni pravih BCjev...no vsaj noben od tukaj prisotnih nima pravega BC: ali so vpisani v ISDS pa ne znajo past (vsaj dokazali niso tega), ali pa znajo za silo past pa niso vpisani v ISDS  Grin
Zelo komplicirano vse skupaj ni kaj. Torej imate potemtakem vsi prav.







Logiran
Princ
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 112


« Odgovor #734 : sobota, 13.08.2005 : 23:42:01 »

Citat
Next Q (navdih sem dobila pri odgovoru Mateje se razume): zakaj pa potem, če Slovenci kupujejo FCI border collieje tudi na Hrvaškem, le s temi ne uspejo doseči tako dobrih rezultatov v agilityu, reševanju ali paši, kot uspe to Hrvatom z mamami, brati, sestrami in ostalimi sorodniki teh kužatov?  


Sirtaki, sicer ne vem - zdi se mi, da mal provociraš, a? - če pravilno razumem tvoje vprašanje. Pa OK, čisto dobro vprašanje; saj, ko bomo znali k reševanju tega problema pristopit, potem tudi Hrvati ne bodo tako pred nami kot so.
Kar se agility-ja tiče, jaz se spomnim samo Tjaše in Mitje, ki imata hrvaška borderja in ki dosegata visoke uvrstitve, tudi stopničke, pa Meg prihaja. Mitja bo kmalu začel še z eno Hrvatico, več jih pa tako ni. Rajši se vprašaj, kaj je z ostalimi "našimi" borderji (namenoma v oklepaju, mislim na slo, ital., madž.,... delovne, razstavne in druge sorte) narobe, da ne dosegajo vidnejših rezultatov (reprezentanca izvzeta)?
Enako pri mamilih, reševanju, ovcah... A se sploh kak hrvaški border v Sloveniji ukvarja s tem? Jaz ne poznam nikogar. Torej tudi rezultatov, pa bilokakih že, ne more biti. Aja, en Hrvat je šel lani na neko kmetijo na Pohorje, za "domačo" rabo in pred kratkim je en reševalec (stanje pri reševalcih bi ravno ti, sirtaki, morala bolje poznati) nabavil borderčka, katerega ata je Griff. Retorično vprašanje iz prejšnjega odstavka se ponovi.

Pa še nekaj. Hrvati so živ dokaz, kaj vse se z njihovimi borderji da doseč, praktično na vseh področjih "dela" psa. Zdaj pa jaz vas vprašam: bi bilo tako tudi v primeru, če bi striktno sledili FCI standardu izgleda, hoje v ringu (hura, zatrimo nagone), nošenja repa, ušes...?

In še o paši: upam, da se bo na tem področju pri nas kaj spremenilo, da bo interes tudi med agilitaši in da Tomster nabaviš ofce in plac, porkaduš Grin.! Jaz pa potem iNdiYanca Wink
Na žalost to ni agility, za katerega je dovolj že, če imaš par ovir in koga, ki ti kaj pove... , še po to moramo na tuje (hvala Alen, če bereš) in ker stroški niso mali je stanje tako kot je. Oziroma ga ni.

Jaz bi bila za Mb tudi zelo vesela, če bi na klubu imeli še enoto reševalcev - verjetno bi poskusila tudi to. Pa še kaj več....

Lp, Mateja
Logiran
Strani: 1 ... 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 ... 162   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Border collie - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines