mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 09.06.2024 : 17:59:47

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Border collie - čvek
Strani: 1 ... 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 ... 162   Dol
Natisni
Avtor Tema: Border collie - čvek  (Prebrano 473478 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #840 : ponedeljek, 22.08.2005 : 13:03:09 »

Blumina,

sej eni smo pa vedeli. So nam "dobre vile" že prišepnile.
Dobrodošla!
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #841 : ponedeljek, 22.08.2005 : 13:20:16 »

No končno se je še Ona oglasila. Vsak mesec objavlja legla borderjev Z FCI RODOVNIKI, je članica kluba britancev, ki delajo po KZS, torej po FCI, NE PASE, SE UDELEŽUJE RAZSTAV, seveda FCI in verjetno bi še kaj lahko naštel. Je res? Torej si ti tazadnja, ki lahko pamet soliš tukaj. Edini, ki je lahko pameten in ki ima pravico govorit je Tomster, pa Mawlch, morda še kdo, ki jih žal ne poznam, ampak ti pa res ne.
Po drugi strani, ne vem če si vse prebrala, če si, preberi še enkrat Wink
A sem kej rekla, da imam kaj proti FCI rodovnikom? Al pa proti razstavam? Ne najdem te izjave, bi bil tako dober in mi jo citiral?
Sicer imata jaz pri vsaki pasmi, ki še ima delovno vzrejo , ne glede na vrsto rodovnika vedno vzamem delovne linije. Ker so psi delovnih linij navadno bliže originalu in imajo v povprečju boljše nagone in boljše živce. Sicer pa pravijo, da so borderji kot borderji najboljši če so 1/4 avstralsko novozelandsko razstavnih linij. Vzela bi torej z veseljem tudi takega al pa čist razstavnega, če bi dobro osebno poznala prednike in sorodstvo. Ker pa so naša poznavanja psov osebno -vsaj moja zelo omejena, se mi zdi najmanjši rizik vzet delovno linijo (kar ISDS nedvomno je)
Če so slučajno lepi jih tudi razstavljam- oba moja malina sta delovne vzreje in imata tudi CH v lepoti in moj  "hrvaški ISDS -FCI" border ima tudi nekaj uspehov z razstav, kjer je bil celo boljši od predstavnikov razstavnih linij. Se zgodi . In prav vesela in ponosna sem, če dobi kakšen naziv. Naj ga ima. Škodi ne, koristi sicer tudi ne, je pa zanimivo. Tako kot se zgodi ,da posamezen pes čistih razstavnih linij dobro pase. Ali pa bolje od delovnih. Se zgodi. Je pa bolj izjema kot pravilo in  primernost za razstave ni kritreij po katerem si izbiram psa, zato ne izbiram iz razstavnih linij. Pa tudi če bi, bi po delovnih lastnostih. Le da jih je teže oceniti, če večina sorodstva ne dela.
Spet pa to spet ne pomeni, da ne razumem tistih ,ki si izbirajo psa po kriteriju primernosti za razstave, da se ne bo kdo spet na strop nalepil od groze.
Ne boš verjel , sploh nimam absolutno nič prorti razstavam. Edino  v čemer se moje naziranje razlikuje od povprečnega je ,da se mi zdi da so razstave sicer zabavne, ne bi pa smele vplivati na vzrejo. Oz nikakor ne kot izključni kriterij.In da se nobenega psa ne bi smelo vzrediti z namenom, da bo za razstave. Razstave so se začele kot izbor primernih psov za nek drug namen.In tako bi moralo tudi ostati. Ampak zadeva se je izrodila. Vsaj večinoma. Postala je sam sebi namen.Kar je slabo.Zelo slabo. Celo grozljivo....
 
Mimogrede, zanima me od kje ti podatek, da moji psi ne pasejo ? Oz da nič ne delam na tem področju?
Kot ponavadi solim pamet samo tam ,kjer imam poleg prebranih in videnih in tudi lastne izkušnje. Predvsem navedena  točka tri so moje izkušnje oz poskusi izkušenj iz "mojih dveh " legel. Nmreč iz obeh legel mojega FCI- ISDS psa je šlo kar nekaj mladičev h kmetom za pašo. In glej čudo, vedno kot že drugi pes za ta namen. In glej čudo , z razliko od tistih kmetov-pastirjev, ki so se zanimali za nakup prvič in so jim bili vsi po vrsti slišati predragi ( ja za ta denar pa že celo čredo ovc kupim, ja sosed ima take brez papirjev bodo cenejši...ipd)se ti sploh niso pogajali za ceno. Zanimalo jih je samo, če pes pase in če je iz pašnih linij.Kaj misliš zakaj? Pripombe so bile v stilu : imam enega brez papirjjev pa mi je začel zdaj po dveh letih ovce grizt, ...ja imam eno pol borderko, pa nisem čisto zadovoljen... bom raje tokrat "tapravega" kupil .....in en italian iz zadnjega legla-ja točno tega hočem poznam linijo.

Sem seveda tudi članica "britancev". In moram rečt,da imajo v klubu britancev vsaj po mojih letošnjih izkušnjah kar vedno boljši posluh za značaj in  uporabnost borderjev. 
Tako da iz tega kluba nazadnje še kaj bo. Tudi se trudijo z objavami pašnih dogodkov in drugih uspehov (ala razni BGH ji). Sicer tranajo nad objektivnimi težavami selekcije, a saj se ve ,da vzreje ne vodi v resnici vzrejna komisija pač pa "vzreditelji" sami.
Kako pa bo šel v klubu razvoj dalje je odvisno od tega kdo bo dela in koliko bo delal na področju borderjev. Zaenkrat še noben borderaš ni pretirano zagnan. Vsi trošimo energijo z otresnjem gobcev pardon tipkovnice. Se pravi, da trenutno manjka predvsem delovna vzreja vodnikov. Psi so še nekako.  Dokler pa nam morajo vse delati lastniki in vzreditelji škotskih ovčarjev, pa je to kar imamo največ kar nam lahko ponudijo.

Ko smo že ravno pri klubu. Ker so bili plavooki mladički v "mojem "leglu sem naredila vse kar se je dalo, da bi bodoče lastnike kar se da pravilno obvestila o pomenu plavega očesa. Tako sem, direktna in nesrmno odkrita kot je moja navada, kar na vzrejno komisijo poslala mail,da sta v leglu dva modorokca in da prosim , da mi pojasnijo,kaj to pomeni.
Evo prepis odgovora iz prve roke :
citat iz maila Lidije Okleščen po razgovori z Marijo Kavčič:
"Pozdravljena,
border collie z modrim očesom na razstavah pogosto dobiva slabše ocene, vendar
je to odvisno kako dobro sodnik pozna to pasmo. Pri borderjih je veliko bolj
nezaželjeno svetlo oko (skoraj rumeno) kot modro, ker le ta se pojavlja zaradi
verjetnega potomstva barve blue merle. Tudi blue merle ima lahko rjave oči pa
zaradi tega ni nič manj ocenjen, tores se tudi pri črnobeli kombinaciji lahko
pojavi modro oko.
Res je, da mladički morebiti ne bodo dobivali najboljših ocen na razstavah, ni
pa to nobena ovira za pridobitev vzrejnega dovoljenja.
Lep pozdav,Lidija"
konec citata
Logiran
Mitja
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 93


« Odgovor #842 : ponedeljek, 22.08.2005 : 13:24:11 »

Simon,

tvoj problem je v tem, ker mislis, da so borderji po standardu samo psi, ki so taksni kot je tvoja in njej podobne (ne skoci v zrak, nic slabega o tvoji ali kakrsnikoli drugi razstavni psici ali psu). Resnica je nekje cisto drugje, prakticno vsi borderji (s kakrsnimikoli papirji) kar jih poznam v Sloveniji (in se kje) ustrezajo FCI standardu, morda s kaksnimi odstopanji ( nobody's perfect - but remember, my name is nobody ha ha), a ustrezajo. Ne spomnim se, da bi poleg standarda bila tudi fotografija kaksnega psa.
Na razstavah se pac iz nekega cudnega (treznemu cloveku neznanega) razloga preferirajo taksni kot se pac (vsaka podobnost z pregovorno bistrimi blondinkami in tekmovanji za razne miss je zgolj nakljucna).
In zato ne vem od kod ti pravzaprav ideja, da kdorkoli podcenjuje pse, ki ustrezajo FCI standardu. Po Evropi kar nekaj vzrediteljev vzreja pse z dvojno registracijo, nekateri morajo celo na vzrejne preglede (po FCI standardu se razume). Ce bi bili psi tako mimo verjetno ne bi dobili dovoljenja.
Nekateri smo na tem forumu hoteli samo opozoriti na problem vzreje psov delovnih pasem kot je border collie, pri katerih pac (po nasem mnenju) ne bi smela biti pomembna samo zunanjost temvec se kaj vec. A bojim se, da je vse skupaj itak zguba casa, saj slavni Klub za britanske ovcarje ni sposoben predpisati niti obveznega slikanja kolkov niti pregleda oci, kar bi bilo (po moje) minimalna osnova za vzrejo borderjev (raje stejejo lepotne sampionate, saj ce so lepi je nemogoce, da bi imeli displazijo ali PRA/CEA.....).
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #843 : ponedeljek, 22.08.2005 : 13:37:38 »

Mitja, sem ti že povedal, da se s tem kar sedaj pišeš strinjam. Do debate je prišlo zaradi izjave Tomsterja, da border ki ne pase ni border. Potem se pojavijo nekateri, ki želijo nekako spremenit ta stavek tako, da bi bilo: border, ki ne pase in ne dela agilityja ni border. Že s prvim se ne strinjam popolnoma oz. če ga razumem kot piše, da bi pa enačili agility s pašo, pa me ne morete prepričati, čeprav, kot sem že nekajkrat napisal se na pašo ne spoznam.

Glede ujemanja moje psičke s standardom (FCI) naj povedo drugi, ki se nato bolje spoznajo ali vsaj tako mislijo. Ne vem pa zakaj so ljudje, ki imajo BCja, ko smo psičko pripeljali iz Italije prihajali k meni in hvalili psičko, sedaj, pa krožijo povsem drugi glasovi po BC sceni?
Logiran
Mitja
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 93


« Odgovor #844 : ponedeljek, 22.08.2005 : 13:58:09 »

Simon,
na trenutke malo mesas. Kar se mene tice je problem nastal, ko si v enem od postov zapisal, da psi iz t.i. ISDS linij (posebej je bila omenjena Hrvaska) ne izgledajo kot borderji, temvec kot navadni mesanci.
Kar se tice aktivnosti z borderji pa je bil agility le omenjen kot druga najboljsa aktivnost za borderja, takoj za paso. Nihce ne more postavljati trditve, da je border, ki je dober v agilityju tudi dober pes za nadaljno vzrejo, saj to ni njegova naravna zasnova temvec priucena spretnost, ki jo lahko v principu naucimo vsakega psa. Border pa je tako enkraten v agilityju (in drugih disciplinah) prav zaradi svojih sicersnjih naravnih zasnov in fizicnih sposobnosti, ki jih je pridobil v stoletjih kot pasni pes.
Sicer ne vem kaksni glasovi krozijo o tvoji psicki po BC sceni, meni osebno (videl sem jo enkrat v zivo na razstavi v MB) izgleda kot lep razstavni border collie. A si zelis se kaksen bolj globok kompliment. Vsekakor pa zaradi tega ostalih 100 in nekaj BCjev v Sloveniji ne izgleda kot mesanci.
Logiran
McOven
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 131


« Odgovor #845 : ponedeljek, 22.08.2005 : 14:06:58 »

Ojla Barbka!

Najlepša hvala za obisk in vse nasvete, ki smo jih bili deležni!  Wink
Mi smo se imeli zelo lepo. Kužki so strašno uživali  Grin
(po mojem, so spali potem do jutra  Cool)
Slike pa - jih skušam naložiti že od sobote zvečer, pa mi računalnik blokira - ne vem, kaj ga heca.  Cry
Takoj ko mi bo uspelo, seveda sporočim.

PS. Mogoče "posodita" kakšno vajino za pokušino?
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #846 : ponedeljek, 22.08.2005 : 14:11:49 »

jaz ne rabim nobenega komplimenta, zanimajo me komplimenti od sodnikov, na razstavi. Ja problem je za vas nastal ko je nekdo govoril kar vam ne paše, pri ostalih pa je nastal drugje. Se je mogoče moja psička spremenila od male, ko je bila lepa, odličen rodovnik (besede drugih, ne moje)... potem ker nisem pasel in ne hodil na agility pa ni več BC? Bo. Zakaj gredo razstave v nos od kar se v Sloveniji ne da dobiti CACa na vsaki razstavi? Prej nisem zasledil teh debat.

Mešanec, verjetno pretrd izraz, ampak v standardu piše široka glava, dobro viden prehod iz čela na smrček, smrček ne sme bit špičast, če ostanemo pri glavi. Žal, imajo večina BCjev ravno nasprotno. Pa ne mi zdaj po ISDS standardu je važno, da pase, potem se vzreja po ISDS in ne po FCI kot 99% lastnikov BCjev počne pri nas.
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #847 : ponedeljek, 22.08.2005 : 14:25:07 »

Mateja,
če bo pooldne hud dež, da ne bom šla na trening, jih bom "obesila" . Videla jih pa še nisem  Wink
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Mitja
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 93


« Odgovor #848 : ponedeljek, 22.08.2005 : 14:26:53 »

Simon
Tudi to je zelo smela trditev, ces da 99% vzrediteljev pri nas vzreja po ISDS standardu, saj konec koncev njihove paritve pozegna VK. Jaz bi prej upal reci, da vecina vzrediteljev sploh ne ve kaj je ISDS in to dejstvo smatram za sramotno.

Razstave kot taksne pa nam gredo nekaterim v nos iz razlogov, ki jih je navedla Deteljica in to ze pravzaprav zelo dolgo, vsekakor dosti dlje kot  pa odkar baje ni vec mogoce dobiti CACa na vsaki razstavi. Lahko bi morda pomislil na to, da nekateri nismo tega niti poskusali, ceprav bi ga verjetno v tistih prejsnih casih o katerih govoris tudi dobili.
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #849 : ponedeljek, 22.08.2005 : 14:29:56 »

Tudi to je zelo smela trditev, ces da 99% vzrediteljev pri nas vzreja po ISDS standardu

Ups, sem mislil po FCI.
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #850 : ponedeljek, 22.08.2005 : 14:30:31 »

Dragi moji, nekaj za intermezzo:

kaj ko bi tisti ali tista, ki je dobil domačo nalogo spravit skupaj predstavitev pasme, to naredil-a čimprej? Z vsem pojasnili okoli registrov, pa fotkami čimveč različnih BC itd...  Huh
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #851 : ponedeljek, 22.08.2005 : 14:32:56 »

Glede ujemanja moje psičke s standardom (FCI) naj povedo drugi, ki se nato bolje spoznajo ali vsaj tako mislijo. Ne vem pa zakaj so ljudje, ki imajo BCja, ko smo psičko pripeljali iz Italije prihajali k meni in hvalili psičko, sedaj, pa krožijo povsem drugi glasovi po BC sceni?

Če o tvoji psički krožijo kašni glasovi ,to zagotovo ni na "ISDS- pašno-agilityški- sceni".
Vsaj jaz ne vem nič o tem. Vse kar je na sceni je še vedno samo to kar piše na netu- da je trenutno najuspešnejši razstavni BC v Sloveniji.
In v tem smislu sem jaz kupca,ki je izrecno želel izključno  razstavljati, poslala na tvoj naslov. Ne vem pa če se ti je oglasil.
"preko vez" je bil prav tako posredovan naslov za kupce ,ki so hoteli psa (poudrajeno izključno samca) za agility, žal ko je bila od Kene na razpolago le še psička (Murphy deluje ,kot vedno). Te sem naslovila na tvoj naslov s pripombo, da imate same samce a ne delovne linije, ker je bilo izrecno pudarjeno tudi ,da iščejo delovno linijo. Morda od tu izvira tvoj problem ? Ideja o "delovni liniji je bila njihova , ne moja. In nič nisem komentirala tega vrednostno.
Sicer pa ne vem kaj te vznemirjajo govorice , ki jih morda sploh ni. Saj imaš mnenja strokovnjakov, napisana na ocenjevalnih listih. Mogoče si zaradi dela z leglom malo preveč utrujen in preobčutljiv.
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #852 : ponedeljek, 22.08.2005 : 14:34:43 »

Blumina, je to mogoče trikolor? Iz kje pa so novi lastniki? Včeraj je namreč na obisk prišla soseda, od katere svak je kupil BCja v Avstriji. Kaj več kot to da je BC iz Avstrije in da ima rjave tačke ni znala povedat.

Se bodo pa oglasili ko pridejo k njim na obisk.
Logiran
Simon_in_Bay
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 662


« Odgovor #853 : ponedeljek, 22.08.2005 : 14:39:16 »

Mogoče si zaradi dela z leglom malo preveč utrujen in preobčutljiv.

Mogoče, mi je pa v veliko veselje.
Logiran
Princ
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 112


« Odgovor #854 : ponedeljek, 22.08.2005 : 14:41:05 »

Citat
, ampak v standardu piše široka glava, dobro viden prehod iz čela na smrček, smrček ne sme bit špičast, če ostanemo pri glavi. Žal, imajo večina BCjev ravno nasprotno.

In smo spet tam, pri interpretaciji, kaj je za koga široko, dobro vidno,..

Citat
Ne vem pa zakaj so ljudje, ki imajo BCja, ko smo psičko pripeljali iz Italije prihajali k meni in hvalili psičko, sedaj, pa krožijo povsem drugi glasovi po BC sceni?
Se je mogoče moja psička spremenila od male, ko je bila lepa, odličen rodovnik (besede drugih, ne moje)... potem ker nisem pasel in ne hodil na agility pa ni več BC?

To pa moraš razrešiti z "njimi", ne nami.

Sicer sem pa jaz za zadnjih 10 strani vesela, saj je debata moje prepričanje le utrdila, pa tudi izvedela sem veliko novega. Vsakdo ima pravico do svojega mnenja in stališča (nenazadnje smo odrasli in ozaveščeni ljudje), koliko pa to pomeni "dobrega" za razvoj pasme, bomo še (pre)kmalu zvedeli...

Lp, Mateja
Logiran
Strani: 1 ... 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 ... 162   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Border collie - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines