mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 01.05.2024 : 09:01:32

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: Kako vidi moj pes?
Strani: 1 2 3 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kako vidi moj pes?  (Prebrano 17745 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« : nedelja, 11.04.2004 : 09:21:26 »

Rekli boste:a nisi prebrala še nobene knjige o psih??Pa sem,prebrala sem že veliko knjig o psih,tudi doma jih imam nekaj,zanima me pa točno,kako vidi pes(v kakšni obliki,barvi...).Hvala za odgovore!! Tongue
Logiran
mary
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 458


« Odgovor #1 : nedelja, 11.04.2004 : 19:02:23 »

A to sploh točno vejo?  Huh Ker nekje piše, da psi vidijo črno-belo, nekje da vidijo tako kot mi, nekje pa da bvidijo samo določene barve. Shocked
Tudi mene zanima, zato kdor ve kaj več naj pove Roll Eyes
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #2 : ponedeljek, 12.04.2004 : 11:27:11 »

Zgleda,da res nihče o tem nič ne ve...Škoda... Cry
Logiran
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #3 : ponedeljek, 12.04.2004 : 11:49:23 »

Alora, jaz imam tako informacijo.

Psi ne vidijo črno belo (to je mit Roll Eyes), ampak vidijo v barvah (sicer ne tako kot mi), ampak ločijo barve med sabo.

Slika, ki naj bi jo dobili pa je nekoliko bolj groba, zato tudi lažje razločijo premikanje.
Logiran
sallys
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 422


« Odgovor #4 : ponedeljek, 12.04.2004 : 11:52:40 »

Nekje so mi rekli, da psi vidijo ČB, mačke pa barvno Huh... Sam to kar ni za verjet!!!? Undecided

Če gledam Sally se mi zdi, da vidi še kakšno barvo več... ima dve enaki igrači: izbere florestentno... Tongue

Naj nas reši, kakšen profi!!!? Grin
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #5 : ponedeljek, 12.04.2004 : 11:55:50 »

Kakor je meni znano pes vidi barvno, le v manj odtenkih kot mi, ponoci pa vidi mnogo bolje.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #6 : ponedeljek, 12.04.2004 : 15:02:52 »

Psi definitivno vidijo barve, ceprav ne celotnega barvnega spektra (n.pr.: ljudje vidimo roza barvo, v pasjih oceh je to manj intenzivna rdeca). V neki ameriski raziskavi (skoda, da ne najdem vec, ker sem takrat slucajno naletela nanjo) navajajo, da zelo dobro razlocijo barve, ki jih najdemo v mavrici, slaba je le zaznava modrih odtenkov, ki v pasjih oceh niso modri, ampak sivkasti. Crno, belo in sivo vidijo skoraj tako kot ljudje.
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #7 : ponedeljek, 12.04.2004 : 17:32:10 »

Moje menje je, da vidijo nekako tako kot ljudje, sicer z ožjim barvnim spektrom in pri dnevni svetlobi slabše kot mi, vendar nas ponoči krepko prekašajo.
Ravno tako je bilo govora, da pes ne vidi 3D. Mislim, da so tudi to teorijo že potolkli.

Včasih je veljalo tudi to, da pes ne vidi, kaj se dogaja na TV. Ja, itak. Preverjeno, zelo dobro lahko sledijo dogajanju na ekranu. Tudi če izklopim zvok, prepoznajo živali na ekranu (to jim je zanimivo).  Grin  Grin Enkrat sta zagnala celo paniko (ob izklopljenem zvoku), ko sem po TV gledala, kako Podenci lovijo zajce. V glavnem, nič nisem videla čez tisti dve glavi z velikimi ušesi, ki sta se sparkirali pred TV in napeto opazovali dogajanje. Grin  Grin
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
ninci
gost
« Odgovor #8 : ponedeljek, 12.04.2004 : 20:10:16 »

Uvau super da ste odprli to temo! Moj stalno buli v Tv pa sem brala v knjigah da pes pa ja ne vidi Tv-ja pa sem že mislial, da je z mojim kaj narobe. Bog ne daj da preklopim na Animal planet ker buli v ekran kot zmešan vsake toliko časa vstane iz kavča gre do televizorja ga dobro prevoha, nato pa se spet uleže nazaj na svoj prostor in z velikim zanimanjem opazuje dogajanje. Ko gledam kakšpen film pa se mi sploh zdi kot da bere podnapise Grin

LP nina
Logiran
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #9 : ponedeljek, 12.04.2004 : 20:29:42 »

oj nas so lih letos pri etologiji matrali s tem, da psi NE vidijo kaj se dogaja na ekranu (zaradi pač frekvence svetlobe) ampak samo slišijo kaj se dogaja (kakšno kričanje in lajanje al kaj podobnega...

Čeprav se mogoče zdi, da spremljajo dogajanje  Wink

Pa tudi v popolni temi ne vidijo tako ne psi kot mačke Cool, vidijo pa boljše kot mi pri nižjih intenzitetah svetlobe.  Wink
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #10 : ponedeljek, 12.04.2004 : 20:54:47 »

Ja, mene so tudi poučili o tem, da psi ne vidijo TV. Pa sem naredila test.
Preden sem dala na npr. Animal planet, sem izklopila zvok. Kljub temu sta v ekran buljila kot blesava in na vsake toliko ovohala ekran točno na tistem mestu, kjer je žival dejansko "stala" oz. bila na sliki.

To se naredila zato, ker sem mislila, da reagirata samo na zvoke, a me je pri tem zmotilo to, da sta ovohavala žival na ekranu in ne "kr neki".
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #11 : ponedeljek, 12.04.2004 : 21:05:56 »

Petra, se mi zdi, da bom imela tudi pri etologiji "issues"... Wink Wink Grin Najboljse, ce si usta zalimam.  Lips Sealed Grin
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #12 : torek, 13.04.2004 : 08:18:12 »

Drejči, ne vem kaj naj rečem  Huh

Mogoče pa vidita samo migetanje, pa jim je zanimivo... Huh sej ne, da bom zdej zagrizeno to zatrjevala... Wink

Citat
Petra, se mi zdi, da bom imela tudi pri etologiji "issues"...    Najboljse, ce si usta zalimam.    

Haha  Grin, to bo res najboljše, don`t mess with mr. Valentičič  Grin (najboljše, da ubereš večinsko taktiko) si pač misliš svoje  Grin
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #13 : torek, 13.04.2004 : 08:51:12 »

Tudi jaz sem skoraj 100%,da vidi,kaj se dogaja na TV.Dostikrat se usede predenj in gleda.Noče pa pogledati,ko mu na ekranu kažem drugega psa,se pravi,da dobro vidi,katera žival je na TV.Ponoči pa se mi zdi,da res slabše vidi,ker ko mu vržem flourascentno žogico,jo dostikrat ne ujame,kar se podnevi nikoli ne zgodi. Tongue
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #14 : torek, 13.04.2004 : 09:48:20 »

Petra,
 Smiley  Smiley Hja, strokovnjaki bi me seveda takoj potolkli, ker na področju optike in delovanja oči, nisem ravno doma.
Vem samo, da če sta bila na ekranu človek in žival hkrati, sta vedno ovohavala žival, človeka nikoli. Torej sta morala nekaj razločiti.
Moram pa priznati, da me je rezultat mojega malega testiranja presenetil, ker so mi, tako kot vam, v male možgančke zabili, da pes ne more videti dogajanja na TV.  Grin  Grin
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #15 : torek, 13.04.2004 : 10:12:23 »

Jaz mu tudi vedno,ko grem za nekaj časa od hiše,ko je sam in mu je dolgčas(vidim po prevrnjenih smeteh),pustim prižgan TV,na potiho,in tako lažje počaka do mojega prihoda.Nič ni več prevrnjenih smeti... Tongue
Logiran
mya
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 66


« Odgovor #16 : torek, 13.04.2004 : 14:53:55 »

Hmm...
Zgleda da televizija pse zabava... Roll Eyes Roll Eyes

Samo ko prbiram te vaša testiranja vedno manj razumem, da psi ne bi videli, kaj se dogaja na TV... Shocked

Le kaj jih potem tako zelo pritegne?!

lp, maja
Logiran
ninci
gost
« Odgovor #17 : torek, 13.04.2004 : 15:23:04 »

Jaz sem prepričana da pes vidi, kaj se dogaja naTV zaslonu. Če je recimo na ekranu pes, bo začel kot zmešan mahati z repom, in ga vohati. Če pa je kakšna druga žival pa prav zabuljeno gleda, če se še posebno zanimivo oglaša odide povohat kaj je to za eno čudo, če ne pa samo gleda in opazuje. Še glavo nagne tako lepo levo in desno, kot da ni čisto prepričan o situaciji Grin

LP Nina
Logiran
MISSA
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 813


« Odgovor #18 : torek, 13.04.2004 : 16:25:07 »

LP!
Tudi sama se nagibam k teoriji, da psi zelo dobro vidijo in tudi vedo kaj vidijo. Pri nas prakticiramo različne barve posod za različno hrano. Pes se nikoli ne zmoti v kateri barvi posode dobi meso, pa lahko posodo premaknem kamorkoli ali pa je posoda druge oblike samo iste barve. Tudi po našem nadzornem TV, kamor imamo priklopljeno zunanjo kamero se to lepo vidi. Kadar pride domov kdo od domačih in psi gledajo na kamero so zmeraj že na vratih preden se ta odprejo. Če gre mimo kdo od sosedov tudi glave ne dvignejo. Torej je jasen zaključek, da pes dejansko VE kaj se dogaja na ekranu. Tudi barva nakupovalnih vrečk jim je jasna. Tista ta zelena iz Leclerca jim zmeraj pomeni dobro papo. Tudi barve potovalk ločijo. Kadar primem Zoyino rdečo potovalko točno ve, da je to njena. Pa še veliko je takšnih indicev, ki mi pokažejo, da pes loči barve(mogoče ni nihova barvna lestvica tako široka) in da razumejo dogodke na ekranu. To je moje osebno mišljenje, ki sem ga dobila na podlagi opazovanja mojih psov.
LP,Miša
Logiran
mark:)
novinec
*
Sporočil: 37


« Odgovor #19 : torek, 13.04.2004 : 19:00:26 »

Tudi naš vidi na TV, saj povoha ravno tam kot je pes. Včasih pogleda za TV, če je kaj odzadaj. Pa po moje gleda tudi zato, ker jaz gledam. Pa si misli kaj hudiča pa je tam tok zanimivega... Grin

Lp
Logiran
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #20 : torek, 13.04.2004 : 19:35:42 »


No ja vsak po svoje  Grin, kaj je tudi v raziskavah...

Blu tudi dobro loči, kdaj imam na sebi "pasjo" torbico (ki jo imam ko greva skupaj kam) in navadno torbico... Grin, pa kdaj sem oblečena tako, da gre lahko z mano in kdaj ne.

Za televizijo pa ne kaže posebnega zanimanja, ne za ljudi ne za živali... Huh Cool, se pa oglasi, če sliši lajanje pač na radiu ali tv-ju.  Grin
Logiran
mm
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 156


« Odgovor #21 : sreda, 14.04.2004 : 08:16:32 »

Ne vem kako je s televizijo, vem pa, da pes dobro vidi podobo v ogledalu. Midva sva zamenjala omaro v spalnici, tako, da ima sedaj gor ogledalo. Zjutraj se je prišla Miša kot ponavadi pocartat na posteljo, kjer je prav mirno ležala. Ko pa je enkrat slučajno pogledala proti ogledalu, pa je začela najprej renčati in potem lajati, ker je v ogledalu videla sebe   Grin Roll Eyes Grin .
Logiran
ninci
gost
« Odgovor #22 : sreda, 14.04.2004 : 10:55:54 »


Za televizijo pa ne kaže posebnega zanimanja, ne za ljudi ne za živali... Huh Cool, se pa oglasi, če sliši lajanje pač na radiu ali tv-ju.  Grin
Petra iz lastnih izkušenj ti lahko povem, da ne kažejo vsi psi zanimanje za TV. Pri moji boljši polovici doma imajo mešančka med novofundlancem in zlatim prinašalcem. Je pa dva meseca mlajši od mojega (maja bo dopolnil 2 leti). Ampak televizije ne vidi, mislim slike ne vidi, niti ne kaže zanimanja. Lahko mu z roko pokažeš in rečeš poglej kuža je, pa se ne bo zmenil, niti ne bo povohal ne nič. Pač ga ne zanima ali ne vidi slike. Skartka sta zelo smešna ko sta skupaj ker en skače okoli tv-ja drugega pa zadev niti malo ne zanima.  Smiley

LP nina
Logiran
nadja
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 894


« Odgovor #23 : sreda, 14.04.2004 : 15:10:03 »

Ali se vaši psi, če se zagledajo v ogledalu, prepoznajo ali mislijo da je tam še en kuža?

Za opice in delfine vem da so dokazali, da se prepoznajo. Mislim, da so eni opici pobarvali dlako na glavi- tako da je vedela in si je potem šla z zanimanjem ogledovati svojo novo pričesko  Grin
Logiran
Lilit
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.364


« Odgovor #24 : sreda, 14.04.2004 : 19:59:23 »

Tu je en clanek o tem, kako psi vidijo:

http://www.vetinfo.com/dogsee.html
Logiran
Maša
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 114


« Odgovor #25 : sreda, 14.04.2004 : 20:07:06 »

Moja je navdušena nad Ricki Lake Shocked Roll Eyes
Ko jo zagleda začne mahat z repkom, lajat, skakat okrog TV Tongue potem skoči na kavč in si oddajo z zanimanjem kakšne 5, 10 min ogleduje Roll Eyes
Logiran
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #26 : sreda, 14.04.2004 : 20:55:09 »

Lilit dober link  Cool, je bolj razumljivo razloženo kako je to s televizijo  Wink

Citat
Ali se vaši psi, če se zagledajo v ogledalu, prepoznajo ali mislijo da je tam še en kuža?

Jaaaaa to pa je blo,ko je bil majhen, se je gledal sicer v vratcih od pečice (so pač na ogledalo) in lajal in ližal pa s tačko gor po vratih, zdej pa mislim, da je zaštekal, da pes ne pride ven iz ogledala oz. da je to on.  Grin
Logiran
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #27 : sreda, 14.04.2004 : 20:56:30 »

Aja sicer pa je nad Ricki Lake navdušen naš Linky (skobčevka), ki se prav specifično oglaša in zgraža, ko začnejo ljudje kričat  Shocked Grin
Logiran
mya
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 66


« Odgovor #28 : sreda, 14.04.2004 : 21:07:44 »

Hehe Maša! Wink

Tale z Ricki Lake je pa dobra Grin Grin Grin Grin

Ja Petra, naša skobčevka je tudi zelo navdušena nad TV!! Cheesy
Smo jo enkrat čez počitnice pustili pri sosedih, pa jo je menda gledala po cele dneve Wink

lp, maja
Logiran
Maša
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 114


« Odgovor #29 : sreda, 14.04.2004 : 21:08:28 »

Moja pa tako zavzeto gleda in gleda tistih nekaj minut Roll Eyes Je celo hrana od TV ne zvleče Shocked
Logiran
igor
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 237


« Odgovor #30 : sreda, 14.04.2004 : 22:58:42 »

Zdravo !

No strokovnjaki pa poglejte to sliko , na kateri naš Jimm opazuje "operacijo delfina"  Grin Ni se mogel odlepiti od ekrana pa smo ga slikali   http://www.mojpes.net/galerija/displayimage.php?album=67&pos=34  

Zelo ga zanima predvsem animal planet , ko so na sporedu smešnice  Tongue

Lp  Igor

(spremenjena povezava na sliko; Jana)
Logiran
ninci
gost
« Odgovor #31 : četrtek, 15.04.2004 : 10:52:43 »

hmm igor meni na tem linku odpre specialno razstavo mastinov.
Najbrž se je slikica vmes prestavila, na kakšen drugi link Sad

LP Nina

Logiran
igor
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 237


« Odgovor #32 : četrtek, 15.04.2004 : 12:20:24 »

Zdravo

Nici jaz dobim Jimma pred TV-jem  Tongue
Potem  pojdi na galerijo , na iskanje odtipkaj  , Jimm    Cool tam je 13 slikic .

Lp  Igor Wink
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #33 : petek, 16.04.2004 : 23:57:17 »

Kako pa kaj vaši pesjani, ko se srečajo z ogledalom?? Grin
Ravno danes sem imela priložnost videti mojo rjavko, kako je bila presenečena nad še enim psom v ogledalu Grin Grin
Logiran
jessy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.407


« Odgovor #34 : sobota, 17.04.2004 : 09:11:54 »

Bingo je zvečer gledal skozi okno in je bil njegov odsev. In potem je začel grozno lajati...  Grin


Lp
Logiran
igor
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 237


« Odgovor #35 : nedelja, 18.04.2004 : 22:21:29 »

Ogledalo našega sploh ne gane , pogleda in gre naprej  Cool


Lp Igor
Logiran
AklAm
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 103


WWW
« Odgovor #36 : torek, 26.07.2005 : 14:22:38 »

Citat
oj nas so lih letos pri etologiji matrali s tem, da psi NE vidijo kaj se dogaja na ekranu (zaradi pač frekvence svetlobe) ampak samo slišijo kaj se dogaja (kakšno kričanje in lajanje al kaj podobnega...

Čeprav se mogoče zdi, da spremljajo dogajanje

Čeprav je že več kot leto dni od zadnjega posta ... Moja gluha psička z zanimanjem spremlja dogajanje na enkranu. Sedi dva metra pred TVjem in vsakih nekaj minut skoči bližje, da bi stvar ovohala. Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #37 : torek, 26.07.2005 : 14:28:46 »

Tudi naša Bejba teče do televizorja kakor se pojavi kakšen pes gor oz kakšna žival, ki teče. Včasih, če žival spušča kakšne zvoke, ekran tudi poliže ( zadnje čase tega ne prakticira več, ker jo po smrčku strese). Brin pa je bolj tumpast Tongue in tv-ja sploh ne opazi.
Logiran
LuncaPunca
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 203


« Odgovor #38 : sreda, 27.07.2005 : 16:17:31 »

hehe, nas kosmatinec tud rad gleda TV.. Najbolj fino mu je, ce lezi na kavcu in potem gleda... prvic sem opazla, ko sva s fantom gledala en film zvecer.. pes je lezal med nama.. in ga pogledam.. in je cisto zamisljeno gledal v TV.. pa sem mislila, da se je samo zagledal.. pa sem ga se naprej opazlovala.. film je bil o nekih vulkanih in potresih, pa je snemalo krosnjo dreves in v tistem trenutku ko je kao se potres zacel, so ptice iz drevesa poletele.. in nas kuza zamaje z glavo, se je kar malo vstrasil Cheesy Drgic sem ga pa opazila, ko sva s prijateljico gledale animal planet in so kazali neke kuzke v azilu, pa je nas zacel jokat (vedno, ko vidi kuzka, do katerega ne more, npr. ko se peljemo v avtu, zacne jokat).. pa ga pogledam, kaj je narobe, pa vidim, da buli v ekran in joka za kuzkom  Grin
Logiran
~AmY~
novinec
*
Sporočil: 2


« Odgovor #39 : nedelja, 23.03.2008 : 21:50:25 »

Nazadnje sem brala knjigo z naslovom "Zakaj pes maha z repom" v kateri je zbranih nekaj vprašanj in med njimi je tudi to. Pisalo je da psi ne vidijo črno-belo ampak barvno. Barve niso tako žive kot pri človeku (verjetno so mal bol meglene...) in so bolj pastelne barve. Barve jim niso tako zelo pomembne. Bolj se ozirajo na gibanje teles in manj za podrobnosti. Če v veliki razdalji od psa nekaj miruje, je zanj to praktično nevidno. Imajo večje, širše vidno polje. Ozkoglave pasme lahko z enim pogledom zajamejo območje, ki obsega 270°; vidno polje večine psov je 250°, kar je še vedno več kot človekovo, ki meri samo okrog 180°.
Logiran
vis in nox
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.797


« Odgovor #40 : ponedeljek, 24.03.2008 : 15:55:05 »

Hm, moja psička zagleda psa, ki ji prihaja naproti šele na 20-30 m. Ali je kratkovidna?
Logiran
TalQec
otrok do 14 let
*
Sporočil: 1.018


« Odgovor #41 : ponedeljek, 13.10.2008 : 21:39:00 »

mogoče pa mu prej ne posveča pozornosti, ker ga zavoha najbrš že veliko prej. lp
Logiran
kitekat
novinec
*
Sporočil: 40


WWW
« Odgovor #42 : nedelja, 08.02.2009 : 15:52:15 »

Moja psica se pa prej na kaj drugega osredotoči kot pa barvo. Je kar težko ugotovit, kako dobro kaj vidi... Čisto za primer, se žogava - v fazi metanja ona gleda mene - noge, roke ali pa kar v obraz, odvisno od načina. Ko jo išče, pa uporablja voh (če šele takrat pade, pa jasno gre za zvokom padca). Pa je čisto vseeno kakšne barve je, črna ali fluorescentna. In ko kupujem novo žogico, vzamem tako, da jo lahko v skrajni sili vsaj jaz najdem Smiley. Ker so dobre le tiste, ki so res njene, drugo odpade.
Bi pa rekla, da neglede na barvo, pes najprej zazna gibanje, pa čeprav najmanjše. Vsaka pasma ima drug princip, eni vohajo, drugi vidijo...

Sem brala nekje leta nazaj, da so te barve razvrščene po temperaturi, ali čem že. Mogoče po intenzivnosti vonja... Čisto pozabila Undecided
Logiran
kitekat
novinec
*
Sporočil: 40


WWW
« Odgovor #43 : nedelja, 08.02.2009 : 15:59:07 »

Aja, je pa drugače že od malega popolni ignorant za TV (razen zvoka) in ogledala. Mogoče zato, ker je navajena, da je akcija vedno zunaj... Se obe čudiva psom, ki bogvekaj že vidijo tam Grin Tongue
Logiran
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #44 : nedelja, 28.03.2010 : 18:06:24 »

Meni je Iris ( Sammy) na enem forumu povedala tole:

Psi vidijo barvno, vendar manj odtenkov barv kot ljudje, zaradi tega, ker so dihromati - v očeh imajo samo dve vrsti čepkov (za rumeno-modro ter črno-belo). Ker nimajo čepkov za zeleno-rdečo, ne vidijo barv z daljšo svetlobno dolžino kot je rdeča (650 nm), zaradi tega vidijo rdečo kot bež in zeleno kot rdečo.

Še nekaj izven barv - pasje oko ne more prepoznati toliko detajlov kot človeško, vendar pa lahko zajame širše območje (človeško 180 stopinj, pasje do 270 stopinj - pri hrtih, ki lovijo z očmi; torej ne vidijo samo naprej, pač pa tudi za glavo). Psi so tudi bolj občutljivi na svetlobo, ker se njihove zenice lahko bolj razširijo (zaradi tega se njihove oči svetijo v temi) in zato vidijo v temi dosti boljše kot ljudje. Poleg tega pa so njihove oči boljše za detekcijo gibanja, lažje zaznajo premike v vidnem polju, vendar pa nimajo tako dobrega občutka za razdalje in tudi tridimenzionalnost se zaradi tega poslabša.

Psom vid ne pomeni toliko kot ljudem, za orientiranje v prostoru veliko bolj kot vid uporabljajo sluh in vonj. Pasje uho je sposobno zaznati trikrat večje območje frekvenc kot človeško (poenostavljeno - psi slišijo trikrat bolje kot ljudje) in imajo 120-220 milijonov vonjalnih celic (ljudje samo 5 milijonov, tako da si zračunajte Wink ). In zaradi tega mnogi psi, ki izgubijo vid, čisto normalno funkcionirajo tudi brez njega.


AVTOR JE SAMMY!
Logiran
Strani: 1 2 3 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: Kako vidi moj pes?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines