mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 14:44:34

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Odgovorno skrbništvo ...  |  Tema: Živali-žrtve človekove osamljenosti
Strani: 1 2 [3] 4 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Živali-žrtve človekove osamljenosti  (Prebrano 31067 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #30 : torek, 25.05.2004 : 18:55:49 »

Aja kaj pa vodenje psa k strokovnjaku za vedenjske motnje?

A to pa ni počlovečevanje? peljat psa k psihologu... Lips Sealed
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #31 : torek, 25.05.2004 : 19:09:13 »

Aja kaj pa vodenje psa k strokovnjaku za vedenjske motnje?

A to pa ni počlovečevanje? peljat psa k psihologu... Lips Sealed

Neeee, saj ona ni psihologinja, ona je strokovnjakinja za vedenjske motnje psov in mačk Grin Cool!
Če je ležanje psov na kavču in postelji počlovečenje, a to pomeni, da ima ona svoje "paciente" Grin kar na tleh in ne ležijo na kavču  Grin Grin Wink??

LP Jana
Logiran
Geri
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.546


« Odgovor #32 : torek, 25.05.2004 : 19:15:50 »

Samo en komentar imam.. nanaša pa se na stavek pod sliko, na kateri je pes na naslonjacu: Ce bi vprasali psa, bi raje lezal na njemu primernem leziscu.
No, potem pa naj mi kdo razlozi, zakaj moji dve tamali vedno ko ni nobenga doma zlezejo na posteljo, ceprav vejo da jim je prepovedana. Aja, pa se to, noben ju ni nikoli uciu lezti na posteljo, saj imajo svoji blazinici zraven.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #33 : torek, 25.05.2004 : 19:38:16 »

Mene pa samo zanima, kdo vse je prebral celoten clanek in kaj natancno je narobe s strokovnjaki za vedenjske motnje psov in mack... Roll Eyes Huh
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
MISSA
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 813


« Odgovor #34 : torek, 25.05.2004 : 20:44:29 »

LP!
Ni v moji navadi, da bi globokoumno polemizirala. Še najmanj pa v mojem interesu, da bi odgovarjala na Nanookina vprašanja. In, Nanook, oprosti, ker si bom izposodila tvoje vprašanje. Članek sem drugič prebrala zelo pazljivo, ker sem ga čitala na sekretu (zaradi lažje prebave). In kaj me je zmotilo v članku (oz. besedilu Pipanove):"Mag.Starigha Pipan ni pasja psihologinja, kot ji radi rečejo, ampak je strokovnjakinja za vedenjske motnje psov in mačk; na kliniki izvaja vedenjsko terapijo s problematičnimi živalmi in njihovimi lastniki. itd..."
Lepo vas prosim, kar naenkrat enači ljudi in živali in kar naenkrat je vedenjski strokovnjak za živali in ljudi.
Rada se spominjam besed pokojnega predsedniškega kandidata Krambergerja, ki je rekel, da bi občinarjem dal v roke kramp pa lopate. Pa da vidimo, komu bi še neumnosti hodile po glavi!
Nočem se spuščati v žolčno polemiko. Povedala sem svoje mnenje. Ker če ima Pipanova pravico enačiti vedenjsko motenega psa in njegovega lastnika, pa sploh ni psiholog za ljudi, potem imam jaz pravico povedati svoje mnenje.
Članek se mi je v tistem trenutku, ko sem ga brala drugič, zdel kar primeren  za čas in kraj kjer sem sedela.. Tudi sedaj nisem spremenila svojega mnenja.
LP,Miša

P.S. : Nekdo je odkrili nezapolnjeno tržno nišo. Čudno, kako v Slo človek hitro postane strokovnjak na nekem področju, v tujini pa so za to potrebna dolga leta.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #35 : torek, 25.05.2004 : 20:47:54 »

Odkrito MISSA Wink, povsem se strinjam s tabo.

Ocitno se nam v zadnjem casu dogajajo same zabavne teme Cheesy. Vedezevalke bi rekle, da je kriv vpliv planetov, politiki pa, da smo v Evropi, hehehe.
Logiran

sisi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 314


« Odgovor #36 : torek, 25.05.2004 : 21:18:30 »

Zivjo!
Missa zelo dobro si napisala se strinjam s tabo.Pa saj ponavadi je pac tako ,da nam pamet solijo ravno tisti ,ki delajo iste stvari.Pravi ,da zivali poclovecimo ,ja kaj pa dela njen pes na kavcu ce je tako kot pravi.Moja pes spi v moji postelji  in bognedaj da jo pozabim na posteljo dati-sama ne more gor je premajhna.Ji ze pase tako ,rada gre v narocje se vsede na lezalnik itd. To ne pocne ker jo jaz poclovecim ampak zato ker ji je to vsec.Ob nasem prihodu domov pa se nas razveseli in poskakuje okoli nas.Nam je to vsec, ocitno pa njej tudi ker ce ne tega ne bi pocela.Ja pasji strokovnjak za vedenje pa kaj se ! :-\LP Grin
Logiran
flufi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 292


« Odgovor #37 : torek, 25.05.2004 : 21:37:25 »

Nanook, se še kar strinjam s tvojim poskusom konstruktivne debate... Wink

Ja ta je pa 200% mimo, pri kakšnih takih človeških nadutih stavkih mi pa dvigne pritisk...ker primati so kaj? Nadnaravna bitja, super nadpovprečno intelignetna?
Med primate spadajo gorile, šimpanzi in orangutani...poleg ljudi....btw, mah... Roll Eyes

Vsekakor pa se mi zdi, da novinarka, ki je napisala članek nikakor ni ljubiteljica živali (verjetno se jih boji) in ni nikoli imela doma psa.  Lips Sealed

Petra,
članek je neverjetno ne-posrečeno zložen skupaj in kot tak seveda sočna kost za glodanje povprečnih lastnikov/ljubiteljev psov.

Glede odstavka o primatih pa naj dodam samo to, da trditev ni mišljena kot neko poveličevanje primatov, temveč to, da imamo primati popolnoma drugačno sporazumevanje med seboj kot ga imajo kanidi in se moramo tega zavedati - npr. objem čez hrbet pomeni pri primatih (ja, tudi pri gorilah) pozitivno, prijateljsko gesto, pri psih pa daleč od tega...  več podrobnosti o tem je lepo opisano v poglavju "Translating Primate to Canine" v knjigi THE OTHER END OF THE LEASH, avtorice Patricie McConnell.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #38 : torek, 25.05.2004 : 21:38:12 »

Sama pa napisano razumem cisto drugace.

"Mag.Stariha Pipan ni pasja psihologinja, kot ji radi recejo, ampak je strokovnjakinja za vedenjske motnje psov in mack; na kliniki izvaja vedenjsko terapijo s problematicnimi zivalmi in njihovimi lastniki. Najveckrat se pri njej oglasijo zaradi napadalnosti do druzinskih clanov ali drugih psov, necistoce pri mackah ter strahov, plasnosti in napacnega vedenja za zbujanje pozornosti."

Nikjer ni govora o enacenju ljudi in psov, nikjer ni govora o temu, da je strokovnjakinja za ljudi... Po pravici povedano pa zame terapija problematicne zivali, pri kateri ne sodeluje lastnik, ni ravno prava terapija. Velikokrat je za pasje vedenje kriv ravno lastnik, ki preprosto ne zna pravilno ravnati v dolocenih situacijah in naloga vedenjskega strokovnjaka je, da ugotovi za kaj sploh gre, kaksno je ustrezno ravnanje in nenazadnje, da lastnika usmeri v to pravilno ravnanje. Konec koncev je lastnik tisti, ki zivi z zivaljo, zato je edino smiselno, da je terapija za oba-da se lastnik nauci kako ravnati. Potrebno je ugotoviti kje tici problem in odpraviti vzroke, ne pa samo zdraviti posledic. Odpravljanje vzroka je mozno le s pomocjo lastnika, zato je njegova prisotnost na terapijah nujna. Prav tako je nujno, da zna strokovnjak poleg s psi, delati tudi z lastniki in jim na razumljiv nacin predstaviti problem in tudi resitev. Kdor pac ni rojen pedagog, naj se takih zadev pac ne loti. Kaj meni pomaga oseba, ki veliko ve, ce mi pa tega svojega vedenja ne zna ustrezno podati.

Ne poznam Pipanove in njenega stalisca, zato o njej osebno ne mislim komentirati, razen pac njene edine izjave v clanku, katero pa sem ze pokomentirala. Naslednje pisanje je cisto splosno.

Moje mnenje o vedenjskih strokovnjakih-hvala bogu da so na svetu! In hvala bogu, da pisejo knjige in se pogovarjajo preko mailov (ceprav gre nekaterim taka oblika komunikacije strasno na zivce in raje ob pogovoru srkajo kaksen pir). Ce so pa povrhu se simpaticni, karizmaticni, imajo bradico in odlicen smisel za humor...toliko bolje! Grin

Bi pa rekla, da tale ''poklic'' sploh ni tako mlad, le popularen postajaprav res odkrivanje nove trzne nise. Pohvalno in zelo evolucijsko prvobitno. Sokantno pa je to, da toliko ljudi potrebuje strokovno pomoc pri resevanju problemov s svojimi zivalmi.
Nasploh pa ljudje zelo radi same sebe imenujejo za strokovnjake, brez kakrsnekoli ustrezne podlage. Kriterij-kvantitea izkusenj (=stevilo let + stevilo psov v teh letih) pa se lahko igramo strokovnjake, pasjeloge, behavioriste pa se kaj bi se naslo.

Citat
Pravi ,da zivali poclovecimo ,ja kaj pa dela njen pes na kavcu ce je tako kot pravi.

Ja sisi, se mi zdi, da malce mesas stvari. Lezanj na postelji in na kavcu vendar komentira mag. Rejec, ne mag. Pipanova, katere slika pa je res objavljena. ccc
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lilit
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.364


« Odgovor #39 : torek, 25.05.2004 : 23:38:18 »

flufi, se strinjam s tabo. Clanek je samo zelo slabo zlozen skupaj, drugace mi je bil cisto vsec, razen tega, da so se hoteli it Slovenske novice Angry

Ampak glede primatov je bil (skoraj) dobeseden stavek:

Citat
mi smo primati, psi in macke pa zivali.

Aja torej smo primati rastline? Roll Eyes Grin Grin Grin
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #40 : sreda, 26.05.2004 : 08:49:03 »

Al' so se razpisali diplomirani teoretiki in nam lulčkom končno povedali kaj in kdo smo  Grin  Grin   Grin  Grin - samooklicani strokovnjaki in povprečni lastniki psov  Grin  Grin  Grin.

Članek je nestrokoven, vsaj v tem se bolj ali manj strinjamo.

Pa nekaj o počlovečenju in popasjenju.
Članek je nastrojen proti počlovečenju in to zelo nastrojen.
Iz besed ge. Stariha je razbrati, da se moramo torej ljudje popasjiti.
Samo nekaj utrinkov:
"Morali bi se potruditi in s psi ravnati po pasje in ne po človeško" - torej pride v poštev tudi vohanje riti???

"Edini pravilni ukrep lastnika bi moral biti, da živali ignoriramo, ko pridemo domov in ko gremo" - spet namigovanje na popasjenje

"Psi so druga živalska vrsta in ko v naravi pride samica k samcu ali k mladičem, jih nikoli ne objema in poljublja, tako kot delajo lastniki". - še en namig na popasjenje. Zanima me tudi koliko psov še živi v naravi (predvidevam, da misli na divje pasme), mogoče parije (ki niti niso divji) ali govori o afriškem divjem psu?? Afriški divji psi se definitivno ne objašajo tako "hladno". Spet se pojavlja vprašanje kaj dela tisti pes na kavču v njenem objemu??? Ali to ni počlovečenje???

Strinjam pa se, da je počlovečenje v obliki barvanja, oblekic in ostalih bedarih, milo rečeno bolno.

g. Rejec je še boljši in bolj rigorozen. Če bi upoštevali vse tisto kar opisuje, potem je treba psa flikniti ven, nobenega cartanja itd. Pes je na eni strani, mi na drugi strani reke, tako nekako si g. predstavlja zadevo.

Z Nanook se moram strinjati, da je odnos človek-pes nekaj specifičnega.
Vendar brez obojestranskega prilagajanja ne bi bilo te specifike in psov, kot jih poznamo danes, tudi ne, saj bi lepo živeli v divjini, kot xy vrsta, specificirani v strokovnih knjigah kot živali, ki se jih ne da udomačit. Po možnosti bi jih celo iztrebili, kot je to skoraj uspelo pri volkovih - saj veste, škodo delajo.

Pa lep dan še naprej
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #41 : sreda, 26.05.2004 : 09:30:19 »

Ja Drejci, zdaj pa res ne vem v katerem delu mojega sporocila si se nasla? Huh

Se strinjam, da je clanek zelo nastrojen proti poclovecenju; problem je, ker mi ne uspe razbrati kaj je tisto hudo poclovecenje in kaj ne. Kaksen epilog na koncu ne bi bil odvec. Ja, je slabo skp spravljeno, ceprav je bil namen verjetno dober (sploh tisto o eksotih). Roll Eyes

Citat
"Edini pravilni ukrep lastnika bi moral biti, da živali ignoriramo, ko pridemo domov in ko gremo" - spet namigovanje na popasjenje

Ce se ne motim, je tole spet en izrezek iz komentarja Pipanove in sicer tisti del, kjer komentira obnasanje do psa, ki trpi za locitveno tesnobo. S tem se strinjam, saj se mi ne zdi smiselno pri psu, ki trpi za locitveno tesnobo, se potencirati odhodov in prihodov. Kaj ostali mislite drugace? Bi huronsko pozdravljali cuceljna, ki je ze tako cel bogi, ker je moral biti sam doma, in s tem potencirali tesnobo ali bi se zadrzali, zavoljo psa? Huh Pazite, ne govorim o cartanju kar tako, govorim o poslavljanju/pozdravljanju psa, ki trpi za locitveno tesnobo.

Tudi mene zanima, kaj natanko je tista vsemogocna naravna oblika psa, ki se ji klanjajo vsi od a do znj. Gremo ugibat, da so to kaksni sakali, volkovi, kojoti, dingoti,... ob predpostavki, da je ouga douga vzel mladice iz jame in jih udomacil. Svasta!
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
erika
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 504


« Odgovor #42 : sreda, 26.05.2004 : 10:10:11 »


Vidim, da ste vsi brali članek v Oni, no jaz ga nisem pa ga tudi ne bom.

Ker je pa govora o počlovečenju psa, pravim pa tako, sto ljudi sto čudi in če ljudje ne bi imeli psov, bi pa počlovečili kaj drugega Tongue.
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #43 : sreda, 26.05.2004 : 10:20:07 »

Tukaj si boste lahko malo bolje ogledali članek:
http://www.ian.igis.info/Data/ona_25.05.2004.PDF

Kopirano iz http://med.over.net/phorum/read.php?f=44&i=23408&t=23408

Lp, Urša
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #44 : sreda, 26.05.2004 : 10:23:43 »

Ja Drejci, zdaj pa res ne vem v katerem delu mojega sporocila si se nasla? Huh

Pa ne da se imaš za diplomiranega teoretika???  Grin  Grin  Grin  Grin
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Strani: 1 2 [3] 4 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Odgovorno skrbništvo ...  |  Tema: Živali-žrtve človekove osamljenosti
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines