mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 00:42:17

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: dopust z mačko
Strani: 1 2 3 [4] 5 6   Dol
Natisni
Avtor Tema: dopust z mačko  (Prebrano 24893 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #45 : nedelja, 25.01.2009 : 16:30:08 »

skiper, noro  Cheesy

Že nekaj časa govorim, da ko bom "velika", potujem z avtodomom  Wink
Če bi še mace navadili zraven hodit, ha, to bi bilo pa sploh noro  Smiley

Nekaj me zanima: kaj pa naredite glede vročine? Kako jo mačkončka
prenašata? Ali potujete spomladi in jeseni, v visoki sezoni pa ne?
Logiran
skiper
novinec
*
Sporočil: 31


« Odgovor #46 : nedelja, 25.01.2009 : 16:54:40 »

Oj!

Dosedaj kakih problemov z vročino nismo imeli. Drugače si pomagamo z ventilatorjem in pa predvsem takoj, ko se ustavimo, pokrijemo vetrobransko steklo z izolativno folijo. Večina AD-jev je opremljena z klimo ali pa vsaj z strešnim ventilatorjem, kateri izsesava vroč zrak iz notranjosti. Sicer pa so avtodomi, v primerjavi z osebnimi vozili, precej bolj toplotno izolirani in se tepterature v njih ne dvignejo v višave, tudi kadar so parkirani na soncu. Poleg vsega pa mačkoni zelo dobro prenašajo vročino.

lp g.
Logiran
riry
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.052


« Odgovor #47 : torek, 24.05.2011 : 19:11:15 »

Kaj mi je blo tega treba, da sem šla brat to temo? Angry...namreč, kot izrazito mačja (akoravno imamo malo pasje dete doma Kiss), se že dolgo borim z mislijo, da bi v Lj imela eno mačkonko, kar pa se mi je do zdej zdelo neizvedljivo, saj smo zaenkrat še dokaj mobilni - en vikend pri enih starših, drug spet drugje...no in potlej tu preberem, da v bistvu bi se dalo mačko, če se začne dovolj zgodaj z navajanjem, navadit na "pretrese pogostih selitev". Ima še kdo ta "problem", da mačko vozi okoli s sabo in ji je to ok? Poleg tega si nekako predstavljam, da bi mačka v vsakem primeru imela v "novem okolju" poznano družbo - psa in ji najbrž vse skupaj ne bi predstavljalo pretiranega šoka? Kaj menite, bi bilo to izvedljivo? Smiley
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #48 : torek, 24.05.2011 : 19:49:59 »

riry, po mojih izkušnjah je vse odvisno od mačke same. Lahko naletiš na ful skulirano mačko, ki ji nomadstvo ne bo predstavljalo nobenega problema, lahko pa naletiš na psihota, ki ga bo iz tira vrgla že prestavljena omara v dnevni sobi in jo/ga bodo selitve sproti sesuvale. Mogoče bi bilo vse skupaj lažje izvedljivo, če se odločiš za mladiča, ki ga takoj začenjaš navajati na "kažin", druga varianta (za moje pojme boljša in ugodnejša iz več aspektov) pa je posvojitev odrasle muce pri nekom, ki ti pomaga z izbiro karakterno primernejše muce.
Logiran
riry
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.052


« Odgovor #49 : torek, 24.05.2011 : 20:18:46 »

Ja se zavedam vseh rizikov...smo imeli doma 19 let tako "neprilagojeno" mačko Wink. Sprva sem razmišljala v tej smeri, da bi posvojila eno "pasjo", odraslo mačko (ravno zaradi hiperaktivnosti mladičev). Vendar zaradi naših vikendaških odsotnosti bi se potlej skorajda odločila raje za dve Tongue (da bi skupaj počakale doma), vendar v trenutnem stanovanju bi bilo to skorajda nemogoče (mini kvadratura). Torej bi na mačjo družbo morala čakati še vsaj par let, da dobim službo in se zapufamo do smrti za neko svojo nepremičnino. Če pa posvojim eno malo mače (ki bi že kazalo znake cartljivosti - kar naša pokojna Laura nikoli ni - (ne vem ali narobe razmišljam, samo do sedaj, so se mi vse extra cartljive mačke izkazale za bolj potrpežljive/neproblematične - najbrž zato, ker so bolj navezane na človeka?), in bi to mače sprejelo psa za svojega, bi se jo (po prebranem tu), dalo navadit na fijakanje in nova okolja. Če pa kdo oddaja na vožnjo in spremembe okolja vajeno muco (edini pogoj, ki ga imam, je, da je ženskega spola Tongue), ki ima rada pse Smiley, se priporočam za info Wink.
Logiran
aleksandrak
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.893



WWW
« Odgovor #50 : torek, 24.05.2011 : 22:33:23 »

Ima še kdo ta "problem", da maèko vozi okoli s sabo in ji je to ok? Poleg tega si nekako predstavljam, da bi maèka v vsakem primeru imela v "novem okolju" poznano družbo - psa in ji najbrž vse skupaj ne bi predstavljalo pretiranega šoka? Kaj menite, bi bilo to izvedljivo? Smiley

Mi imamo 2 tigra in 4 cucke. Skoraj vsake pocitnice smo potujoci zivalski vrt - 670 km iz Nemcije do Maribora. Ne uporabljamo nobenih kapljic, zaceli smo "silom prilike", ko so bile macke se majhne. Psi so prisli vsi odrasli (beri stari) k nama, pa so tudi vsi potovalni. Nico voznje ne mara prevec, zato je toliko bolj dobre volje, ko smo na cilju, ostali trije pa vecino poti presmrcijo.

Ce gremo za manj kot teden dni, ostanejo muce doma in se vseli kaka prijateljica, da niso same. Poletne, bozicne in velikonocne pocitnice smo obvezno vsi na poti (odkar jih imamo - pribl. 8 let). Fibi sedi vedno pri vozniku v narocju, Mia na zadnji polici (ima vsaj 4 svoje posteljice namescene) . Na spuscenih zadnjih sedezih se razkomotijo psi (vse mehko, polno dek in njihovih lezisc - vcasih se mene mika, da bi se zadaj dol vrgla). Macke imajo (pod sedezem) na voljo pesek, ki ga vcasih uporabljajo, vcasih pa ne (Fibi me redno na zacetku poti polula ali pobruha ali celo pokaka - po pribl. 300 m(!) poti, brez pritozevanja ali jokanja - kar tako zaradi lepsega, da vemo, da gremo na pot).  Roll Eyes

Po pribl. 3-4 urah voznje naredimo pauzico, da sprehodimo pse. Muce pocakajo v avtu in dobijo kako salamico. Nato pa "vozi, Misko" se enkrat toliko ur v avtu. Smo enkrat doziveli grozno guzvo (100 km Stau) in bili 12 ur v avtu. Ampak smo preziveli - smo vedno dobro oborozeni s hrano in vodo (in se zaradi zivali pretvarjamo, da tudi z zivci).
Edini problem so pri nas tuneli. Mia jih definitivno ne mara in zacne mijauuuukat, ko se pripeljemo ven - tako da se vcasih nalezejo se druge zvali in gledajo kaj je zdaj. Traja samo par minut. Mia je sicer bolj plasna, obiski jo redko vidijo, ampak v avtu je neverjetno skulirana. Hiso v Sloveniji zdaj ze pozna, tudi novega psa in nove macke tam, tako da ni problema. Na zacetku smo zaceli pac pocasi - prve tri dni samo v sobi, nato se kuhinjo osvojit in tako postopoma se druge zivali tam - brez pihanja seveda ni slo. Fibi je pravo nasprotje - njej je vse ravno - raste in je in spi in kaka kamorkoli jo postavis. Grin

Ah ja, glede prostora v avtu - vozim Toyoto Rav 4. Je malo visja in ima dovolj prostora zadaj, prtljaznik je ogromen. Smo pa navajeni, da imamo zelo malo prtljage za naju, za pse in mace pa je bolje, da ne govorim, kaj vse slepamo s seboj.  Lips Sealed

Da pa ni vse tako roznato, naj ti zaupam, da pa imamo celo paniko, ko moramo k vetu (pribl. 5 min voznje).  Ni mi jasno kako, ampak je cela stala in drenje v avtu.  Roll Eyes

Mislim, da je vse odvisno od macke in da je to pac sreca, da sta moji macki "potovalni". In da je za veliko mack definitivno voznja in menjava okolja ful stres. Tudi ljudje smo ja razlicni in nekaterim je slabo med voznjo in nekateri imajo strah pred letenjem itd. Moksa ti je lepo razlozila, se povsem strinjam z njo. Sem pa za posvojitev para (mislim dveh tigrov)  Azn- ni ga cez norcije dveh mackonov... Grin
Logiran

Wer auch immer gesagt hat, dass man Glück nicht kaufen kann, hat die Hunde vergessen. (G. Hill)
riry
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.052


« Odgovor #51 : sreda, 25.05.2011 : 07:19:52 »

 Cheesy Nekaj takega, optimističnega Wink, sem si želela prebrat. Nekako si (mogoče preveč idealistično) predstavljam, da bi se (če npr.vzamem mladiča) mače lažje navadilo na te potovalne akcije, ker bi se vozila skupaj z našo psičko, ki mačke obožuje (med drugim je mačjih dimenzij Wink)...zato bi glede na trenutno situacijo tudi imela samo eno muco - dolgčas ji z Lexi ne bi bilo Smiley. Pa nekako si predstavljam, da če se začne delat od malega (npr.tudi navajanje na povodec za morebitne "divje" izhode) ne bi smelo biti problemov? Hehe, mogoče sem preveč padla v pasjo vzgojo, ko smo pač našo že od malega navajali na različne lokacije/zvoke itd. in se mi zdi zato vse tako enostavno Tongue. No, sej trenutno sem šele v fazi premišljevanja o tem sej pravim, kaj mi je bilo treba tole temo it brat Angry, tako da se ne mudi Wink.
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #52 : sreda, 25.05.2011 : 08:48:34 »

hehe Smiley no ali pa nabaviš lepo avtodom, pa je potem skozi v istem okolju. Sej kvadratura bo njabrž podobna Wink (se hecam prosim, ne bit užaljena)


No ampak resno - pri nas recimo Eiko nima absolutno nobenih problemov s čimerkoli novim (vsaj do sedaj jih ni bilo), loki je na začetku z novim malo previden pa zaskrbljen, v avtu je miren v transporterju, ampak malo nasršen, ko je na cilju še kar malo not počaka, ampak pride potem ven ampak je v nekaj urah ok, Aš pa sej veš .... en mesec pod kavčem, ko je sem prišla, avto je groza, sicer ne skače in poskuša ven iz bokska, ampak se je pa tudi polulala že, dlake spusti za pol kožuha, temperatura se ji poviša ...
Logiran
riry
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.052


« Odgovor #53 : sreda, 25.05.2011 : 09:13:08 »

Hehe, ja, Ash je bolj kalibra naše pokojne Laure...ravno zato izhajam iz tega, da že apriori scrkljane mačke (Laura se je šele zadnje 2 leti začela bolj muckasto obnašat, ne vem, kako je z Ash), bi znale tole bolje prenašat, kakor vzvišene mačje grofične. Če bi sedaj izbirala mladiča (iz preverjenih rok), bi se definitivno odločila za najbolj mazastega, pol pa kar bi blo, bi blo...če naša socializacija ne bi uspela, bi se pač drugače organizirali. Amapk nekako močno verjamem, da bi mačji pes in pasja mačka tole skupaj lepo sfolgala Smiley.
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #54 : sreda, 25.05.2011 : 09:49:02 »

Riry, vse gre.

jaz sem imela pred mnogimi leti mucka, ki smo ga imeli stalno notri in če smo ga kam peljali, je bil to dizaster.
takrat sem si rekla, da nikoli več ne bom imela "statičnega" mačka.

moja dva sta doma v dveh stanovanjih - 4 dni pri meni, 3 dni pri mami.
skoz se nekaj vozita, hodimo ven ...

Gusarček je neskončno firbčen dec in mu spremembe okolja zelo pašejo, ker je tak, da mora biti skoz akcija - če ne se dolgočasi in je tečen. v avtu sicer pove, kako je hudo v življenju - ampak to itak skoz govori. transporter mu gre na živce, raje bi on hodil po avtu, kar smo od začetka tudi počeli. potem pa sem na podlagi enga opozorila razmislila (kaj če te kdo nabaše?) in iz varnostnih razlogov je zdaj v transporterju.

Tarči je pa bolj zadržana mucika in se ne prilagaja tako hitro. ona se je ful bala vožnje - revčka se je stisnila v kot transporterja, bila čisto tiho. potem pa smo začeli z rednimi vožnjami po par minut in zdaj tudi ona več ne povezuje vožnje z nečim neprijetnim. tudi zunaj še ni čisto skulirana in jo zunanji svet še plaši (še posebej če se kak ptič dere Smiley), ampak počasi napreduje in raziskuje. na začetku skoraj ni hotela ven iz transporterja http://www.shrani.si/f/3J/uh/1VqQPeCf/2.jpg in ga še vedno nesemo s sabo, da ima en tak priročni shelter, kamor se lahko umakne, če ji paše - ampak zdaj ga za umik praktično ne uporablja več.

naš zadnji sprehod
http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,40180.msg782575.html#msg782575

z Gusarčkom smo s to prakso začeli takoj ko je prišel k hiši - star je bil cca pol leta, s Tarči pa tudi in takrat je bila stara cca 7, 8 mesecev ko smo začeli.

Gusarček je na včasih šel tudi v kafič, ampak več ali manj ima folk s sabo kužate (tudi odvezane) na katere ne pazijo. zaenkrat smo s tem nehali, ker kakega mačjega kafiča v naši vasi še ni Wink

navajena sta na to, da prideta na njima neznane place - navadno je takoj treba vse raziskati in pregledati - recimo zadnjič pri veterinarju je Tarči počekirala vse pulte, pribor ... in to po pregledu, ki ji ni bil niti najmanj všeč. ampak plac je bilo pač treba prevohat Smiley
Logiran
riry
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.052


« Odgovor #55 : sreda, 25.05.2011 : 10:41:41 »

Vas berem, ja Wink, ste tudi vi razlog za mojo vedno večjo mačjo željo Smiley. Se kar vedno bolj nagibam k temu, da bi probala riskirat...
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #56 : sreda, 25.05.2011 : 11:20:47 »

riry,

najini stalni in začasni mački se selijo z nama parkrat na leto (daljši vikend izleti, prazniki itd.), sicer trenutno samo na razdalji 120 km, z različnimi prevoznimi sredstvi (avto, avtobus, vlak itd.).

Na selitev sem navajala kot mladička samo Lauš, vendar je njej edini vožnja resen stres. Najbolj pomaga, če ni sama v boksu in če se lahko skriva pod odejico vso pot (kar gre sopotnikom blazno na živce, ker ne morejo normalno ležati v boksu  Roll Eyes). Mici je delala na začetku največjo histerijo, vso pot je tulila, vendar je sedaj najbolj neproblematična, tiha in neopazna, tudi v stresu ni, večino poti čisto mirno prespi. Brut je čisto ok, dokler si zraven, če pa bi ga pustil samega v avtomobilu in ti stal zunaj avtomobila, po možnosti pri odprtih vratih, bi pričel hiperventilirati od vsega hudega.

Čisto drugače pa je nato v počitniškem okolju: Lauš si zapomni, kje je bila, in se v bazni sobi takoj zelo sprosti, se pa ne sprosti ob neznanih ljudeh. Mici je popolnoma skulirana, če sta zraven tudi Brut in Lauš, vesela je vseh novih ljudi. Brut potegne črto pod posteljo za kakšen dan in se smili sam sebi (po drugi strani pa ga edinega brez problema sprehajaš na povodcu). Hulca ni marala vožnje, k meni je prišla stara cca. 2 leti, nekdanja prostoživečka. Ni delala histerije, je pa tiho piskala predse. V novem okolju je bila pa takoj čisto ok in se ti je ovijala okoli nog, tudi vse neznance je z veseljem pozdravljala. Po drugi strani pa jo je v stres spravljalo, če si jo pustil samo doma v varstu, v njenem okolju. Je bila čisto depresivna od tega.

V glavnem: vsak ima svoje posebnosti, se prilagodiš, čimmanj kompliciraš, ne spodbujaš paničnega vedenja, se prilagodiš posameznemu mačku, kolikor gre.

To bi bile moje izkušnje  Smiley



Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #57 : sreda, 25.05.2011 : 12:14:24 »

če smem biti še malo jako pametna Wink - ker sem zdajle lih take volje 

jaz v primeru načrtovanega "potovalnega" mačka ne bi tvegala s prav majhnim mladičem, ampak bi vzela starejšega mucka, pri katerem se že vidijo glavne črte značaja.
recimo če se ti karakterno razvije v Milojkota (http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,40010.0.html), ti ves muving stoprocentno odpade.
za akcijo po moje skoraj mora biti en konc lumpa in razbojnika Smiley.
z vzgojo, privajanjem in načinom življenja se določene dajo skorigirat in se mackota da tudi kaj navadit, ampak temperament je pa po moje večinoma kar prirojen in verjetno ni nobenih šans, da bi iz ene cmerice naredil heroja.

Polona in začasni skrbniki mačke zelo dobro poznajo, vedo kakšen je njihov temperament in kako se obnašajo v posameznih situacijah.

zato se mi zdi veliko manj tvegana in precej bolj ziher varianta, če vzameš mucko/a, ki ga nekdo že dobro pozna in tudi ti ne boš odkrivala neznane pokrajine ampak boš precej dobro vedela, kaj boš dobila.
Logiran
Smetka
mega
***
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #58 : sreda, 25.05.2011 : 12:37:29 »

Hehe, Milojko je res trčen  Tongue.
Logiran

moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #59 : sreda, 25.05.2011 : 12:42:48 »

Ehm, mogoče bi se g. Milojko s Sinijem bil ujel leto in pol nazaj - sem se večkrat spomnila na mojega butca, ko sem Milojkovo temo brala. Škoda, da se časovno nista ujela, bi lahko rešila drugim dve psiho-muhi na en mah Evil
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: dopust z mačko
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines