mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 27.04.2024 : 15:16:25

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Arhiv Zavetišča Horjul (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul, Sine)  |  Tema: Tiger
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: Tiger  (Prebrano 28961 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
kaalen
rad pišem
****
Sporočil: 254


« Odgovor #60 : četrtek, 19.06.2008 : 08:26:26 »

OK... tehnično vprašanje, kako se lahko divje in domače mačke parijo, če so pa različna vrsta? Ali ni definicija vrste taka, da se živali različnih vrst ne morejo pariti ali pa so njihovi potomci (v izjemnih primerih) sterilni. Če malo pobrskam na wikipediji, ima domača mačka latinsko ime Felis catus, divja pa Felis silvestris, a je tudi na wiki omenjeno da se parijo med sabo. Potemtakem so tudi biologi, ki klasificirajo živa bitja postali šlampasti.

Sem že večkrat slišala da je kdo rekel "ta mačka je pa pol-divja" ali "naša domača mačka se je sparila z divjo mačko". Pa še vedno mislim, da je to bolj mit oz. "marketinški" pristop kmetov, ki se hočejo znebiti mladičev. Glede na to da so divje mačke v sloveniji kao ful ogrožene in redke... je pomoje verjetnost takega parjenja minimalna.
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #61 : četrtek, 19.06.2008 : 08:46:57 »

Domače mačke in evropsa divja mačka se lahko parijo med sabo, ravno to pa pomeni dodatno ogroženost vrste kot take.
Logiran
Vixen
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.804


« Odgovor #62 : četrtek, 19.06.2008 : 09:48:07 »

Domača mačka je Felis Silvestris Catus, divja pa Felis Silvestris Silvestris. Wink

Lp, 5ra
Logiran
sarabenji
odvisnež
*****
Sporočil: 818


« Odgovor #63 : četrtek, 19.06.2008 : 10:56:50 »

Zdravo, na slikci od the_girl se lepo vidi značilne črte pri divji mački, v primerjavi z domačo mačko pa ima tak, bolj konkreten rep (izgleda debelejši) in nekoliko večjo glavo glede na telo. Zaradi križanja z domačo mačko je pri nas vedno bolj ogrožena.

LP

in zagovorniki s/k smo dobili še eno lepo utemeljitev za svoje stališče. (no, vsaj jaz o tem do sedaj nisem nikoli razmišljala). drugače pa zelo zanimiva debata...

morda bo pa tiger našel dom ravno pri kom, ki ima izkušnje in veselje s takimi prvisnkimi živalcami? držim pesti, da se najde kak tak!
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #64 : četrtek, 19.06.2008 : 10:59:07 »

Sem že večkrat slišala da je kdo rekel "ta mačka je pa pol-divja" ali "naša domača mačka se je sparila z divjo mačko". Pa še vedno mislim, da je to bolj mit oz. "marketinški" pristop kmetov, ki se hočejo znebiti mladičev. Glede na to da so divje mačke v sloveniji kao ful ogrožene in redke... je pomoje verjetnost takega parjenja minimalna.

Parjenje domače in divje (gozdne, prosto živeče - ki je bdw definicija za divje živali - imamo uredbo o zaščiti zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah) mačke ni ravno mit. Dolgo časa so predvidevali, da je Felis silvestris silvestris ogrožena ravno zaradi Felis silvestris Catus - torej onesnaženja genskega poola divje mačke (divje v smislu ne-domače in ne v smislu podivjane). Na nekaterih delih evrope to še vedno drži, drugje pa ugotavljajo, da zaradi vedenjskih razlik ne prihaja do parjenja (in ne morfoloških razlik) in križanci predstavljajo manj kot 2% populacije.

Za primer - nekatere vrste mušuc bi se lahko parile med seboj in imele plodne potomce, vendar se ne zaradi različnega paritvenega plesa.

Šlamparija biologov? Hm, omenjena definicija je bila postavljena v 17. stoletju (naj me prosim kdo popravi, nisem ziher za letnico). Načeloma še drži za lažje primere - nekateri primeri pa so se šele z raziskavami pokazali za bolj kompleksne.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Wolf
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #65 : četrtek, 19.06.2008 : 11:04:12 »

Debata je zavila od Tigra k biologiji, pa vseeno še samo to na hitro: biološka definicija o vrstah še vedno drži: F.S.catus in F.S.silvestris sta podvrsti iste vrste in se lahko parita in imata plodne potomce.

No, temule Felis silvestris Tigrusu  Smiley pa želim ta pravega posvojitelja.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #66 : četrtek, 19.06.2008 : 11:07:03 »

Ja pri nas se da najt baje Evropsko divjo mačko. A jo je kdo že videl ali se to samo ugiba kje so in da so?

Hm. Dela se študije na "naših" divjih mačkah... Ravno tako se je delalo študijo prekrivanja teritorijev domače in divje mačke in pogostost stikov (v kočevskem okolišu).
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #67 : četrtek, 19.06.2008 : 11:13:44 »

Karkoli že Tiger je, verjetno rabi nov, dober dom. Čimprej, seveda.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #68 : četrtek, 19.06.2008 : 11:18:31 »

Razumem, da je Tigru potrebno poiskat nov dom, vendar če je križanec z divjo mačko, je treba na to bodočega skrbnika opozorit, a ne? Ker so vedenjske razlike med domačo in divjo mačko. Torej tole ni samo debata o biologiji na splošno, ampak tudi o izvoru, razumevanju in potrebah Tigra.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Smetka
Moderator
*****
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #69 : četrtek, 19.06.2008 : 11:23:57 »

Bomo pogledali kost v glavi in izmerili penis (kost). Bom sporočila, kaj dejansko je, smo pa vključno z vet v bistvu prepričani, da je križanec.
Logiran

Wolf
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #70 : četrtek, 19.06.2008 : 11:26:02 »

Prav, če je temu tako pa:
Divje mačke so aktivne predvsem ponoči ter ob sončnem vzhodu in zahodu.  V noči prepotujejo velike razdalje v iskanju plena. V glavnem so samotarji in le redko jih vidimo v skupini. Če skupina je, vlada stroga hierarhija, ustvarjena z boji.

No, pridna, pa imaš družbo biologa Wink
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #71 : četrtek, 19.06.2008 : 11:36:09 »

Fajn. Tale biolog nima ZS-jev. Bi imel interes še za kakšno drugo stvar?
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #72 : četrtek, 19.06.2008 : 11:52:41 »

Bo v primeru, da je Tiger res poldivji, iskal varen (deloma)zunanji dom oz. ga bo treba oddat v sodelovanju z azilom za divje živali?
Ker če ne, potem ta podatek pravzaprav niti ni tako pomemben - da bo bodoči posvojitelj imel opravka z eno kontrektno gajstno mačjo žverco, ki dobi napad podivljitisa vsakič, ko zagleda psa, vemo že zdaj...


Fajn. Tale biolog nima ZS-jev. Bi imel interes še za kakšno drugo stvar?
Ženitni oglasi na mojpes.netu! Da ne bo Jana računala oglasnega prostora, Pridna. Hecam se... Grin Cheesy Grin
[/color]
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #73 : četrtek, 19.06.2008 : 11:58:29 »

Ej!  Grin  Grin Sej mogoče se je res tako prebralo... Ni bil to namen  Tongue

Podatek o divjosti je pomemben zaradi pristopa do mačka. Divja mačka se (poleg izražene solitarnosti) na naša dejanja odziva drugače kot domača mačka.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Wolf
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #74 : četrtek, 19.06.2008 : 12:33:50 »

In predvsem samci se zelo radi potepajo, verjetno je ta nagon kljub kastraciji še vedno bolj prisoten kot pri kastriranem domačem mačku. Tega se je treba zavedati, če bo maček "zunanji"!

Cheesy Me je že strah postalo, če sem se na ta pravi forum prijavila!
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Arhiv Zavetišča Horjul (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul, Sine)  |  Tema: Tiger
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines