mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 10:08:28

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: Ograja
Strani: 1 2 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Ograja  (Prebrano 5126 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« : sreda, 19.11.2008 : 12:32:50 »

Mene pa zanima če je kje z zakonom določeno ali mora imeti lastnik psa med svojo in sosedovo parcelo ograjo in če ja, kako visoko?

Primer:

Recimo da ima sosed psa, katerega se drug sosed na smrt boji. Ali lahko drugi ZAHTEVA postavitev ograje od prvega ali je to le stvar dogovora in dobrih medsosedskih odnosov?

Hvala za odgovore in lep dan.

P.S.: Jana, če je že kje takšna ali podobna tema odprta, se opravičujem.
Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #1 : sreda, 19.11.2008 : 14:42:21 »

Ne vem sicer točno, če kdo ve bi mene tudi zanimalo. Ampak pomoje lahko zahteva z naslova, da mora bit pač pes pod kontrolo, to pomeni, da pač če ni ograje ne sme bit spuščen, tudi če je to na domačem dvorišču. To se sicer posredno samo nanaša na ograjo, ker pač ti moraš met psa zavarovanega, kar lahko pomeni tudi, da ga pač moraš imet na lastnem dvorišču na povodcu, ker ti pač ne moreš dokazat, da recimo pes nikoli ne bo prestopil parcelne maje oziroma nikoli ne bo predstavljal nevarnosti. S tega naslova te pač lahko prijavlja do onemoglosti ali ti njega recimo, ampak spet ograje ne predpostavlja.

Kako visoka je ograja lahko ali mora bit pa določa Prostorski ureditveni plan, t.i. PUP in navedbe v tem so zelo različne. Ponekod so ograje točno določene, recimo za enega vem, ki ima vaedbo prav natančno, ograja mora bit visoka 130cm, na cesto lesena, med parcelami pa lesena ali žičnata, do takih, ki imajo zgornjo mejo, npr. pri nas je zgornja meja 180cm, višje pač ne smeš met, do drugih, kjer ne piše čisto nič kakšna mora bit, to je pač treba preverit.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #2 : sreda, 19.11.2008 : 14:53:56 »

Mislim da je ograja zapovedana le v primeru nevarnega psa.

Hm, kakor vem imas lahko visjo kot doloca "obcina", vendar potrebujes gradbeno dovoljenje (in soglasje vseh sosedov, katerih parcele mejijo na tvojo). Pol metra (ali 1m?) od meje lahko postavis ograjo brez soglasja (do dolocene visine).

Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #3 : sreda, 19.11.2008 : 16:12:02 »

1 meter stran od sosedove ograje lahko postaviš svojo ograjo. En meter zato, ker naj bi bilo to dovolj prostora, da greš peš lahko mimo obeh ograj.
Logiran
fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« Odgovor #4 : sreda, 19.11.2008 : 16:14:33 »

McKruster in Nanook, hvala za odg.

McKruster, vem, da če se hoče, se da nenormano nagajat med sosedi.

Mi imamo ograjo še od "povojnih cajtov", bi rekla naša babica Smiley, imamo pa en del tudi popolnoma zaprt, kjer sta psici lahko prosto spuščeni (vendar nikoli brez nas).

Sem pa danes slišala da je nekdo izjavil da lahko tudi zakonsko zahteva ograjo (samo zarad psov), če je lastniki psa ne bi postavili sami od sebe.

Morda se oglasi še kdo, ki je v teh zadevah bolj podkovan.

Nanook, ne gre za nevarnega psa. Niti za smrten strah pred njimi - to je bilo napisano bolj za primer. V tem primeru gre bolj za predsodke pred psi.

Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #5 : sreda, 19.11.2008 : 16:18:04 »

Hm, kakor vem imas lahko visjo kot doloca "obcina", vendar potrebujes gradbeno dovoljenje (in soglasje vseh sosedov, katerih parcele mejijo na tvojo). Pol metra (ali 1m?) od meje lahko postavis ograjo brez soglasja (do dolocene visine).

Če je v PUP predpisana tak kot sem napisala, pa ga ne moreš dobit. Res je ful odvisno kak je napisano, od občine do občine, je pa res da ponekod težijo, ponekod pa tudi ne.

Pol metra je po novi zakonodaji. Manj kot pol metra pa s soglasjem mejaša.

Jaz mislim, da oni od tebe nikakor ne morejo zahtevat ograje.
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #6 : sreda, 19.11.2008 : 16:19:24 »

1 meter stran od sosedove ograje lahko postaviš svojo ograjo. En meter zato, ker naj bi bilo to dovolj prostora, da greš peš lahko mimo obeh ograj.

Smiley
V mojem primeru ograja stoji. Slab meter od ceste, po kateri s Pego morava, ker je to pač slepa ulica, mi pa živimo čisto na koncu. No, tri hiše naprej proti izvozu iz te naše ulice živi, za eno komaj meter visoko navadno žičnato ograjo, ki tam stoji že vsaj 25 let, ena podivjana, nesocializirana in totalno agresivna argentinka.
Ki, boh si ga vedi zakaj, ne mara moje Pegice (ki pa to čisto uredu prenaša in se še naprej smeje in maha z repom - po moje se smeje argentinki).
Kot sem rekla, ograja je pravzaprav "ograja", tisti dan, ko se bo argentinki zahotelo, bo čez skočila in se zagnala meni al pa Pegi za vrat. Pa nimam kaj. Je za ograjo, na svojem ozemlju. Jaz pa lahko samo svoje živce merkam, da ob vsakem mimohodu ne popi***m.  Lips Sealed
V enem letu, kar živimo tu, sem psico na sprehodu videla samo 2x - obakrat jo je sprehajal nekje 10 - 13 let star mulc. Zdaj so ji pripeljali še družbo - enega svetlega mešanca marsičesa in bullastega nečesa. Jupipi! Prve tedne je bil čisto normalen pes - prišel k ograji povohat in to je bilo to. Zdaj se je že naučil "hišnih manir" in se zaganja v ograjo še on.

Se opravičujem, če sem z druge strani uletela v temo. Na kratko sem hotla povedat tole: če je človek/pes na svoji parceli, nima kdo kaj. Niti takrat ne, ko je zadeva problematična  Undecided
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #7 : sreda, 19.11.2008 : 16:22:52 »

Sem še nekaj brskala po internetu in sem našla en odgovor, da sosed lahko od tebe zahteva izgradnjo ograje samo če tvoj pes moti njegovo posest, se pravi prestopa mejo, pa še to zgolj s civilno tožbo.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #8 : sreda, 19.11.2008 : 16:33:55 »

No, nam so rekli, da je pri nas max. 125, za vec je potrebno gradbeno dovoljenje. Moji psi cez ograjo ne gredo/ne morejo (trkam), nacrtovanega psa (cez x let) pa menda niti 2m ne zadrzita, tako da bo treba nekaj pogruntat.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« Odgovor #9 : sreda, 19.11.2008 : 16:36:46 »

McKruster, še 1x hvala ker se trudiš. Tudi sama nekako menim, da ograja v normalnih okoliščinah zakonsko ni predpisana.

Sedaj me pa še nekaj zanima - kaj pa če gre namesto "navadnega soseda" za poslovni objekt? Za nekoga, ki se ukvarja z neko dejavnostjo, zaradi katere k hiši/stavbi prihajajo tudi poslovni partnerji oz "stranke"? Lahko podjetnik karkoli zahteva od lastnikov psa ali je njegov problem in naj bi bilo na njem da zaščiti svoj objekt in s tem tudi vse, ki se tam gibajo?

Upam, da sem dovolj razumljivo napisala.

Hvala in lp.
Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #10 : sreda, 19.11.2008 : 16:38:53 »

Nanook, za takega bodočega "posebneža" lahko "obideš zakon oz. PUP.
Za ograjo zasadiš živo mejo/ciprese. Kolikor sem se jaz zanimala in čitala, zasajene ograje ne veljajo. Če posadiš odrasle ciprese - npr. 1,8 metra (so dražje, ampak imaš že končno velikost) - ti za to ne bo nihče težnaril.
Logiran
čenča
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 311


« Odgovor #11 : sreda, 19.11.2008 : 16:39:22 »

nacrtovanega psa (cez x let) pa menda niti 2m ne zadrzita
Shocked Vau. A prav mislim, kar (katerega psa) mislim  Cheesy?
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #12 : sreda, 19.11.2008 : 16:51:00 »

Fortuna, cist moje mnenje; zahtevati ne more, ce pa pride do kaksne stale (npr. sosedov pes napade podjetnikovega poslovnega partnerja), je po moje (upraviceno) kriv lastnik psa in ne podjetnik.

Miskica, zal mislim da to pri nas ne bo prislo v postev. Tuhtam pa, da bi takrat napeljala "na noter" obrnjeno mrezo. Mam se dosti casa za kaj stuhtat.

Cenca, ja no, pa saj ta je ze zelo dolgo nacrtovan, a ni?  Wink

Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« Odgovor #13 : sreda, 19.11.2008 : 17:56:55 »

Fortuna, cist moje mnenje; zahtevati ne more, ce pa pride do kaksne stale (npr. sosedov pes napade podjetnikovega poslovnega partnerja), je po moje (upraviceno) kriv lastnik psa in ne podjetnik.

Čigava je tukaj krivda, ni dvoma.
Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #14 : sreda, 19.11.2008 : 18:56:48 »

Fortuna,
v bistvu je tako. Če si prišla do razmišljanja o takih možnih zapletih, je verjetno bolje preprečevati kot pa zdraviti (oz. plačevati odškodnino, četudi jo bo izplačala zavarovalnica). Če je še kak del dvorišča/parcele neograjeno, bi ga jaz na vašem mestu iz same previdnosti ogradila.
Mogoče se tale zaplet, ki te skrbi, ne bo nikoli zgodil. Se pa lahko še kak drug, na katerega nisi niti pomislila. Zihr je zihr, za vaše dobro, dobro psic,...
Logiran
fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« Odgovor #15 : četrtek, 20.11.2008 : 09:08:24 »

Miskica, tega nisem spraševala oz ne sprašujem zase. Smiley

Mi imamo ograjo še od "povojnih cajtov", bi rekla naša babica Smiley, imamo pa en del tudi popolnoma zaprt, kjer sta psici lahko prosto spuščeni (vendar nikoli brez nas).

Sama NIKOLI ne bi tvegala česarkoli v vezi z mojimi psicami, verjemi. Wink
Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
pernek
novinec
*
Sporočil: 13


WWW
« Odgovor #16 : nedelja, 13.09.2009 : 09:23:51 »

Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje. Imam husky in imam zaograjeno dvorišče vendar če odpremo ograjo da gres z avtom ven je vse uredu če ni nikogar preko ceste al pa na avtobusni postaji, če pa je pa pes kar leti preko ceste. In me zanima kaj se lahko tukaj uredi... zdaj nvm če to obstaja ampak nekdo mi je reko da bi naj obstajala neka napravi ki se da ob ograji in pes potem ne gre preko ker ga mooti zvok.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #17 : nedelja, 13.09.2009 : 09:41:57 »

pernek, moj predlog je, da psa takrat nekdo prime, ce pa je en sam, ki mora avto ven zapeljat, ga pa zapre ali priveze.
Glede opreme, o kateri sprasujes, pa sta clanom ze na voljo temi Namišljena ograja in kako deluje elektronska ovratnica ali nevidna eletronska ograja? v rubriki oprema -> Na dvorišču.
Logiran

Strani: 1 2 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: Ograja
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines