mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 23:38:52

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 8  |  Tema: angleški špringer španjel
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: angleški špringer španjel  (Prebrano 41701 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Chris
gost
« Odgovor #15 : ponedeljek, 21.02.2005 : 21:01:45 »

Dejstvo je, da Springerje SE deli na razstavne in delavne. Mogoce ne v Sloveniji, vendar ce malce pogledamo cez meje vidimo da je razlika med delovnimi in razstavnimi linijami vec kot ocitna. Pri delitvi linij ne gre le za dlako, vendar tudi za konstrukcijo in tip psa. Razstavne linije so navadno nekoliko vecje in mocnjese, delavne pa nekoliko lazje konstrukcije in tudi manjsi.
Seveda ni res, da so razstavne linije cisto neuporabne za lov, vendar imajo vsekakor manj nagona, kot delavne.

Ja in kaj si si sedaj novega povedala?

Citat
Chris: Da ti malo podrem teorijo Grin Grin Grin Ce pogledas na stran od Talking Eyes, lahko vidis, da Dante(Carousel N' Talking Eyes Inferno) narejen med drugim tudi Slo.Ch, kar pomeni da (naj bi)imel opravljen PNZ...

Kakšno mojo teorijo Huh

Logiran
PETIT
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 124


« Odgovor #16 : torek, 22.02.2005 : 02:50:16 »

Chris, ne vem čemu tak aroganten odnos do pie.....morda pa ti res vse veš.
Sploh se ne razlikujeva tako močno v najinih mnenjih, da bi se morala debata zaostriti preko mere. Morda je težava le v tem, da debata ne poteka v živo in je zato težko ažurno odgovarjati na mnenja drugega.
Citat
Seveda ni res, da so razstavne linije cisto neuporabne za lov, vendar imajo vsekakor manj nagona, kot delavne.
Če pasmo vzrejamo v skladu z določili FCI potem ima razstavni pes ravno toliko nagona kot delovni. In če temu ni tako potem lahko tak pes na razstavi zmaga samo v razredu zreli ali open, ne more pa zaključiti prvaštva, saj mu zaradi pomankanja nagona npr. ni uspelo opraviti od FCI zahtevan PNZ, prav tako pa tak pes tudi ne more dobiti vzrejnega dovoljenja zato tu ne moremo govoriti o razstavni liniji ampak obstaja samo ena in to je tista, ki v celoti ustreza zahtevam standarda.
Dobro vem da temu v resnici ni tako to pa zato, ker so vzrejne komisije podlegle pritisku športnih vzrediteljev in podeljujejo psom, ki niso v lovski uporabi vzrejna dovoljenja brez opravljenega PNZja.
Glede velikosti delovnega ali razstavnega psa je navedeno čista bedarija. Tip psa je lahko samo eden in to je tisti, ki ga zahteva in opisuje standard v katerem ni navedeno, da mora biti pes za lov tak in tak za razstave pa malce drugačen. Po standardu je pes lahko samo točno TAK.
Razstavni potencial Chris, je lahko vsak pes, ki je ocenjen z odlično oceno. ne pa v odvisnosti od vzreditelja. Oceno odlično si pes zasluži samo na tak način, da ustreza zahtevam standarda in pika!!
Če lovec psa iz omenjene psarne ne more uporabljati pri lovu iz takega ali drugačnega razloga potem tak pes ne more biti državni prvak, saj je moral za dosego le tega opraviti delovno preizkušnjo, ki je od psa zahtevala šolanje v naravi, kjer si dlako poškoduje.
 Jasno je da imajo tudi psi na razstavah precej nagona saj drugače ne morejo nastopiti v razredu delovni torej ne morejo doseči državnega prvaštva!! Če pa bi ga moral za lov ostriči pomeni, da je njegova dlaka izven standarda, saj so dolžino le-te določili tvorci pasme, ki so pasmo uporabljali za lov zato standarnemu špringerju ne rabiš striči dlake!
Razumem, da psa, ki ga hočemo razstavljati drugače negujemo kot delovnega saj je na razstavah v ospredju estetika in bo torej pes, ki ga "ahtamo" imel lepšo dlako kot lovski, ne opravičuje pa to delitve vzreje. Razlika naj bo torej samo v tem, kje se pes giblje, v ozadju pa mora vzreja potekati enako in sicer v skladu z vsemi zahtevami FCI.
Menda naj bi bil dvoumen?!
Vse je jasno, šringer mora dogegati določene rezultate, če naj bi ga v bodoče parili, za dosego le teh pa mora biti pes delovno pespektiven, zato je pomembno kakšni so njegovi predniki. Idealen plemenjak naj bi bil torej dobro ocenjen v delu ter imel seveda odlično telesno oceno nikakor pa ne samo eno ali pa samo drugo.
Če to lahko zahtevajo pri ptičarjih potem bi to lahko dosegli tudi pri šarivcih, kjer so npr. ang. koker španjela, zaradi take vzreje kot sem jo opisal, povsem spremenili in delovne linije razen v Angliji praktično skoraj ne dobiš več.
Logiran
PETIT
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 124


« Odgovor #17 : torek, 22.02.2005 : 02:56:36 »

Chris, veliko lažje bi svoja mnenja razgrnila v živo na kateri od razstav zato te vabim, da se v bodoče kje dobimo in pokramljamo o odrti temi.
Preden napišem vse kar bi rad povedal, predvsem pa tako kot bi rad povedal pozabim na kakšen del in potem vsebina dobi drugačno bistvo od željenega.

LP
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #18 : torek, 22.02.2005 : 09:33:33 »

Sicer ne kupujem špringerja, me pa zanima, ko ste že razkrili vzreditelja "najlepših", koga bi priporočili kot vzreditelja delovih- se pravi norih, nagonskih totalno odpuljenih špringerjev, ki so še dovolj pasmi podobni , da jim dajo vzrejno dovoljenje?
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #19 : torek, 22.02.2005 : 09:40:14 »

Chris, ne vem čemu tak aroganten odnos do pie.....morda pa ti res vse veš.
Sploh se ne razlikujeva tako močno v najinih mnenjih, da bi se morala debata zaostriti preko mere. Morda je težava le v tem, da debata ne poteka v živo in je zato težko ažurno odgovarjati na mnenja drugega.Če pasmo vzrejamo v skladu z določili FCI potem ima razstavni pes ravno toliko nagona kot delovni. In če temu ni tako potem lahko tak pes na razstavi zmaga samo v razredu zreli ali open, ne more pa zaključiti prvaštva, saj mu zaradi pomankanja nagona npr. ni uspelo opraviti od FCI zahtevan PNZ, prav tako pa tak pes tudi ne more dobiti vzrejnega dovoljenja zato tu ne moremo govoriti o razstavni liniji ampak obstaja samo ena in to je tista, ki v celoti ustreza zahtevam standarda.
Dobro vem da temu v resnici ni tako to pa zato, ker so vzrejne komisije podlegle pritisku športnih vzrediteljev in podeljujejo psom, ki niso v lovski uporabi vzrejna dovoljenja brez opravljenega PNZja.
Glede velikosti delovnega ali razstavnega psa je navedeno čista bedarija. Tip psa je lahko samo eden in to je tisti, ki ga zahteva in opisuje standard v katerem ni navedeno, da mora biti pes za lov tak in tak za razstave pa malce drugačen. Po standardu je pes lahko samo točno TAK.
Razstavni potencial Chris, je lahko vsak pes, ki je ocenjen z odlično oceno. ne pa v odvisnosti od vzreditelja. Oceno odlično si pes zasluži samo na tak način, da ustreza zahtevam standarda in pika!!
Če lovec psa iz omenjene psarne ne more uporabljati pri lovu iz takega ali drugačnega razloga potem tak pes ne more biti državni prvak, saj je moral za dosego le tega opraviti delovno preizkušnjo, ki je od psa zahtevala šolanje v naravi, kjer si dlako poškoduje.
 Jasno je da imajo tudi psi na razstavah precej nagona saj drugače ne morejo nastopiti v razredu delovni torej ne morejo doseči državnega prvaštva!! Če pa bi ga moral za lov ostriči pomeni, da je njegova dlaka izven standarda, saj so dolžino le-te določili tvorci pasme, ki so pasmo uporabljali za lov zato standarnemu špringerju ne rabiš striči dlake!
Razumem, da psa, ki ga hočemo razstavljati drugače negujemo kot delovnega saj je na razstavah v ospredju estetika in bo torej pes, ki ga "ahtamo" imel lepšo dlako kot lovski, ne opravičuje pa to delitve vzreje. Razlika naj bo torej samo v tem, kje se pes giblje, v ozadju pa mora vzreja potekati enako in sicer v skladu z vsemi zahtevami FCI.
Menda naj bi bil dvoumen?!
Vse je jasno, šringer mora dogegati določene rezultate, če naj bi ga v bodoče parili, za dosego le teh pa mora biti pes delovno pespektiven, zato je pomembno kakšni so njegovi predniki. Idealen plemenjak naj bi bil torej dobro ocenjen v delu ter imel seveda odlično telesno oceno nikakor pa ne samo eno ali pa samo drugo.
Če to lahko zahtevajo pri ptičarjih potem bi to lahko dosegli tudi pri šarivcih, kjer so npr. ang. koker španjela, zaradi take vzreje kot sem jo opisal, povsem spremenili in delovne linije razen v Angliji praktično skoraj ne dobiš več.

Teorija je nekaj, praksa pa drugo. Podrobnejši odgovor Pii in tebi pa zvečer, ko bo več časa. Lp
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #20 : torek, 22.02.2005 : 11:59:55 »

Chris, ne vem čemu tak aroganten odnos do pie.....morda pa ti res vse veš.

Citat
Tolmačenje da so razstavni psi eno, lovski oz. delovni pa drugo je pogruntavščina blesavih vzrediteljev, ki slišijo travo rasti, ter malo premaknjenih profesionalnih handlerjev (kako grda beseda), ki si stvari tolamčijo kar nekaj po svoje predvsem pa v svojo korist.

Kdo je aroganten in celo zelo nesramen?

Pia je povedala vse tisto kar sem že jaz povedal. Inferno ima torej PNZ oz. IPO kot rečejo na Hrvaškem (saj ga je opravljal na Hrvaškem kajne?), pa je razstavni pes. Torej, ti to kaj pove? Tam so zelo strogi glede tega izpita in zelo radi vržejo psa. Zbirajo se točke in lahko jih zbere 100, od tega jih mora biti več kot 50, da ga opravi. Pokazati mora vztrajnost, veselje do dela, skratka nagon. Vem, ker so tam morali opraviti ta izpit tudi starši mojega psa. Morda je mislila, da bo podrla mojo teorijo, ko sem rekel, da bi prav rad videl tega psa, kako se uspešno plazi po grmovju in travi, da ga pri tem dlaka ne bi preveč ovirala. Seveda se lahko, ampak dvomim kateri lovec bi vsakič izgubljal živce, ko bi prišel z lova, in bi imel pes v tej dlaki nešteto vejic, vej, smrečevja, listja, trav in tako dalje, kar je prav muka vsakič tjo odstranjevati. Pa še psa moti. Bi ga lovec kar hitro malo postrigel. Ti povem iz lastnih izkušenj!
Jaz bi mojega, če ga ne bi razstavljal še kako hitro postrigel. Omenil si, da če je po standardu, da nima predolge dlake in ga to ne bi smelo ovirati. Ohhh si se pa še kako zelo zmotil. Ker, kot sem že rekel je teorija nekaj, praksa pa spet nekaj drugega. In ravno tukaj trčiš ob tisto, da se tudi špringri, ravno tako kot kokri delijo na razstavne in delovne. Pa mimogrede, delovne kokre niti slučajno ne dobiš samo še v Angliji..... v Angliji je isto, kot drugod in delovne dobiš tudi v Avstriji, pa Nemčiji, pa Češki pa.....

Citat
Dobro vem da temu v resnici ni tako to pa zato, ker so vzrejne komisije podlegle pritisku športnih vzrediteljev in podeljujejo psom, ki niso v lovski uporabi vzrejna dovoljenja brez opravljenega PNZja.

Zelo redko. Razstavni psi morda res niso tako zelo zelo dobri za lov, vendar tudi te se da marsikaj naučiti oz. izvabiti iz njegovih genov. Če bi jih že od malega hodili na lov, trenirali kot jih lovci..... Saj vedno več dobrih vzrediteljev to že počne in hodijo z njimi tudi že na lov, če imajo možnost.

Citat
Glede velikosti delovnega ali razstavnega psa je navedeno čista bedarija. Tip psa je lahko samo eden in to je tisti, ki ga zahteva in opisuje standard v katerem ni navedeno, da mora biti pes za lov tak in tak za razstave pa malce drugačen. Po standardu je pes lahko samo točno TAK.

Seveda. Tip psa je samo eden. Vendar je en tip primeren bolj za lov, drugi pa za razstave. O tem govorimo ane? To kar si povedal teoretično povsem drži, v praksi pa..... na razstavi ni dovolj samo odlično, pomembno je CAC, CACIB, PRM, BOB, BOG, BIS! S psom delovne linije to žal težko dosežeš, razen če nimaš konkurence, drugače se pa kar hitro konča. Se pojavi nekdo z lepšo hrbtno linijo, izgledom in dlako pa se zgodi da dobiš 3 ali pa 4 in ne 5! Ne vem koliko časa si kaj na razstavah, ker meni je to kar hitro jasno postalo.

Citat
Če lovec psa iz omenjene psarne ne more uporabljati pri lovu iz takega ali drugačnega razloga potem tak pes ne more biti državni prvak, saj je moral za dosego le tega opraviti delovno preizkušnjo, ki je od psa zahtevala šolanje v naravi, kjer si dlako poškoduje.

Teorija.

Citat
Jasno je da imajo tudi psi na razstavah precej nagona saj drugače ne morejo nastopiti v razredu delovni torej ne morejo doseči državnega prvaštva!! Če pa bi ga moral za lov ostriči pomeni, da je njegova dlaka izven standarda, saj so dolžino le-te določili tvorci pasme, ki so pasmo uporabljali za lov zato standarnemu špringerju ne rabiš striči dlake!

Teorija. Totalna. Sem že vse zgoraj povedal. Zato pa imamo razstavno linijo, bolj primerno za razstave in pa delavno, ki je primernejša za lov in ji lepa zunanjost (stav, sprednja lega tac, zadnja, hrbtna linija, ramena, dlaka itd.) ni tako pomembna. Obe pa ustrezajo standardu! Sicer pa SKRBNI vzreditelji, ki imajo psarne, kar lepo skrbijo, da pse gibajo v naravi in z njimi polagajo delavne izpite.

Moj bi bila ravno tako za lov primeren po značaju oz. nagonu. Rad prinaša že od malega, je vztrajen, z dobro kondicijo, dobro voha, reagira na gibanje, ptiče ljubi Roll Eyes..... Le dlaka, za lov je predolga, ker resnično ne vem, kdo bi izgubljal živce z njegovo nego, se mu vanjo zaplede veja in potem obtiči, ker si jo hoče odstranit. Za ta namen bi bilo boljše, če bi bil oskubljen oz. če bi ga strigel, ker sedaj mu raste naravno, to pa bi bilo škoda..... Ali pa če bi z njim lovil po škotskih gričkih z resjem pokritih Roll Eyes

Citat
V prihodnje ob nakupu špringerja vsekakor ne mislim voziti na razstave ker me mnenja drugih o lepoti in skladnosti psa z nekakšnimi stadardi preprosto ne zanimajo. To se mi zdi preprosto neumno, no za tiste ki živijo od psa se z mano ne bodo strinjali. Rad bi samo kupil psa za katerega vem da bo moj in da ne bo imel kakšnih zdravstvenih težav z njim.

Zakaj bi potem imel ravno špringerja?
Logiran
Ernest
novinec
*
Sporočil: 10


« Odgovor #21 : torek, 22.02.2005 : 12:35:45 »

Vrjetno zato ker je pes, ki ga imam lahko v hiši, se pravi ni prevelik in rabi dokaj veliko gibanja prav zato mislim da je pravšnji za jogging v naravi in dolge sprehode.

Poleg tega pa pasma še ni komercialno skorumpirana in ima v sebi še tisto pristnost od takrat, ko se je pasma pojavila.
Logiran
pia_in_co.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.252


« Odgovor #22 : torek, 22.02.2005 : 14:28:10 »

Chris, ne vem čemu tak aroganten odnos do pie.....morda pa ti res vse veš.
Sploh se ne razlikujeva tako močno v najinih mnenjih, da bi se morala debata zaostriti preko mere. Morda je težava le v tem, da debata ne poteka v živo in je zato težko ažurno odgovarjati na mnenja drugega.Če pasmo vzrejamo v skladu z določili FCI potem ima razstavni pes ravno toliko nagona kot delovni. In če temu ni tako potem lahko tak pes na razstavi zmaga samo v razredu zreli ali open, ne more pa zaključiti prvaštva, saj mu zaradi pomankanja nagona npr. ni uspelo opraviti od FCI zahtevan PNZ, prav tako pa tak pes tudi ne more dobiti vzrejnega dovoljenja zato tu ne moremo govoriti o razstavni liniji ampak obstaja samo ena in to je tista, ki v celoti ustreza zahtevam standarda.
Dobro vem da temu v resnici ni tako to pa zato, ker so vzrejne komisije podlegle pritisku športnih vzrediteljev in podeljujejo psom, ki niso v lovski uporabi vzrejna dovoljenja brez opravljenega PNZja.
Glede velikosti delovnega ali razstavnega psa je navedeno čista bedarija. Tip psa je lahko samo eden in to je tisti, ki ga zahteva in opisuje standard v katerem ni navedeno, da mora biti pes za lov tak in tak za razstave pa malce drugačen. Po standardu je pes lahko samo točno TAK.

Ja PETIT se strinjam s tem, da to kar v standardu pise je eno to pa, kar se v praksi dogaja je drugo. Res je, da naj se ne bi pasme delile na linije vendar na zalost se.

Citat
Glede velikosti delovnega ali razstavnega psa je navedeno čista bedarija. Tip psa je lahko samo eden in to je tisti, ki ga zahteva in opisuje standard v katerem ni navedeno, da mora biti pes za lov tak in tak za razstave pa malce drugačen. Po standardu je pes lahko samo točno TAK.
Citat
Ja v standardu res tako pise, samo dejstvo je, da se razstavne in delavne linije(ne govorim samo o Springerjih) razlikujejo v marsicem.

Chris: Namen mojega pisanja ni bil namenjen kot provokacija. Bil pa je odgovor na del, kjer si pisal, da bi zelo rad videl pse iz omenjene psarne kako lovijo(oz. nekaj podobnega).

Vsekakor je to debata in res ne vem zakaj je toliko " hude krvi". Res bi se lahko usedli na razstavi na kaksni debati Wink

Lp
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #23 : torek, 22.02.2005 : 15:15:34 »

Pia sem pošinil ja.

Ah, saj sem samo malo p***zdil zaradi Petitovih napačnih trditev in udrihanja vse počez. Sem že cool Grin
Logiran
Ernest
novinec
*
Sporočil: 10


« Odgovor #24 : torek, 22.02.2005 : 20:47:29 »

Tukaj je link na katerem so vse informacije o Špringerju hkrati pa mislim da Angelži vedo največ o Špringerju saj je ena najstarejših njihovih pasem.

http://www.englishspringer.org
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #25 : nedelja, 27.02.2005 : 23:41:49 »

Inferno ima torej PNZ oz. IPO kot rečejo na Hrvaškem (saj ga je opravljal na Hrvaškem kajne?), pa je razstavni pes.

Ok sej ne da sem se nameravala vmesati v tole debato o springerjih, ampak Dante (tko klicejo tega Inferna) ima ne samo PNZ al karkol ze, ampak cisto pravo lovsko tekmo, z osvojeno CACT titulo... Roll Eyes
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #26 : ponedeljek, 28.02.2005 : 21:08:21 »

Ok sej ne da sem se nameravala vmesati v tole debato o springerjih, ampak Dante (tko klicejo tega Inferna) ima ne samo PNZ al karkol ze, ampak cisto pravo lovsko tekmo, z osvojeno CACT titulo... Roll Eyes

To se tisto na dlako navezuje kajne, to si hotla povedat? No še toliko bolje rečem jaz, če je imel CACT. Svaka čast lastniku, če ga je pogosto vežbal v gozdu ali kjer koli v naravi že in pri tem vsakič izguljal živce, ko je v 'red' spravljal njegovo dlako, ker jaz vedno popenim, ko se mi zapodi v listje, ker to pomeni, da bom potem min 10minut dlje 'bentil' ko ga bom umival. Zato ga najraje peljem na makadam Grin Saj vem, težko vam to razlagat, ko ne veste koliko dela je s takšno dolgo dlako.
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #27 : ponedeljek, 28.02.2005 : 21:30:27 »

Drugače pa...npr. tistile Barecho špringerji niti nimajo tako dolge in predvsem bujne dlake, ampak Dante jo pa ima. Sicer pa, bom jaz eno od mojega kokra prilepil, ki je za povrhu vsega še na krajših nogah kot pa špringer. Si boste lažje predstavljali, ker mnogi niti ne vedo kako to izgleda. Sem pa imel prej enega divjega špringerja, ki je bil tak, da če si ga spustil v gozdu, si se lahk kar poslovil od njega za kak dan, če je pa kakšno mačko zagledal pa še prej, ob gonji za njo pa je tako podivjal, da je cvilil ko zmešan in potem bil vedno pripravljen tudi ceu dan lajati pod drevesom in se zaganjati vanj, jezik pa do tal.... Samo žal ni imel rodovnika.
Logiran
jubo
novinec
*
Sporočil: 5


« Odgovor #28 : torek, 13.06.2006 : 19:13:40 »

Naše špringere možete pogledati na ***** 
 Wink
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #29 : torek, 13.06.2006 : 19:16:49 »

jubo, brez zamere, vendar preberi Pravila na mojpesForumu
Logiran

Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 8  |  Tema: angleški špringer španjel
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines