mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 19.03.2024 : 12:16:51

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Obnašanje živali v krdelu vs obnašanje ljudi
Strani: 1 [2]  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Obnašanje živali v krdelu vs obnašanje ljudi  (Prebrano 12724 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #15 : sreda, 07.10.2009 : 11:31:31 »

Zelo zanimivo debato se začeli. Če lahko samo dodam: to, kar Lanabela opisuje za svoje pasje krdelo, se dogaja tudi v čredah konj.

To se dogaja v vseh živalskih skupnostih, tudi med delfini, opicami, mačkami, itd. Vprašanje je, koliko je v tem (pogojno) racionalnega (recimo "političnega") in koliko le nagonskega...
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #16 : sreda, 07.10.2009 : 12:10:30 »

Citat
Ali nisi imela včasih samo 3 psice?

3 nikoli. Največ jih je bilo 7 (brez mladičev). Ponavadi jih je bilo 6. Sedaj jih je 5 in ker se zaenkrat ne mislim palčkat z dovoljenji za vzrejališče ali kako se že temu reče, jih bo vsaj nekaj časa ostalo 5. Računaj, da so sedanje psice že tretja generacija v istem krdelu. 10 (brez mladičev) je za pasje krdelo že nekoliko preveč. Če imajo možnost (beri prostor) se razdelijo na dve manjši krdeli. Če to ni mogoče, se krdelo (urejena skupnost) spremeni v hordo.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #17 : sreda, 07.10.2009 : 12:11:06 »

 zelo podobno dogajanju v primitivni človeški skupnosti.
Ni treba prav daleč iskat - zelo podobno se rangirajo manjši otroci v stalnem ˝krdelu˝. Preden jih ˝razsvetlimo˝ z moralnimi in bontonskimi normami in pravili.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #18 : sreda, 07.10.2009 : 12:13:32 »

Nikomah: ali lahko tako "iz pete" dahneš, koliko je v našem ravnanju racionalnega in koliko nagonskega?

Kocka: ni čisto tako - rangiranje pri majhnih otrocih je bistveno manj urejeno, bistveno manj ritualizirano in zna biti veliko bolj kruto.
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #19 : sreda, 07.10.2009 : 14:17:30 »

Nikomah: ali lahko tako "iz pete" dahneš, koliko je v našem ravnanju racionalnega in koliko nagonskega?
Glede na to, da imamo ljudje različne racionalne potenciale ni enoznačnega odgovora; Kakor pri kom. Poznam skoraj striktno racionalne ljudi, ki že pretirano nadzorujejo svoje intuitivne, čustvene in "nagonske" vzgibe -in take, ki so malodane živalski in sledijo skoraj izključno slednjim.

Kocka: ni čisto tako - rangiranje pri majhnih otrocih je bistveno manj urejeno, bistveno manj ritualizirano in zna biti veliko bolj kruto.
To je odlično povedano.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #20 : sreda, 07.10.2009 : 14:51:07 »

Evo Nikomah, si odgovoril tudi za pse. Je podobno - niso vsi enaki.  So psi, ki odlično obvladajo svoje nagone in tisti, ki tega ne znajo/zmorejo, so psi, ki vedno "premislijo" preden kaj naredijo in so taki, ki imajo tako močne nagone da sploh ne morejo misliti. Kaj hudo veliko v prihodnost načrtovati ne zmorejo, čisto povsem brez te sposobnosti pa (po mojem čisto osebnem prepričanju) niso. Na podlagi opazovanja znajo povezati vzroke in posledice in na podlagi tega predvideti določene dogodke, vendar ta sposobnost med posameznimi psi izredno variira. Seveda zelo pogosto povežejo napačne vzroke z napačnimi posledicami, ampak to se dogaja tudi nam. Tudi v krdelu se ne obnašajo vsi enako. Veliko je psov, ki se med seboj sploh nikoli ne povežejo v krdelo, čeprav živijo skupaj.
Je pa načeloma nagonsko vedenje stereotipno, ponavlja se v enakih vzorcih, ki so podedovani.  Potem je tu še vse tisto, kar psa naučimo mi sami. Pri večini psov potem, ko odštejemo prirojeno in od nas privzgojeno ne ostane prav veliko. Pa ne ker ne bi bili sposobni čese več, ampak jim je to onemogočeno.
Logiran
Strani: 1 [2]  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Obnašanje živali v krdelu vs obnašanje ljudi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines