mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 08:09:49

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Tibetanski terierji s Tibeta
Strani: 1 [2] 3 4 5 6   Dol
Natisni
Avtor Tema: Tibetanski terierji s Tibeta  (Prebrano 9601 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #15 : sreda, 03.02.2010 : 09:01:14 »

Butale so misljene kot neko fiktivno mesto; bi napisala Indija Koromandija ali pa dezela NikjerNikoli, pa bi vas verjetno samo se bolj zmedlo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
teri
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 177


« Odgovor #16 : sreda, 03.02.2010 : 11:21:23 »


   Nanook  Kiss Kiss Kiss
Logiran
Jasi
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 698



WWW
« Odgovor #17 : sreda, 03.02.2010 : 11:58:28 »

Nanook, a si kaj takega napisala tud za članek? Upam, da.

In oprosti, ker ne znam prav citiat, ampak odgovor na: Wink

KAJ RES NE VIDITE, DA JE ZA PASMO TIBETANSKI TERIER TO, DA NA TIBETU OBSTAJA (NASIM) RELATIVNO NESORODNA POPULACIJA TIBETANSKIH TERIERJEV, VREDNO VEC KOT VSI CACIBI, CACI, BOBI, EU, INT, WORLD, BISS SAMPIONATI, SPANGICE, COPKI, KRTACE, FENI, SAMPONI, CONDITIONERJI, OLJA, DODATKI, SPREJI, PUDRI,...SKUPAJ in se na deseto potenco?

je DA, eni vidimo.
 
In še vedno vidimo eno pasmo z enim standardom, ker zame to so, tako lamlehi, pa lunevilli, pa vsi vmes in naturščaki pripeljani direkt iz Tibeta.
Logiran
A-Tsa-Rja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.337


« Odgovor #18 : sreda, 03.02.2010 : 14:12:04 »

Zame so tibetanci tisti ki ustrezajo standardu. Pa če je to LAMLEH, LUNEVILL ali NATUR. In pri vseh linijah mi je kakšn predstavnik všeč.  Kiss Kiss Kiss

Logiran
MARKO HREN
rad prihajam sem
*
Spol: Moški
Sporočil: 1.788


« Odgovor #19 : sreda, 03.02.2010 : 15:25:41 »

Napisal sem cca 4 a4 liste in sedaj skušam skrajšat, da nebi preveč smetil tole luštno TT čvek temo. Upam da mi bo uspelo  Wink

citiram: Kaj res ne vidite oz. ne razumete, da je razlika med nerodovniskim tibetanskim terierjem v Evropi, ki je produkt stepanja in zasluzkarstva in tibetanskim terierjem, ki je zivel na Tibetu, katerega starsi so ziveli na Tibetu, ki ni v sorodu z evropskimi itd.? 

Priznam te besede “nerodovniskim” prej nisem opazil ... pravzaprav iz celotnega našega pisanja ne razberem, da govorimo o nerodovniških tibetanskih terierjih v Evropi. Zato sem tudi jaz mislil, da misliš kar vse TT-je od kraja – torej povsod razen na Tibetu. Se iskreno opravičujem za to da slabo berem, prehitro pišem in ne razumem misli velikih v tem TT svetu kamor sodiš verjetno tudi ti.

Citiram: Ne Marko, problem je, da vi zgleda ne znate gledati sirse.
Pa dobr no, a se vidva zajeb... al moram res zacet pocasi pisat.


Dej me prepričat z argumenti, če veš več, bodi učitelj, ki ve več kot učenec in ga nauči … skušal bom sledit besedi, dobil bom informacije, dejstva in si ustvaril mnenje. Nesramnost ni potrebna … Prav vsak dan vem več in vidim širše. Ne, jaz se ne zajebavam, zato te res prosim ne bodi nesramna, ker to res ne pelje nikamor.

 Smiley

Če si smem dovoliti bi te tudi jaz poprosil da začneš tudi ti “počasi brat” kar sem jaz napisal.

 Smiley

In počasi zaključujem tole zgodbo, le še nekaj si bom dovolil dopisat, torej le nekaj mojih misli od prej in kaj malega dodano (ker se učim - tudi na napakah), pa me križajte če hočete, pa tudi povejte na kultiviran način kje se motim:

Nanook problem je v tem, da nočeš sprejet, da “dodajam NEKATERIM” lastnikom in vzrediteljem"nič ne manjka pri TT-ju kot ga/jih imajo". Torej ne vidijo ali bolje rečeno še ne vidijo tako kot ti … Imajo doma takega TT-ja kot ga je človek s selekcijo prilagodili sebi in svojim razmeram. Pa zaradi tega še niso slabi ... njihovi psi niso vsi slabi predstavniki TT-jev ki sodijo le na rdeče preproge ... pa da te ne citiram še naprej. Tisti, ki vedo kaj jim manjka, oziroma lepše povedano, kaj bi lahko izboljšali pa so - ste zadevo že pokrenili ... Mislim, da nihče – oziroma vsaj jaz “ne oporekam prednostim, ki jo prinese širitev genskega pola" ... pot je začeta, rezultati prihajajo in šele zgodovina bo pokazala prednosti, morda tudi slabosti. Vsak korak ima rezulat ...

Tako kot pravi Jasna – je RELATIVNO NESORODNA POPULACIJA TIBETANSKIH TERIERJEV na Tibetu veliko vredna za samo pasmo.

In spet kot pravi Jasna ni dvoma kateri so bolj tibetanski, ni pa nujno da so slednji bolj po FCI standardu.

Bo potrebno spremenit FCI standard Huh mogoče se bo to tudi zgodilo !!! do takrat pa se moram tudi sam podpisat pod to kar so nas/me naučili doslej "Tibetanski Terierji so tisti, ki ustrezajo standardu. Pa če je to LAMLEH, LUNEVILL ali NATIV ali katera koli izmed teh kombinacij".

Vsi upate in tudi jaz se podpišem pod to: namen skrbne selekcije:

LAMLEH - LAMLEH
LUNEVILL - LUNEVILL
LAMLEH - LUNEVILL
LAMLEH - NATIV
LUNEVIL - NATIV
NATIV - NATIV - a sem še kej pozabil ...  Huh

... je, da se zgodi kaj koristnega za pasmo, predvsem kar se bolezni tiče …

Zdej pa moje mnenje, ki ti mogoče ne bo čist všeč ali pa tudi: izgled in značaj/karatker našega TT-ja mi ustreza - zdi se mi čudovit in funkcionalen, če uporabim tvoj izraz skratka primeren za naše okolje in način sobivanja v našem tipu družin, v našpem načuinu življenja ... ne vem kako naj to sploh dobro povem. Pes iz Tibeta je iz drugega okolja – tam ga oblikujejo tamkajšnje razmere in potrebe človeka, tukaj pa so pse oblikovale tukajšnje razmere in potrebe človeka … To bo naredila tudi nadaljna selecija tu in tudi na Tibetu.


... zdej pa križanje  Cheesy
Logiran
luvi7777
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 642


« Odgovor #20 : sreda, 03.02.2010 : 17:46:49 »

Nemojte misliti da sam bila na Tibetu zbog dugog ne javljanja, malo smo se ogrijali na otoku Rabu..a vidim da se debata rasplamsala.

Se pravi, jaz s Tibeta (iz domovine!!! pasme) privlecem psa, ki je kvadratast, ima odlicne kote, kvalitetno dlako, tipicno glavo tudi za FCI standard, dobre sape itd., nima pa rodovnika (ga dobi naknadno, praznega). Takega psa se oznaci za mesanca, ker starsi niso znani.

*********
 KAJ RES NE VIDITE, DA JE ZA PASMO TIBETANSKI TERIER TO, DA NA TIBETU OBSTAJA (NASIM) RELATIVNO NESORODNA POPULACIJA TIBETANSKIH TERIERJEV, VREDNO VEC KOT VSI CACIBI, CACI, BOBI, EU, INT, WORLD, BISS SAMPIONATI, SPANGICE, COPKI, KRTACE, FENI, SAMPONI, CONDITIONERJI, OLJA, DODATKI, SPREJI, PUDRI,...SKUPAJ in se na deseto potenco?

Na prvi dio citata ću ti odgovoriti potvrdno- DA....
U većini zemalja na žalost sa takvim psom ne možeš ništa. Ja u Hrvatskoj sa psom s Tibeta (niti s njegovim potpmcima u Evropi za sada) ne mogu pariti a da štenci ikako dobiju rodovnik. Dakle what is the point?   Pravilinik HKS kaže da su za takve/uvjetne rodovnice dozvoljene samo za deficitarne pasmine.  Dakle, svaka i malo daljnja priča o uzgoju sa psima s Tibeta pada u vodu....

****
Za drugi dio mislim da malo preuveličavaš.  Wink
Ako pročitaš postove unazad i unazad ne znam gdje si našla da je netko napisao da su bitni cacibi, bobovi i dr.....(iako im se apsolutno SVI vesele ..a zašto i ne bi)...
No sad bih ja tebe nešto pitala....Naravno da to nije bitno, ali kako objašnjavaš BUM na zadnjoj specijalki potomaka s Tibeta i veselje nakon dodjela titula psima koji nikad nisu vidjeli nijednu izložbu. Zar je to toliko bitno da se kandidature dobiju? I zašto se ti psi dalje ne izlažu...možda i hoće... (neki su se izlagali sa špangicama  Wink )
I ako smijem samo primjetiti svi vlasnici se služe četkama... dakle ne vidim u tome takav bauk....
I ne vidim razlog da bi itko trebao biti oduševljen sa bilo kojim psom s Tibeta, a da nije u standardu.
Ako ideja o širenju pool i postoji dobri rezultati će se vidjeti dobrom selekcijom!
Ne znam uistinu gdje si isčitala da nekog od nas nije briga prvenstveno zdravlje i da se svi skupa ne trudimo najbolje za pasminu.

i da završim storiju Jasninom rečenicom su sve ostalo rekli Lhun, Marko i Jasna:
In še vedno vidimo eno pasmo z enim standardom, ker zame to so, tako lamlehi, pa lunevilli, pa vsi vmes in naturščaki pripeljani direkt iz Tibeta.

Jedan je standard Tibetskog terijera , i nemojmo omalovažavati godine i desetljeća rada stručnjaka, ljubitelja pasmine i sudaca...

Logiran
Jasi
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 698



WWW
« Odgovor #21 : četrtek, 04.02.2010 : 08:21:50 »

Zdaj pa priznam, da sem zelo na hitro prebrala Marka (grem pisatslužbeno  poročilo) ampak se s prebranim strinjam in mislim, da smo vsi na istem čolnu in še veslat bomo začeli v isti smeri  Wink
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #22 : četrtek, 04.02.2010 : 11:27:01 »

Sorry, boste morali se mal pocakati na odgovor, ker sem namrec bolna, pa bolj pocasi mislim (cisto resno, vceraj sem se ob gledanju Riggsa in Murtaugha rezala se 5min po tem, ko je bilo heca ze zdavnaj konec Tongue Roll Eyes ).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
nuhl
rad pišem
****
Sporočil: 318


« Odgovor #23 : četrtek, 04.02.2010 : 12:13:39 »

Malo branja za širitev obzorij:

http://www.lhasa-apso.org/articles/bailey.htm
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #24 : četrtek, 04.02.2010 : 21:05:53 »

Jaz sem se vedno precej fuc, tako da bom samo nahitro odgovorila oz. pojasnila, ker ne maram namigovanj, se posebej, ce so neresnicna; take zadeve rada zatrem v kali, se preden bi pognala ornk korenine. En daljsi odgovor imam spisan, se ni koncan, dolg je ca. 10 strani v wordu in po pravici povedano, ne vem, ce se mi ga bo sploh dalo postat, po vsej verjetnosti bo namrec prebranih priblizno toliko % pisanja kolikor raznolikosti je ostalo pasmam v primerjavi z raznolikostjo pred 40 (?)leti (ca. 10%?). Mogoce ga bom pa poslala Amodini. Tongue Evil

Jasi, neeee, clanek je o Tariju Kiss. Da je odgovor pritrdilen si pa zdaj ziher napisala samo zato, ker noces it brat vseh tistih knjig, ane. Tongue Wink (hecam se Wink ).

Marko, ne gre se zate, ne gre se zame, gre se za pasmo. Ali si ponesreci ali nalasc spregledal besedo nerodovniski ne vem. Ce ponesreci, si bil furja Cheesy; ce nalasc, si se potem delal norca. Jaz opravicila ne potrebujem, sem navajena tega, da ljudje "ponesreci" ali ponesreci narobe preberejo napisano. Se kdaj zgodi tudi meni. Opravicita pa se lahko kvecjemu vsem tistim, ki sta jih oznacila za steparje in zasluzkarje. Roll Eyes

Veliki v svetu TTjev so zame zdravje, karakter in dovolj velik gen. bazen. Kaj so veliki zate, pa ne vem. Wink

Glej, mislim te v nekaj prepricevati, pisem svoj pogled na to, kaj za TTje pomenijo TTji na Tibetu, zakaj so TTji na Tibetu ravno tako TTji ceprav nimajo rodovnika,... Pisem svoje razumevanje pasemskosti pri primitivcih in o svojem pogledu na problematiko priznavanja primitivnih pasem in pisanja standardov (se pa ne spomnim ali je ta del napisan nekje na tistih 10 straneh ali pa sem ga ze postala Huh ).

To ni stalisce mojpes.net portala, to ni stalisce KTP, to ni stalisce vzrediteljev te pasme, to je moje stalisce, zato ne vpletat sem not drugih ljudi. Ce koga zanima kaj si o zadevi misli kdo drug, ga mora vprasati. Jaz pisem in govorim samo zase, v svojem imenu, ne v imenu drugih. Kdor se z mano strinja, se pac strinja. Kdor se ne, se ne. Se vedno pa gre tu za moje mnenje, ki ga po zelji lahko tudi argumentiram (samo pocakte, da se pozdravim, ker ne bi z vrocino razlagala, zakaj je tajski grebenar brez grebena se vedno tajski grebenar in bi moral imeti vzrejno dovoljenje).

Naprej citirati me ne mores, ker me niti za nazaj nisi, nikjer namrec ne trdim, da so njihovi (kdo so to oni?) psi vsi slabi predstavniki TT-jev, ki sodijo le na rdece preproge. Nimam pojma kdo so oni in kaj si s tem sploh mislil. Ne vpletajte me v samo siritev gen bazena, kajti jaz nisem vzreditelj. Je pa res, da se mi zdi uvoz TTjev s Tibeta in vzreja z njimi dalec najboljsa vzrejna odlocitev kar sem jih kdajkoli srecala. In ja Lhun, leti na vse in lahko mi zameris, da se mi zdi vzreja z originali aka natursciki najboljsa vzrejna odlocitev kar sem jih kdajkoli srecala. To NE pomeni, da so vse ostale vzr.odlocitve slabe, pomeni samo to, da je zame ta NAJBOLJSA.

Da je relativno nesorodna populacija TTjev na Tibetu veliko vredna trdim jaz, vas pa vse sprasujem, ce se tega zavedate. Iz pisanja tega namrec ne razberem. Wink

Luvi, tebi kar copypastam en del, saj se bos znasla?

-Luvi, zdaj pa sam rec, da ste imeli soncek. Tongue Sem fous. Mi imamo vec kot pol metra snega in so sprehodi obupni, ker namrec razen mene ocitno nihce ne hodi na sprehod po barju, kar pomeni, da moram jaz delati potko. Utrujajoce.

- Tega s HKS se spomnim ja, skoda. Bo pac treba to v drzavah, kjer take kombinacije niso mozne, spremeniti, kajne. Cool

- Mi najdes en razlog, ki pravi da je en CAC, en CACIB, en BOB, en EU, INT, W. CH, ena spangica, copek, krtaca, sampon, olje, conditioner, dodatek, sprej, puder,... vreden vec kot pa sirok gen. bazen? Za posameznika? Morda. (ne zame) Ampak kot ze tolikokrat poprej-ne gre se za posameznike, gre se za pasmo. In za pasmo je velik gen. pool pomembnejsi od zgoraj nastetega. Pes mora biti najprej ziv in zdrav, preden je lahko lep. ZAL pri nekaterih pasmah to skoraj ne velja vec. Undecided Lips Sealed

-Ne pisem, da je kdorkoli rekel, da so BOB, CAC, CACIB,... pomembni, ampak se sprasujem, ce se zavedate kako pomembno je to, da je pri nasi pasmi mozno v vzrejo vljuciti pse s Tibeta. Marsikatera pasma te opcije nima in ji ostane le vkrizanje drugih pasem.  Lips Sealed

- Razlag je vec, ena je lahko ta, da so vzreditelji lastnike svojih mladicev prosili, da pridejo na specialko in s tem podprejo klub, ki se vsako leto trudi z organizacijo. Afro
Drug razlog je lahko ta, da so vzreditelji in/ali lastniki zeleli gledalcem v zivo pokazati kako izgledajo tibetanski terierji s Tibeta in kako izgledajo njihovi potomci. V nasprotnem primeru bi morali namrec gledalci iti na dom k vsem tistim, ki imajo doma potomca enega izmed tibetanckov s Tibeta in k tistim, ki imajo doma tibetancka s Tibeta. Tako pa lahko clovek na enem mestu vidi razlicne posameznike z razlicnih koncev Slovenije. (vsem lastnikom tibetanckov s Tibeta in njihovih potomcev na tem mestu sporocam, da se me niste losali, sam tko Wink Tongue  Evil)
Tretji razlog je ta, da so morda lastniki teh psov zeleli slisati mnenje sodnika.
Cetrti razlog je ta, da so morda lastniki/vzreditelji teh psov zeleli sodniku pokazati kako izgledajo tibetanci s Tibeta in kako izgledajo njihovi potomci (ok, tale je malo bedast za to doticno razstavo, velja pa za druge razstave).
Peti razlog pa je lahko ta, da si zelijo razstavljati in zmagovati na razstavah (kar pa ne bo enostavno).
Ja, nekateri psi so imeli spangice, nekateri so imeli oprsnice. Zakaj tako je potrebno vprasati lastnike/razstavljalce.
Zakaj tocno sem bila jaz vesela, da so moji favoriti pobrali 3 ali 4 CACe in BOB? Zato ker si jaz na razstavi vedno izberem svoje favorite v posam. razredih (ok, vcasih se tudi ne morem odlocit) in se mi fajn zdi, ko sodnik odsodi tako kot je v moji glavi. Ko je na predlanski specialki shar peijev sodil resitelj pasme Matgo Law in je v kupu razredov pse razporedil tocno tako kot bi jih tudi jaz, se mi je zdelo pac fajn. Ko je specialko zmagala psica, kateri sem zmago napovedala takoj ko sem jo videla v ringu, se mi je zdelo pa se bolj fajn. A tebi se ne bi?  Wink

- Kaj je bauk?  sram

-Se enkrat-ne gre se zate, ne gre se zame, gre se za pasmo. Nikomur ni treba biti navdusen nad ne/standardnimi TTji s Tibeta. Tako kot nikomur ni treba biti navdusen nad ne/standardnimi terierji na razstavah. Vendar pa vse to so TTji. Jaz to priznavam, priznavas tudi ti? Poleg tega vrednost ne/standardnih TTjev s Tibeta ni v njihovi ne/standardnosti. Bistvo je ocem nevidno.

Ostalo kar ni odgovorjeno/komentirano/razlozeno, bo odgovorjeno/komentirano/razlozeno jutri ali v naslednjih dneh, ko pridem malo k sebi. Hvala za potrpljenje. Wink


Za konec bi opozorila samo na dve izjavi, ki sta kontradiktorni:
-ena je ta, da je tibetanski terier tisti pes, ki ima rodovnik, ki to potrjuje.
-druga pa, da je tibetanski terier tisti pes, ki ustreza standardu.

Kaj zdaj? "Ali-ali" ali "in"?  Evil Verjetno mi ni treba se milijontic napisat, da govorimo o prvobitni pasmi s Tibeta, ne nemskem ovcarju, kajne?



PS: Psa brez napak ni, vsakemu psu "nekaj manjka" oz. ima "nekaj prevec". Tisti, ki tega ne vidite, zacnite biti bolj kriticni.


Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #25 : četrtek, 04.02.2010 : 21:08:24 »

O kriza, a tok dolgo je izpadlo?  Shocked No mate pa vsaj material za zvecit do naslednjic. Evil
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #26 : četrtek, 04.02.2010 : 21:11:46 »

In tam bi moralo pisat "NE mislim te v nekaj prepricevati". Kdor najde kaksno napako, naj jo zadrzi zase, razen ce spremeni pomen stavka. Tongue Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
luvi7777
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 642


« Odgovor #27 : četrtek, 04.02.2010 : 23:12:25 »

Na moja mi pitanja sva nisi odgovorila, pa kad ti bude bolje...
Što se samih izložbi tiče vidim da kod tebe vladaju dvostruka mjerila.
Kad tvoji favoriti dobiju titule na Klupskoj specijalki u Slo onda je to wow, a za TT koji dobije 4XBOB na Cruftu (gdje se izlaže svake godine oko 30 i više Tibetskih terijera) te Best in Show Crufta (Najljepšeg psa svih pasmina na Cruftu) onda je to onaj bezveze dobio.....ima tu još primjera ali da se ne ponavljam... Svaki veliki uspjeh TT je sama promocija pasmine. I isto kako se netko veselio kad je dobio titulu cac na Klupskoj specijalki, tako se netko veselio i kad je pokupio BIS Crufta  Wink kužiš?, a ti sad ocijeni težinu...
Eto, bilo bi lijepo da se nakon ovakvog uspjeha na specijalki svi ti psi nastave izlagati.

Za konec bi opozorila samo na dve izjavi, ki sta kontradiktorni:
-ena je ta, da je tibetanski terier tisti pes, ki ima rodovnik, ki to potrjuje.
-druga pa, da je tibetanski terier tisti pes, ki ustreza standardu.

Ne vidim gdje to piše, no ja uopće ne dvojim da je Tibetski terijer onaj koji IMA rodovnik, i bilo bi idealno da je u standardu (ako i nije sve tipično manje se greške  dobrim kombiniranjem daju ispraviti).... a rodovnik pas ili ima
Dakle, ono što mi je fascinatno tvoja tvrdnja da je svaki pas s Tibeta koji možda sliči na standard Tibetskog terijera za kojeg..Tko??!!  Huh ...kaže da je Tibetski terijer JEST Tibetski terijer... Malo preprejednostavno da bi bilo savršeno...
Odlično je zamišljena ideja o širenju poola, no nemojmo zaboraviti da je u takvim projektima selekcija itekako potrebna i nužna. Malo sam se zamislila nakon tvoje rečenice kako ti se sve čini lakim: dovedeš psa s Tibeta, 3 suca kažu: da da to je Tibetski terijer, i to je to...a gdje je selekcija potomaka, znaš li kolika je to odgovornost i posao kroz 3 generacije?...I zašto misliš da bi svi morali dobiti pogojne rodovnike? Trebali bi ih dobiti oni koji su najtipišniji standardu, a oni koji nisu trebali bi biti isključeni iz uzgoja, zar ne?

Na podlagi videza se doloci "pasemskost" in se ga registrira, pes dobi rodovnik (ki je kajpak prazen) in to je to. Taki psi imajo rodovnik, lahko gredo na vzrejni pregled, lahko dobijo vzrejno dovoljenje (ce pac ustrezajo merilom), lahko se jih razstavlja, mislim da je vsaj eden bil tudi eu. ch. in so pasemski, pa ce je vam vsec ali ne. Njihovi potomci imajo vsi dolocene generacije prazne. Ko se zapolnijo, dobijo normalen rodovnik (menda vse to se vedno velja, ane?).  In zakaj je meni tako super fajn, da se uvaza tibetanske terierje s Tibeta in se z njimi vzreja? Ker prinasajo nekaj novega v gen. bazen in ga lahko vsaj malce razsirijo (+ imajo oni in njihovi potomci fajn dlako, fajn karakter, fajn kote, so zaenkrat vsi CCL testirani tudi free, ce sem prav gledala v bazi in se in se).

Mene zanima sljedeće:
*Koliko je pasa s Tibeta uveženih u Evropu zadnjih godina JEST dobilo uzgojnu dozvolu a koliko NIJE?
Mislim, da nikako ne bi bilo dobro da SVAKI dobije.
*Koliko JE potomaka dobilo ocjenu za dalje a koliko NIJE i TKO selekciju vrši?
*Da li smatraš da je u takvom projektu uvođenja nove krvi potrebna selekcija ili ne?
Ja i mnogi drugi misle da je potrebna.  Roll Eyes 
Jednostavno zato što NISU svi psi s Tibeta , samim time što su s Tibeta idealni za širenje poola na uštrb drugih stvari. Jer ako selekcije  ne bude ..hm... je li to pošetno prema pasmini?

Ja jesam za širenje poola i ne guram glavu u pijesak, no prozivanje da cijeli svijet ne zna, FCI ne zna...a molim te TKO zna...
Tko je taj koji odlučuje....Ti, Ja, ili netko treći? Ili organizacija koja je zadužena za to?
Svatko od nas radi po savijesti  Roll Eyes i pravilima
U konačnici, Nanook, ja se uistinu ne protivim širenju baze. Dapače. Svima nam je u interesu da se takva dobra stvar desi. No ja trenutno pišem onako kako stvari sad trenutno stoje.

........."Veliki v svetu TTjev so zame zdravje, karakter in dovolj velik gen. bazen. Kaj so veliki zate, pa ne vem."
I za mene sve što si nabrojala ali još i standard. Standard nas obvezuje da "radimo" po pravilima, da pasma sliči na ono što je FCI standard napisao. Ukoliko postoje dvojbe, mislim da se to na nivou institucija treba riješiti i zatražiti izmjenu standarda ukoliko je to potrebno.
Dok god se ne izmjeni službeno, uz zdravlje, karakter, i dovoljno veliki pool, standard je bitan kao i sve prije nabrojano.
I uopće nije bitno je li tko voli ošišane, sa špangicama, ili nešto treće,već nam je cilj svima isti: zdravlje, karakter, standard ....

Nisam baš shvatila (razumijela napisano jesam) kakve veze ima vremenska prognoza ovih dana u Hr i Slo sa samim uzgojem no dobro... Cool
I moram reći da se u HR neće sigurno u skoroj budućnosti ništa mijenjati.
Niti još u mnogim zemljama.
Tako kako sad stoji od  rodovnika i uzgoja ništa.

Ono što bih ja osobno voljela da se usaglasi jedinstveni pravilnik za sve zemlje i da se definiraju neke stvari na višem nivou.

Logiran
luvi7777
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 642


« Odgovor #28 : četrtek, 04.02.2010 : 23:16:47 »

..ispravak prvog dijela:
"a za TT koji dobije 4XBOB na Cruftu (gdje se izlaže svake godine oko 300 i više Tibetskih terijera) te Best in Show Crufta (Najljepšeg psa svih pasmina na Cruftu)
Logiran
luvi7777
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 642


« Odgovor #29 : četrtek, 04.02.2010 : 23:27:46 »

- Mi najdes en razlog, ki pravi da je en CAC, en CACIB, en BOB, en EU, INT, W. CH, ena spangica, copek, krtaca, sampon, olje, conditioner, dodatek, sprej, puder,... vreden vec kot pa sirok gen. bazen? Za posameznika? Morda. (ne zame) Ampak kot ze tolikokrat poprej-ne gre se za posameznike, gre se za pasmo. In za pasmo je velik gen. pool pomembnejsi od zgoraj nastetega. Pes mora biti najprej ziv in zdrav, preden je lahko lep.

S obzirom na dužinu posta nisam se mogla vraćati na prošlu stranu, pa sam sad išla isčitavati ovo za što me prozivaš da sam ja rekla, pa ako ponovo bolje pročitaš vidjet ćeš da JA to nigdje nisam napisala.
Dakle, nigdje nisam napisala da je sve gore navedeno bitnije od zdravlja pasme, tako da nije korektno da mi to stavljaš "u usta".
Dobrim odabirom širenja poola, upravo kritičnošću (koju i sama spominješ) i selekcijom cjelokupan rad će biti hvalevrijedan ....
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5 6   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Tibetanski terierji s Tibeta
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines