mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 09:42:32

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Dog Whisperer
Strani: 1 ... 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 ... 38   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dog Whisperer  (Prebrano 122079 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
pzorko
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« Odgovor #450 : nedelja, 03.03.2013 : 01:45:53 »

Vsekakor, verjamem, da se bo pes povzdignil na moj nivo in razumel mojo človeško govorico. Smiley
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #451 : nedelja, 03.03.2013 : 10:52:53 »

Vsekakor, pes človeško govorico (tudi telesne in kemične znake, ki se jih mi sploh ne zavedamo) mojstrsko obvlada. Veliko bolje, kot smo mi sposobni razukmeti in oponašati njihovo. Namreč...ko psi komunicirajo med seboj, en in isti signal ne pomeni vedno istega, ampak je vse odvisno od konteksta. Skoraj vedno s signalom, ki naj bi posnemal "pasjo govorico" sporočimo nekaj povsem drugega - lahko celo nasprotnega- kot smo nameravali.
Poleg tega so psi pametnejši od večine vodnikov tudi v tem, da ljudi ne smatrajo za pse in sebe ne za ljudi.
Logiran
aleksandrak
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.893



WWW
« Odgovor #452 : nedelja, 03.03.2013 : 11:40:12 »

...
Poleg tega so psi pametnejši od večine vodnikov tudi v tem, da ljudi ne smatrajo za pse in sebe ne za ljudi.

Lanabela for president!  bravo
Logiran

Wer auch immer gesagt hat, dass man Glück nicht kaufen kann, hat die Hunde vergessen. (G. Hill)
pzorko
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« Odgovor #453 : nedelja, 03.03.2013 : 14:04:25 »

Čudno, da jih je potem sploh treba kaj učiti, če že vse razumejo ...  Roll Eyes
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #454 : nedelja, 03.03.2013 : 14:18:24 »

za doseganje lastnih pasjih ciljev ne rabijo čisto nič. Če jim pa hočeš še kaj drugega pokazat pa ja. Pasji cilji se po navadi razlikujejo od naših pa tudi za družbo so v večini primerov neprimerni.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #455 : nedelja, 03.03.2013 : 16:47:31 »

Pravzaprav izredno dobro funkcionirajo psi, ki se jih nič kaj posebnega ne uči, samo dve ali tri pravila se jih nauči upoštevati. Lahko se tega celo naučijo od starejših psov in človeku ni treba s prstom migniti. Pravilo pa je, da so ti psi več ali manj ves čas prosti.

O tem kako dobro nas psi razumejo, pa pričajo recimo moskovski psi iz podzemne železnice: psi brez lastnikov, ki prespijo v predmestjih, se vkrcajo zjutraj na vlak za Moskvo, tam čez dan beračijo. Razvili izjemno dobre metode za spravljanje ljudi ob malico, poleg skrajno sofisticiranega fehtačenja tudi strašenje (se prikrade nadvse tiho za človeka, tik za njim zalaja, človek se ustraši in spusti malico iz rok, pes je dobil nagrado).
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #456 : nedelja, 03.03.2013 : 17:18:02 »

Teli grejo v službo Cheesy
Logiran
pzorko
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« Odgovor #457 : nedelja, 03.03.2013 : 21:03:35 »

AngSter, seveda so mišljeni "človeški pasji cilji". Zakaj jih pa potem učimo, da naj se ne tepejo, če pa povsem razumejo, da tega nočemo?

Kar je lanabela rekla, se pa da razširiti tudi na mačke, konje, golobe, podgane, celo medvede. Čeprav tu ne gre ravno za to, da bi živali razumele našo govorico, kvečjemu povezujejo dogodke med sabo. Živali ne znajo racionalizirati.

Vsa živa bitja imamo neko univerzalno telesno govorico, ki jo med sabo razumemo. Ne razumem pa, kaj konkretno si lanabela mislila s tem, da se za vzgojo psa ne rabiš spuščati na nivo psa. Ga torej vzgajamo kot človeka, kot otroka? Smiley
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #458 : nedelja, 03.03.2013 : 21:19:12 »

Ne, ampak ga vzgajamo kot človek psa in pa kot bi bili eni in drugi psi.

Upam, da je človeška vrsta dovolj inteligentna in ima razdelane pojme lastne in tuje identitete, čeprav je res, da za nekatere tega ne moremo trditi... ampak vseeno upam, da so bolj izjeme kot pravilo.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #459 : ponedeljek, 04.03.2013 : 08:16:31 »

Psov dejansko ni treba nicesar uciti, ker so se popolnoma sposobni uciti sami. Tako kot prakticno vse zivali. Ucenja nismo izumili ljudje, ampak obstaja ze zelo zelo dolgo. Mi ga samo uporabljamo, da naredimo sobivanje psov in ljudi bolj znosno.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
pzorko
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« Odgovor #460 : ponedeljek, 04.03.2013 : 10:12:31 »

No, učenje je del socializacije, mar ne? Torej je do neke mere nujno. Sicer pa kam smo prifilozofirali? Cheesy

Nanook, tebe še vedno moti Cesarjevo poudarjanje kardela?
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #461 : ponedeljek, 04.03.2013 : 10:25:49 »

kardelo
Logiran
pzorko
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 267


« Odgovor #462 : ponedeljek, 04.03.2013 : 11:54:14 »

Ja, seveda, ups ... :O
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #463 : ponedeljek, 04.03.2013 : 11:58:26 »

Citat
Kar je lanabela rekla, se pa da razširiti tudi na mačke, konje, golobe, podgane, celo medvede. Čeprav tu ne gre ravno za to, da bi živali razumele našo govorico, kvečjemu povezujejo dogodke med sabo. Živali ne znajo racionalizirati.

Ne drži povsem. Za razliko od naštetih živali (+ vseh najbolj inteligentnih sesalcev) so psi dejansko brez kakšnega treninga sposobni razumeti človeško telesno (in kemično) govorico: znanstveno dokazano je, da recimo pes razume, če se mu nekaj pokaže, lahko sledi našemu pogledu in ve, kam je usmerjena naša pozornost (česar ne zmorejo niti šimpanzi). Pomena besed brez treninga (ne nujno namernega) sicer ne razumejo, zelo jasno jim je pa njihovo čustveno sporočilo.

Psi se znajo socializirati čisto lepo sami, tudi tega, da se ne pretepajo se naučijo sami. Tam, kjer imajo še to srečo, da se lahko prosto družijo. Tisto, kar počnemo mi z našo vzgojo in socializacijo je navajanje psov na okolje, ki je za njih  neprimerno, tuje in skrajno omejujoče.

Da se ne spuščaš na nivo psa pomeni, da učiš psa kot človek, ki uči oziroma vzgaja psa in ne kot pes, ki vzgaja drugega psa. Ker temu slednjemu niti pod razno nisi kos.

Kar se tiče CM poudarjanje vloge krdela: v življenju psa lahko ima njegovo (pasje) krdelo velik pomen (pri psih, ki živijo v stabilnih skupinah in se med seboj povezujejo) ali pa nobenega (pri psih, ki ne živijo v skupini ali pri tistih, ki sicer živijo skupaj, a se ned seboj ne povezujejo).
Prenašanje medsebojnega vedenja psov na odnose med ljudmi in psi je zgrešeno, ker (razen redkih izjem, ki v najzgodnejši mladosti niso imeli nobnenga stika z drugimi psi) psi vedo da so psi in ne ljudje. Svoje krdelne strukture (tisti, ki so jo še sposobni ustvariti) ne prenašajo na odnose z ljudmi.

In mimogrede, tisto, kar gomazi na CM ranču ni krdelo v pravem pomenu besede: krdelo je urejena skupina živali, z urejeno strukturo (rang), delitvijo dela....tisto, kar CM imenuje svoje  krdelo je prevelika skupina, da bi lahko postala eno urejeno krdelo (lahko bi jih nastalo več, če bi prosor to omogočal), poleg tega pa jim CM že v kali zatre kakršnokoli možnost, da bi vzpostavili odnose, značilne za krdelo.

Še bolj moteče kot poudarjanje vloge krdela je raztegovanje pojžma dominanca na praktično vsak problem, ki ga imajo lastniki s svojimi psi.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #464 : ponedeljek, 04.03.2013 : 12:00:08 »

Aja, pa nekaj malega sposobnosti abstrakcije premorejo tudi živali.
Logiran
Strani: 1 ... 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 ... 38   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Dog Whisperer
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines