mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 26.04.2024 : 20:46:07

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: goljufije pri rodovniških mladičkih
Strani: 1 2 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: goljufije pri rodovniških mladičkih  (Prebrano 10888 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Lynnica
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« : petek, 02.03.2012 : 22:19:25 »

Pozdravljeni,

na forumu nisem zasledila podobne teme (če se motim me popravite Wink ), zato sem se odločila prijaviti in jo odpreti. Gre za informacije-govorice-šušljanje, ki sem jih pred kratlm izvedela iz zanesljivega vira, so me pa totalno šokirale in sem se odločila stvari priti do dna in se bolj pozanimati, če je na zadevi res kaj...

Nekateri rgistrirani vzreditelji naj bi namreč v svoja rodovniška legla podtikali nerodovniške mladiče. In sicer naj bi bilo to izvedeno na nasledn ''prebrisan'' način: Hkrati s svojo rodovniško psico parijo (z istim rodovniškim samcem) tudi nerodovniško psico, ki jo imajo njihovi prijatelji oz. bolje rečeno "poslovni partnerji".  Če zadeva uspe in obe psici obrejita, tudi v relativno istem času kotita (razmik največ par dni). Ko obe skotita, nekaj nerodovniških mladičev podtaknejo v leglo rodovniških in se z vsemi skupaj odpravijo k veterinarju po papirje. Veterinar pri tej starosti (baje da do 10 dni) ne more vedeti ali so psi res istega legla ali ne in vsem izda rodovnike. Nekdo nato (po znatno višji ceni) kupi nerodovniškega mladiča misleč, da je storil vse kot je prav in kupil rodovniškega. Tako se da na dokaj enostaven, a hkrati težko dokazljiv način, dobro zaslužiti!  Shocked Shocked Shocked

Nikakor ne nobenega ne obtožujem in ne trdim, da je to splošna praksa vzrediteljev.  Verjamem, da je mnogo takih, ki si takšne goljufije nikoli ne bi privoščili, že zaradi samega psa. Toda, če je kaj na tem, če obstaja samo en tak vzreditelj...moramo vsi, ki v prihodnosti načrtujemo nakup rodovniškega psa, za to vedeti in biti (še bolj) pozorni! Večina (razen tisti, ki imajo namen razstavljati) se nas za rodovnik odloča prav z razlogom, da se nam garantira standarde pasme in zmanjša statistično verjetnost genskih okvar in drugih bolezni!! Če bi želeli nerodovniškega psa, bi tega lahko dobili po veliko nižji ceni oz. zastonj! Sam papir je v takem primeru ničvreden - brez trohlice kredibilnosti, verodostojnosti in je v namembnost zgolj sam sebi!

Ste mogoče že slišali za kaj podobnega?  Undecided


Logiran
ren
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 198


« Odgovor #1 : sobota, 03.03.2012 : 07:49:51 »


 Ko obe skotita, nekaj nerodovniških mladičev podtaknejo v leglo rodovniških in se z vsemi skupaj odpravijo k veterinarju po papirje. Veterinar pri tej starosti (baje da do 10 dni) ne more vedeti ali so psi res istega legla ali ne in vsem izda rodovnike.


Veterinar ne izdaja rodovnikov in ne "ugotavlja" pasemskih značilnosti.

Za pasmo, ki te zanima, si preberi vzrejni pravilnik.
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #2 : sobota, 03.03.2012 : 11:36:52 »

Za katero pasmo pa gre?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #3 : sobota, 03.03.2012 : 11:49:08 »

Bla bla bla. Rekla kazala - če veš za konkreten primer, ga prijavi, če ne pa nima smisla širiti laži. Teoretično je to sicer možno, vendar veterinarji z ugotavljanjem pasemskih značilnosti legla in izdajanjem papirjev nimajo nič. Glede na to, da rejca par dni po skotitvi obišče vzrejni referent, bi morali biti psici res izjemno usklajeni, da bi tako podtikanje ostalo neopaženo. Poleg tega je danes v vseh sumljivih primerih možno goljufijo dokazati (ali ovreči) z DNA testi.
Logiran
Lynnica
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« Odgovor #4 : sobota, 03.03.2012 : 12:03:56 »

ok, torej kako pri maldiču za sigurno veš, da je res potemec rodovniških staršev (poleg DNK testa)? Na podlagi pasemskih značilnosti ne, saj je še premajhen; to naj bi ti zagotavljaj rodovnik. Pa tudi, če gre za nerodovniško psico iste pasme (za potrebe razprave recimo, da to obstaja) - se pravi, da izgleda isto (oz. zelo podobno) kot rodovniška mama, njune mladičke na videz (in seveda ob uskaljenosti kotitve) ne moreš ločiti na podlagi pasemskih značilnosti.


In ne širim laži, ker nikjer ne trdim, da je to bilo res, ampak vas sprašujem, če bi bilo kaj takega sploh mogoče. Lastnik, ki mi je o tem govoril naj bi takega vzreditelja osebno poznal in zato naj bi "vedel" kako se dela. Vedel dajem v narekovaje, ker, kot sem rekla, nočem obtoževati in dopuščam možnost, da pač to ne drži. Zato tudi ne navajam ne pasme, ne vzreditelja, ampak sprašujem teoretično oz. če ste kaj podbnega že slišali.


Verjetno pa en, ki mladiča kupi od uradnega rejca ne bo šel delat DNK, saj mu verjetno na kraj pameti ne pade kaj takega...čeprav, ni ga čez ziher  Tongue
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #5 : sobota, 03.03.2012 : 12:43:01 »

Pri nakupu rodovniškega psa je treba narediti prej, preden psa vzameš, eno fajn domačo nalogo, h kateri spada tudi spoznavanje vzrediteljev (kolikor je le mogoče) in lastnikov psov iz njihovih vzrej. Če je naloga dobro opravljena, lahko brez dnk testov z zelo veliko gotovostjo veš povsem natančno, kaj si kupil in od koga.

Če pa se gremo na horuk, je vse mogoče, tudi da dobimo mešanca z rodovnikom. Celo v najbolj znani štacuni z živalmi ga lahko dobiš za mastne denarje. Posploševanje je pa pač ena taka reč, ki zadane vse, ki se ukvarjajo z vzrejo. Tudi tvoja vprašanja so vprašanja popolne nepoznavalke sistema in scene rodovniških psov, kjer je jasno, da je mogoče vse, kar je  mogoče na vseh drugih področjih življenja, torej so vmes tudi taki vzreditelji, ki pač ne delajo tako, kot bi morali. Saj menda ne misliš, da je kinologija kaj drugačna od česarkoli drugega, s čimer se v življenju srečamo?

Moj predlog je, da preden še naprej raznašaš tole, najprej raziščeš, kako sploh poteka rodovniška vzreja (kaj je potrebno, kdo mora kaj narest in dat kakšen papir ...).
Logiran

Lynnica
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« Odgovor #6 : sobota, 03.03.2012 : 13:58:25 »

Vaš prvi odstavek glede dobrega spoznavanja vzreditelja in posledičnega sklepanja o "veliki" gotovosti kaj si kupil ne vzdrži velike teže argumenta v dotičnem primeru. Ta način razmišljanja (tudi po vaši razlagi) paše v idealen svet. Pa tudi, če  bi bilo to res ključ do zagotavljanja "velike" gotovosti, meni osebno kot potencialnemu kupcu ne pomeni veliko, če se znajdem med tistimi nesrečnimi "neveliko" pa čeprav sem skrbno izbrala rejca (ki mu je v tem primeru očitno me uspelo prenesti okoli).

Priznam, da nisem poznavalka sistema vzreje psov in se zato v to podorčje tudi ne mislim spuščati. Sem samo kupec/bodoči lastnik psa, kateri si želi razjasniti določene dvome.  Glede "posploševanja" pa mislim, da je bilo jasno povedano, da nobenega ne obtožujem ampak zgolj sprašujem, če se je kdo že kdaj srečal/slišal za podobno situacijo.

Bili so časi in sistemi, ko človek ni smel dvomit v nobeno stvar ampak upam, da danes na srečo ni tako. S tem vprašanjem, ki sem ga postavila, mislm, da rejcu, ki je pošten, ne delam nikakršne škode - kvečjemu uslugo, ker bodo ljudje pozornejši na to in tako se bo izločila nelojalna konkurenca dobrim rejcem. Tisti, ki zna dobro prebrati moj post vidi, da ni namen širjenje laži ampak zgolj ugotovljanje ali je kaj od tega res ali je to res samo "rekla-kazala"; kar bi zelo želela, da je.

Sem nekoliko razočarana, saj zgolj sprašujem kot nek odgovoren, bodoči lastnik psa. Tako, da res ne vidim razloga za tako razburjenje ob teoretiziranju o potencialnem problemu.
Me pa začenja dajat občutek, v smilsu, da ko mački stopiš na rep mjavka...




Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #7 : sobota, 03.03.2012 : 15:58:17 »

Koliko pa stane DNK test?
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #8 : sobota, 03.03.2012 : 16:13:53 »

Me pa začenja dajat občutek, v smilsu, da ko mački stopiš na rep mjavka...

Tukaj se s teboj ne pogovarja nobena izmed mačk, zato bo treba mijavkanje kar nazaj vzet.

Hočem ti dopovedat, da lahko vsak kupec, ki ga zanima samo to, kako bo prišel čim hitreje, čim ceneje in čim bolj enostavno (po možnosti s čim manj vprašanji s strani vzreditela) do psa, kupi mačka v žaklju. Ne boš me pa mogla prepričati, da lahko kupi mačka v žaklju nekdo, ki kupuje psa odgovorno, ki spremlja nekaj vzrediteljev neko določeno obdobje, ki primerja ravnanje v vzreji in z živalmi pri ožjem krogu izbranih vzrediteljev in ki spremlja/razišče zelo podrobno vzreditelja, pri katerem namerava kupiti psa. V takem primeru že kmalu po začetku raziskovalne poti pride do podatkov, kdo je kdo na sceni in kaj se pri kom dogaja, s kom ta vzreditelj sodeluje, kakšna so njegova stališča do teh ali onih kinoloških zadev (in goljufij) ... Je pa ob tem treba vedeti tudi to, kako mladič do rodovnika pride, ker samo tako lahko vemo, katere informacije so prave in katere napačne, ko nam razlagajo bučke o rodovnikih in goljufijah.

Torej, hočem ti povedati, da se psa v nobenem primeru ne kupuje v enem dnevu, tudi v enem tednu ne, mogoče po enem mesecu intenzivnih raziskovanj, srečanj, pogovorov ...
Logiran

Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #9 : sobota, 03.03.2012 : 17:41:11 »

Tako podtikanje mladičev na prvi pogled sicer zgleda preprosto, pa niti ni. Namreč: imeti moraš dve psici, ki sta iste pasme in enake barve, ki se gonita hkrati (kar je celo pri psicah, ki živijo skupaj redkost - ponavadi je vmes vsaj en teden razlike). In celo če pariš obe na isti dan, je velika verjetnost, da bo med obema kotitvama več dni razlike. To ne bi bil noben problem, če vzreja ne bi bila kontrolirana - prvi obisk vzrejnega referenta je par dni po kotitvi in takrat se nekaj dni starostne razlie še kako pozna.
In če dobro premisliš.....kakšen smisel pa ima za vzreditelja vzdrževanje nerodovniške psice, ki jo rabi za podtikat mladiče? Njena oskrba ni nič cenejša od oskrbe rodovniške in celo če se cela ceremonija posreči prav veliko mladičev podtaknit ne more. Je pa že bolje imeti dve rodovniški psici, pa ima vsaka svoje "legalno" leglo.
Logiran
Lynnica
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« Odgovor #10 : sobota, 03.03.2012 : 17:54:32 »

Mislim, da je bilo zelo očitno, da je bila mišljena metafora in nikakor ne žalitev Smiley

S prostalim pa se popolnoma strnjam, vendar na žalost konkretno to ni bilo moje vprašanje. Povsem jasno je, da se mora bodoči kupec maksimalno angažirat in se strinjam, da nikakor ne kupiš psa od danes na jutri. Zanimalo me je samo pojav take vrste (poskusa) goljufije. Iz vašega odgovora pa sklepam, da hočete povedati, da se goljufije sicer tudi dogajajo, vendar da se jim načeloma lahko  kolikor toliko izognemo s pravilnim pristopom k nabavi mladiča....

Z izpostavitvijo te teme se mi zdi bistveno to, da se bodoče kupce opozori na potencialne goljufije in s tem še toliko bolj podpre poštene rejce. Nam kot bodočim lastnikom pa je itak cilj imeti predvsem zdravega psa.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #11 : sobota, 03.03.2012 : 19:25:48 »

Cisto konkreten odgovor na konkretno vprasanje ali je tisto zgoraj opisano - torej podtikanje mladicev ene psice k drugi psici in s tem pridobitev papirjev (rodovnika) za vse mladice pri veterinarju - mozno.

Ne, ni mozno. Ni mozno zato, ker veterinar ne podeljuje rodovnikov. A bo tako bolj prav?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #12 : sobota, 03.03.2012 : 19:31:14 »

Hja, teoretično je naveden načrt sicer možen, praktično pa zelo dvomim iz razlogov ki jih je napisala Lanabela. Pri prvem ogledu legla se tudi 2 dni razlike zelo pozna, hkrati pa je potem še 2. ogled, kjer pa se že dokaj dobro vidijo pasemske značilnosti in izstopanje kakšnega mladiča ali dveh. Meni se zdi tole zelo malo verjetno no.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #13 : sobota, 03.03.2012 : 19:35:24 »

Koliko pa stane DNK test?

Taprvo kar sem nasla je 38$ na vzorec; ata, mama, dete 114$.

Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lynnica
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« Odgovor #14 : sobota, 03.03.2012 : 21:47:28 »

Bi popravila konkretno vprašanje in zamenjala besedo "veterinar" z "vzrejnim referent in KZS", a mislim, da je bistvo problema večina vseeno uspela razumeti in se jim tako zahvaljujem za odgovore/mnenja  Wink

Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #15 : sobota, 03.03.2012 : 21:53:36 »

Vzreditelj, ki nase nekaj da, si tega ne bi privoščil.
Se pa zadnje čase v nekaterih pasmah / leglih zares pojavlja marsikaj na meji čudežev npr. nenavadno veliko število mladičev pri nekaterih pasmah (ki se praviloma bolje prodajajo), zato jaz take opcije ne bi izključila.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #16 : sobota, 03.03.2012 : 23:15:11 »

Bi popravila konkretno vprašanje in zamenjala besedo "veterinar" z "vzrejnim referent in KZS", a mislim, da je bistvo problema večina vseeno uspela razumeti in se jim tako zahvaljujem za odgovore/mnenja  Wink

Lepo od tebe, da priznas napako. Kljub temu, da se v podrocje vzreje ne nameravas spuscati, pa ti priporocam, da si razjasnis vsaj osnove. V uspeh ne dvomim, stvar ni komplicirana, pridobis pa precej, saj ti bo pri takih storijah hitro jasno, da nekaj ne stima. Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 2 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: goljufije pri rodovniških mladičkih
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines