mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 11:37:00

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Glava  |  Tema: pes naenkrat ne slisi
Strani: 1 2 3 4 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: pes naenkrat ne slisi  (Prebrano 19241 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« : sreda, 25.06.2014 : 19:37:57 »

prvic v zivljenju imamo psa - bela pasma cotton de tulear. imamo ga 1,5 leta. vse lepo in prav, lepo ravnamo s psicko, mislim, da ima lepo zivljenje, dobro prehrano in nego itd itd. bila je zivahna in vesela... in grem na potovanje in se vrnem cez 20 dni (medtem pa je zivela doma, z mojo druzino, zeno, otroci) in opazim, da psicka ne reagira na zvok in nonstop spi.

prej ko je kdo stopil cez vrata se je zagnala kot nora, nalajala vsakega (tako dobre volje), ce je bil druzinski clan je skakala po njem itd.  ko sem recimo odprl hladilnik je bila takoj tam, pa sem samo odpakiral sir ampak je slisala papir. skratka zelo radovedna itd.

no pridem s potovanja, stopim v stanovanje, ona spi 2 metra proc in me ne slisi. se sezujem, govorim z ostalimi nic. ok sem mislil je pac utrujena (prej se je vedno zbudila ce je kdo samo vrata odprl!). in potem spi in spi naslednje dni in se mi je zdelo malo cudno pa poskusim z ukazi, dam roko pred usta (da mi ne vidi ust) in recem "prostor". nic... me samo gleda.  "sedi"... nic samo gleda. dam roko stran in recem "prostor" in pokazem z roko, takoj gre na trebuh. grem na drug konec stanovanja, jo klicem (prej je takoj priletela), nic.... ji ploskamo za hrbtom, karkoli, nic. ne slisi CISTO NIC. neverjetno.

jo peljemo k veterinarju, pregledajo kri in mi recejo: je neko vnetje na krvi, bo dobila antibiotik, pogleda usesa, pravi usesa zgledajo super... da je mozno da je kaj V GLAVI in da bo morala na slikanje. ko sem vprasal ali mogoce ni kako vnetje v usesu pa bo antibiotik pomagal, je veterinarka rekla da kar se sluha tice, antibiotik ne bo naredil neke razlike. hmmmmm torej nam ostane se slikanje glave.

sprasujem pa vas, ker verjetno imate veliko izkusenj, kako je mozno da je psicka naenkrat popolnoma gluha!? zraven nje ni nobenega hrupa, kaj sele petarde, saj zivimo v bloku in prav nikoli ni sama... in kaj se je sploh zgodilo? najbolj me zanima, kaj se je naenkrat pokvarlilo, ker je izredno dobro slisala 1,5 leta, zdaj pa kot bi odrezal.

kaj bi vi naredili, ce bi to bila vasa psicka?

1000 krat se zahvaljujem za vsako mnenje in izkusnjo! Sad
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #1 : sreda, 25.06.2014 : 19:57:01 »

Slikanje nujno, magnetna resonanca tudi. Sicer je res izjemno čudno, da je simultano oglušela na obe ušesi. Moja tašča je popolnoma oglušela na eno uho, ko ji je tumor pritiskal na slušni živec, ampak da bi se to zgodilo z obema naenkrat je, no, skoraj nemogoče. Možnost pa bi bila, da nekaj moti center za sluh. Ali pa kaj drugega seveda, nimam pojma.
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #2 : sreda, 25.06.2014 : 20:33:59 »


kontaktirat vzreditelja, povedat za problem in povprašat ali se je to v vzreji že zgodilo.

in definitivno slikat in naredit preiskave.
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #3 : sreda, 25.06.2014 : 20:43:37 »

ok, veterinarka je rekla da bi lahko naredili CT glave, stane 200 eur, ampak denar bomo ze zbrali. kar me "moti" je to, da je rekla, da lahko da tudi po slikanju ne bomo vedeli zakaj ne slisi. to me bega... se pravi na koncu se lahko zgodi, da sploh ne ves zakaj pes ne slisi? kolikor vem vsaj pri cloveku vedno poznajo vzrok, mi je cudno, da pri psu to ne bi bilo mogoce.

ja, na obe usesi, prav nic ne slisi in ne reagira... tako da smo 1000%
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #4 : sreda, 25.06.2014 : 20:44:37 »

smo pa razmisljali tudi ali bi lahko imela kaj od klopa, ker v zivljenju je imela 3 klope, ki smo jih potem seveda odstranili. pac razmisljamo zdaj vse zivo kaj bi lahko bilo Sad
Logiran
ličinka
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 106


WWW
« Odgovor #5 : sreda, 25.06.2014 : 21:22:30 »

Sicer nimam izkusenj z tem problemom vendar vem, da se nikoli ne splaca odlasati s slikanjem. Tudi za klopne bolezni jo lahko testirate in kot vem je test hiter saj na moji so ga opravili in nisem nekej velik placala. Vendar nisem veterinar zato nebom nic trdila in tako kot so ze ostali svetovali, da javite vzreditelju!
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #6 : sreda, 25.06.2014 : 21:58:10 »

Več mojih psic je na stara leta oglušelo in večinoma se je to zgodilo kar od danes na jutri. Ena psica, ki je bila par mesecev povsem gluha, sedaj spet sliši. Pravega vzroka nismo nikoli odkrili, niti ga nismo ne vem kako intenzivno iskali (razen pregleda pri veterinarju, ki je potrdil, da ni infekcija). Je pa čudno, da ne vaša zazna ploskanja, vse moje psice so ploskanje zaznale.

Nenadna gluhost pri mladem psu pa je nekaj povsem drugega. Z barvo dlake in dednostjo nima nič, dedno gluhi so gluhi od rojstva.
 
Če gre za infekcijo se zna zgoditi, da se bo sluh s časom povrnil (če je infekcija v notranjem ušesu, se jo med pregledom ušes ne vidi), zato bi sama počakala teden ali dva, če psička nima nobenih drugih simptomov. Bi jo pa zelo natančno opazovala.

Nobena klopna bolezen ne povzroča nenadne gluhosti, sploh ne brez drugih simptomov.

Kaj se je s psico dogajalo teh 20 dni, ko vas ni bilo? Je imela v tem času kakšne težave, ki jih sedaj nima (izguba ravnotežja, čudna drža, glava postrani.....?) Ali obstaja možnost poškodbe? Je dobivala kakšna zdravila? (nekatera zdravila lahko povzročijo začasno ali trajno gluhost)
CT glave bi lahko pokazal morebitni tumor (katerega operacija ne vem če je sploh možna in če je koliko je smiselna) ali možgansko kap (do katere je prišlo pred časom, kar pomeni, da se bo sčasoma stanje izboljšalo kolikor se pač bo,  zdravljenje pomaga samo takoj po dogodku).

Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #7 : četrtek, 26.06.2014 : 09:55:03 »

pozdravljeni,
tu ste me napacno razumeli - 20 dni ni bilo samo mene, medtem ko so s psicko bili doma vsi ostali; hcerki in zena. ni se dogajalo nic posebnega, pac normalno zivljenje v bloku. ni jemala zdravil, ni imela tezav. druzinski clani niti niso opazili, da je kaj narobe, jaz pa ko sem prisel, sem takoj videl, da nekaj ni ok, bila je mirna, nonstop je spala (kar prej ni) in ko sem prisel cez vrata ni niti slisala. prej se to ni zgodilo niti enkrat. ze samo ce je kdo prijel za kljuko je bila pri vratih in cakala kdo bo odprl. tako da je cisto gluha... verjemite, sem testiral velikokrat.

ja, zdaj cakamo, kakih 6 dni ze je te antibiotike, 1.jul imamo pregled. ker ta gluhost ocitno ne bo izginila bo sledilo slikanje glave - to je edino kar je priporocala veterinarka. pa potem vidimo. upam le, da bo kak rezultat, ker kot sem rekel, je rekla, da lahko da nic ne bodo ugotovili. potem pa ne vem, ali je sploh nacin da ugotovis zakaj je gluha?
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #8 : četrtek, 26.06.2014 : 10:11:38 »

CT glave bi lahko pokazal morebitni tumor (katerega operacija ne vem če je sploh možna in če je koliko je smiselna) ali možgansko kap (do katere je prišlo pred časom, kar pomeni, da se bo sčasoma stanje izboljšalo kolikor se pač bo,  zdravljenje pomaga samo takoj po dogodku).
Mislim, da bi bilo CT glave dobro narediti čimprej. Z njim se da marsikaj vsaj izključiti.
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #9 : četrtek, 26.06.2014 : 10:18:10 »

pozdravljeni,
tu ste me napacno razumeli - 20 dni ni bilo samo mene, medtem ko so s psicko bili doma vsi ostali; hcerki in zena. ni se dogajalo nic posebnega, pac normalno zivljenje v bloku. ni jemala zdravil, ni imela tezav. druzinski clani niti niso opazili, da je kaj narobe, jaz pa ko sem prisel, sem takoj videl, da nekaj ni ok, bila je mirna, nonstop je spala (kar prej ni) in ko sem prisel cez vrata ni niti slisala. prej se to ni zgodilo niti enkrat. ze samo ce je kdo prijel za kljuko je bila pri vratih in cakala kdo bo odprl. tako da je cisto gluha... verjemite, sem testiral velikokrat.

ja, zdaj cakamo, kakih 6 dni ze je te antibiotike, 1.jul imamo pregled. ker ta gluhost ocitno ne bo izginila bo sledilo slikanje glave - to je edino kar je priporocala veterinarka. pa potem vidimo. upam le, da bo kak rezultat, ker kot sem rekel, je rekla, da lahko da nic ne bodo ugotovili. potem pa ne vem, ali je sploh nacin da ugotovis zakaj je gluha?


zakaj ne kontaktirate vzreditelja??
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #10 : četrtek, 26.06.2014 : 10:28:55 »

Pravzaprav lahko upaš, da ne bodo našli pri slikanju glave nič. Ker boš potem pač živel z gluho psičko - kar ni tako zelo hudo, ko se enkrat tako vi kot psička prilagodite. Kar koli bi našli pri slikanju ni dobro in se skoraj nikoli ne da zdraviti.
Jaz bi tudi malo spremljala, kdaj bodo spet delali BEAR teste (navadno testirajo mladiče "rizičnih" pasem) da bi vedela kakšna točno je okvara sluha.
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #11 : četrtek, 26.06.2014 : 10:42:54 »

bomo kontaktirali vzreditelja jutri. jaz namrec nimam stevilke, zena pa pride ponoci domov. hvala za nasvet.

Lanabela, meni se zdi da je okvara popolna ampak lahko testiramo. me pa zanima ali je mozno da CT glave nic ne pokaze, vnetja ni, pes pa je se vedno gluh? ja ampak nekaj se je moralo spremeniti, potem mora biti neka mehanska okvara, ki bi se morala videti, a ne?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #12 : četrtek, 26.06.2014 : 11:32:24 »

Ja seveda lahko. Upoštevati morate tudi možnost, da je sluh pešal že dlje časa pa niste opazili (se zelo težko opazi dokler pse povsem ne ogluši). Pri starih psih je gluhost skoraj vedno posledica degeneracije živca. Ki je ni mogoče videti na nobeni sliki. Tudi se ne vidi na sliki okvare slušnih dlačic v notranjem ušesu, ki lahko odmrejo zaradi zastrupitve (zdravila, razkužila, anestezija..)...Vzrok je lahko tudi na možganih (težave s prekrvavitvijo, tumorji, ciste...) nekaj od tega se vidi, vse se pa ne.
Pravzaprav je še najboljša (in precej verjetna) opcija infekcija, saj se v tem primeru včasih sluh lahko povrne. Se pa to ne zgodi v dnevu ali dveh, sploh če se je že prej dalj časa neopazno packalo.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #13 : četrtek, 26.06.2014 : 11:34:33 »

Aja, ni res, da pri ljudeh vedno najdejo vzrok. Kljub mnogo boljši diagnostiki pri precejšnjem procentu nenadno oglušelih ne najdejo vzroka.
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #14 : četrtek, 26.06.2014 : 12:08:33 »


kaj bi vi naredili, ce bi to bila vasa psicka?



Vse, kar bi se dalo, seveda slikanje glave in potem še kakšne dodatne preiskave, če bi bilo potrebno. Mogoče sem malo smotana, ampak nikjer nisem zasledila, koliko je psička stara, le da jo imate 1,5 let. Mi je žal, da se vam je to zgodilo. Za mojega psa vsaj vem zakaj ne sliši (dobro), ker je star 13,5 let.
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #15 : četrtek, 26.06.2014 : 12:13:56 »

stara je 1,5 let, imamo jo od zacetka
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #16 : četrtek, 26.06.2014 : 13:32:23 »

Držim pesti, da postavijo diagnozo in da se da psički pomagati.  Kiss
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #17 : sobota, 05.07.2014 : 18:43:27 »

pozdravljeni,

pregledali smo kri, vse bp, naredili ct glave, vse ok, perfektno, naredili so test sluha - psicka ne slisi cisto nic. veterinarka ne ve od cesa se je to zgodilo, dejstvo pa je, da psicka ne slisi vec in nikoli vec ne bo slisala. nic... cisto nic Sad(((( zalostni smo ampak kaj naj, se vedno bo nas clan druzine in potrudili se bomo, da ji bo lepo.

me pa malo zalosti, da se ne da ugotoviti kako lahko do tega pride.

hvala za spodbudne besede vsem!
Logiran
uraa
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.874



« Odgovor #18 : sobota, 05.07.2014 : 19:06:09 »

V bistvu, glede na to, kaj bi lahko bilo, so novice kar ok - seveda bi bilo pa bolje, da do tega ni prišlo.
Ampak zdaj je, kar je, s psičko boste našli pravi način komunikacije, brez skrbi.
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #19 : sobota, 05.07.2014 : 20:09:45 »

kaj pravi pa vzreditelj?? kje ste pa delali pregled sluha in CT??
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #20 : sobota, 05.07.2014 : 22:16:27 »

Ja kaj pa naj reče vzreditelj, če pes ogluši pri letu in pol? Razen da skuša potolažit lastnika? Ler dedno gluhi so gluhi od rojstva.
Sicer pa bi bila sama takega izvida vesela. Nenadna gluhost ali slepota pri mladem psu namreč pogosto pomeni tumor ali kap.
Z gluhim psom je mogoče narediti zelo veliko. Ne samo telesni signali namest besednih povelij, lahko se oporabi svetlobo kot kliker, vibrirajoče ovratnice za komunikacijo s spuščenim psom. Gluhi psi zaznajo (ali se naučijo zaznati) vibracije od hoje, zaznajo če z nogo udarimo ob tla, vendar je to moč uporabiti kot komunikacijo samo, če se pes ne boji (večin gluhih psov se močnih zvokov, ki jih zaznajo kot vibracije boli)
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #21 : sobota, 05.07.2014 : 22:58:00 »


glej če je tebi vseeno za tvojo vzrejo meni za mojo ni. in mi tak podatek pomeni OGROMNO.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #22 : nedelja, 06.07.2014 : 07:42:43 »

zame je tak podatek sicer zanimiv, tako kot so zame zanimivi uspehi ali neuspehi mojih mladičev ali podatek, od česa je kateri poginil (glede na to, da zadnji vstopajo v svoje 14 leto). Ni pa tak podatek pomemben za vzrejo samo, razen če bi se pojavilo več mladičev s podobnimi težavami in bi se znašla na sledi povsem nove in doslej neznane dedne bolezni.
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #23 : nedelja, 06.07.2014 : 19:57:32 »

Kaj, ko bi najprej razjasnili, ce psicka sploh ima rodovnik? Kajti, ce ga nima, potem so vsa vprasanja o tem, kaj je rekel vzreditelj zaman.

Sicer pa - seveda ni lusno, da vam je psicka oglusela kar tako cez noc. Ne vem, kje ste bili pri veterinarju, morda bi se splacalo iti se po drugo mnenje kam drugam.

Sama sem delala s starejso psico, ki je starostno oglusela. Sama od sebe je postala bolj pozorna name, se obracala proti meni, ce je bila spredaj in gledala, kaksne vidne signale sem ji posiljala. Seveda nama je bilo,lazje, ker je psica oglusela, ko,je bila ze vzgojena in izsolana, torej je tako ali tako ze poznala tudi vidne ukaze in je zelela sodelovati z mano. Ce ste v tem letu in pol kaj delali na vzgoji in socializaciji psicke, potem vam bo sedaj lazje, drugace se boste morali pa malce bolj potruditi, morda stopiti do kaksnega strokovnjaka, ki je kdaj ze imel v svoji pasji soli gluhega psa in vam bo on/a pomagal najti pravi nacin za prijetno sobivanje s psicko.

Predvsem se pa ne prevec sekirati. Gluhost je seveda zoprna, ni pa to nepremostljiva ovira, zlasti pa ne bo zivljenje psicke zaradi tega nic manj kvalitetno in dolgo.

Srecno!
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #24 : nedelja, 06.07.2014 : 21:14:31 »

psicka ima rodovnik, pravkar smo pisali lastnici od "mame" in javim ko odgovori. CT in vse preglede smo opravili v Topolsici, Veterina TOPLICA (g. MATKO), baje je zelo dober in znan. sicer se sam na pse ne spoznam, bi pa bil zelo vesel, ce bi vsaj obstajala moznost da psicka spet slisi. kolikor so nam povedali, se to ne bo zgodilo. ne sekiramo se, samo ni pa fajn, psicka veliko vec spi kot prej in ni tako aktivna - seveda, prej je sla preverit vsak sum, vrata, ko je kaj padlo, zdaj pa tega ni, ker ne slisi. mogoce se pa zgodi cudez in se sluh vrne, enako kot se je izgubil. ne vem...
Logiran
maj
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.664


« Odgovor #25 : nedelja, 06.07.2014 : 21:47:15 »

Matjaz505, sicer je kar nekaj razlike med tvojo psičko in mojim psom, pa vendar ... Tudi moj Fredi je gluh, oz skoraj čisto gluh. Določene zvoke sliši kdaj pa kdaj. Oglušel je najbrž predvsem zaradi razmer v katerih je živel. In jaz sem vedela kako je z njim, ko sem ga lani posvojila. Čeprav priznam, da nisem točno vedela kaj me čaka ... Res pa je tudi, da je ta moj kosmatinec (ne vem komu se naj zahvalim) neproblematičen pes ... Kako je življenje? Zunaj vedno na povodcu ... v hiši vedno caplja za mano. Miruje, kadar sem na miru jaz. Torej spremlja vsak moj gib. Jaz se normalno pogovarjam z njim, ker sem prepričana, da čuti/sliši moje razpoloženje. S kretnjami sva se tudi že naučila nekaj prepovedi.
Verjamem, da vas je stanje psičke prizadelo/šokiralo ... in res vam želim da bi se stanje popravilo, ampak tudi če se ne ... še vedno lahko preživite lepe trenutke skupaj.
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #26 : nedelja, 06.07.2014 : 22:40:27 »

imas prav, saj bo vse v redu. pac zanima me pa se vedno zakaj se je to zgodilo. vedno sem mislil, da lahko ugotovijo kaj je bilo narobe. ali je poskodovan zivec, ali ne vem kaj (ocitno vse zgleda ok). samo to me zanima. drugace pa nasa psicka ni problematicna, vsak korak spremlja, zdaj veliko bolj opazuje kje si, samo vec polezava. bomo se naprej lepo skrbeli za njo, seveda Smiley
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #27 : ponedeljek, 07.07.2014 : 10:31:08 »

Veliko je odvisno od tega, kaj ste s psičlo naredili do sedaj. Če imate vzpostavljen dober odnos in je psička pozorna na vas ter če imate narejeno osnovno poslušnost, zlasti odpoklic, bo veliko lažje. Glasovna povelja se zamenja s kretnjami, zvočni kliler s svetlobnim. Če je bila psička zunaj do sedaj pozorna in poslušna niti ni obsojena na večni povodec - klic je mogoče zamenjati z vibracijo.
Obstaja več (tujih) skupin, forumov, FB strani, kjer se družijo in si med seboj pomagajo lastniki gluhih psov, se splača poiskat kakšno primerno.
Ker se ne ve vzrok gluhosti, vedno obstaja (zelo majhna sicer) možnost da se sluh (merjeno v mesecih) povrne. Če je poškodba na nivoju čutnih celic, se ne more popraviti nič. Na nivoju živcev in možganskih centrov pa včasih se. 
Naše starostno oglušele psice so živele povsem normalno življenje, potem ko so se emkrat navadile. Povelja s kretnjami so razumele že od prej, naučiti jih je bilo potrebno samo, da bile na sprehodih bolj pozorne na nas (nagrajuješ pozornost pač). Pri naših kakšna hi-tech oprema niti ni bila potrebna. Če poslušnost do sedaj ni bila najboljša, pa bo dela veliko več in vsaj določeno obdobje bo obsojena na povodec.
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #28 : ponedeljek, 07.07.2014 : 11:21:43 »


jaz bi šla še po drugo mnenje in počakala odgovor vzreditelja. lahko ima probleme z gluhostjo v vzreji in vam je to zamolčal.

definitno pa ... da se živet skoraj normalno z gluhim psom, le dela bo malo več in komunikacija bo drugačna kot, če ne bi bila gluha. veliko sreče  Smiley
Logiran
čarka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.288


WWW
« Odgovor #29 : ponedeljek, 07.07.2014 : 12:36:13 »

psicka ima rodovnik, pravkar smo pisali lastnici od "mame" in javim ko odgovori. CT in vse preglede smo opravili v Topolsici, Veterina TOPLICA (g. MATKO), baje je zelo dober in znan. sicer se sam na pse ne spoznam, bi pa bil zelo vesel, ce bi vsaj obstajala moznost da psicka spet slisi. kolikor so nam povedali, se to ne bo zgodilo. ne sekiramo se, samo ni pa fajn, psicka veliko vec spi kot prej in ni tako aktivna - seveda, prej je sla preverit vsak sum, vrata, ko je kaj padlo, zdaj pa tega ni, ker ne slisi. mogoce se pa zgodi cudez in se sluh vrne, enako kot se je izgubil. ne vem...

A je z njenim ravnotežjem (jo zanaša?) vse OK? Namreč, čutilo za sluh in ravnotežje sta zelo blizu skupaj in vnetni procesi na enem, lahko vplivajo tudi na drugega. Če se ji namreč vrti, je za pričakovati, da bo bolj umirjena in bo več spala in verjamem, da bo sčasoma glede njene aktivnosti, bolje. Tudi sama se namreč mora navaditi na spremembe.

jaz bi šla še po drugo mnenje in počakala odgovor vzreditelja. lahko ima probleme z gluhostjo v vzreji in vam je to zamolčal.

Draga Natis, drugo mnenje in še en CT? Verjami, da si ga le redki sploh lahko privoščijo, pa ne glede na to kako radi imajo psa.
Zamolčana gluhost pa je verjetno razlog, da lahko vzreditelju vrneš psa. Po letu in pol skupnega veselja in navezanosti ... Shocked Undecided


Sigurno si vsak želi zdravega psa, sploh, če je star šele dobro leto, ampak vsak se lahko tudi nauči živeti z zdravim psom "s posebnimi potrebami", pa niti ni nujno, da bo življenje sploh bistveno drugačno.
(jaz bi namreč podpisala, da bi naši psi preslišali hišni zvonec in vstop obiskov v stanovanju in jih mirno pozdravili iz svojega ležišča  Roll Eyes Afro)
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #30 : ponedeljek, 07.07.2014 : 13:32:21 »

Čak a sem jst čist čorova al kaj. Psica je slišala leto in pol. Potem je nenadoma oglušela. Kakšno zvezo ima to s prirojeno gluhostjo, ki naj bi jo rejec morda prikrival? Še enkrat, če mogoče ni bilo dovolj jasno povedano: Prirojena gluhost, ki ima karkoli opraviti z vzrejo, je gluhost OD ROJSTVA. Ker se določeni deli notranjega ušesa zaradi pomanjkanja pigmenta NE RAZVIJEJO. Bela barva kotonov (kot tudi številnih drugih belih pasem) genetsko ni ista bela barva, ki pri določenem procentu mladičev povzroča gluhost.

Pa o kakšnem drugem mnenju fantazirate? Človek je plačal CT pri dobrem veterinarju, kaj bi še radi?  Kolikor mi je znano, Matko zna brat CT slike.  Lahko pelje psico tudi na Dunaj, sluha ji to vrnilo ne bo. Škoda zapravljat denar in stresirat psico. Včasih se je pač treba sprijazniti z boleznijo neznanega izvora. Pa buh ne daj, da bi se s časom pokazali kakšni dodatni simptomi, ki bi sicer razjasnili vzrok.
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #31 : ponedeljek, 07.07.2014 : 14:19:06 »

...

Draga Natis, drugo mnenje in še en CT? Verjami, da si ga le redki sploh lahko privoščijo, pa ne glede na to kako radi imajo psa.
Zamolčana gluhost pa je verjetno razlog, da lahko vzreditelju vrneš psa. Po letu in pol skupnega veselja in navezanosti ... Shocked Undecided


...

lej jaz gledam to iz drugega zornega kota.
ja lahko ga vrneš  AMPAK ... a mi poveš kdo na svetu bi vrnil psa po letu in pol, jaz ga ne poznam. čeprav pa poznam ljudi, ki so po tem, ko jih je vzreditelj "nasral" pri njih mirno kupili še enega psa iz zelo podobne kombinacije. pa je imel umrli pes v rodovniku epilepsijo.

lanabela ... PROSIM IGNORIRAJ MOJE POSTE IN NE OBEŠAJ SE NA VSE PIKE IN VEJICE. SI STRUČKO KAKRŠENKOLIŽE (marsikaj vem pa sem tiho in ti ne kontriram na vsak post, tako kot še marsikdo drug ne).
in JA IMAŠ PRAV. jaz sem butasta, ker bi mi tak podatek pri vzreji "prišel prav", ker bi se poglobila še enkrat čez 20 generaij iz rodovnikov mojih psov ... JA BUTASTA SEM, SI ZDAJ ZADOVOLJNA.  Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed Lips Sealed
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #32 : ponedeljek, 07.07.2014 : 14:58:09 »

 Ne obračaj besed. Nikjer  nisem napisala da si butasta. Dejstvo pa je, da se prirojena gluhost (ki je lahko dedna ali pa ne) pokaže takoj (ok, ne takoj ampak potem, ko se odprejo ušesni kanali). Testi se delajo pri 4 -6 tednih, tako da gredo mladiči riski pasem lahko k novim lastnikom z znanim statusom).  Dedna gluhost se ne pojavi  pri letu in pol stari psici, ki je prej slišala. Se ne.  Starost ob oglušitvi izključuje dedno gluhost. Če sem razumela narobe in je psica gluha že od vsega začetka se seveda opravičujem. V tem primeru mora rejec biti obveščen in bi se celo lahko pogovarjali o kakšni odškodnini.
Komentiram prispevke v tej temi in ne prispevke pod nikom Natis.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #33 : ponedeljek, 07.07.2014 : 15:05:22 »

en dokaj dober članek o prirojeni gluhosti, v katerem je pojasnjen tudi mehanizem:
http://www.lsu.edu/deafness/VetClinNA.htm

Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #34 : ponedeljek, 07.07.2014 : 23:45:45 »

joj ljudje ne se kregat med sabo... ni bila gluha, super je slisala od rojstva do enega meseca nazaj. torej 1,5 leta je slisala zelo dobro. tudi ce je bila v drugi sobi in sem odprl hladilnik je bila takoj tam. ko je kdo odprl vrata je bila pri vratih in ga pozdravila. ko si jo poklical iz druge sobe je priletela. no, zdaj ne reagira nic vec, ne slisi. tudi ce spi in ploskas zraven nje ne trzne. ne zanasa je, povsem normalno se giblje pac opazimo da vec spi, verjetno zato, ker ji je vse TIHO in se ne dogaja toliko kot prej, ko je vsake toliko kaj zaropotalo in jo "zmotilo". to je to... drugo mnenje, lahko se poklicem kakega veterinarja in vprasam ali je mozno, da se ne ve od cesa je nenadoma oglusela? (pa da ne bo pomote, ni bilo poka, ni bilo nic, ker je 24 ur na dan z nami).
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #35 : torek, 08.07.2014 : 00:01:04 »

drugo mnenje, lahko se poklicem kakega veterinarja in vprasam ali je mozno, da se ne ve od cesa je nenadoma oglusela? (pa da ne bo pomote, ni bilo poka, ni bilo nic, ker je 24 ur na dan z nami).
Jaz bi na vasem mestu pozanimala malo naokoli, kje v Sloveniji je kak dober specialist za sluh, vzela izvide in slike, ki ste jih prejeli pri Matkotu in se s psico in njeno kartoteko odpeljala do tega specialista. Imam namrec obcutek, da sami niste prepricani, da se psici res ne da pomagat (lahko pa me obcutek vara, smo pa le na forumu, kjer se ne vidimo in ne poznamo) in sem zaradi tega obcutka mnenja, da je pomembno, da poiscete se drugo mnenje in boste mirno spali in se ne sekirali, da niste za psicko naredili vsega kar je v vasi moci. Vsekakor upam na najboljse, pa naj bo najboljse povrnitev sluha ali pa kvalitetno zivljenje brez sluha! Drzite se!
Logiran
neko
odvisnež
*****
Sporočil: 975


« Odgovor #36 : torek, 08.07.2014 : 00:11:57 »

Matjaž, a bi bilo možno, da je morda kateri od otrok med igro to nehote ušpičil in je vseeno recimo pok kriv za gluhost? Si predstavljam, da morda kakšen otrok zaradi slabe vesti ne bi upal povedati, ker mu je tako hudo. Je pa res, da je ta scenarij zelo malo verjeten, saj bi najverjetneje tudi otrokov sluh popustil.
Sicer to itak ne bi spremenilo situacije, omenjam le zaradi premlevanja o vzrokih.

Naj vam bo prilagoditev na novo stanje čim lažja.
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #37 : torek, 08.07.2014 : 00:16:54 »

neko to ni mozno ker sma vedno bila zraven ali jaz ali zena poleg tega sta najini punci zelo ok, nobenih lumparij, nic... sploh ni moznosti, tako da je to izkljuceno. Bi pa poklical drugega veterinarja da samo vprasam ali se res nic ne da narediti. ali kdo od vas pozna kakega dobrega?
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #38 : torek, 08.07.2014 : 00:20:29 »

Bi pa poklical drugega veterinarja da samo vprasam ali se res nic ne da narediti. ali kdo od vas pozna kakega dobrega?
Poklici na par vecjih veterinarskih klinik po Sloveniji (npr. VF v ljubljani, Kliniko v Postojni, ...) in se pozanimaj, ce imajo zaposlenega specialista za sluh in ce ne, ce morda vedo, kje bi bil kaksen dober. Srecno!
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #39 : torek, 08.07.2014 : 09:39:18 »

hvala No Jinx, sem ze klical na VF v Ljubljani, gospa je rekla da se ni slisala za primer da bi zdrav mlad pes nenadoma oglusel na obe usesi in cisto nic ne slisal. predlagala mi je vet fakulteto na Dunaju. sama pravi da bi sla naprej. sem ze klical in pravijo da me bo zdravnik poklical nazaj. bomo videli kaj bo povedal, vsekakor javim.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #40 : torek, 08.07.2014 : 11:59:26 »

Super, Dunaj bi bila tudi moja izbira, če bi že šla naprej. Edino tole: ne bit prepričan, da je oglušela nenadoma, lahko da je sluh pešal že dlje časa, pa tega niste opazili. Upoštevajte tudi, da psice vmes tri tedne niste videli, torej se je lahko nekaj dogajalo z njo v tem času, pa domači niso opazili. Prav tako ne verjamem, da bi bil kriv pok (poškodbo zaradi poka bi odkrili med pregledom). Hud udarec v glavo pa verjetno ne bi ostal neopažen (zamolčan).  Moje ugibanje bi šlo v smeri kakšne zelo potuhnjene infekcije ali okvare na nivoju živcev.
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #41 : četrtek, 10.07.2014 : 23:01:02 »

Lanabela, hvala za info. Ja, poka ali udarca ni bilo, ker so ostali clani druzine bili z njo. Govoril sem z dr. z Dunaja, me bodo poklicali za termin. Pravi, da če je pes dlje časa gluh je mala možnost da se mu sluh povrne, je pa predlagal 3 preglede, pa sem rekel da bomo naredili vse hkrati. Nisem si točno zapomnil ampak nekako tako 1) Magnetna resonanca  2) nek video pregled slušnega kanala 3) nek test z možgani (nisem razumel). Tako da ko pokliče bomo šli, vsi trije pregledi za našega 5,70 kg težkega psa bi bili 1000 eur. To zaenkrat...
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #42 : četrtek, 10.07.2014 : 23:01:53 »

Lanabela, če bi bila dolgotrajna infekcija (recimo da je bila) ali se ne bi potem sluh povrnil? Sploh zdaj ko so dali tiste antibiotike pa čeprav niso ugotovili kje je infekcija sploh bila.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #43 : petek, 11.07.2014 : 09:27:52 »

Odvisno od tega, kaj je bilo med infekcijo prizadeto. S predlaganimi preiskavami bi mogoče lahko posledice infekcije tudi opazili. Sicer se je moji stari psici sluh povrnil po nekaj mesecih in trenutno sliši, vendar so zadeve pri starostno oglušelih psih drugačne.
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #44 : sobota, 12.07.2014 : 00:03:16 »

Kaj ste pa naredili, da se ji je sluh po "nekaj mesecih" povrnil? ste jo zdravili pa je vseeno potem trajalo nekaj mesecev, da je spet slisala?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #45 : sobota, 12.07.2014 : 11:58:35 »

Naredila nisem nič. Razen najbolj osnovnega pregleda, ki je pokazal, da ni v sluhovodu nič, da ni vnetja in da ni poškodbe. Potem sem z njo pač ravnala kot z vsako staro oglušelo psico - znakovna povelja je znala že od prej, okrepiti je bilo samo treba pozornost. Najverjetnejša razlaga je, da se je oslabeli živec sčasoma  nekoliko opomogel, predvidevam pa, da izboljšanje ne bo trajno.
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #46 : sobota, 12.07.2014 : 12:12:20 »

Če se na krvi vidi, da ima neko vnetje, je po moje najprej smiselno tisto vnetje ornk pocajtat, pa mogoče še kak kortikosteroid dat.
Mogoče je prav to razlog, da ne sliši.
Logiran
matjaz505
novinec
*
Sporočil: 16


WWW
« Odgovor #47 : sobota, 12.07.2014 : 14:33:39 »

za to vnetje smo dobili 10 kapsul klimicina, ki jih je pojedla v 10 dneh. smo sli na pregled, so se 1x vzeli kri in rekli super vnetja ni vec vse je ok... ne vemo pa kaj je bilo vneto.
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Glava  |  Tema: pes naenkrat ne slisi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines