mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 00:11:44

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nega  |  Nega dlake  |  Tema: Kopanje dolgodlakega psa
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kopanje dolgodlakega psa  (Prebrano 32110 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Ninca10
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 644


« Odgovor #30 : sreda, 04.01.2006 : 19:48:41 »

Ja jaz tudi dolgodlako civavo fenam pozimi...mu se ful pase, ker je toplo (kar nastavlja svojo rit proti fenu, da mu je ja cimbolj toplo Roll Eyes)...
poleti pa fen opustim, ker je zunaj itaq toplo in tece ven ter se na soncku posusi... se zgodi da tudi po pol ure, vcasih se dlje, lezi na soncu (v mislih imam temp. nad 30°C)...jaz ne zdrzim tako dolgo kot on... sram

Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #31 : sreda, 04.01.2006 : 21:20:13 »

Nanook, kaj misliš s tem, da se v trenutku osuši... a se strese?
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #32 : sreda, 04.01.2006 : 21:45:02 »

Samo popravek Wink Maltezani nimajo podlanke, kopa pa se jih redno(kot si ze povedala vsaj razstavne)enkrat tedensko, zaradi olja na dlaki. "Domace"pse pa se kopa po potrebi Wink

Pia se strinjam s tabo z vsem, samo s tem oljem na dlaki od Maltežana ne ravno najbolje Wink Razstavne maltežane so kopa cca 1 tedensko, večinoma pa nerazstavne lastniki kopamo nekje na 14 dni...

LP,
Diana
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #33 : sreda, 04.01.2006 : 22:07:29 »

Kalsang, ne. Cisto pri miru je cel cas. Ce se strese, se pa sploh ekspresno hitro posusi.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #34 : sreda, 04.01.2006 : 23:31:52 »

Šicuji in še kakšna pasma NIMAJO oljne zaščite na dlaki... če verjameš ali ne... Njihova dlaka je bolj kot človeški las, zato je redno kopanje nujno, nikakor pa ne škodljivo. Kot sem rekla, NIMAJO vsi psi isti tip dlake. Lahko se prepričaš v strokovni literaturi.

Seveda pa se uporabljajo pasmi primerni šamponi in balzami.

lp

Oljna zaščita "prihaja" iz žlez lojnic. V kateri literaturi piše, da ta pasma le-teh nima? (znojnice so pri pseh omejene le na določene dele telesa - lojnice pa so pri dlakah - imamo jih tudi ljudje ob dlakah in laseh).
Redno kopanje in nega je seveda potrebna pri vsakem psu (sem že napisala), pretiravanje pa definitivno ni koristno.

LP, T
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #35 : sreda, 04.01.2006 : 23:37:44 »

"oljna zaščita" je mišljeno pač maščobni izloček žlez lojnic - če sem se narobe izrazila...
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #36 : četrtek, 05.01.2006 : 00:33:53 »

Malo tako na splošno, če vas zanima o koži, dlaki in negi - zelo poljudno napisano (npr. o žlezah sebaceous glands = žleze lojnice):
http://www.proplan.com/pet_expert_advice/dr_fortney.aspx?strID=21

Naslednji link pove kaj so to žleze lojnice (v par stavkih):
http://www.mrsci.com/Integumentary-System/Sebaceous_gland.php

Navedeni linki govorijo o obolenju, ki privede do uničenja žlez lojnic - dedno pogojeno OBOLENJE (pri določenih pasmah - so navedene) - v bistvu gre za vnetje žlez lojnic:
http://www.barkbytes.com/medical/med0009.htm
http://www.upei.ca/~cidd/Diseases/dermatology/sebaceous%20adenitis.htm
http://www.lhasa-apso.org/health/sajenny.htm

Pri starejših pseh, pa navadno te žleze producirajo manj "maščobe".

Linki niso zahtevni za branje in dajo veliko odgovorov na vprašanja zastavljena v tej temi in mislim, da se jih splača prebrati.

LP in veselo branje, T


Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #37 : četrtek, 05.01.2006 : 10:54:53 »

Ta maščobni izloček je pri malih dolgoldakih družnih psih kot je šicu minimalen in ga skoraj ni opaziti, pa četudi psa ne okopaš mesec ali več, ker kožušček teh psov ščiti obilna podlanka in ne izločki.

lp
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #38 : četrtek, 05.01.2006 : 15:35:22 »

Svetujem, da se prebere "linke", ki sem jih navedla, kajti tam je lepo obrazloženo, da vlago in zaščito koži daje ta izloček (ni toliko pomemben za dlako) in s kopanjem ga pač "umijemo" in ob preobilnem umivanju to privede do povečane možnosti sprememb na koži, ki pa se odražajo seveda tudi na dlaki. To je pravzaprav bistvo tega, zakaj je treba biti zmeren in ne pretiravati s kopanjem. Kar se tiče pa lepote dlake, da boste psa lahko razstavljali in podobno (da bo dlaka čista, bela, itd.) je pa popolnoma druga stvar in ni vedno kompatibilno z zdravjem same kože.

LP, T
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #39 : petek, 06.01.2006 : 10:24:08 »

Ja, ampak, poglej... Ne poznam nobenega razstavnega šicuja, ki se ga kopa enkrat na teden, da bi imel probleme s kožo. Prej obratno. Tisti, ki se jih ne kopa redno, imajo ponavadi hitro kakšne krastice in spuščaje. Se ti ne zdijo tvoje tditve nekompatibilne s prakso?
Logiran
TagTu
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.173


« Odgovor #40 : petek, 06.01.2006 : 11:13:27 »

En manjši popravek nekaj postov nazaj - tibetanski terier nima in ne sme imeti svilnate krovne dlake. Tudi vsakodnevno česanje ni doživljenjsko - predvsem pa je odvisno od zrelosti in tipa dlake, tako krovne, kot tudi spodnje. 
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #41 : petek, 06.01.2006 : 17:08:30 »

Mislim, da se bom nehala hvalit, ker pojma nimam...
Logiran
Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #42 : petek, 06.01.2006 : 18:49:29 »

Ja, ampak, poglej... Ne poznam nobenega razstavnega šicuja, ki se ga kopa enkrat na teden, da bi imel probleme s kožo. Prej obratno. Tisti, ki se jih ne kopa redno, imajo ponavadi hitro kakšne krastice in spuščaje. Se ti ne zdijo tvoje tditve nekompatibilne s prakso?


Moje trditve v večini primerov (tudi v povezavi z drugimi temami) pač temeljijo v veliki meri na literaturi in izsledkih raziskav. Žal/k sreči (še nisem ugotovila ali je "žal" ali "k sreči") sem zelo naravoslovno usmerjen človek, ki se zanaša bolj na študije - seveda tiste, ki temeljijo na čim večjem številu različnih osebkov, ker le take so relevantne (pa še na drugih stvareh - o tem ne bi, ker lahko o verodostojnosti različnih študij razpredamo na dolgo in široko) kot pa na občutek ustvarjen na nekaj videnih psov. Tako, da se zanašam na tisto prakso, ki se je z določenim vprašanjem konkretno ukvarjala in ne na majhnem številu psov. Treba je upoštevati to, da je dokazano, da je nagnjenost psa, ki se mu prepogosto "umije" oz. izsuši kožo, do kožnih obolenje večja kot tistemu, ki se ga normalno neguje. Problem nastane pri definiciji pojma "normalna nega" (nikjer to ni blazno natančno določeno, ker se razlikuje od pasme do pasme in od psa do psa, pa tudi mnenja različnih veteriarjev in strokovnjakov se na tem področju razlikujejo in tudi z novimi dognanji spreminjajo, pa tudi sami kužki so si kot osebki toliko različni, da ne morejo nikoli popolnoma enako odreagirati ne na ista zdravila, ne na isto hrano, ne na isti režim oskrbe). Potem je treba ponovno poudariti, da izraz "nagnjenost" ne pomeni, da se bo to zgodilo. In še to - psi, ki se jih razstavlja so velikokrat na splošno boljše oskrbljeni kot pa ko marsikateri nevestni/nevedni lastnik psa katerekoli pasme svojega ljubljenčka tako zanemari, da se kužku za vsemi vozli in umazanijo koža vname in podobno. Definitivno bi bilo boljše, če bi ga tak lastnik pretirano kopal kot pa tako zanemarjal, ker je pa v takem primeru možnost problemov večja pri zanemarjenem kužku.
Da ne bo pomote to ne velja na splošno, da so nepasemski in nerazstavni psi zanemarjeni, da ne bo kakšen vesten lastnik nepasemskega ali pa pasemskega nerazstavnega psa narobe razumel. Mislim oz. predvidevam, da smo na tem forumu vsi taki "manijakalski" ljubitelji svojih psov, da kar glava boli in nas ima marsikdo za čudne.

LP, T
Logiran
maximilian
novinec
*
Sporočil: 1


« Odgovor #43 : ponedeljek, 09.01.2006 : 13:57:03 »

zivjo,
jst mojga mešančka kopam 1x na mesec, sam se kaj hitro umaže ker ima dolgo dlako.
zadnje čase opažam da se mu je začela vozlati dlaka, čeprav ga vsak dan počešem?!
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #44 : ponedeljek, 09.01.2006 : 14:16:11 »

zivjo,
jst mojga mešančka kopam 1x na mesec, sam se kaj hitro umaže ker ima dolgo dlako.
zadnje čase opažam da se mu je začela vozlati dlaka, čeprav ga vsak dan počešem?!
Poskusi po vsakem kopanju nanesti balzam (lahko tudi cloveski - Pantene se zelo dobro obnese), tako bos preprecil prekomerno vozlanje dlake. Wink
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nega  |  Nega dlake  |  Tema: Kopanje dolgodlakega psa
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines