mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 04:13:10

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Tema: Izpadanje zob
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Izpadanje zob  (Prebrano 6868 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
melissa
novinec
*
Sporočil: 31


« : četrtek, 14.09.2006 : 16:23:02 »

Lep pozdrav! Mene pa zanima pri kakšni starosti začenjo psu izpadati zobje oz. kdaj jih menja?
Kakšna prehrana je v tem času dobra? Moj namreč izbruha vse brikete, ki jih poje, ker jih ne more grizt...?
Hvala za odgovore!
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #1 : četrtek, 14.09.2006 : 17:41:05 »

Ali ne more grizt zato ker zobkov nima ali zato, ker ga boli, zobke pa ima?

Logiran
Ninca10
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 644


« Odgovor #2 : četrtek, 14.09.2006 : 22:28:23 »

Jaz imam 15 let starega civavkota, ki je sedaj ze dobre pol leta brez vseh zob (posledica starosti) in se danes je brikete brez problema in nic ne bruha...

Tako, da bruhanje za to, ker ne grize?? Psi (nikakor ne vsi) tudi drugace goltajo in ne grizejo/pregriznejo briketov...posebej, ce so briketi manjse velikosti...

Mogoce pomisli, se na kako drugo moznosti, zakaj pes bruha...
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #3 : petek, 15.09.2006 : 12:36:35 »

V takšnih primerih je brikete dobro namočiti. Možno je, da jih izbruha tudi zato, ker se jih suhih fino naje, potem pa se mu v trebuhu napihnejo, že itak poln želodec postane res nabutano poln in jih potem izbruha.

Temu se izogneš, če brikete namočiš.
Logiran
Zobek
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #4 : petek, 15.09.2006 : 14:10:18 »

Melissa, nekaj o izrasti zob :-)  Grin

S 3. meseci se prično obrabljati najprej sekalci, nato pa še vse ostalo mlečno zobovje. V 4. mesecu starosti nastopi menjava zobovja: najprej sekalcev (do 5. meseca), nato deračev-podočnikov (do 6.meseca) in na koncu še drobilcev -kočnikov (do 7. meseca). Od 8,5. do 12. meseca bo imel pes že vse stalno zobovje.
Z 18. mesecem se začne stalno zobovje obrabljati. Pri dveh letih sta obrabljena spodnja notranja sekalca, od 2,5. do 3. let se obrabita spodnja srednja sekalca, do 4. leta pa še spodnja bočna sekalca. Med tretjim in petim letom se izrabijo vsi gornji sekalci. Pri petem letu prične zobovje porumenevati, hkrati pa že opažamo obrabljanje deračev. Pri 6. letih opazimo zobni kamen, pri 7. se obrabijo krone gornjih sekalcev, pri 9. pa krone spodnjih sekalcev.

Zobovje začne izpadati (najprej sekalci) med 10. in 12. letom, ponavadi najprej iz spodnje čeljusti. Med 16. in 20. letom izpadejo vsi zobje.

Glede na to, da je naš malček tudi v fazi menjave zob, bi ti svetovala, da pač paziš, da se z njim
čimbolj nežno igraš (ne vleci mu igrač in drugih stvari iz ust ), ker je v tem obdobju zelo občutljiv
in mu tudi to, da mu šariš po gobčku ne paše  Undecided. Drugače pa mislim, da z briketi ne bi smelo biti problemov, saj ni čisto brez zob, ker jih menja postopoma.
Jaz mu drugače redno pregledujem zobni status in so dnevi, ko zgubi več kot en zob, takrat pa ga
pocrkljam z doma skuhanim piščančkom, rižem in korenčkom, kar zlahka in z veseljem poje.  Roll Eyes

Lp, Nina  Wink

Logiran
melissa
novinec
*
Sporočil: 31


« Odgovor #5 : nedelja, 17.09.2006 : 18:29:47 »

Pa se mu v tem času lahko umiva zobke?

Logiran
Zobek
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #6 : nedelja, 17.09.2006 : 18:52:47 »

Seveda lahko,tako se ga počasi privaja, ampak vseeno ga ne sili
preveč, saj je v tem času zobovje zelo občutljivo Lips Sealed in ti
verjetno ne bo pustil šarjenja po gobčku, kaj šele umivanja  Roll Eyes

Pa ni to nič narobe, se boš potem stalnikom bolj intenzivno posvetila  Wink
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Tema: Izpadanje zob
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines