mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 16.06.2024 : 03:31:50

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 185473 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #90 : četrtek, 05.08.2004 : 10:08:58 »

Citat
Večina, ki se ukvarja z vzrejo rodovniških prinašalcev imaza vse pse nako ceno. Kako je z drugimi pasmami pa ne vem

Seveda, to je najbolj simpl varianta, sploh če svoje pasme ne poznaš dovolj dobro.
Res pa je, da ti 100% zagotovila, da bo "show puppy " tudi "show dog " ne more dati tudi največji poznavalec pasme. Sklepa že po izgledu, značaju, samo potem je tu še ugriz, popolno zobovje, kolki, komolci, oči,.....vrhunski pes se kupuje odrasel in se ga tudi vrhunsko plača; ne 1000, 2000 Eur, ampak 10.000, 15.000 Eur.

Vsekakor zagovarjam različne cene za mladičke v leglu, če so razlike očitne. Tudi mi smo kupovali mladičke iz istega legla po različnih cenah, svoje mladičke pa smo tudi vedno prodajali po različnih cenah, saj je bila razlika očitna.
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #91 : četrtek, 05.08.2004 : 10:14:30 »

Jana čisto se strinjam. A kdo bo izvrševal nadzor.
KZS, ki sama sebe ščiti kot nora?
VURS - vursa ne birga nič drugega kot to, da so psi cepljeni in da so v primernem stanju. Matoša, Taček, verjetno še kdo so si pridobili ustrezno dokumentacijo in za  zadovoljitev potreb VURSA delajo legalno!!!!!!.

Kako spremeniti miselnost ljudi, da nismo več v komunizmu, kjer so bile kontrole od vzunaj in si dobil opozorilo ali pa mandatko, da smo prešli v tržno gospodarstvo, kjer je sistem kontrol najprej domena vsakega posameznika, ko te pa dobijo da te kontrole nimaš lahko zapreš firmo je pa težko vprašanje.

In ker znamo začeti misliti samo na neko kakovost samo takrat, ko nas v primeru nekakovosti zaboli žep sem za uvedno davka ali pa takse oz. nekaj podobnega.
Zakaj? Recimo, da imamo davek na psa. Prokleto boš razmislil ali boš imel leglo, ker boš moral še nekaj denarja odšteti državi ne samo za oskrbo legla.
Ampak bi pa pozdravila predlog, da se davčna osnova zniža če je bil pes recimo v šoli in je opravil izpit, če je pes z rodovnikom in ima ustreze papirje za mladičke, če je pes in če so mladički dobre kvalitete,.....
S tem bi dobili dobre pse, ker se bi to splačalo, saj bi tako plačal nižji davek, s tem, da bi bil davek nižji za vzreditelja kot za tistega, ki bi takšnega psa kupil.
Tukaj vidim neko možno rešitev tega problema.

Čisto po pravici povedano, dokler so mandatne kazi tako nizke se ljudem sladko malo j***. Pardon izrazu.

Pa še en problem. Na psa se čustveno navežemo. Ne poznam človeka, ki bi vrnil nazaj psa, ko je star eno leto.
Ker je pes stvar je menjava bolan pes nazaj in dobiš novega ali pa vrnjeno kupnino. Kdo bo to naredil?
Avto vrneš ali pa se ga po najhitrejšem možnem času rešiš s prodajo.
Za psa pa vse narediš, da ga boš rešil.
Logiran
ninci
gost
« Odgovor #92 : četrtek, 05.08.2004 : 10:18:14 »

Ok mene pa sedaj zanima nekaj drugega. Pravite, da v tujini ni tako imenovanih pasemskih psov brez rodovnika, kako so pa oni to rešili? Najbrž niso ljudje toliko bolj osveščeni o vsem skupaj a ne??

LP nina
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #93 : četrtek, 05.08.2004 : 10:21:44 »

In vse škart mladičke bi bilo potrebno na human način odstraniti že par dni po kotitvi. Država bi morala imeti posluh za takšne zadeve in subvencionirati veterinarje pri takšnem početju.
Tukaj se ne strinjam najbolje, ker pri 3 dni staremu mladičku, če res ni nekaj hudo na ven narobe ne moreš vedeti, da je kaj z njim narobe. Zato smo tudi uvedli, da vsi mladički dobijo rodovnik, ker se je dogajalo, da so najboljše pse ubili, najslabše pa pustili.

Primer iz mojega legla. Bajsi je bil najmanjši, najbolj švohvac, glup ko točak. Še do seska ni znal priti. Pri 4 tedni pa je fantič pognal kot kvas. Prerastel je vse, po teži jih je prekosil. Po tem zgoraj, bi ga morala odstraniti iz legla. Ko so prišli testirati pse so izbrali njega. Torej ubila bi "najboljšega psa".
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #94 : četrtek, 05.08.2004 : 10:25:15 »

Citat
Pravite, da v tujini ni tako imenovanih pasemskih psov brez rodovnika

Ne, da jih ni, ampak jih je manj, predvsem Skandinavija ima ogromen % pasemskih psov v primerjavi z mešanci ( sem pozabila % )

Zakaj?  Iz zgoraj omenjenih pisanj!


Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.328


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #95 : četrtek, 05.08.2004 : 10:29:44 »

Jana čisto se strinjam. A kdo bo izvrševal nadzor.
KZS, ki sama sebe ščiti kot nora?
VURS - vursa ne birga nič drugega kot to, da so psi cepljeni in da so v primernem stanju. Matoša, Taček, verjetno še kdo so si pridobili ustrezno dokumentacijo in za  zadovoljitev potreb VURSA delajo legalno!!!!!!.

Sem ze zgoraj napisala, kaj smatram pod nadzor - papir. Kdo ga naj bi izdal? Ne vem, najbrz pa KZS, ki ze tako ima popis vseh rodovniskih mladicev. Ta baza podatkov (kaj bo v njej za vsakega posameznega psa, naj odloci kinoloska stroka) je lahko v vsakem trenutku povezljiva z veterinarsko bazo, kjer "bi morali" biti zaradi cepljenja proti steklini zajeti vsi psi. Na podlagi takega papirja se da potem na KZS in na VURSU (veterinarji) ugotoviti podatke o "zlahti". Ni mi jasno, zakaj se vsi izogibajo kot hudic kriza rabe kaksne ucinkovite baze podatkov. Saj smo vendar v dobi informacijskih tehnologij in tehnicno narediti ucinkovit sistem, kjer bi vsak posameznik (seveda proti doplacilu, recimo) pridobil podatke, ki jih potrebuje za uspesno vzrejno politiko v svoji psarni, ni noben problem. Problem pa je, seveda, ker se razlicni strokovnjaki in "strokovnjaki" ne morejo zediniti, kaj bi zeleli (so pripravljeni) ponuditi za izboljsanje razmer in kateri so tisti podatki, do katerih imajo pravico dostopa navadni smrtniki. Tisti, ki so pri koritu, do podatkov pridejo tako ali drugace.
Logiran

MISSA
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 813


« Odgovor #96 : četrtek, 05.08.2004 : 10:38:50 »

LP!
Simi, če je nekdo glup ko točak, še ne pomeni, da je škart. Jaz sem s tem mislila na razne druge anomalije, kot je gluhota, slepota, barva, tudi slabo srce itd... in res je, da pri 3 dni starem mladičku tega ne opaziš takoj, zato sem napisala par dni. Vsekakor tam do enega meseca bi lahko strokovni zdravniški pregled dal določene  rezultate, na podlagi katerih bi se ocenjevalo zdravstveno stanje. In tole z pogojnimi rodovniki mi ni čisto nič všeč. Ali je ali ga pa ni. Meni je to preprosto. In ko smo že pri tem, kako rada berem, da ljudje prodajajo vrhunsko kvalitetne mladičke, po pomožnosti potomce svetovnih prvakov v lepoti, nikjer pa nikoli ne piše, da so opravili te in te preglede ( pač za določeno pasmo) in da  so potomci staršev, ki so dajali zdrave mladičke. Največja bedarija, ki si jo je omislilo človeštvo je v tem, da je najbolj važna zunanja lepota in na razstavah, ki jo tudi ocenjujeje je največ obiska. Vzrejne pa so postranskega pomena. Moje mnenje je, da bi morali na razstavah gledati, ali je pes opravil  srčni pregled, test gluhote, slikanje in vse ostalo, da ne naštevam, šele potem bi ga čisto na koncu ocenili za zunanjo lepoto. Tako pa je najbolj važen podatek, ali je pes cepljen proti steklini. In če bi korenite spremembe nastale pri rodovniških psih, potem bi se nekaj premaknilo tudi pri tistih čistokrvnih nerodovniških ali kako se že temu reče?
In Simi, brez zamere, saj poznaš moje mnenje. Pa primigaj se že enkrat do mene, po tvoje slikce in dihurski ogled.
LP,Miša
Logiran
ninci
gost
« Odgovor #97 : četrtek, 05.08.2004 : 10:41:42 »




LP nina

Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #98 : četrtek, 05.08.2004 : 10:44:00 »

Na podlagi takega papirja se da potem na KZS in na VURSU (veterinarji) ugotoviti podatke o "zlahti". Ni mi jasno, zakaj se vsi izogibajo kot hudic kriza rabe kaksne ucinkovite baze podatkov. Saj smo vendar v dobi informacijskih tehnologij in tehnicno narediti ucinkovit sistem, kjer bi vsak posameznik (seveda proti doplacilu, recimo) pridobil podatke, ki jih potrebuje za uspesno vzrejno politiko v svoji psarni, ni noben problem. Problem pa je, seveda, ker se razlicni strokovnjaki in "strokovnjaki" ne morejo zediniti, kaj bi zeleli (so pripravljeni) ponuditi za izboljsanje razmer in kateri so tisti podatki, do katerih imajo pravico dostopa navadni smrtniki. Tisti, ki so pri koritu, do podatkov pridejo tako ali drugace.

Tokrat sem jaz pisala odgovor medtem, ko si mi ti že odgovarjala Grin.
Problem je, ker jih ne zanima (KZS in VURS) ista stvar. KZS skrbi za pse na področju vzreje in šolanja, VURS pa na področju z zakonom določenega obveznega cepljenja.
Strinjam se, da smo v informacijski dobi in da bi bil lahko Vursov server obremenjen še z za njih nepotrebnimi podatki.

Veš težko mi je pisat o tem, ker ne smem preveč povedat. Na eni strani sem lojalna do KZS (ajde do te še najmanj, ampak sem vseeno), po drugi strani pa moram biti lojalna tudi do VURS-a ker je le ustanova kjer kakšna stvar zaradi drugih interesov še ni zrela za javnost.
Primer, ki je že za nami je uvedba čipov. Takrat bi se lahko kinologija in država zelo zedinile in naredile korist za živali. A interesa s strani kinologije in tudi države ni bilo pretiranega. Dobro veš kaj čip je in kaj vse bi bilo lahko zapisano na njem. A kaj imamo gor - duplo ništa, še čitljivi niso na vseh čitalcih.
Kaj več o tem pa ne bi, ker me bodo linčali na obeh straneh.
Pa še zgodba o mojem psihičnem počutju se lahko spet ponovi od včeraj.

Za vsako stavar morajo biti zainteresirane vse vpletene strani. Dokler si niti ena stran (KZS) ni enotna o položaju oz. statusu mešancev je vsako dogovarjanje oz. predlaganje rešitev res samo jalovo premagovanje časa kislih kumaric.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.328


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #99 : četrtek, 05.08.2004 : 11:00:56 »

Za vsako stavar morajo biti zainteresirane vse vpletene strani. Dokler si niti ena stran (KZS) ni enotna o položaju oz. statusu mešancev je vsako dogovarjanje oz. predlaganje rešitev res samo jalovo premagovanje časa kislih kumaric.

Se povsem strinjam. Zato tudi moj predhodnji stavek: Problem pa je, seveda, ker se razlicni strokovnjaki in "strokovnjaki" ne morejo zediniti, kaj bi zeleli (so pripravljeni) ponuditi za izboljsanje razmer in kateri so tisti podatki, do katerih imajo pravico dostopa navadni smrtniki.

Simi, predpise in navodila pisemo ljudje, kar veva obe. Verjamem, da se ne da ta trenutek nic narediti, vendar ce bomo sedeli krizem rok ter se o problemih niti pogovarjali ne bomo, bo cez 20 let povsem enako ali se bolj konfuzno stanje. Tudi naslednje predpise in navodila bomo pisali ljudje (ne drzava, ne VURS, ne KZS...)... Za temi, ki jih sedaj pisejo, bodo prisli novi, mlajsi, bolj svezi, bolj odprti za "prave" ideje...

Vem, kaj je cip. Ob njegovem uvajanju sem tukaj gor pljuvala sistem, ki je dolocil, da se da cip mladicem sele pri prvem cepljenju. Sama sem zagovarjala (se vedno sem istega mnenja), da bi morali cip obvezno dobiti vsi mladici ze v leglu - kar je za naprej, pa tudi vsi ostali psi, ki ze obstajajo od prej, ob prvem cepljenju - kar je za nazaj. V enem letu bi bili pocipirani vsi psi, brez izjeme. Tisti, ki jih ni na cepljenje, seveda tudi cipirani ne bi bili, torej "ne bi obstajali". To bi bile "crne lise", ki bi izginile z njihovo smrtjo in zadeva bi bila za vekomaj zakljucena. Obenem ze imamo zakonodajo in kazni za tiste, ki ne cepijo psov. Ce se tak pes sreca z roko pravice (ugriz, izguba...), se takrat resuje situacija, ce z njim nikoli ni nobenih problemov in ga bo lasnik skrival do smrti..., ok. Amapak enkrat bi bilo takih "crnih lis" konec. Tako pa... Cipiras ali pa ne cipiras. Kaj ti pa kdo more. Saj se psov nimamo prestetih.
Logiran

astra
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 188


WWW
« Odgovor #100 : četrtek, 05.08.2004 : 11:50:59 »

Živjo Smiley

Glede prodiciranja mladičev brez rodovnika se mi zdi da večini (ne vsem) ljudi ki jih prodaja drugim v tem vidi le denar saj tisti ki bi imel psa, rad vidi da naj bi bil pes čistokrvni pa še ugodno bi ga dobil, tudi v zavetiših je veliko psov ki naj bi bili čistokrvni vendar pa večina raje vzame čistokrvnega kot mešančka, sosedi so imeli psa rottweilerja,
ki je bil pri hiši samo za to da so se lahko pohvalil da imajo čistokrvnega psa, pes pa je bil cel dan zaprt na sprehod so ga pelali zelo poredko

Glede sterilizacije pa bi povedala samo to da ima kar nekaj pozitivnih lastnosti, zato je sterilizacija verjetno res najboljša rešitev

Glede takšnih in drugačnih uuupsov se ker strinjam z drugimi, saj se zgodi sam vseno je možnost da se  najdeta dva čistokrvna psa zelo majhna

Lep pozdav Wink
Logiran
aleps
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 243


« Odgovor #101 : četrtek, 05.08.2004 : 12:09:14 »

Ojla!

Missa, ce bi na razstavah poceli vse to, kar si predlagala bi razstave trajale do polnoci Grin. Sicer pa je to, da na razstavah pregledujejo steklino cisto ok, ker se le ta prenasa z ugrizom, gluhota, napake na srcu ipd pa se ne prenasajo iz psa na psa ampak se dedujejo.

Sicer pa sem tudi jaz proti produciranju nerodovniskim mladicev. Zame je rodovnik pomemben, ker vem za vse prednike za nazaj, pa tudi to da so bili vsi predniki zdravi in niso imeli tezav s kolki in niso bili v sorodu.

Lp Spela, Goga in Indy!
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.328


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #102 : četrtek, 05.08.2004 : 12:15:08 »

Glede žlahte je vsaj nekaj kar se tiče prinašalcev napisano tukaj http://www.k9data.com/ . Zame ogromna baza, ki jo lahko dopolnjuješ. Notri so zapisani podatki, kdo je lastnik psa, predniki za uf rodovn nazaj, koliko let je pes dočakal, rezultat slikanja kolkov in komolcev itd. Meni se zdi zadeva uporabna, in kar je najbolj pomembno lahko dostopna. Brez da letam na KSZ in brskam po raznih arhivih, in prosim za vsako malenkost. Poleg vsega je zadeva mednaroda, samo kaj ko veliko slovencev zanjo kot sem opazila, po pregledu vpisov ne ve.
Bi bilo pa fino imeti tako bazo in na tak način dostopno za vse pasme. Saj kot ti praviš smo v dobi tehnologije, nevem zakaj za hudiča, jo nekateri še vedno ne uporabljajo.

ninci, hvala ti za tale link. Res uporabna zadeva in res skoda, da je ne uporablja vec Slovencev. Res cudno, ce vemo, koliksna populacija zlatkotov je v Sloveniji.

Imam pa nekaj pripomb. Stran je kot odprto bazo nekdo postavil (nikjer ne najdem, kdo je to). Ponudil jo je v splosno uporabo in obenem ponuja tudi modificiranje sistema za kaksno drugo pasmo. Vse lepo in prav in sigurno je zadeva se pa se zanimiva. Vendar, baza ni verodostojna, saj vanjo lahko pise vsakdo kar pac hoce. Vse, cemur se je treba zavezati, je strinjanje s pogoji, ki so tam navedeni. Da Slovenci radi krsimo pogoje, je vec kot jasno ze samo na tem forumu Wink. Sigurna sem, da se v tako odprtem sistemu kar same od sebe ponujajo moznosti za mahinacije, ki smo jim Slovenci tako podvrzeni Wink.

Med drugim pise tudi sledece:
citat s strani http://www.k9data.com/about.htm
K9DATA.COM is not a registry. Registries are organizations like the AKC, UKC, CKC, KC, etc., which register dogs  for a fee and keep extensive pedigree records.  K9DATA.COM is merely a database.  Most of the dogs in this database are probably registered with one or more registries, or they may not be registered at all.  Pedigree information may be entered by any registered user, not just the owner or breeder of the dog.  We do not review the information and we make absolutely no claims as to its accuracy.  K9DATA.COM is a good place to start your pedigree research, but if accuracy of information is important, you should independently verify the accuracy of the information you find.
konec citata

Jasno mi je, da je taka odprta baza dobrodosla, vendar je lahko samo zacetek nasih raziskovanj. Ce se ne motim, je namenjena samo rodovniskim psom. Torej, Smartovih mladicev tja ni mogoce vpisati, ali kako? Nisem se registrirala in nisem podrobno raziskovala podatkov za zlatkote.
Jaz sem imela v mislih "uradno" verzijo take baze, kamor dodajajo podatke samo "pooblascene osebe".

In, ninci, samo se pripomba glede "letanja na KSZ in brskanja po raznih arhivih ter prosenj za vsako malenkost". Ce se odlocam za vzrejo mladicev in prevzemam za njihov prihod na svet polno odgovornost, mi ne sme biti pretezko pogledati v kaksen arhiv, dvigniti kaksen telefon, napisati kaksno vlogo za dostop do podatkov ali placati kaksnega zneska (ki zagotovo ne more biti grozljivo visok) za kaksen izpis. Od tega, koliko se meni da ali ne da, je odvisno, koliko tezav bom v prihodnosti nakopala sebi in drugim. Res je pa, da je vse odvisno od moje volje in pripravljenosti. Na koncu bom jokala sama, ko bom zaradi "ne ljubi se mi", "nesmiselno je", "ne bom jim dala zasluzka",... na svet pripeljala mladice s takimi ali drugimi napakami, za katere bi se izkazalo, da bi jih z nekoliko vecjo skrbjo lahko preprecila.
Vsekakor se za leglo ne odlocam od danes do jutri in casa za raziskovanje ima vsak dovolj. Ce ne vec, pa vsaj od ene do druge gonitve psice.
Logiran

ninci
gost
« Odgovor #103 : četrtek, 05.08.2004 : 12:40:04 »



LP nina
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #104 : četrtek, 05.08.2004 : 16:11:41 »

Ta baza pride prav vsakemu, ki je resen, ne pa nekomu ki samo vnaša svoje ali tuje pse brez relevantnih podatkov zato, da so pač "notr" (samo pogleda se koliko je Tohočinskih pa te kap...90% jih je vnešeno BREZ kolkov, komolcev, lastnikov itd...80% pa celo brez prednikov  Shocked
Ja zelo pomagajoča baza se strinjam  Grin
In kot je rekla Jana, mirne duše se vnašajo X psi...ekola, samo Slovenci odkrijejo bazo pa je polna po domače rečeno "sranja".  Roll Eyes

Pretiravam? Mogoče ja, mogoče pa ne  Huh

Aja veste kaj bi bila EDINA rešitev za Slovence? Sistem kot ga imata AKC in KC...sej veste, limited registration pa full registration. Se mi ne ljubi razlagati kaj je to, tisti ki se spoznate na vzrejo že veste zakaj se gre  Wink


Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines