mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 10:51:45

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Socializacija in habitualizacija  |  Tema: Socializacija ali izgovor
Strani: [1] 2 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Socializacija ali izgovor  (Prebrano 22673 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« : sobota, 21.10.2006 : 23:24:49 »

 Kot lastnik dveh povsem razlicnih psov,sem se odlocil,da napisem nekaj misli o socializaciji obeh.Prvega psa,ko sem ga dobil,je bil eno tako prestraseno bitje.Bal se je vsega.Na videz zelo prijazen,nezenpo videzu ,ter z kosatim repkom,ki se je krasno bohotil za njegovim hrbtom.
   Okolica ga je ze kot mladica sprejemala z navdusenjem,Ljudje so venomer cmokali v njegovi blizini,kar je on sprejemal z enkratnim navdusenjem,ter ves igriv izkazoval navdusenje do ljudi.Kuzki so venomer tekli k njemu,ter so se igrali.Ljudje so venomer klepetali in ponosno
gledali svoje kuzke ,kako se igrajo z njim,klepete smo pa zavlekli velikokrat pozno v noc.Kuzek je zrastel v pubertetnika,ostali kuzki so pa se vedno prihajali k njemu.On je navduseno mahal z repom naprej,jaz kot lastnik sem bil pa ponosen.Ubogal je ,kar je bil pa sad mojega truda.Igrali so se,kuza je bil res enkratno socializiran,v kontaktu z ljudmi je bil ogromno,kar pa ni nenavadno,saj so ljudje dobesedno rinili k njemu.Vlekel me je na rolerjih,tudi po stirideset kilometrov,kar pa ni nic cudnega za vlecnega psa.Poznal je komando stop,pocasi,levo in desno,tako da res ni bilo problemov z vlecenjem.Kamorkoli sva prisla, ga je nekdo pobozal,ogovoril, mu ponidil kaj za pod zob in dal lepo besedo.
   Na agilityu se je izvrstno obnesel,ter je hodil z navdusenjem,dokler jaz nisem prekinil,saj sem se skregal z neko voditeljico,ki mi je solila pamet,kaj moj pes zmore in kaj ne.Takrat sem izgubil zivce,pes je naredil tisto,kar sem od njega zahteval,pa ni bilo prvic da je to vajo naredil.Prej je bil problem v instruktorci,da verjetno v zivljenju ni videla psa,ki preskoci 3 ovire na najvisji velikosti naenkrat v razmaku pol metra vsaka.Ko je videla opravljeno vajo ,je bila tiho,ampak ,ker sem trmast,sva agility zapustila,predvsem zaradi kvazi strokovnjakov.
     Pes je z mano hodil po koncertih.Ko je club HoundDog obstajal,je imel pes tam skoraj clansko izkaznico,saj ce je bil nov varnostnik in je kompliciral ,sem rekel,da naj gre po sefa.Sef je bil car.Z menoj je bil pes na tednu pank koncertov in celo noc dobival smetano,ter nonstop bozanje od ljudi,ki sva jih prvic videla.
   Sedaj preidem na socializacijo drugega psa.Ko sem ga k sebi privlekel je bil star nekaj vec kot dva meseca.Bil je hiperaktiven,nikakor se ga ni dalo zaustaviti.Hotel se je nonstop igrati.Ko sem sel z njem na sprehod ,sem slisal komentarje v stilu,stari ta pes bo pa bomba,prihajali so pa
od fantov,ki se po naseljih zbirajo in nimajo kaj delati.
    Nekaj casa je slo se vse lepo,ter je kuzek prisel do maltezanke,ter ves navdusen skakal okoli nje,ter se hotel igrati.Tako tudi pri drugih psih.Igriv in poln energije,zanjga je bila vse igra.Naucil sem ga pravilne igre,tako da sta se z Jack Russel terrierjem igrala kot zmesana,kot tudi z ostalimi kuzki.
     No, pri 5 mesecih je kuzek dobil ze bolj podobno postavo,ki pritice njegovi pasmi,ter je bilo tudi ze bolj razvidno za kaksnega psa gre.Vsak ko me je vprasal kaksnega psa imam, sem mu samo rekel terrier,Je kar nekaj casa trajalo,preden so pogruntali za kaksno pasmo v resnici gre.No pri njegovih petih mesecih,ves igriv in poln energije,je nek dan navduseno odtekel k maltezanki da bi se igral.Lastnica je zacela teci k svojemu psu,ter ga lovila,ulovila ga je pa tako,da se je vrgla na vse stiri in ga zascitila pred mojim psom.Rekel sem ji,saj ne bo nic,bi se samo igral.Odvrne mi,da se njena kuzika boji.
    To so bili zacetni soki,katere nisem pricakoval.Naj povem,da je njena psica navduseno mahala z repom. Smiley Pes je postajal cedalje bolj grajen,ljudje so cedalje bolj bezali,svoje pse na strike dajali,ter gledali z strahom,kaj jim moj pes hoce narediti pri sestih,sedmih,osmih .... mesecih.
   V mostecu so se trije psi igrali in je en crn labradorec bil tako grob ,da sem kar debelo gledal,saj je moj delal v rokavickah v primerjavi z njem.Spustim se mojega psa v igro,saj sem videl,da je naucen lepe igre,tako da sem vedel,da ne bo problemov.Se igrajo nekaj casa,ter zacnejo teci okoli,ko mi eden izmed lastnikov rece,da moj pes ni taprav za igro z njihovimi psi.Cakaj malo,moj pes ni niti priblizno tak kot tisti labradorec?!Zakaj potem ni za igro z njihovimi psi?Pripel sem psa,ter razocaran sel naprej.
     Ko je bil moj mali star 4 mesece,se je igral z prinasalcem mladicem.Med igro je lastnik prinasalca rekel,da imajo te psi to v sebi da ubijejo psa.To je komentiral po igri,ko sta se psa navduseno igrala. Sad
         Takih situacij je bilo na tisoce,vendar ne bom sel pisati vseh,saj sem ze tak spis napisal,da je vprasanje ce ga bo kdo sploh prebral.Kako so ga ljudje sprejemali?      Hm.....Z strahospostovanjem,kar je pes avtomaticno zavohal.Gledali so ga z na siroko odprtimi izbuljenimi ocmi,kar se vedno pocnejo,bezijo po stopnicah,da ne pride do srecanja,le redko ga kdo pride pobozati.Ze od nekdaj.Najbolj ga pridejo pobozati punce,saj zato jih pa ima tako rad. Smiley Vstope v lokale ima,vendar tam,kjer nimajo predsodkov.Sem ze dozivel,da so mi rekli da pes nima kaj iskati na njihovem vrtu,pred tem sem pa leta peljal starega psa tocno na ta vrt.
     Ko sem sel pomerjati nagobcnik v btc,sem sel do varnostnikov vprasati,ali smem z psom,saj grem nagobcnik pomerjat.Pogledala sta z izbuljenimi ocmi,kot da bi jih za slona vprasal,po premisleku pa sta mi rekla,da na lastno odgovornost,ter ce me kdo dobi,da mi onadva nista nic dovolila.Ko sem sel z psom notri,je folk debelo gledal,kar pa se ze navadis v letu ali dveh.
Ko sem sedel v lokalu in je za mojim hrbtom bila mamica z otrokom in je otrok tekel gor in dol,Mamica se je zadrla otroku,pejt sem,to so tisti psi,ki ubijajo. V meni je tisti trenutek vrelo.Razmisljal sem ali naj popi.... ali naj samo spokam.Sedel sem in kar nisem vedel kaj naj naredim. Hvalabogu,sem tisto kavo pustil tam,mamico sem ene parkrat ustrelil z pogledom in sel ves jezen domov.
Da skrajsam ze predolgo zgodbo.
    Ljudje komentirajo,da je treba take pse socializirati,isti ljudje,ki bezijo z svojimi psi stran.Isti ljudje,ki gledajo z nasiroko odprtimi ocmi.Isti ljudje,ki pametujejo.Te ljudje,ki imajo reseno vse v zvezi z psom,te ljudje ,ki bodo raje sedaj tiho,kajti ce ne ,jim ne bo preostalo nic drugega,kot da se ponudijo za kaksne ure igric z mojim psom.Sedaj je star leto in pol,in ima 36 kilogramov.Kar na dan z besedo,si bom rade volje vzel cas kadarkoli.
   Pa da ne bo samo negativnih iskusenj,bom dal primer se lastnice francoskega buldoga,ki me je presenetila prijetno,kar mi je polepsalo ne samo dan,ampak tudi prihodnost in povrnilo vero v ljudi.Srecala sva se na Bajarju,oziroma poti spomina in tovaristva,ter klepetala.Pustila je da se
psa povohata,moj se je pa hotel stepsti.Isti trenutek je bil na hrbtu,jaz sem se lastnici opravicil,ona pa je sprejela vse skupaj cisto normalno.Prosil sem jo, ce lahko pripelje svojega psa do mojega,medtem,ko sem bil na njemu,zato da vidi da mu buldog ne bo nic.Rade volje je to naredila,za kar sem ji hvalezen.Malo je takih.
lp




Logiran
aska2005
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.672


« Odgovor #1 : nedelja, 22.10.2006 : 00:08:11 »

O super..res lepo napisano..Samo nekaj zanima me, ko si omenil vlečni pes, kakše pasme pa je ta tvoj pes?...lp
Logiran
SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« Odgovor #2 : nedelja, 22.10.2006 : 00:49:29 »

Tehnicno gledano je mesanec,saj nima rodovnika.Drugace pa je njegov oce bil delovni pes iz Trnovega.Lastnik njegovega oceta je imel celo vprego delovnih psov.To je bilo pred vec kot dvanajstimi leti,ko sem jaz svojega dobil.
lp
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #3 : nedelja, 22.10.2006 : 01:07:32 »

..No pri njegovih petih mesecih,ves igriv in poln energije,je nek dan navduseno odtekel k maltezanki da bi se igral.Lastnica je zacela teci k svojemu psu,ter ga lovila,ulovila ga je pa tako,da se je vrgla na vse stiri in ga zascitila pred mojim psom...

..Ko sem sedel v lokalu in je za mojim hrbtom bila mamica z otrokom in je otrok tekel gor in dol,Mamica se je zadrla otroku,pejt sem,to so tisti psi,ki ubijajo. V meni je tisti trenutek vrelo.

Skrb Wink V prvem primeru ji ne bi nic naredil, bi se pa verjetno bolj grobo igral. Kdo ima vec sans v dvoboju Terier vs. Malti, da jih odnese brez fizicnih/psihicnih poskodb?
V drugem primeru je pa cisto tipicno. Ce se mama ne bi zadrla in "odpoklicala" otroka, bi pa lahko v najhujsem primeru jutri v slovenskih novicah brali, da starsi spet nimajo nadzora nad mladino, da so neodgovorni. Ne recem, da je tvoj tak, ampak kako lahko pri tujem psu vidis, da ti tamalga ne bo poskodoval (pa magari v igri)? Res pa je da je opazka o ubijalskih psih cisto nepotrebna Smiley
Logiran
SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« Odgovor #4 : nedelja, 22.10.2006 : 01:16:36 »

Mojemu psu je pri njegovih 12 mesecih Jack russel terrier dal svojo taco v gobec medtem,ko sta se igrala in je bil moj zmatran ter je samo lezal z jezikom ven.No ja,se od Jacka tacka je bila v njegovem gobcu.Kot sem ze napisal,se moj pes lepo igra,za kar sem dobro delal,da sem dosegel tak uspeh in velikokrat sem ga korigiral,ce je bilo potrebno.Ne bi se verjetno bolj grobo igral.Le zakaj?A zaradi dejstva,kdo so njegovi predniki.Zal je to samo se en predsodek. Smiley Pa ne zameri,se clovek kar navadi. Smiley Dobi nekako trso kozo.
Logiran
Babalu
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.214


« Odgovor #5 : nedelja, 22.10.2006 : 08:04:39 »

Tako s podobnimi izkusnjami ti odgovarjam...
1. ta forum je izredno dober naslov,kjer lahko dobis ogromno ljudi, ki bi se radi druzili s tvojim psom. Tudi sama sem ze izkoristila par clanov,da so pomagali pri Klarkovi nezaupljivosti. Sem prva v vrsti,ki je pripravljena it na sprehod!Pa mislim resno!
2.ob raznih neprimernih stavkih ljudi,imam ze nastudiranih par iztocnic:
"Kaj pes grize?" "Seveda,se najraje slastne zrezke."
"Joj take pasme...." Se lepo ustavis in vprasa "Gospa,katere pasme pa je ta pes?" Odgovora v vecini primerov ne bo...samo hitri pobeg.
Moja taktika ob panicnih ljudeh je vedno ta da vrzem na smeh,pri ta pametnih pa ta da iznicim njihovo pametovanje. Zal mi je,ampak zagovarjam mojo pravico obstoja in gibanja. V vecini primerov panicni ljudje po pobozajo psa in se zelo pomirijo Wink .
Drugace pa sem se jaz postavila na sprehajalno pot ter delila sircke in prosila ljudi naj dajo psu. Prav tako sem ljudi prosila,ce se psa lahko igrata. Ni kaj,ko je socializacija TVOJEGA psa na planu,je vredno se po blatu plazit!

Samo ti presodki niso iz trte zviti...poglej kaj vse ljudem nalagajo mediji in poglej malo v bolho....zadnjic sem celo nasla oglas,ki se je zacel ..."Prodajam ubijalske pse...". Pac ljudje so iz vseh strani bombardirani s podobnimi besednimi zvezami in slikami,da jim le to ostaja v spominu.
lp
Logiran
anu
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 62


« Odgovor #6 : nedelja, 22.10.2006 : 19:39:31 »

SamSvojMojster, ne sekiraj se dosti, folk je pošizil!
Moja psička je mešanka z malim hrtom in še  nekaj..., torej suhica na dolgih nogah s toplimi, velikimi očmi in ozkim gobčkom, pa doživljam izpade histeričnega strahu od raznoraznih "dam" in celo odraslih moških! Včeraj je lastnik maltežana dvignil v naročje in tekel v blok, ker ga je moja psička hotela pozdraviti - brez lajanja ali kaj takega!!!!!! Obožuje pač majhne psičke in bi se igrala z njimi. Tako, vidis so ljudje vse bolj histerični, čemur se lahko zahvalimo tudi senzacionalnim novicam medijev. Predlagam ti, da uživaš v družbi svojega kužka, ki je po pisanju sodeč gotovo lepo vzgojen in se ne oziraj na vse ostalo.
(poznam ameriško pitbulko, ki je prijazna kot mucek a videz ni ravno pomirjujoč in če ne bi bila od prijateljice, ne vem, če bi jo kaj dosti božala - takšni pač smo - polni predsodkov  Undecided )
Logiran
SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« Odgovor #7 : nedelja, 22.10.2006 : 19:51:46 »

Vsako druzenje z psom pride prav. Smiley Sodec po tvojih uspehih Balu (93 tock Munih Živa in pes Klark na tekmovanu) Smiley ,bi verjetno pokasiral se kaksen dober nasvet,kar je pa vedno dobrodoslo.Se priporocam.
Anu,kar se dobro vzgojenega psa tice,imam jaz se veliko dela.Najraje bi videl,da je pes tak,da ce ga kdo napade,da ne odreagira.Zal mi je to jasno,da ne bo slo.Tudi on je imel par svojih pubertetniskih poskusov,ki sem jih v kali zatrl,razen enega,ki se je slabo koncalo za napadalca.Z svojo vzgojo sem doslej dosegel,da ce ga majhen pes napade,da ga on ne napade nazaj,marvec maha z repom.Nocem doziveti napada velikega psa.Dejansko je preko pisanja tezko pokazati psa,treba ga je spoznati v zivo.Videz je pa res lahko hudic. Sad
Logiran
SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« Odgovor #8 : nedelja, 22.10.2006 : 20:07:02 »

Z svojo vzgojo sem doslej dosegel,da ce ga majhen pes napade,da ga on ne napade nazaj,marvec maha z repom.
Tako pa tudi ni bilo.Je tudi on odreagiral,ter hotel vrniti,pomagali so mi pa razlicni ljudje,da sem to dosegel.Predvidevam,da ce bi slo za res,bi se tudi on postavil zase.
Logiran
Felina
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 450


« Odgovor #9 : ponedeljek, 30.10.2006 : 13:04:12 »

Zdi se mi da je izjemno veliko lastnikov malih psov, ki kar bežijo pred velikimi. Jaz doživljam takšne izpade, pa imam na drugi strani vrvice škotskega ovčarja in shih-tzuja. Ker pa je škot velik hiperaktivec in zelo nežen kuža tudi težko najdem družbo za njega, ker je v okolici dosti blokov in malih kužkov, ki imajo prepoved igranja z njim, ostali veliki psi pa ga samo naskakujejo, ker je kastrat in se izživljajo nad njim dokler ne pride do pretepa. Kaj bi jaz dala, da bi na mojem koncu našla takšnega hiperaktivnega kužona za igro z mojim psom, ki je toliko socializiran, da je nežen pri igri, pa naj bo katerekoli pasme.

Potolaži se, ni samo izgled in pasma tvojega psa, ki odbija ljudi, to je vsespolšna preplašenost in nevednost populacije....žal.

Lp, Tina
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #10 : ponedeljek, 30.10.2006 : 13:59:18 »

Iz katerega konca pa ste?
SamSvojMojster, tudi jaz sem takoj za sprehod če želiš.

Felina, tudi s tabo. Moja je kar hiperaktivna.

Edino na začetku je malo zadržana do po njenem tečnih psov Wink

Torej povejte kje ste doma, da vidimo, če ni predaleč  Tongue
Logiran
SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« Odgovor #11 : ponedeljek, 30.10.2006 : 14:12:05 »

siska jaz osebno. : )
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #12 : ponedeljek, 30.10.2006 : 14:23:17 »

Super, Lj. ni tako daleč. Občasno smo tudi tam.
Jaz sem namreč iz Kp.

Torej, najbolje, da se preselimo v rubriko srečanja in se kaj zmenimo  Smiley
A v ljubljansko ali obalno?
Logiran
Felina
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 450


« Odgovor #13 : ponedeljek, 30.10.2006 : 14:49:56 »

No vsak iz svojega konca...jaz pa prestolnica stajerske.... Tongue

Ce pa bo kdaj kje srecanje hiperaktivnih, a neznih psov sem pa takoj za, pa ce se peljem preko cele Slovenije.  Wink   Jaz mojega ne dohajam in 3 ure dnevno aktivnega sprehoda mu niso dovolj, več pa priznam, ne zmorem, tak da psi so dobrodošli.  Wink

Lp, Tina
Logiran
SamSvojMojster
rad pišem
****
Sporočil: 400


« Odgovor #14 : ponedeljek, 30.10.2006 : 15:05:17 »

Torej, najbolje, da se preselimo v rubriko sreèanja in se kaj zmenimo Smiley
A v ljubljansko ali obalno?
Kateri bo toliko pogumen pa bo odprl novo temo ali se bo pisalo v ze obstojeco? Smiley
Logiran
Strani: [1] 2 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Socializacija in habitualizacija  |  Tema: Socializacija ali izgovor
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines