mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 27.04.2024 : 09:20:11

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Odgovorno skrbništvo ...  |  Tema: Predlog zakona o odgovornem lastništvu psov
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11   Dol
Natisni
Avtor Tema: Predlog zakona o odgovornem lastništvu psov  (Prebrano 51950 krat)
0 članov in 3 gostov pregleduje to temo.
stieber
novinec
*
Sporočil: 45


« Odgovor #90 : nedelja, 27.08.2006 : 10:36:33 »

Ojla!

Rada bi dodala še nekaj k zakonu... ob uvedbi zakona, ki uvaja obvezno šolanje in večjo odgovornost lastnikov bi bilo smiselno napisat v zakon tudi to, da plačajo lastniki NERODOVNIŠKIH čistokrvnih psov, ki so poleženi po 1.1.2007 (pač kadar bi bil zakon sprejet oz. recimo dva meseca po tem, da bi se šteparji pravočasno zamislili) obvezen davek na letni ravni. S tem bi se zmanjšala "proizvodnja" nerodovniških psov. Kdor pa ima posvojenega psa iz zavetišča pa bi bil oproščen davka pri cepljenju stekline recimo. S tem bi se spodbudilo jemanje psov iz zavetišč. Mislim da če bi bili davki za nerodovniške pse da bi se le malo ljudi odločilo za takega psa, saj vzamejo nerodovniškega psa prav zaradi denarja... Seveda pa se nikakor ne bi smelo prizadeti dosedanjih lastnikov nerodovniških psav, ker bi to lahko pospešilo zapuščanje takih psov. Ciljna skupina bi bili bodoči lastniki. S takim sistemom in doslednim izvajanjem zakona mislim da bi se lahko veliko spremenilo.

To bi bilo seveda zares nesmiselno in brez prave podlage. Če je pri nevarnih pasmah zadaj neka razumljiva logika (prav določene pasme povzročijo bistveno več žrtev kot druge), tu zadaj ni nobene logike. Ker lahko vsakdo prosto pari svoje živali, ne moreš obdavčiti nekoga, ki to počne, drugega pa ne. Poleg tega nekateri "pasjeljubci" kričijo, da nerodovniški čistokrvni psi sploh ne obstajajo. Po moji izkušnji gre predvsem za tiste, ki so predrago plačali za svoje pse in posledično ne prenesejo, da ima nekdo psa enake 'pasme', s tem, da je zanj odštel desetkrat manj denarja. In v okolici nazadnje izpade tako- "Ej, veš, da je Berta dala za psa 300 jurjev?" "Ej, kolk je neumna! Zaradi tistega papirja! Francl ga je pa kupil za 25 jurjev pri Markotu, pa Franclnov je večji pa močnejši." Posmeh in roganje okolice pa je za marsikoga zelo boleča stvar.
Logiran
stieber
novinec
*
Sporočil: 45


« Odgovor #91 : nedelja, 27.08.2006 : 10:39:06 »

Jaz pa mislim da je predlog glede davkov na nerodovniške čistokrvne pse dober. Kar pa se tiče izvajanja in neizvajanja, pa je tako ali tako jasno da se zakoni slabo izvajajo (ali pa se sploh ne) ampak če se bodo slučajno nekega dne malo bolje pa bi bilo zelo dobro da imajo zapisano kaj podobnega kot je predlagala Geri. Meni osebno se ideja zdi zelo dobra, nekateri ljudje so samo nevedni glede zadev okoli šteparjev, mislim pa da bi se sigurno pozanimali kako in kaj je s temi zadevami, če bi jih udarilo po žepu, in posledično bi bili ljudje malo bolje osveščeni.



In od kje tebi znanje, da je vsakdo, ki pari nerodovniške pse, kar avtomatsko 'štepar'? Potlej so tudi tisti, ki skušajo ponovno oživiti izumrle pasme ali ustvariti novo, šteparji? Tisti, ki med sabo pari rodovniške pse, pa nikakor ne more biti štepar, kajne? Logika, dekleta, logika. Uporabljajte jo vendar.
Logiran
Žiži
rad pišem
****
Sporočil: 348


WWW
« Odgovor #92 : nedelja, 27.08.2006 : 12:22:16 »

stieber

tu se pa ne moram strinjati s teboj, zakaj rodovnik je bilo že miljonkrat napisano, zame osebno je pomemben, ker preprečuje preveliko iskoriščanje psičk s številnimi legli katere služijo zgolj za reprodukcijo in nemalokrat zaslediš, da ima psička 2xletno leglo in le mladiči iz prvega legla imajo rodovnik, klub istim staršem pa drugo leglo ne dobi rodovnika in te mladičke se prodaja po veliko nižji ceni, ja in z mladiči ni prav nič narobe saj imajo iste starše, narobe je ker ima samička preveč legel, kar jo izčrpava. Davek na taka legla res ni smiselen, zato bi bilo res najbolje uvesti davek na pse ne glede na to ali so rodovniški, nerodovniški ali čistokrvni mečančki, veliki, majhni, kosmati ali goli in ljudje bi verjetno pred nakupom živali veliko bolje premislili ali si psa sploh želijo ter zakaj si ga želijo in ali so zanj pripravljeni plačevati.Posledica davka bi bilo verjetno manjše povpraševanje in posledično tudi veliko manj legel, vsaj nerodovniških da ne govorim o leglih mešančkov saj bi njihovi lastniki veliko težje odali svoje kosmatinčke, čeprav se ravno pri teh najbolj bojim, da bi se mladičev kar po domače odkrižali, nevem nekje bi morala biti še kakšna varovalka. Ma res je težko biti pameten.

drobtinica

s teboj se pa strinjam, pes ob rolarju nima kaj iskati, pa naj bo otrok ali odrasel človek, pa naj vodi čivavo ali x psa.

LepDan
Logiran
drobtinica
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.477


« Odgovor #93 : nedelja, 27.08.2006 : 15:03:11 »

Naj še enkrat dodam svoje malo manj skromno menje. Pa naj bo logično ali ne, o tem bo ocenil stieber

Nobenega psa ni na svetu, ki bi imel rad vse ljudi, vse živali, ki ne bi tu in tam skočil za kakšno ptico ali pa bi ga prevzel vonj goneče se sosedove psice (razen če ni kastriran). Pač, edini, ki ga jaz poznam, je tisti pasji kip iz Egipta, imena se slučajno ne spomnin, vem da je začtinih vhoda v enega izmed hramov.
Psom in mačkonarjem je tisti, ki jih je ustvaril, namenil tudi grbo, nasrčeno dlako in izpodvih zgornje ustnice. Pa menda ne zato, da bi se postavili pred ogledalo in se zdeli sami sebi neznansko smešni.

Torej, vsi psi so canis familiaris, zato mora biti zakonodaja za vse njihove lastnike popolnoma enaka:
- osnovna vzgoja, šolanje obeh, ki pa se ne sme končati, ko domov prinesemo dokazilo temveč nadaljevati skozi zelo življenje;
- pobiranje "kakcev" (vsi kakci namreč ne glede na velikost smrdijo in so neprijetni);
- odgovornost do drugih ljudi in živali;
- dosledna uporaba povodca na javnih mestih (tudi gozd je lahko javno mesto, če je v njem obilo gobarjev in borovničarjev;
- nakup ali prevzem psa glede na fizične in psihične karakterstike novega gospodarja, ob upoštevanju želja, pogojev, zahtevnosti. Tudi Smetka psa ne odda prvemu, ki pride mimo in bi rad le darilo za sinov rojstni dan;
- prevoz z javnimi sredtvi (malega kužka lahko na avtobus ali vlak, morda čez mejo prešvercaš v nahrbtniku, lastniki velikih pa moramo imeti poleg nagobčnika še boks pa po možnosti še osebnega stražarja, ki bo varoval sprevodnika;
- obvezno cepljenje ter mikročipiranje ali tetovaža;
- znižanje cen evtanazije, sterilizacije in kastriranja (marsikomu je to povod za to, da svojega kosmatinca odvrže);
- prepoved sprehajanja psov z rolerji ali na kolesih.

Pa ne glede na to, ali ima pes škarjast ali kleščast ugriz, ali je ovčarski pes, šarinc, hrt, pinč, mastif ali ptičar, ne glede na to, ali je lupoidni, molosoidni ali graioidni tip. In ne glede na to, ali je rodovniški, mešanec, kupljen pri kvazi trgovcu ali priznanem vreditelju ali pa je celo bivši zavetiščar. In ne glede na to, ali je Pika, Muri, Bučko ali pa Stena Orleanska Gabor.

Glede nekje omenjenega napada rotweilerjev na punčko v Celju. Ni šlo za punčko temveč za dekle, ki se je v poznih urah vračalo z zabave. Obsojam lastnika psa, obžalujem dekletove poškodbe, ampak potrebno se je vprašati tudi, zakaj je zadeva tako hitro potihnila. Ne sprejemam pa nekaterih govoric, da je rotweiler preskočil 2,5 m visoko ograjo. Ja, morda le v primeru, da je bil anoreksičen ali pa da ima takšne sposobnosti kot horjulski Ninko.

Izven konteksta te teme pa naslednje: Vsi tisti, ki smo lastniki tako imenovah nevarnih mastifov, si le-te nismo privoščili zaradi dvigovanja svojega ega ali prikazovanja moči. Zato je laično razlikovanje glede nevarnih, manj nevarnih, miroljubnih, popolnoma nedolžnih popolnoma odveč. Za to obstaja strokovna literatura, kinologi, ustrezni vzreditelji. Nerazumno je namreč "nevarnost" pasme poistovetiti le z velikostjo in močjo psa ter branjem rumenega tiska.

Človek je namreč na razvojni poti psa odigral najpomembnejšo vlogo. Če je pes podaljiv, napadalen ali zloben, je takšno NENARAVNO OBNAŠANJE POSLEDICA NASILNEGA ALI NEPRIMERNEGA RAVNANJA NJEGOVEGA ČLOVEŠKEGA GOSPODARJA.

Lep dan! Drobtinica in bivša zavetiščarka rotweilerka Aisha
Logiran
stieber
novinec
*
Sporočil: 45


« Odgovor #94 : nedelja, 27.08.2006 : 16:16:10 »

Naj še enkrat dodam svoje malo manj skromno menje. Pa naj bo logično ali ne, o tem bo ocenil stieber

Nobenega psa ni na svetu, ki bi imel rad vse ljudi, vse živali, ki ne bi tu in tam skočil za kakšno ptico ali pa bi ga prevzel vonj goneče se sosedove psice (razen če ni kastriran). Pač, edini, ki ga jaz poznam, je tisti pasji kip iz Egipta, imena se slučajno ne spomnin, vem da je začtinih vhoda v enega izmed hramov.
Psom in mačkonarjem je tisti, ki jih je ustvaril, namenil tudi grbo, nasrčeno dlako in izpodvih zgornje ustnice. Pa menda ne zato, da bi se postavili pred ogledalo in se zdeli sami sebi neznansko smešni.

Torej, vsi psi so canis familiaris, zato mora biti zakonodaja za vse njihove lastnike popolnoma enaka:
- osnovna vzgoja, šolanje obeh, ki pa se ne sme končati, ko domov prinesemo dokazilo temveč nadaljevati skozi zelo življenje;
- pobiranje "kakcev" (vsi kakci namreč ne glede na velikost smrdijo in so neprijetni);
- odgovornost do drugih ljudi in živali;
- dosledna uporaba povodca na javnih mestih (tudi gozd je lahko javno mesto, če je v njem obilo gobarjev in borovničarjev;
- nakup ali prevzem psa glede na fizične in psihične karakterstike novega gospodarja, ob upoštevanju želja, pogojev, zahtevnosti. Tudi Smetka psa ne odda prvemu, ki pride mimo in bi rad le darilo za sinov rojstni dan;
- prevoz z javnimi sredtvi (malega kužka lahko na avtobus ali vlak, morda čez mejo prešvercaš v nahrbtniku, lastniki velikih pa moramo imeti poleg nagobčnika še boks pa po možnosti še osebnega stražarja, ki bo varoval sprevodnika;
- obvezno cepljenje ter mikročipiranje ali tetovaža;
- znižanje cen evtanazije, sterilizacije in kastriranja (marsikomu je to povod za to, da svojega kosmatinca odvrže);
- prepoved sprehajanja psov z rolerji ali na kolesih.

Pa ne glede na to, ali ima pes škarjast ali kleščast ugriz, ali je ovčarski pes, šarinc, hrt, pinč, mastif ali ptičar, ne glede na to, ali je lupoidni, molosoidni ali graioidni tip. In ne glede na to, ali je rodovniški, mešanec, kupljen pri kvazi trgovcu ali priznanem vreditelju ali pa je celo bivši zavetiščar. In ne glede na to, ali je Pika, Muri, Bučko ali pa Stena Orleanska Gabor.

Glede nekje omenjenega napada rotweilerjev na punčko v Celju. Ni šlo za punčko temveč za dekle, ki se je v poznih urah vračalo z zabave. Obsojam lastnika psa, obžalujem dekletove poškodbe, ampak potrebno se je vprašati tudi, zakaj je zadeva tako hitro potihnila. Ne sprejemam pa nekaterih govoric, da je rotweiler preskočil 2,5 m visoko ograjo. Ja, morda le v primeru, da je bil anoreksičen ali pa da ima takšne sposobnosti kot horjulski Ninko.

Izven konteksta te teme pa naslednje: Vsi tisti, ki smo lastniki tako imenovah nevarnih mastifov, si le-te nismo privoščili zaradi dvigovanja svojega ega ali prikazovanja moči. Zato je laično razlikovanje glede nevarnih, manj nevarnih, miroljubnih, popolnoma nedolžnih popolnoma odveč. Za to obstaja strokovna literatura, kinologi, ustrezni vzreditelji. Nerazumno je namreč "nevarnost" pasme poistovetiti le z velikostjo in močjo psa ter branjem rumenega tiska.

Človek je namreč na razvojni poti psa odigral najpomembnejšo vlogo. Če je pes podaljiv, napadalen ali zloben, je takšno NENARAVNO OBNAŠANJE POSLEDICA NASILNEGA ALI NEPRIMERNEGA RAVNANJA NJEGOVEGA ČLOVEŠKEGA GOSPODARJA.

Lep dan! Drobtinica in bivša zavetiščarka rotweilerka Aisha

Oh, ja, tudi majhno punčko je napadel rotvajler, mislim da samica, in ni bilo v Celju. Kake 2 leti nazaj se mi zdi. Pes je preskočil ograjo in atakiral.

Oceno bi rada? You got an F! Smiley
Logiran
drobtinica
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.477


« Odgovor #95 : nedelja, 27.08.2006 : 16:24:53 »

Ne razumem niti besede atakiral - morda je to v nesloveščini napad. Kaj pa je veliki F mi sploh ni jasno, razen tega, da je F sedma črka slovenske besede.
Logiran
drobtinica
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.477


« Odgovor #96 : nedelja, 27.08.2006 : 18:08:58 »

Glede na to, da je bila ta tema odprta za konstruktivne predloge nekaterih forumcev k pripravi ustreznejše zakonodaje, so me nekateri posti pripravili do tega, da sem res jezna.

Stieber, moj odgovor na tvoje poste je naslednji: Tudi jaz bom uporabila F, razlagaj si ga lahko kot: Full nergač, Frajer, Funnyboy ali Funny girl, Frik, Full potreben nagobčnika, Fajn fant, Full potreben spoznavanja pasem... Odločitev je tvoja, ti že veš kam spadaš.

Pa lahko si tudi Full cool in zaideš še na kakšen drug podforum in pogledaš, ali je kakšen pesjanar ali mačkonar Full potreben pomoči glede na Full nedorečeno zakonodajo.

Full šefica Jana, lahko me skenslaš, če se ti zdi, da sem bila Full .....
Logiran
stieber
novinec
*
Sporočil: 45


« Odgovor #97 : nedelja, 27.08.2006 : 21:30:05 »

Ne razumem niti besede atakiral - morda je to v nesloveščini napad. Kaj pa je veliki F mi sploh ni jasno, razen tega, da je F sedma črka slovenske besede.

Atakirati-napasti.  Smiley
Logiran
Žiži
rad pišem
****
Sporočil: 348


WWW
« Odgovor #98 : ponedeljek, 28.08.2006 : 08:24:22 »

stieber

zdajle sem pregledala tole temo od začetka in sem opazila, da si na predloge drugih vedno le odgovarjal z svojimi pogledi na njihov predlog, tudi prav in lepo, samo mene zanimajo tudi tvoji pogledi na zakon o odgovornem lastništvu in tvoje osebne pripombe ali predlogi na to temo, kako izboljšati ta predlog zakona, da bo vsaj nekoliko pravičen do vseh psov in njihovih lastnikov in enkrat za vselej prinesel malo reda na tem področju.

LepDan
Logiran
stieber
novinec
*
Sporočil: 45


« Odgovor #99 : ponedeljek, 28.08.2006 : 11:03:47 »

No, moje predloge sem napisal že pred časom na nekem drugem forumu, zato se ne bi ravno ponavljal. So pa recimo lastniki določenih pasem noreli, ko sem omenil psihološke teste in nagobčnike. Prevelik ego ni dopustil, da bi se lahko sprijaznili z mislijo, da bi moral njihov pes hoditi okrog z nagobčnikom. Ker sem jih z argumenti vedno potolkel, so se začli spravljati na osebno raven, pri čemer niso štedili z lažmi in domnevami. Zato sem raje prišel na ta forum, kjer dialog poteka na precej višjem nivoju, moderatorji so zrele in dokaj nepristranske osebnosti in nihče ti ne briše postov zgolj zato, ker imaš drugačno mnenje ali pogled na svet.
Logiran
Žiži
rad pišem
****
Sporočil: 348


WWW
« Odgovor #100 : ponedeljek, 28.08.2006 : 11:51:12 »

stieber

jaz osebno tvojih predlogov nisem brala, zato me resnično zanimajo in verjamem, da nisem edina, morda res niso slabi in ne vidim razloga zakaj jih ne bi ponovil tudi na tem forumu, več glav več ve in morda bodo lahko v pomoč pri popravkih tega predloga.

LP.
Logiran
drobtinica
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.477


« Odgovor #101 : ponedeljek, 28.08.2006 : 12:48:23 »

Stieber

če si dobro prebral moje poste, moja Aisha nosi nagobčnik, čeprav je to, ker je pač edina v mjem okolju (izjema policijski psi na kakšni košarkarski ali rokometni tekmi) dvorezen meč. Eni jemljejo to kot odgovornega lastnika (ne glede na pasmo), drugi pa tvojega psa zaradi nagobčnika avtomatično vzamejo za nevarnega.
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #102 : torek, 28.11.2006 : 17:35:59 »

Pravkar v parlamentu poteka razprava o tem zakonu. TV SLO 2.
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #103 : torek, 28.11.2006 : 18:06:51 »

TV SLO nehala prenasati, zdaj je prenos na Lj-kablu.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #104 : torek, 28.11.2006 : 18:45:51 »

Ja, TV2 so ven vrgli, naj bi pa bil posnetek (nadaljevanja) po koncu rednega programa na TV2, torej sredi noci.
Super bi bilo, ce lahko kdo malo spremlja, da vidimo, kaj bodo pogruntali. Na zalost mi do sedaj ni uspelo veliko ujet Huh.
Logiran

Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Odgovorno skrbništvo ...  |  Tema: Predlog zakona o odgovornem lastništvu psov
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines