mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 24.04.2024 : 03:19:43

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Tema: Receptorji vonja pri posameznih pasmah
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Receptorji vonja pri posameznih pasmah  (Prebrano 7439 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« : sobota, 24.01.2004 : 16:54:02 »

Mogoče kdo ve, kje bi se dobilo karkoli o vonjskih celicah pri posameznih pasmah?

Nekje sem zasledila, da jih ima NO 220 milijonov, oz. 150 vonjskih celic na kvadratni cm. To pa je tudi vse; rada bi vedela 'sposobnosti voha' tudi pri ostalih pasmah.

 Huh Huh Huh

[spremenjen naslov teme; Jana]
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #1 : sobota, 24.01.2004 : 19:44:22 »

Enostavno povedano: stevilo receptorjev vonja je odvisno od prostornine nosne votline oz. od povrsine nosne sluznice. Na primer: clovek ima 5 milijonov receptorjev, NO 220 milijonov, fox terier 147 milijonov, jazbecar 125 milijonov.

"Vohalna sposobnost" pa ni odvisna samo od stevila teh receptorjev, ampak tudi od nekaterih drugih dejavnikov.
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #2 : sobota, 24.01.2004 : 23:18:06 »

Dani, kaj mogoče veš ''številko'' receptorjev za rottweilerja? Undecided Smiley

Citat
"Vohalna sposobnost" pa ni odvisna samo od stevila teh receptorjev, ampak tudi od nekaterih drugih dejavnikov.
Vem za pigmentiranost (bolj je črn in velik, boljši je Cool ), kaj pa še preostali dejavniki?

Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #3 : nedelja, 25.01.2004 : 07:53:26 »

Roti jih ima priblizno toliko kot NO. Drugi dejavniki so tudi izkusnje, nacrtno ucenje razlikovanja vonjev, redni treningi, starost ipd.
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #4 : nedelja, 25.01.2004 : 15:15:17 »

A da jih ima toliko kot NO?? Shocked Shocked Cheesy Cheesy Cheesy

Kaj pa kratkogobčni psi, npr. bokser- je res, da je to velika ovira pri sledenju??
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #5 : nedelja, 25.01.2004 : 16:40:02 »

Bokser lahko uspesno izdeluje manj zahtevne sledi, za vrhunskega sledarja pa, razen izjemoma, ni primeren. Ce se vsaj malo ukvarjas s temi zadevami, ves, da so pri sledenju na zahtevnejsih sledeh oz. terenih zelo pomembni tudi vremenski pogoji. V zahtevnejsih pogojih bo imel bokser kljub kvalitetnemu treningu vec problemov v primerjavi z nekaterimi drugimi pasmami. To pa je seveda povezano s stevilom vonjalnih receptorjev.
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #6 : nedelja, 25.01.2004 : 20:44:07 »

Hvala za odg.! Smiley
Še vedno pa me muči katere pasme so v vrhu po 'številu receptorjev'??  Tiste z nad 200 milionov Grin
Koliko več receptorjev pa ima ''profesionalec'' Grin Grin (bloodhound) od NO...  ??
 Undecided Undecided Undecided
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #7 : ponedeljek, 26.01.2004 : 09:47:21 »

Bloodhound jih ima vec od NO (natancnega stevila ne vem) in je pes, ki mu priznavajo prvo mesto med psi glede na vohalne sposobnosti. Ja, v vrhu naj bi bili tisti, ki imajo priblizno toliko receptorjev, kot NO, ali vec. Kljub priblizno enakemu stevilu teh receptorjev pa prihaja do razlik med samimi pasmami tudi glede na namen, za katerega so bile vzrejane. Vecini psov je seveda najbolj odlocilno cutilo voh, vendar se hrti pri opravljanju "delovnih dolznosti" prvenstveno zanasajo na vid. A tudi hrti lahko uspesno sledijo z nosom. Celo afganistanski hrt, ki ga mnogi neupraviceno imenujejo za najbolj neumnega.  Neumnih psov ni, vsi so tako inteligentni, da lahko cloveka "ovijejo okrog prsta".
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #8 : ponedeljek, 26.01.2004 : 20:03:48 »

Hehe, ne dvomim v afgančevo ovijanje gospodarja okoli njegovih šap Roll Eyes Wink
Pa, pameten je še preveč, ker se ne pusti izkoriščati in izpolnjevati neumne ukaze nas, pesjanarjev, hehe!! Grin

Ampak, to pa nisem vedela, da ima RW pribl. toliko rec. kot NO Shocked sram sram  in me  sedaj zelo veseli, v kolikor bo moj naslednji reševalni pes (no, upam, da ne še kmalu Wink ) rott Grin  

(Čeprav ne dvomim, da Tori ne bi bila dobra, če ne bi bila že 'babica'.)

Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Tema: Receptorji vonja pri posameznih pasmah
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines