mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 09.06.2024 : 18:09:20

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Border collie - čvek
Strani: 1 ... 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 ... 162   Dol
Natisni
Avtor Tema: Border collie - čvek  (Prebrano 473480 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #795 : torek, 16.08.2005 : 21:46:55 »

Kaj si pa ti dosegla? Ker takole ko berem tvoje napade se imaš za očitno nekaj več kot sem jaz. Pa se kot članica UO SKBOP in pripravnica za nekaj britancev imej. In ti želim čimprejšnje take uspehe v različnih kinoloških disciplinah, kot jih imam do zdaj jaz (NE razstave posebi poudarjam - tu se niti ne poskušam uveljavljati posebno) in čimprejšnje sojenje v tujini na kaki veliki mednarodni razstavi. In to enkrat do 29. leta se razume Wink

Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.327


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #796 : torek, 16.08.2005 : 21:50:22 »

Za takle pink ponk so na voljo zasebna sporocila.
Na zeljo vpletenih (ce se zelite obmetavati javno) se lahko odpre tudi posebna rubrika z ustreznim naslovom.
Logiran

Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #797 : torek, 16.08.2005 : 22:09:44 »

Jana,
zaradi mene lahko tale pink ponk tudi v arhiv preselis. Ne bom vec odgovarjala na neumnosti, dejanja bodo pokazala svoje, cez cas... se bojim da predcasno... Wink Grin
Logiran
SKYWALKER
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 727


« Odgovor #798 : torek, 16.08.2005 : 22:52:26 »

Men osebno je pa takšenle
http://www.moj-album.com/slike/52692/h7E2yb7wlRdTrvK5.v.jpg
čist všeč(seveda,ker je MOJ) Grin Grin Grin


LP Zoran
Logiran
Mawlch
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 18


« Odgovor #799 : sreda, 17.08.2005 : 02:53:05 »

Mawlch, ker te toliko moti dlaka, kako pa gledaš na pse, ki praktièno nimajo dlake oz. bolje reèeno poddlake? Ne govorim o dolžini in zanima me, kje si videl borderja z grozno dolgo dlako?

Vem, da se ne strinjaš, ampak zelo me moti, da vzreditelj sploh ne gleda na zunanjost. Èe te sploh ne zanima zunanjost, poleg tega pa te motijo psi, ki zmagujejo na FCI razstavah, zakaj imaš pse z FCI rodovniki? Je to mogoèe povezano z zasluškom?

Tko je rekao da me moti dlaka, moti me pas koji ne moze disati od dlake  Wink.
Radni pas, znaci border, treba imati toliko dlake koliko mu to treba kako bi nesmetano radio: ako zivi u hladnim klimatskim uvijetima normalno je da je dobro da ima dulju i guscu dlaku, sve dok nije takva da mu se za nju lijepe sve moguce trave i cicki. Uvijek mu je kad dodje ljeto mogu osisati kad strizu i ovce  Cheesy.
Da, podlaka... cinjenica je da dosta nasih kucnih pasa nema bas puno podlake, vjerojatno zato sto im ne treba jer zive na toplom. Izuzev rijetkih iznimka, ako takvog pas bez puno podlake izbacis u dvoriste kvaliteta dlake oz kolicina podlake ce se promijeniti.

Ma ja jako gledam na zunajnost, daleko od toga da mene kao jednog velikog esteta zunajnost ne zanima. Ali ukusi su razliciti. Osim toga meni je jako bitno kako border izgleda dok radi i najlijepsi mi je kad pogrbljen radi s ovcama.

No uopce me ne motiju psi koji pobjedjuju na rastavama, jer se s tim ni ne bavim  Grin.
Hej, pa rastave nisu jedini FCI kinoloski sport (malo mi je sad muka kad moram napisati da su rastave sport  Tongue).

A sto se tice zasluska (vjerojatno mislis na novce), niti uzgajam bordere jer mi trebaju novci, niti smatram izlozbene bordere konkurencijom, jer ja uzgajam pse za rad ne za izlozbe. To je prvo sto neki potencijalan kupac cuje kad me nazove.
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #800 : sreda, 17.08.2005 : 12:11:39 »

Jaz sem danes ugotovila, da je naša Oli potomka psice Old Maid (Andre Brown), ISDS 1.
In seveda Old Hemp-a ISDS 9, in da je njen rodovnik, v nekaterih vejah, sledljiv so leta 1893.

A je kdo prišel tolk daleč?
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Mitja
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 93


« Odgovor #801 : sreda, 17.08.2005 : 13:00:29 »

Jaz sem v nekaj minutah za obe svoji psici prisel tako dalec.
Do Old Maid ISDS1 prides preko Wiston Capa, ki ga ima v rodovniku
menda vec kot 95% zivecih borderjev.  Za Old Hempa pa itak velja, da je
menda prednik vseh borderjev.
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #802 : sreda, 17.08.2005 : 13:10:41 »

Ja - ampak moja žvala je kao "show" linija Smiley Zato sem toliko bolj vesela.
A si ti prišel po Puppy? Jaz po njeni strani ne najdem "povezave" do Hempa in Old Maid?

A si videl pasmo psice pod ISDS 8?
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Mitja
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 93


« Odgovor #803 : sreda, 17.08.2005 : 13:25:42 »

Ne glede na to ali je border t.i. show ali delovna linija ima skoraj zagotovo v rodovniku Wiston Cap-a ISDS 31154, katerega rodovnik gre do obeh "ustanoviteljev" pasme Old Hempa ISDS 9 in Old Maid ISDS 1. Tudi Puppy ga seveda ima v rodovniku, verjetno celo veckrat saj se v rodovniku Ceri pojavi skupaj kaksnih 7 krat, Za Niamh pa nisem niti gledal saj glede na Puppy itak ni nobene razlike.
Kaj pa je ISDS 8, a je mogoce beardie. Menda jih je ISDS nekoc itak vodil pod svojo rodovno knjigo. Menda (tako pravi Tomster) je se danes pri opisu psa mozno navesti tip dlake bearded. Morda bi lahko kaj o tem napisal Mawlch?
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #804 : sreda, 17.08.2005 : 13:36:31 »

Ja, ISDS 8 je beardi.

Mogoče je pa ravno v tem, ali prideš s show psom v ISDS register ali ne "skrivnost", zakaj so nekomu všeč bolj "medvedkast tip" (avstralsko poreklo) , ali pa "ostali" tip - ISDS poreklo? Samo razmišljam na glas.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Mitja
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 93


« Odgovor #805 : sreda, 17.08.2005 : 13:53:54 »

Delitev na taksne ali drugacne (razstavne) tipe je prisla veliko kasneje. Vsi borderji izhajajo iz ISDS. Drugih borderjev enostavno ni bilo. Saj zato si pa nekateri pulimo lase ob izjavah novodobnih "vzrediteljev", ki mislijo, da so izumili pasmo.
Kdaj pa je FCI priznal borderja kot pasmo? Menda tam sredi 70 tih let prejsnega stoletja. Wiston Cap pa je zivel v 60-tih letih, bil zmagovalec Suprema '66 itd. Zaplodil je ogromno potomcev (zato prakticno vsak rodovnik borderja vodi do Old Hempa in Old Maid), med njimi vec bodocih zmagovalcev Suprema in drugih velikih tekmovanj v pasi. Menda je "odgovoren" tudi za pokoncna usesa.

Mislim, da si prav ti v enem od prejsnih postov ugotovila, da pri veliko razstavnih psih ze v drugi ali tretji generaciji naletimo na ISDS pse. Po moje to kaze na mladost pasme (v smislu FCI) in pa na pametno ravnanje vzrediteljev, ki v svojo (ceprav morda lepotno) vzrejo vkljucujejo delovne pse.
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #806 : sreda, 17.08.2005 : 14:06:28 »

Zadnji standard borderjev je iz leta 1988.
Ja, seveda so bili borderji že prej. In so se z ovcami in razseljenci selili po svetu. Tjasa mi je enkrat posredovala eno pisanje, v katerem je bilo napisano, da so (verjento zaradi pomanjkanja genestkega materiala ali pa slučajno), v "border collije" križali tudi druge pse, psi pa so s tem izgubili nekaj na tipičnosti (vsaka podobnost z "borderji brez rodovnika slovenske vzreje" je zgolj naključna). In ko so ti "borderji" prišli nazaj, so bili drugega tipa, mogoče bolj dopadljivi in delitev v Evropi se je začela.
Da take stvari seveda niso izmišljotine samo primer iz druge pasme - shiperke. Po standardu naj bi imele shiperke spuščeno nošen rep, čez hrbet zavit rep je napaka. Obstajajo tendence, da bi shiperkam nekoliko podaljšali dlako in čez hrbet zavit rep imeli za "pravega". Še malo, pa bodo nemški špici...).

A ja - veliko je bilo tudi govora o dlaki. Predvsem o dolžini. Osebno sem mnenja, da je pomembnejša kvaliteta. Konkretno - Shep, "kratkodlak" v naši družini, ima dlako, v katero se prime vse. Oli, ta dolgodlaka, ima dlako, v katero se rpakitčno ne prime nič (včasih kaj v rep, ampak, tega si psi lahko očistijo sami). Torej - zagotovo ima kvalitetnejšo dolgodlaka - pa ne zaradi dolžine, temveč njene uporabnosti.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Mitja
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 93


« Odgovor #807 : sreda, 17.08.2005 : 14:18:15 »

Ljudje, ki se ukvarjajo s paso recimo ocenjujejo rep borderja samo med paso in jih ne briga kaj dosti kako ga nosi v "civilnem" zivljenju. Dvignjen rep med paso kaze na to, da se pes samo "igra" in se ni prav zrel za delo.
V bistvu so zelo zmotne predstave nekaterih sodnikov, ki zahtevajo v ocenjevalnem ringu spodvit rep - ce ni v blizini ovc ali drugih "objektov" za paso ta lahko kaze tudi na sibak znacaj psa.
Seveda se bodo hitro nasli modrijani, ki bodo moje pisanje povezali s tem, da moji psici nosita rep izrazito visoko. A verjemite mi, da ga v pasni poziciji spodvijeta skoraj na trebuh. In zgornje razmisljanje ni zraslo na mojem zeljniku.
Logiran
Mitja
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 93


« Odgovor #808 : sreda, 17.08.2005 : 14:21:35 »

Hotel sem se nekaj o dlaki oziroma podlaki. Moji psici, ki sta prej kratko kot dolgodlaki imata kljub temu, da zivita pretezno v stanovanju zelo kvalitetno in bogato podlako, kar v mukah obcutim pri negi.
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #809 : sreda, 17.08.2005 : 14:23:13 »

Mitja,
ni bil point v repih pri borderjih temveč v tem, da se je našla struja ljudi, ki želi preferirati nekaj, kar ni tipično za pasmo in na tak način grobo poseže vanjo.
Verjetno se pa strinjaš - da border, ki bi rep nosil na hrbu kot samojed ali chow-chow ves čas, tudi med pašo, ne bi bilo več border? Wink In prav to npr. v zgoraj omenjeni pasmi želijo narediti.

Kar se tiče nošnje repa tvojih dveh psic (pa Shepa, če hočeš), ko so sproščeni, ga imajo dvignjenega. Ko pričakuje "nalogo" - razstavo, aport, agility, ovce - pa ga spustijo v tipični položaj. Vsaj tako se meni zdi. In v tem ne vidim nič slabega.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Strani: 1 ... 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 ... 162   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Border collie - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines