mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 09:29:55

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Posamezne sestavine v prehrani  |  Tema: Jajca
Strani: 1 [2] 3 4 5 6   Dol
Natisni
Avtor Tema: Jajca  (Prebrano 30481 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
valvasor
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 794


« Odgovor #15 : sreda, 21.08.2002 : 15:08:07 »


 Ojla!

 Pri nas je jajce v bistvu posladek. Jajca trdo skuham in ko jih prinesem psom , se kar tresejo in ne morejo dočakat, da jih dobijo.  
 Je pa tako- če daješ surovo jajce , das samo rumenjak, ker beljak unici vse , kar ima rumenjak dobrega. Kuhan ali pecen pa je v redu. V prevelikih kolicinah je pa skodljiv , ker se baje zna nalagat na jetra, ledvica, kva pa vem kam se! Vsaj jaz sem to slisala ze pred leti in se tega drzim. Je pa sigurno dlaka bolj svetleca , ce kuza dobi eno jajce na teden.

 Pa se za mladicke. Jaz dajem mladickom , ce mama nima dovolj mleka ali za dohranjevanje, tudi mleko z rumenjakom. Zmesam 1 liter mleka , 1 rumenjak in 2 dcl sladke smetane. Po tem moji mladici nimajo nikoli problemov s prebavo ali pa kaksnih drisk. Ko smo dajali mlako v prahu za mladice , je bilo treba pazit , da naredis pravo mesanico , da ni bilo kaj narobe. Po tem pa ni problema.

 Lp-Slavi
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #16 : četrtek, 22.08.2002 : 09:24:41 »

Sama sem cudna, kar se tice jajc. Velja, da divje zivali v naravi ne dobijo kuhanih, pecenih ali drugacnih jajck. Temvec - ce ukradejo - surova, sveza.
Sama dam mojim trem vedno sveza, surova jajca in to cela. Prav zanimivo jih je gledati, kako se jih lotijo in potem pojedo, kar jim ustreza. Vcasih cela, z lupino vred, vcasih samo rumenjak, cisto odvisno.
Jajca imajo kar veliko hranilno vrednost ter minerale, ki jih pes potrebuje.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
popsi
gost
« Odgovor #17 : ponedeljek, 07.10.2002 : 13:02:56 »

Glede surovih in toplotno obdelanih jajc je bilo veliko povedanega na tem forumu. Odgovori nekaterih so precej smesni  ;Din nepreverjeni npr. surov beljak je strupen, surov beljak se nalaga nekje v jetrih....

Resnica glede surovih jajc je naslednja: surov beljak vsebuje beljakovino AVIDIN, ki veze vitamin BIOTIN v kompleks, ki je neizkoristljiv. Pri toplotni obdelavi beljaka, AVIDIN-u onemogocimo, da bi vezal biotin, ki je pomemben vitamin. V bistvu ta beljakovina preprecuje izkoriscanje vitamina biotina. Ena molekula avidina lahko veze 4 molekule biotina.
Podobne primere srecamo še drugje npr. surovo sojino zrno vsebuje inhibitor tripsina (encim), ki se pri toplotni obdelavi unici.
Ce dajete psu surova jajca, beljak ne unici vsega v rumenjaku. Le biotin postane nedostopen. Na sreco vitamina biotina v naravi ne primankuje zato ni taksnih vidnih negativnih ucinkov, ce dajemo ta pa tam kaksen surov jajc psu. Problem bi bil, ce bi surovih jajc bilo vec. Vseeno pa menim, da mu dajte toplotno obdelan jajcek ali pa le rumenjak, ceprav je v rumenjaku poleg veliko beljakovin (35 % v suhi snovi rumenjaka) tudi veliko mašcob (55 % v suhi snovi rumenjaka) in kar 2,335 g holesterola v 100 g suhe snovi rumenjaka.
Jajce ima biolosko vrednost 100. V jajcu so zastopane vse esencialne aminokisline v optimalnem razmerju, zato je jajc tako koristen!
Logiran
marela
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 120


« Odgovor #18 : petek, 11.10.2002 : 11:34:49 »

TEMU SE REČE STROKOVNA RAZLAGA  Grin Grin Grin Grin Grin
Mako bo danes za večerjo dobil pražena jajčka.  Cheesy
Sedaj pa, prosim, še strokovno razlago za krompir in čokolado  Cool.
Logiran
lester
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 227


« Odgovor #19 : petek, 11.10.2002 : 12:59:31 »

popsi hvala za strokovno razlago. A je to tudi razlog, da je določena antialergijska hrana delana na podlagi jajc?
Logiran
Multipla
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 165


« Odgovor #20 : petek, 11.10.2002 : 13:21:41 »

If you spend a little time observing the physical condition of animals in the wild, you will find that so-called degenerative or old age diseases are relatively unknown to them. Except for the danger from natural predators, wild animals generally live quite long and healthy lives. Now, what happens when we domesticate animals and make them into house pets? Are you aware that they quickly develop the same diseases as their human "owners"? We must be making the same mistake with them that we're making with ourselves. Some years ago, Dr. Francis Pottenger tried an experiment on several hundred cats. He divided them into two groups and fed one group their natural diet of raw meat and the other group a man-made diet of cooked pet food. He carried on this experiment through three generations. The cats that were fed their normal uncooked diet thrived. The cats that were fed a cooked diet developed the same diseases, and required the same medical treatment, as we humans. (excerpt from an article at the NewVeg site)

Jaz sem ZA surovo jajce z lupino Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
Logiran
popsi
gost
« Odgovor #21 : torek, 15.10.2002 : 07:28:42 »


Citat

TEMU SE REČE STROKOVNA RAZLAGA  Grin Grin Grin Grin Grin
Mako bo danes za večerjo dobil pražena jajčka.  Cheesy
Sedaj pa, prosim, še strokovno razlago za krompir in čokolado  Cool.


Uporabnost krompirja sem razlozil v rubriki KROMPIR.

Glede cokolade pa naslednje: cokolada vsebuje alkaloid theobromin, ki je strupen. 20 kg pes, ki poje 100 g cokolade naenkrat, zelo resno zboli, lahko pa pride tudi do pogina. Od cokolad je najvec theobromina v jedilni cokoladi. Zato nikakor ne dajajte psu cokolade. Za pse obstaja posebna cokolada (bomboncki), ki so narejeni prav za pse. Prodajajo jo v nekaterih pet trgovinah.
LP
Logiran
popsi
gost
« Odgovor #22 : torek, 15.10.2002 : 08:02:48 »


Citat

If you spend a little time observing the physical condition of animals in the wild, you will find that so-called degenerative or old age diseases are relatively unknown to them. Except for the danger from natural predators, wild animals generally live quite long and healthy lives. Now, what happens when we domesticate animals and make them into house pets? Are you aware that they quickly develop the same diseases as their human "owners"? We must be making the same mistake with them that we're making with ourselves. Some years ago, Dr. Francis Pottenger tried an experiment on several hundred cats. He divided them into two groups and fed one group their natural diet of raw meat and the other group a man-made diet of cooked pet food. He carried on this experiment through three generations. The cats that were fed their normal uncooked diet thrived. The cats that were fed a cooked diet developed the same diseases, and required the same medical treatment, as we humans. (excerpt from an article at the NewVeg site)

Jaz sem ZA surovo jajce z lupino Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy


Ljudje imamo sposobnost, da eno in isto stvar lahko dokazemo, da je pozitivna ali negativna, odvisno, kaj nam takrat najbolj odgovarja. Še posebej je to lahko izvedljivo v statistiki.
Clanka, iz katerega je vzet zgornji citat, nisem prebral. Iz citata pa je razvidno, da je eni skupini mack dajal surovo meso, drugi pa kuhano hrano.
Stvari ne gre posploševat. Pri domestifikaciji psa se je skozi stoletja marsikaj spremenilo. Tudi njegova prebava. Ceprav sam dostikrat psa primerjam z volkom, ga v vsem res ne morem. Zivali, ki zivijo v prosti naravi, imajo nagonski cut, ki jih vodi, kaj naj jedo, kaj ne. Nekaj pridobijo, nekaj jih nauce starsi. Veliko pa pripomore naravna selekcija, ki pripomore, da ostanejo za potomstvo najmocnejsi osebki, ki lahko prenesejo tudi vecdnevno pomankanje hrane, dolocene bolezni itn. Ali je pri psu tudi tako?? Huh Ze dolgo ne! Psa je clovek nacrtno selekcioniral in ustvaril vse mogoce pasme. Pri tem pa so se iz roda v rod prenasali negativni geni kot je npr. kolcna displazija, in tako smo prisli do stanja, kakrsno je danes. Zaradi porušenja dolocenih naravnih zakonitosti pri psu, dandanes psa ne moremo vedno enaciti s prosto zivecimi zivalmi. To moramo vzeti v zakup.
Ce pozorno preberete nekatere clanke, ki govore o surovi hrani, so tudi tam navedene omejitve, zato pazite, kaj dajete psom.
LP
Logiran
popsi
gost
« Odgovor #23 : torek, 15.10.2002 : 08:27:53 »


Citat

popsi hvala za strokovno razlago. A je to tudi razlog, da je določena antialergijska hrana delana na podlagi jajc?


Nisem cisto preprican, ker tudi jajca pri nekaterih povzrocajo alergije.
V briketirano hrano se dajejo predvsem jajca v prahu, ki pa so zelo draga. Npr. v Sloveniji se jih da dobiti po ~ 1500 SIT/kg. Ce bi jih bilo v briketih 10 %, bi sama jajca doprinesla 150 SIT k ceni hrane + ostalih 90 % sestavin. Zaradi cene se jih daje veliko manj. V hrano se jih daje predvsem zaradi njihove biološke vrednosti, ki tudi v manjših odstotkih npr. 2 %, dosti doprinese.
Logiran
marela
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 120


« Odgovor #24 : torek, 15.10.2002 : 09:50:23 »

popsi piše:
Za pse obstaja posebna cokolada (bomboncki), ki so narejeni prav za pse. Prodajajo jo v nekaterih pet trgovinah.

Shocked Uh, prepričal si me!
Zakaj pa je pasja čokolada o.k.?  Roll Eyes
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #25 : torek, 15.10.2002 : 15:57:15 »

Wink Grin Wink Grin Cheesy  marela, a ti nimas rada cokolade?

Jaz jo obozujem (tisto za ljudi Cheesy) in ce bi jo Maks, ki jo obozuje prav toliko, kot jaz, tudi pojedel v takih kolicinah kot jaz, bi mu ocitno zelo skodilo. Tako je pa zgleda zelo zadovoljen s podobnimi kolicinami "pasje"  Cheesy

Kakorkoli, pozna se pa obema le na kilazi :-/

Ko zagleda ovitek, sline ze tecejo :-/ Wink
Skoraj tako, kot takrat, ko vidi pomaranco.
Logiran

marela
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 120


« Odgovor #26 : sreda, 16.10.2002 : 07:00:40 »

Jana, pa saj zato sprašujem   Grin Grin
Mako obožuje čokolado (jaz pa tudi; oba bi lahko dušo prodala za čokolado Roll Eyes), glede na podatke, ki jih je Popsi navedel, pa bo dobil le tu in tam kakšno drobtinico (Mako ima samo 8 kg), pasje čokolade namreč ne mara  :-/.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #27 : sreda, 16.10.2002 : 18:56:15 »

Uh, marela, se mi smili tvoj Mako  :-/.

Mogoce lahk kdo napise, ce bi bila zanj dietna cokolada, pol pa to probas Grin.

Marela, a si predstavljas zivljenje brez cokolade Huh Grin Jaz tezko.
No, pol si lahk predstavljamo tut, kako Mako trpi brez  :-/ Grin
Logiran

popsi
gost
« Odgovor #28 : sreda, 16.10.2002 : 21:34:08 »


Citat

Jana, pa saj zato sprašujem   Grin Grin
Mako obožuje čokolado (jaz pa tudi; oba bi lahko dušo prodala za čokolado Roll Eyes), glede na podatke, ki jih je Popsi navedel, pa bo dobil le tu in tam kakšno drobtinico (Mako ima samo 8 kg), pasje čokolade namreč ne mara  :-/.

Glede na to, da ima tvoj Mako samo 8 kg, moraš še posebej paziti. Ker ima očitno zelo rad čokolado, jo moraš dobro skriti, da jo kdaj sam ne najde. Potem bi pa bilo hudo.
Pasja čokolada nima teobromina, ki je strupen za psa. Naj bi bila za priboljšek pri učenju. Sam pa menim, da so čisto običajni briketi lahko priboljšek pri učenju, so bolj zdravi za psa, kot čokolada.
Logiran
popsi
gost
« Odgovor #29 : sreda, 16.10.2002 : 21:42:06 »


Citat

Mogoce lahk kdo napise, ce bi bila zanj dietna cokolada, pol pa to probas Grin.

 :-/ Grin

Mislim, da tudi dietna cokolada za ljudi ne bo rešila tega problema. Teobromin se nahaja v kakavu, ki pa je ena od sestavin čokolade za ljudi. Dietna čokolada pa rešuje probleme le v zvezi s sladkorjem pri diabetikih, kolikor vem.
LP
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5 6   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  prehrana  |  Posamezne sestavine v prehrani  |  Tema: Jajca
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines