mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 01:20:56

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: nacrtno parjenje rodovniških psov z nerodovniškimi
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 14   Dol
Natisni
Avtor Tema: nacrtno parjenje rodovniških psov z nerodovniškimi  (Prebrano 55535 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #15 : petek, 29.07.2005 : 16:00:24 »

 Wink Lanabela, kaj pa tisti, ki ze dalec vnaprej nacrtujejo, da bodo parili nerodovnisk-o/ega z nerodovnisk-o/im?
Recimo taki, ki oddajo oglas, da njihov rodovniski pes/psica isce pasjega partnerja brez rodovnika zato, ker nima vzrejnega dovoljenja (pustimo vzroke, da ni vzrejnega).
Ali pa taki, ki imajo doma rodovnisko psico/psa in se ob kafetku ali pa spricerju s sosedi, ki imajo po nakljucju isto pasmo, vendar predstavnika drugega spola brez rodovnika, zmenijo za en deal - da otroci vidijo cudez zivljenja, pa da bo se za kaksen kafetek ali spricer... Menijo se pa ze danes, da ne bodo sli brez veze papirje urejati, saj so ti kinologi tako ali tako vsi podkupljeni in ne bo noben govoril, s kom moramo parit. Torej, bomo parili v soseski, saj sta nasa psa prijatelja, pa tudi mi smo prijatelji... Samo pocakati je treba, da bo pravi cas...
Logiran

Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #16 : petek, 29.07.2005 : 16:03:06 »

... ko se bosta tako zaljubljeno gledala in bi bili pravi nesramnezi, ce bi preprecili pot tako veliki in nesebicni ljubezni...  Grin  Grin
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #17 : petek, 29.07.2005 : 16:11:16 »

ma sej....v bistvu res ne vem, kaj tolk komplikacij.
ko sem bil lolek, sem imel plus pa minus, črno in belo: mešanc je mešanc, rodovniški je pa čistopasemski. Niti pomislil nisem, da bi si psa neke pasme kupil brez papirjev. Pes je bil pa zame pes. če bi enega mešančka srečal, bi ga vzel. ker sem pa želel določene stvari vnaprej imet "določene",  sem se pa za pasemskega odločil. In pol jasno tisti "brez papirjev" niso več prišli v poštev. bohve kteri vaški mešanc je tisto kuzlco še "oplemenitil" (danes vem, da je to možno povsod. legla z dvema očetoma iste pasme enako...).

glede amstafov in pitbulov: hja, če je za "obdržanje" PASEMSKEGA TIPA, VČASIH TREBA DRASTIČNO POSEČ V VZREJO IN SE POSLUŽIT METODE VKRIŽANJA, JE TO OK. ČE JE PA TO SAMO ZARAD "IDEJE", JE PA MALO MANJ OK (SORI CAPSLOCK)
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #18 : sobota, 30.07.2005 : 12:17:12 »

Jana! Načrtno je zame parjenje, kjer imaš nek načrt, kaj želiš dobiti, ne samo pri tej paritvi ampak skozi več generacij. Zato rabiš rodovnike, tudi če si se spravil pariti (rodovniške) pse različnih pasem in rodovne knjige vodiš sam za svoje potrebe.
Tisti, ki jih omenjaš ti, parijo sicer namerno, vendar brez vsakega načrta.
Za pse z vzrejnim dovoljenjem je takšno parjenje prepovedano in dobijo vzrejno prepoved. Seveda pa mora KZS za leglo izvedeti. Pri psicah se to še nekako da in so taki "vzreditelji" tudi dejansko že bili kaznovani, za samca je pa praktično nemogoče dokazati. Če pa pes nima vzrejnega dovoljenja, je lastnika itak nemogoče kaznovati, saj ne krši nobenega zakona.
Najhitreje bi se znebili nerodovniških legel tako, da bi bilo prepovedano prodajati nerodovniške in mešance, lahko bi jih samo podarili. To bi se dalo urediti, po vzoru nekaterih skandinavskih držav. Kljub temu da sama vzreja ne bi bila prepovedana, bi število mladičev drastično padlo, saj bi odpadel glavni motiv za vzrejo.
Logiran
icey
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


« Odgovor #19 : ponedeljek, 01.08.2005 : 13:02:55 »

Dogaja se tudi to, kar se je meni zgodilo že dvakrat - namreč mojega bernija je pač opazila gospa, katere nerodovniška bernka se je ravno začela gonit in oni bi seveda imeli mladičke (seveda zato ker so slišali, da psica pač mora enkrat izkusit materinstvo) in jim je vseeno ali ima moj rodovnik ali ne, ji je pač všeč in bi imela njegove potomce.  Kako takemu človeku razložiti, da je žal narobe obveščen in ga podučit o slabostih vzreje nerodovniških mladičev je že druga pesem. Prvič mi je uspelo, za drugič še ne vem. Dejstvo pa je, da se nerodovniški berniji prodajajo tudi za 80.000 SIT in za marsikaterega lastnika rodovniškega samca je to lep zaslužek za nič dela, pa še pes se bo imel lepo! Se pa zgodi tudi, da lastniki rodoviškega samca zahtevajo še celo ceno rodovniškega mladiča, češ da je njigov pes s papirji in oh in sploh... Žal je glavni razlog za vse to še vedno denar, in dokler se ne najde kakšna uspešna politika, ki bi privila rejce in vzreditelje in izvajala kontrolo nad zaslužki, se zadeve ne bodo bistveno izboljšale! Dejstvo je, da ljudje, ki kupujejo nerodovniške mladiče ne poznajo pomena rodovnika. Za njih je to le previsoka cena in nepotrebni papir za psa, ki bo le njihov hišni ljubljenček ali v najslabšem primeru celo samo čuvaj.
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #20 : ponedeljek, 01.08.2005 : 13:11:53 »

Mene je lansko leto klicala gospa, ki je rekla, da je videla Brina na Tedniku in da ji je zelo zelo všeč. Oni imajo seveda nerodovniško dobermanko in jo želijo parit z rjavim dobermanom, da bi ven prišli črno-rjavi(what the ...?) Ok, pač blond. No, ampak pravi razlog za parjenje je to, da bodo imeli čez 7 mesecev dojenčka in želijo, da njihova psička postane bolj materinska, manj robustna. Aja, ji je čisto vseeno če ima moj pes dosti zdravstvenih težav, saj niso dedne Undecided
Logiran
icey
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


« Odgovor #21 : ponedeljek, 01.08.2005 : 13:13:46 »

Pa še komentar o razliki med načrtno in namensko vzrejo nerodovniških mladičev - po moje je vsako načrtno parjenje nerodovniškega psa/psice hkrati tudi namensko in vsako namensko parjenje je po vsej logiki tudi načrtno. Tako da v tem kontekstu ne vidim posebne razlike med uporabo omenjenih izrazov!
Logiran
icey
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 182


« Odgovor #22 : ponedeljek, 01.08.2005 : 13:17:12 »

Dodala bi še, da so pri pravih vzrediteljih pač razlogi za namensko ali načrtno parjenje drugi - izboljšanje linije..., pri rejcih pa pač denar. V globali pa je ideja ista - imajo vsak svoj razlog, zakaj namensko/načrtno parijo določene pse med seboj.

Pri berncih je tako, da samec z rodovnikom, ki oplodi nerodovniško samico trajno izgubi rodovnik! Nisem pa sigurna ali je to klubska politika ali KZS-jevska - bi mogla preverit!
Logiran
Ivana
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 127


« Odgovor #23 : sreda, 31.08.2005 : 08:05:15 »

icey: Ampak to še ne pomeni, da ne bo več naprej produciral nerodovniških mladičev. Saj ravno v tem je problem, da jih z pdvzemom vzrejnega dovoljenja ali pa prepovedjo vzrejanja, ne prizadeneš bistveno. Tisti, ki so to naredili enkrat, ni nobene ovire, da ne bi tega ponovili še parkrat.

Dejansko bi bila edina rešitev, kot je že nekdo zgoraj omenil, kastracija oz. sterilizacija psov/psic, ki so imeli tako leglo. Ampak bi rabili temeljito spremembo Ustave.


Lep pozdrav, Ivana
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #24 : sreda, 31.08.2005 : 10:29:10 »

Finančno so ljudje najbolj občutljivi.
tako bi pomagali naslednji ukrepi:
1) že omenjeni in poznani: prodaj anerodovniških mladičev ni dovoljena (j ezelo visoko denarno sankcionirana) oz je dovoljeno samo poklanjanje takih psičkov
2) Davek, dokaj visok na vse nesterilizirane oz nekastrirane živali kot plemenske živali. Če bi višina davka v nekaj letih presegla stroške sterilizacije, bi se večina populacije,ki ne vzreja oz ko ne vzreja več s posamezno živaljo  ,odločila za ta poseg.
3) spremenjena politika FCI, ki bi enakovredno dopusčala tekmovanja in razstavljanja tudi za sterilizirane oz kastrirane živali, bi točko 2 razširila na vso populacijo.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #25 : sreda, 31.08.2005 : 10:39:55 »

Finančno so ljudje najbolj občutljivi.
tako bi pomagali naslednji ukrepi:
1) že omenjeni in poznani: prodaj anerodovniških mladičev ni dovoljena (j ezelo visoko denarno sankcionirana) oz je dovoljeno samo poklanjanje takih psičkov
2) Davek, dokaj visok na vse nesterilizirane oz nekastrirane živali kot plemenske živali. Če bi višina davka v nekaj letih presegla stroške sterilizacije, bi se večina populacije,ki ne vzreja oz ko ne vzreja več s posamezno živaljo  ,odločila za ta poseg.
3) spremenjena politika FCI, ki bi enakovredno dopusčala tekmovanja in razstavljanja tudi za sterilizirane oz kastrirane živali, bi točko 2 razširila na vso populacijo.
zadeva je še bolj preprosta: vzreditelji bi morali kupcem dat v podpis pogodbe, kjer bi se le-ti obvezali, da ne kupujejo vzrejne živali in da le te, ne bodo razmnoževali. Kdor ne bi hotel tega podpisat, gre lahko v petšop kupit psa. To je pa utopija... Osebno sem pa proti vsaki s strani države regulirani vzreji. To je hobi in bi bilo tovrstno urejanje zgolj izraz državne hegemonije. Take zadeve so možne v diktaturah, ne pa v normalni državi.  Vsak vzreditelj nej pri sebi poštima, pa se bo tudi število nerodovniških in mešancev, ter psov v azilih zmanjšalo. Predvsem pa je treba preventivno delovat, torej obveščat, in osveščat kupce.
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #26 : sreda, 31.08.2005 : 12:28:31 »

v pogodbo lahko tudi napišeš, da psu ne smejo nohtov lakirati + sankcije, smo čim boš imel več kot eno leglo oddano bo že to težko kontrolirati.
sicer se pa z altijem strinjam - državno reguliranje ?!??!??!??? vzreje?!??!??!???!?
obstajajo pri psih "mladinski svetovni šampioni", ki čez pol leta še za "šampinjone z jajcem" niso uporabni - moje mnenje
odisno tudi za kaj gre - (če bom kdaj srečal kužka z rodovnikom, ki pravi da je bullmastiff, meni se bo pa zdelo, da je - rodovniku navkljub - točno ta fila, s katerim bi rad svojo psico paril - adijo država in adijo fci) - mladiči pač ne bodo "šampijoni" (kakšen bo verjetno z jajci), eventualno pa v kakem "registru" - pa smo tam - "nerodovniški"
spet je treba diferencirati - kdo pari, kaj pari, zakaj pari (fci-rodovnik pravi da že vsaj 3 generacije vedo kaj parijo -baje) - in je verjetno namen in rezultat drugačen če to dela "sosed luka" ali n.pr. alti
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #27 : sreda, 31.08.2005 : 12:39:41 »

v pogodbo lahko tudi napišeš, da psu ne smejo nohtov lakirati + sankcije, smo čim boš imel več kot eno leglo oddano bo že to težko kontrolirati.
sicer se pa z altijem strinjam - državno reguliranje ?!??!??!??? vzreje?!??!??!???!?
obstajajo pri psih "mladinski svetovni šampioni", ki čez pol leta še za "šampinjone z jajcem" niso uporabni - moje mnenje
odisno tudi za kaj gre - (če bom kdaj srečal kužka z rodovnikom, ki pravi da je bullmastiff, meni se bo pa zdelo, da je - rodovniku navkljub - točno ta fila, s katerim bi rad svojo psico paril - adijo država in adijo fci) - mladiči pač ne bodo "šampijoni" (kakšen bo verjetno z jajci), eventualno pa v kakem "registru" - pa smo tam - "nerodovniški"
spet je treba diferencirati - kdo pari, kaj pari, zakaj pari (fci-rodovnik pravi da že vsaj 3 generacije vedo kaj parijo -baje) - in je verjetno namen in rezultat drugačen če to dela "sosed luka" ali n.pr. alti

država toi ne bi nič regulirala, d ane smeš parit. Lahko pariš kolikor hočeš, le mladičev ne smeš prodat, pač pa jih moraš poklanjat.Lahko torej zadovoljiš vse svoj enagone, razen tistega po dobičku
enako glede kastracije-nihče ti ne bi predpisal,da to moraš narest, če nočeš...samo dražje bi stalo....
Pogodbe pa???koliko p aj erodovnišk epopulaceije v sloveniji? ene 20 % največ. Od tega slovenske vzreje 50?
se pravi največ 10% kandidatov za pogodbe....pa š ekako s sankcijami , če se ne držijo pogodbe? Bedno a ne?
Finančna regulativa bi pa zajela vso pasjo populacijo, ne le teh potencialnih 10 %
Predvsem pa bi vzela večino veselja in motiva šteparjem ipd,ki so najbolj problematični. Ostali bi tisti z "višjimi cilji" in "ljubilteljsko vzrejo", ampak ti so v manšini in predvsem so resnični manjši problem, saj če že parijo po domače in včasih nestrokovno, se potem vsaj pobrigajo za leglo in primerno oddajo mladičev.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #28 : sreda, 31.08.2005 : 14:50:48 »

Prepoved prodaje je najboljša možnost, ki poleg vsega tudi ne ogroža vzreje mešancev - nekaj malega naj jih pa le ostane, če ne bo dolgčas.
Pogodbe se sicer lepo slišijo, ampak če je lastnik ne upošteva prostovoljno, mu vzreditelj ne more nič. Njihova vrednost ni dosti večja od najnavadnejšega ustnega dogovora.
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #29 : sreda, 31.08.2005 : 15:09:29 »

že to, da bi moral biti pesek ki nima rodovnika v (obvezni) pogodbi deklariran kot "neznanega porekla" ali "mešanec" (neglede na to kako čistokrven brez rodivnika je) bi marsikoga odvrnilo od "vzreje" ali nakupa(marsikoga pa ne od vzreje brez fci - vprašanje je vedno kva hočeš - fci ni nujno kvaliteta)
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 14   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: nacrtno parjenje rodovniških psov z nerodovniškimi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines